Diskuze k článku


 • Alena • 6. března 2016

  opět použit příměr o divokém odsunu Němců z příhraničních oblastí ČR po druhé světové válce?
  Pokud by ČR bylo SSSR, problém by byl vyřešen už v roce 1938. Němci, aktivní 5.-tá kolona by byli- můžeme se přít o slova- humánně přesídleni na Sibiř a SSSR by nadále politicky nepoškozovali.
  Pan Pjakin tentokráte střelil vedle, ale nutno uznat, je to vlastenec každým coulem

 • peter. • 7. března 2016

  Donald Trump by sa presídľovania celých národov nebál ani dnes.
  Pobaltské štáty sa sťažujú,že nemôžu rásť,lebo susedia s Ruskom.Na to im Trump vyjadril svoje porozumenie a ochotu pomôcť.Doporučuje presťahovať Pobaltské štáty aj s občanmi do Afriky,pri čom by si mohli ponechať svoje názvy(Estónsko,Lotyšsko a Litva).Opustné územie pri Balte by recipročne obsadil Afričanmi a všetci by boli spokojní.Pobalťania by mohli bez Ruska v susedstve konečne rásť a Afričania by sa tešili,že sú v Európe.No nie je ten chlap múdry?
  http://aloban75.livejournal.com/1687749.html

 • zajoch • 7. března 2016

  Přesídlování je přesídlování a jeho průběh nezávisí jen na direktivách „shora“, ale stejně tak na přístupu těch článků, které stojí na konci a realizují jej. Takže může být prováděno s šetrností a stejně tak bezohledně a hrubě. Takže zkušenosti jednotlivců, kteří mu byli vystaveni, nelze zevšeobecňovat. Sama znám vyprávění těch, kteří byli evakuováni z Ukrajiny, konkrétně z Dněpropetrovska, před nacistickými vojáky. Bylo to podle toho zlé. Jenže nebyla jiná možnost, pokud měli být ušetřeni oni a jejich závod na výrobu traktorů a asi i jiných strojů, německých zvěrstev. Prostě to museli přežít. Nakonec i po válce v západní Sibiři zůstali. Také šlo o přesídlování. Nestěžovali si. Jenom vyprávěli.

 • peter. • 7. března 2016

  zajoch napsal
  Sama znám vyprávění těch, kteří byli evakuováni z Ukrajiny, konkrétně z Dněpropetrovska, před nacistickými vojáky.

  Máte plnú pravdu.Doporučujem Solženicynovu knihu „200 rokov spolu“,kapitolu 21.Autor tam opisuje evakuáciu židov z územia Ukrajiny ohrozeného nemeckou okupáciou.Stalin určil záchranu židov ako prioritu a na tento účel bolo vyčlenených tisíce vlakových súprav.Myslím,že je regulárne tvrdenie,že takto použité vlaky chýbali na fronte čo pravdepodobne zapríčinilo smrť tisícov sovietskych vojakov.Tiež to možno nazvať presídlením.Dnes by som sa nedivil,keby sa objavili články o tom,že táto evakuácia prebehla v neľudských podmienkach,v dobytčákoch,bez základných ľudských potrieb o hlade atp.Čoho sa však určite nedočkám je,že sa nájde niekto kto by vyslovil tomu „hromadnému vrahovi“ Stalinovi aspoň jednu-dve vety poďakovania za záchranu státisícov židov pred holokaustom.