Diskuze k článku


 • Alena • 6. listopadu 2014

  jak to tak vypadá , s municí se obchodovalo tak, aby to bylo mimo státní instituce.

 • Narcis • 6. listopadu 2014

  Chápu Valachy, že v současné situaci musí vyvíjet nějakou aktivitu, ale.

  Nechápu, jak by se mohlo do objektu o ploše 20 x 60 m vejít 500 16 m dlouhých a 2 m širokých raket a ještě dalších 1000 tun výbušnin.

  Areál na skladování munice byl správně vybudován. Po mimořádně silném výbuchu jedné budovy ostatní zůstaly nepoškozeny.

  V republice je podobných skladišť více než 200. Stěhovat jeden dobře postavený tudíž nedává smysl.

  Za rozumné tudíž považuji pouze zavést větší pořádek do nakládání s výbušninami.

 • idiotronic • 6. listopadu 2014

  Trocha historie.
  Půl roku před VŘSR došlo k tragické nehodě v muniční továrně Škoda v Bolevci u Plzně (odkazů na gůglu je celá řada,včetně fotografií). Po válce byla výroba přestěhována do objektů vytěženého kamenouhelného dolu Ziegler , zhruba v místech dnešního DIOSS Nýřany (49,705N, 13,170E). Využilo se existujícího napojení na železnici (ta je čerstvě vytrhaná, ale dálnice vede kolem) a
  vlastního zdroje vody. Postavené objekty byly již rozptýlené po lese, někde ještě
  oddělené přes dva metry silnou a asi patnáct metrů vysokou železobetonovou
  stěnou , les i stěny tlumily případnou tlakovou vlnu (nehody byly). Výroba munice běžela nepřetržitě i po připojení k Říši, po skončení války , až v roce 1958
  se v rámci předpokládané válečné bezpečnosti výroba ukončila a přesunula na Slovensko. Pro následnou strojní výrobu rozmístění budov nevyhovovalo (náklady
  na mezioperační dopravu) , ale rekonstrukce se plazila (jako kluci jsme tajně lezli
  do opuštěných skladišť pro síru, hořčíkový prášek, nitrocelulózový prach, TNT,
  a látku neznámého složení,která ,rozdrcená a smíchaná se sírou oslnivě bíle hořela). Zbytky zbrojní výroby likvidoval pověřený pracovník 18 let, prostě mu to muselo vystačit do důchodu. (Vystačilo). Do konce 90. let tedy existovaly
  prostory, splňující bezpečnostní kritéria v neosídlené oblasti, ale trhaviny se zřejmě skladovaly porůznu, protože se změnila vlastnická struktura.

 • idiotronic • 6. listopadu 2014

  Rozdělením státu tedy na Slovensku zůstaly výrobní prostory, ale v Česku vznikla armáda, která ztratila výrobní zázemí, ačkoli, jak jsem se snažil ukázat,
  místa bylo dost. V někdejší Tesle se , kromě toho,že její produkce (reléové ústředny, elektromagnetická relé pro telefonii) byla neprodejná ze dne na den, se beztak pracovalo jen na malém prostoru, rozptýlené budovy měly smysl jen pro šíření exploze.

 • idiotronic • 6. listopadu 2014

  Letí letadlo , dojde k poruše, pilot se odhodlá ke katapultáži.
  Při seskoku vidí, že někdo letí proti němu.
  ,,Ahoj, prší tam dole?“ volá na kolemletícího.
  ,,Já nevím, já letím z prachárny“, odpoví neznámý.

 • Béda • 6. listopadu 2014

  idiotronic,

  můžete si o tom myslet cokoliv ale za „Přemysla totáče“ (převzatý odborný název) , kdy žádný soukromník nemohl jen tak obchodovat výzbrojním materiálem v oblasti uskladnění výbušnin rozhodně NEBYL TAKOVÝ BORDEL jako za liberální „demokradcie“. Rozhodně nebyly muniční sklady v řadové zástavbě ve městech.

 • idiotronic • 6. listopadu 2014

  Béda napsal

  idiotronic,

  můžete si o tom myslet cokoliv ale za „Přemysla totáče“ (převzatý odborný název) , kdy žádný soukromník nemohl jen tak obchodovat výzbrojním materiálem v oblasti uskladnění výbušnin rozhodně NEBYL TAKOVÝ BORDEL jako za liberální „demokradcie“. Rozhodně nebyly muniční sklady v řadové zástavbě ve městech.

  Správně. Nejbližší vesnice byla 3 kilometry. A nejen za Přemysla Totáče, ale
  ještě za První republiky.

 • Béda • 6. listopadu 2014

  idiotronic,

  důležitá je hlavně deregulace a volná ruka trhu. To znamená aby tvůrčí potenciál – v tomto případě obchodní, podnikatelský a humanitární mohl být nespoutaný a ekonomicky výhodně využit. Aby firmy nemusely plnit žádné regulace a standardy, aby mohly volně uskladňovat, obchodovat „humanitárním materiálem“ za mírného dohledu zainteresovaného státního jako dohledu. Obchod se zbraněmi je tradičně velice lukrativní. Náš světoznámý jednooký moralista, který umožnil konkurenci bezpracně převzít „československé“ trhy nikdy nebouřil proti „humanitárnímu“ vývozu zbraní ze západních zemí ani proti jeho „humanitárním“ válkám a brzy skleroticky zapomněl taky na svou původní myšlenku o zbytečnosti vojenských paktů.

 • fajt • 6. listopadu 2014

  muhehe…sranda mač, a jak je vidět a kapitalistická minulost prověřila, zatím zdraví a živí baráčnici z Valašska píšou svoji supliku na vojenskou a poslaneckou lampárnu, to je marný a myslím, že to psaví Valaši po létech v klausolandu i ví – jenom drobná glosa, kdyby opravdu bouchlo všechno co ve zmíňovaném skladu munice mělo být, tak by Vrbětice byly na sračky, tady to vypadá, že někdo trochu větším ohňostrojem umazával svou osobní provatizaci, či jinak muničního maňasa, něco tam tedy nechali a pak si někdo vypomohl vietnamskou pyrotechnikou a hnojivem – pokud chtějí mít vrbětičtí klidné spaní, tak bych jim doporučil zbylé voj. sklady v jejich katastru dokrást ( soukromá firma jim za patřičný bakšiš půjde taky na ruku), ale ať už raději nic a nikomu nepíšou, to nikomu nepomůže a na podruhé mohou vypadnout i za hlupáky a to v kokotlině nemá nikdo rád, už vůbec ne publikum na Nově. ..)

 • idiotronic • 7. listopadu 2014

  fajt napsal
  hnojivem

  Od akce jistého Breivika si v ČR dusičan amonný bez živnostenského listu- anonymně nekoupíte. V tichosti nařídil Brusel (asi správně). Je vysvědčením zastupitelů, že jsou zticha. Přitom na tomhle by se daly získat body (pokud už nedostali zaplaceno).

 • fajt • 7. listopadu 2014

  idiotronic napsal
  Od akce jistéhoBreivika si v ČR dusičan amonný bez živnostenského listu- anonymně nekoupíte. V tichosti nařídil Brusel (asi správně). Jevysvědčením zastupitelů, že jsou zticha. Přitomna tomhle by se daly získat body (pokud užnedostali zaplaceno).

  mno, to je tedy překážka :-) , zastupičí ví, proto se po tichu ( asi) smějí, a do prostoru drží hubu, doufám, že rozkradená munice neskončila u banderovců, jinak jim přeju, ať jim to roztrhá nazi obličeje. ..)

 • tatar • 7. listopadu 2014

  fajt napsal
  tady to vypadá, že někdo trochu větším ohňostrojem umazával svou osobní provatizaci, či jinak muničního maňasa, něco tam tedy nechali a pak si někdo vypomohl vietnamskou pyrotechnikou a hnojivem

  Fajt má myslím pravdu.

  „Ve vrbětickém skladu bylo odhadem 1000 tun výbušnin a munice, včetně 500 ks raket středního doletu SS-20.“

  Tohle je podle mě jen seznam toho, co se rozkradlo, a ten výbuch je jen divadýlko, aby to šlo odepsat.

 • idiotronic • 8. listopadu 2014

  Nemám televizi, ale v rádiu o nějakém pokroku ve vyšetřování nic není.
  Zmíněný chloristan amonný užívá i NASA jako raketové palivo (s práškovým hliníkem)