Už ani Pražákum nebude ve vaně hej!

Posílají každý rok cca 0,5 miliardy na účet Veolie a město jim proto zdraží vodu! Politici pražského magistrátu znovu po 4 měsících zahýbali s cenou vodného a stočného pro obyvatele Prahy. Vodu lidem opět zdražili. Pražané proto nově zaplatí za vodu 85,18 Kč/m3. Voda zdražila s platností ode dne 1. dubna. Nejde o omyl ani o apríl. Cena vody ani miliardy vybrané od lidí, které místo do oprav trubek tečou – díky „politikům“ – do daňových rájů, žádný žert není.

Praha, město s největší hustotou obyvatel, se strategickým investorem v zádech (otázkou je, co vlastně je Veolia v zádech), který má pro některé politiky neodolatelné know-how, jenž všechno zlevní a vyřeší,  bude mít ve skutečnosti nejdražší cenu vody, ze všech velkých měst v České republice a výše ceny 85,18 Kč/m3  – bude dokonce vyšší než je celostátní cenový průměr.

Srovnání cen vody největších měst v ČR

Praha                         85,18 Kč/m3

Brno                          75,14 Kč/m3

Ostrava                     76,06 Kč/m3

České Budějovice    76,20 Kč/m3

Jak to (ne)funguje s vodou v Praze?

Vodárenské potrubí vlastní Pražská vodohospodářská společnost, tedy hlavnímu město Praha. Toto potrubí si pronajal fr. koncern Veolia, který díky němu v hlavním městě dodává lidem vodu přes společnost Pražské vodovody a kanalizace, a.s. (PVK) a ta inkasuje od lidí vodné a stočné i stamiliónové zisky z vody. Smlouva mezi Veolií a městem Praha má trvat do roku 2028 a byla uzavřena velmi pokoutným způsobem, který se velmi podobá praktikám kolaborace.

Město zdražuje lidem vodu, protože z nájmu od Veolie (PVK) nedostává, díky nevýhodné provozní smlouvě, dost peněz  na obnovu infrastruktury. Soudruzi z ODS a ČSSD v Praze při uzavírání smluv s Veolií mysleli nejspíše především více na financování svých stran a kmotrů, než na občany Prahy. Díky vazalské smlouvě s Veolií tak Praha nemá dost peněz na výstavbu nové čistírny odpadních vod, přestože se peníze na její výstavbu od lidí v ceně vody již jednou vybraly!

Ekonomicky a morální paskvil. Co platí lidé?

Peníze vybrané od lidí v ceně vody ovšem odtekly přes soukromý penězovod do zahraničí. Politici Prahy je chtějí nyní vybrat od lidí znovu. Penězovod přitom zůstává zachován a lidé mají dál posílat stamilióny koncernu a navíc znovu financovat čistírnu. Tento ekonomicky a morální paskvil odhalila Evropská komise, která odmítla Praze poskytnout za těchto podmínek dotace z EU, neboť nechtěla dopustit zneužití evropských dotací na financování pochybných koryt „politiků“ a především zisku soukromého koncernu. Politici města Prahy tak připravili Pražany o 6,5 miliardy, které lidé zaplatili v ceně vody a o další 6-8 miliardy korun, tentokrát z dotací EU, za které mohla být postavena další nová čistírna.

Údajně se zdražuje, protože město potřebuje vybrat peníze na výstavbu nové Ústřední čistírny odpadních vod v hodntě 6,5 miliardy korun. Jenomže Pražené v ceně vody již jednu novou Ústřední čistírnu odpadních vod zaplatili. Veolia od roku 2000 vyinkasovala od Pražanů právě ve vodném a stočném 6,5 miliardy korun zisku, který ovšem nevrátila zpět do obnovy a rozvoje infrastruktury, ani nezaplatila v nájmu za provozování, ale poslala je mimo republiku na účty svých majitelů.

Megapodovod – privatizace zisků a zestátnění nákladů

To, co bylo a je zavedeno v Praze, je megapodvod, na který doplácí lidé, město i celý stát.  Lidé v Praze platí za vodu několikanásobně více, než ve skutečnosti musí. Toto bude pokračovat do té doby, dokud bude existovat vazalská smlouva a mezi lidmi a vodou bude nainstalován soukromý penězovod. 

Jak byl megapodvod realizován, jsem zdokumenoval, a vše si můžete krok za krokem projít.

Jak se dělí peníze od lidí z vody v Praze mezi město a Veolii? 

Katastrofálně. Veolia kontroluje veškeré peněžní toky z vody a inkasuje od lidí miliardové zisky. Městská společnost PVS, která vlastní infrastrukturu, ve stejné době nemá dost peněz na obnovu a rozvoj infrastruktury.

Přehled a srovnání dosahovaných zisků PVK a PVS

Cena vody

Před uzavření vazalských smluv byla na zastupitele použita manipulační techniky a brainwashing, kdy nohlesledi prosazující koncerny oblbovali zastupitelé sliby obnovy infrastruktury a zejména růstem ceny vody pouze o inflaci, pokud monopol obchodu s vodou předají do rukou koncernu. O inflačním růstu ceny vody se nikomu ani nesní. Voda v Praze zdražila již na počátku roku z ceny 77,66 na 79,00 Kč/m3. Nyní, po dalším zdražení, stojí dokonce 85,18 Kč/m3.

Přehled a srovnání růstu cen vody v Praze

Nechají si Pražané líbit další drancování vlastních peněženek?

Není důvod, aby lidé doplaceli na vazalské smlouvy. Není ani důvod, aby dopláceli na kolaboraci některých politiků. Navíc řada politiků na radnici města Prahy již o tunelu ví. Město Praha, které lidem zdražuje vodu,totiž má v rukou klíč, jak tunel ukončit a tím zabránit dalšímu zdražování vody. Smlouva mezi Pražskou vodohospodářskou společností (PVS), kterou vlastní Praha, a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) je „absolutně neplatná“. Potvrdily to tři právní posudky, řekla radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Smlouva prý nebyla uzavřena v souladu s tehdy platným koncesním zákonem. „Situace je pro město velmi nekomfortní. Smlouva, která je uzavřena do roku 2028, blokuje přijímání dotací z operačního programu životní prostředí,“ doplnila.

Má-li Praha tyto právní rozbory, pak je politikům známo, že dochází k neoprávněnému vyvádění peněz na soukromé subjekty, které se s velkou pravděpodobností obohacují na úkor města a lidí. Celý proces je protiprávní a smluvní vztah nikdy platně nenastal.  

V takovém případě není třeba lidem zdražovat vodu.

Je třeba vrátit peníze již vybrané od lidí za vodu zpět do rozpočtu města (PVS) a dostat PVK do pozice oprávněného žadatele o dotace. To znamená poslat koncern domů, nechť inkasuje zisky z vody od Pařížanů.

Co mají udělat lidé?

  1. Projít si dokumenty a popis, jak byl instalován soukromý penězovod mezi lidi a vodu – PRAVDA O VODĚ V PRAZE
  2. Sdílet PRAVDU O VODĚ V PRAZE se svými známými a přáteli
  3. Vyzvat politiky hl. města Prahy a politiky ve vládě a v parlamentu k nápravě (VÝZVY VLÁDĚ)
  4. Volit ty strany, které se zaváží ukončit drancování peněženek lidí a rozpočtu hl. města Prahy
  5. Pošlete mi zpětné reakce politiků – zveřejníme je a o to více lidí se dozví, co dělají pro nápravu, tzn.  koho volit a koho ne
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
vlkk
vlkk
12. 4. 2016 19:05

Zajímavé je to, že v řadě bývalých okresů jsou u stejného dodavatele ceny ještě podstatně vyšší – i těsně pod a nad 100 Kč – bouřit se však začíná až když se zdraží v Praze.

fajt
13. 4. 2016 8:00

no a pokud pražané začnou šetřit a spotřeba vody klesne, tak se zavede speciální účetnictví a mohou se ještě zavést taxativní platby z vodoměru, tř. 1000 kaček za kus/měsíc, to je myslím správné, kapitalistický přijatelné a sociálně potřebné… ale za ty prachy mít navíc i legionellu, to se ve světě jen tak nevidí. ..)

fajt
13. 4. 2016 16:48

Stan napsal

To by bylo ještě na další článek. Prachy se odčerpají a údržba, která by se za ně měla dělat, se zanedbá. A je z toho jedna velká havárie za druhou.

comment image