Výbuch a mnoho otázek, ale žádná odpověď

16. října vybuchl v lesích u Vrbětic na Valašsku muniční sklad. Slyšeli jsem o tom v TV, četli v novinách i na internetu, a někteří jsme možná začali uvažovat i o tom, jak v tomto velkém skladě, který armáda údajně měla pronajmout nejmenované nevojenské organizaci jako prázdný objekt, mohly být (a stále asi jsou) uskladněny části nechvalně známých raket středního doletu (tzv. SS-20), které měly přece být už někdy v druhé polovině 80. let po dohodě Gorbačov –Reagan spolu s tzv. Pershingy zničeny! Vypadá to na velký mezinárodní průšvih, pokud někdo u nás disponuje výzbrojí schopnou – pokud se dají části SS-20 složit – zasáhnout objekty v jejich dosahu. Tedy i Minsk, Kyjev, Londýn a další. Je to průšvih o to větší, že to není ani česká armáda, jen nějaký podivný civilní subjekt. Znamená to ale snad, že existuje vedle oficiálních ozbrojených sil i něco jako paralelní armáda, který má k dispozici těžké zbraně a nejspíše i ještě těžší zbraně, o menších zbraních nemluvě, ale nemá je přitom ani bezpečně uloženy? Kdo tyto subjekty řídí, kdo je financuje? Pod jakou kontrolu spadají? A kdo je za to odpovědný?

Z pohledu laika i nelaika ovšem odpovědnost za tuto neodpovědnost někdo nese. Ministr obrany je v tomto případě nižší šajba, zvlášť když je to ještě herec s dlouholetou kvalifikací diplomata, což je trojkombinace, která se snad v jiném státě na této planetě nevyskytuje, a která leccos naznačuje o způsobu řízení tohoto rezortu. Že by tedy měl nést odpovědnost za takovou neodpovědnost vrchní velitel, tedy prezident? Anebo aspoň premiér?

Otázkou také je, kdo tento stát doopravdy řídí. Pokud by zde propukla nějaká epidemie typu Ebola, neumím si představit za tohoto stavu naprosté neodpovědnosti, kdo by převzal odpovědnost za zastavení šíření této epidemie. Zpráva o skutečném stavu rezortu zdravotnictví by v takovém případě nabyly rychle stejné výbušnosti jako výše zmíněné zprávy z rezortu obrany. O tom, že tyto rezorty v tom nejsou samy, leccos napovídá i vývoj v rezortu, který řídí mj. školství. Leccos o tom také vypovídá pokus stávající ministra školství etc. sestavit Národní radu pro vzdělání, zabývající se nejspíš i stále odkládanou reformou vysokého školství. Bývalý vystudovaný politruk dr. Chládek se pokusil jmenovat jejím předsedou (a rychle poté zase odvolat) bývalého prezidenta známého ve světě jako „šlohpero“. Ve sbírce starých přísloví by tomu asi nejlépe odpovídalo rčení „udělat kozla zahradníkem“.

Kdo ale jmenuje nějakou komisi pro vyšetření výbuchu onoho muničáku? A bude se taková komise zabývat jen těmi dvěma ubožáky, kteří výbuch nějakou manipulací možná zavinili, anebo se bude také zabývat i tím, kdo v tomto státě dovolil pronajmout takový objekt organizaci, která asi není na veřejných seznamech subjektů majících právo takové předměty jako náboje do všeho možného, vlastnit, převážet atd.? Kdo ví, možná je všechno ještě daleko horší. Třeba tam pro SS-20 zůstaly i hlavice. Konvenční anebo i ty druhé. Nevíme. Je jen spousta otázek, a mezi nimi ta nejdůležitější. Kdo za to proboha nese odpovědnost?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
2. 11. 2014 7:40

Celá situace je svědectvím ohromného bordelu v českém absurdistánu po velkém sametovém třesku. Výbuch proběhl, nacházejí se zbytky příslušenství taktických zbraní, které jsou v majetku soukromé společnosti. A nikdo se k tomu nehlásí. Soukromá společnost, která měla zbraně a munici ve skladu uskladněné háže odpovědnost na pronajímatele – stát, údajně objekty byly ve špatném stavu, stát – MO se naopak k vlastnictví objektů nehlásí (mezi kým tedy byla podepsána nájemní smlouva? Jak to ře soukromá společnost může vlastnit taktické zbraně (jejich komponenty)? Co měla v úmyslu s nimi provádět? Vyvážet je? Následné kontroly, které nalézají podobné neohlášené sklady dokonce na… Číst vice »

Béda
2. 11. 2014 7:46

Co na to BIS? Ještě aby se tohoto tajemství o českém bezpečnostním bordelu domákli agenti Číny a Ruska, kteří podle její zprávy kují pikle a snaží se nalézt česká bezpečnostní tajemství? Jak to, že tato hrozba o českém výzbrojním bordelu nebyla v její výroční zprávě?

fajt
2. 11. 2014 8:07

pak z druhé strany vypadají plánované akce tř. finančáků vůči prostým řemeslníkům na šwarc listu jak z nějaké fantas magorické pohádky pro retardy – njn, na chudý lid pořádný bič a malý dvorek – ale zase nechápu šwejky, že si to nechaj líbit, při vědomí toho, že tady neexistuje funkční armáda, policajti jsou organizování akorát u braní bakšíše, většina justice operuje ze svých holiday ostrovů a všichni v posraneckých škamnech maj více než dvojí ovčanství a jsou schopni se z kokotliny evakuovat ( ti kapitálově blbější ) do pár minut – z tohoto pohledu by jeden řekl, že otroctví je… Číst vice »

mirror
mirror
2. 11. 2014 14:53

Autor by měl vědět, že ČLA nikdy atomové zbraně nevlastnila až na jejich nosiče. Podle mého kamaráda, který sám o sobě tvrdí, že je posledním žijícím balistikem, vím, že to mělo s atomovými bombami fungovat následujícím způsobem. Československý velitel, který měl potřebu použít nukleární nálož, musel napsat žádanku do skladu atomových bomb pod dozorem Sovětské armády, která bombu bez prodlení vydala. Jak si vysvětluji, proč ty granáty vybouchly? Od stejného člověka vím, že dělostřelecký granát nelze skladovat libovolně dlouho. Čas od času se vzorek munice otestuje na balistické střelnici, která je bohužel situována na Slovensku kdesi u Senice. Pak se… Číst vice »

Béda
2. 11. 2014 15:00

mirror,

hlavní problém je asi v tom, že to stát pustil z ruky a nechal na tržních silách. |Přitom jde o zcela zásadní věc z hlediska bezpečnosti. Nechápu co dělá BIS a další bohatě dotované bezpečnostnéí složky. Asi sledují ruské špiony a potenciální špiony. Sklady minuce jsou všude možně, žádná pravidla pro ně asi neexistují. Prostě klasický bordel.

Dolmen
Dolmen
2. 11. 2014 16:22

Béda napsal
Co na to BIS? Ještě aby se tohoto tajemství o českém bezpečnostním bordelu domákli agenti Číny a Ruska

BIS má plné ruce práce s lustrováním extremistických organizací, jako jsou KSČM, hnutí Ne základnám apod., nezabývá se takovými podružnostmi jako že si někdo zřídí muničák v polovině dvojdomku v některé obci – viz zprávy ČT ze dne 1.11.2014. Přece nemůže bránit svobodnému podnikání, ještě by se na nás v Bruseli mohli zlobit.

Béda
2. 11. 2014 16:36

Dolmen,

no já nevím. Komunisté jsou parlamentní stranou. Neměla by se BIS zabývat spíš bezpečnostními hrozbami pro československý stát a jeho obyvatele ať ty hrozby pocházejí odkudkoliv? Z jihu, východu, západu anebo severu? neměla by být nepředpojatá a racionálně vyhodnocovat jakákoliv bezpečnostní rizika, zkpoumat jejich úpříčiny a dopady na ČR? Dávat doporučení jak se jich vyvarovat, jak jim předcházet, jak je odvracet, jak se na ně připravit? Neměla by hlídat státní a bezpečnostní tajemství před KÝMKOLIV ať je odkudkoliv a pomáhat zajišťovat suverenitu země na cizích vlivech, ať jsou odkudkoliv?

idiotronic
2. 11. 2014 22:00

Hrajeme si na to, že ministr národní obrany má menší odpovědnost, než zahradník. Měli jsme tam Baudyše (sestřelil švédské letadlo,ve kterém se vezl)
Holáně (zrušil v armádě kryptologii), Parkanovou (která podepisovala smlouvy, na nichž byly začerněny hlavní číselné údaje) a ,,Pickovou“ dámu (no comment).
Současný ministr praktikoval na prknech, která znamenají svět a ve Vatikánu.
Nakonec, jestli vybouchlá firma sídlí na Kypru, nepodléhá naší jurisdikci a nesmíme ji kritizovat, utrpěla by tím naše mezinárodní pověst a památka VLSR.

Aleš
Aleš
4. 11. 2014 8:52

mirror napsal Autor by měl vědět, že ČLA nikdy atomové zbraně nevlastnila až na jejich nosiče. Podle mého kamaráda, který sám o sobě tvrdí, že je posledním žijícím balistikem, vím, že to mělo s atomovými bombami fungovat následujícím způsobem. Československý velitel, který měl potřebu použít nukleární nálož, musel napsat žádanku do skladu atomových bomb pod dozorem Sovětské armády, která bombu bez prodlení vydala. Jak si vysvětluji, proč ty granáty vybouchly? Od stejného člověka vím, že dělostřelecký granát nelze skladovat libovolně dlouho. Čas od času se vzorek munice otestuje na balistické střelnici, která je bohužel situována na Slovensku kdesi u Senice.… Číst vice »