Diskuze k článku


 • hudryper • 5. dubna 2015

  Jako účastník Pražského jara a následné invaze mám zato,že pan Pjakin jen přejmenovává hlavní síly,které se tenkrát dopustily faulu na československém národě. Předchozí souhlas Bílého domu s ruskou invazí navíc nevyhodnocuje správně,nýbrž jen klišovitě. Nově se rodící společenský řád byl
  hrozbou nejen pro starce politbyra KSSS a jejich sloužící věrchušku v Rusku,NDR či Polsku,nýbrž možná ještě větším strašákem byl pro vládní struktury USA,Velké Británie,Francie či Německa. Jejich mladá a nastupující generace chtěla změnu a ta se nabízela na jaře 1968. Revoluční rok 1968 probíhal ve většině západních velmocí a stejně jako u nás byl potlačen hrubou silou a vyvoláváním strachu.Vládnoucí kruhy západu s plnou hubou demokracie,východu s demokratickým centralismem ,předvedly celému světu svou patologickou lživost se snahou vše zakonzervovat.

 • Mirek • 5. dubna 2015

  hudryper • 5. Duben 2015
  Jako účastník Pražského jara a následné invaze mám zato,že pan Pjakin jen přejmenovává hlavní síly,které se tenkrát dopustily faulu na československém národě. Předchozí souhlas Bílého domu s ruskou invazí …….

  Také jako účastník 1968 jsem měl podobný názor na „ruskou invazi“. Z dnešního pohledu a rozhledu to vidím jinak. Po gruzínci Stalinovi vládnul SSSR ukrajinec soudruh Chruščov a v roce 1968 vládnul ukrajinec soudruh Brežněv. Takže ruská invaze je výsledek manipulace. Spíše by to měla být ukrajinská invaze. Samozřejmě okecat lze úplně vše.

 • Béda • 5. dubna 2015

  pel mel:
  Generál NATO: USA musí hrát vedoucí úlohu v řešení konfliktu na Ukrajině. http://www.zvedavec.org/vezkratce/10227/

  Kyjev bude masově propouštět učitele, kteří nevyznávají ideu nacionalismu http://www.zvedavec.org/vezkratce/10226/

  Porošenkův zákon o stanném právu http://www.zvedavec.org/vezkratce/10221/

  http://www.reformy.cz/zpravy/us-zacnou-cvicit-ukrajinskou-krajne-pravicovou-narodni-gardu-na-hitlerovy-narozeniny/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=us-zacnou-cvicit-ukrajinskou-krajne-pravic

 • tožtak • 5. dubna 2015

  peter. napsal

  https://www.youtube.com/watch?v=j3Oe914rT3U#t=165

  Tak teď už je mi jasné co asi podepsali v USA naši veřejní činitelé a podle toho to i vypadá, viz Bělobrádek, Za orálek, Stropnický, no Zeman – u něho nevím, nějak zlobí a možná ani nepojede do Moskvy, až se mu stane úraz s kolenem, tak jako se to stalo mnohým před ním.

 • Béda • 5. dubna 2015

  http://cz.sputniknews.com/svet/20150405/215771.html

  Zakladatel a předseda Open Society Foundation George Soros se v rozhovoru pro německý list Frankfurter Rundshau kladně vyjadřoval o politice Angely Merkelové ve vztahu k Rusku v kontextu ukrajinské krize.

  „Bez Merkelové by žádné sankce proti Rusku nebyly“, domnívá se Soros….

  http://cz.sputniknews.com/svet/20150405/214856.html
  List Los Angeles Times napsal, že agentura pro protiraketovou obranu USA (Missile Defense Agency – MDA) za posledních deset let utratila přibližně deset miliard USD za programy, které byly následně ukončeny kvůli své neefektivitě.

 • abx • 5. dubna 2015

  Vyjadrenie Piakina k roku 1968 ma dost sklamalo. Myslim ze tie jeho teorie o KOB maju svoje obmedzenia, na niektore procesy a udalosti sa daju aplikovat, na ine nie. Asi to zavisi aj od informovanosti dotycneho o veciach, na ktore teoriu aplikuje.

 • Alena • 5. dubna 2015

  aktivně se zúčastnit pražského jara a pak si poslechnout vyjádření Pjakina k roku 68 je opravdu o zklamání. Přesto bych se na to podívala z jiného pohledu- jak měli reformátoři komunismu připraveno převzetí řízení sociálních procesů? Podle mne- neměli, zatímco sovětská strana si dosadila Husáka a nastala normalizace, druhá strana by měla připraveno řízení dle sebe( podobně jako v roce 89). Je to smutné, ale tato republika si nevládne sama, je ve vleku vlády jiných, ne českých subjektů.
  Zajímavá byla první reakce pana Pjakina na rok 68 u nás- začal Vídní a habsburskou knihovnou. Copak tam sověti vyčetli, než z Rakouska odešli? Měli dostatek času, aby si to zjistili sami na našem území. To by mne konkrétně zajímalo

 • hudryper • 5. dubna 2015

  Alena napsal
  . Přesto bych se na to podívala z jiného pohledu- jak měli reformátoři komunismu připraveno převzetí řízení sociálních procesů

  Milá Aleno, Vaše otázka demonstruje,do jaké míry se Klausovi a jeho kamarile podařilo zamlčet
  skutečný stav věcí na jaře 68. Sociální a vlastně všechny důležité procesy nebylo třeba přebírat,
  protože byly už pevně řízeny lidmi,kteří na reformě tvrdě pracovali nejméně od roku 1962. Akce
  21.srpen byl tak masivní,protože republika stála tenkrát jako jeden muž a lidé z 95 % podporovali
  propgresívní komunisty,kteří ve vsvých pozicích už dávno neměli co pro sebe osobně získat, oni
  dělali reformu pro celý národ.

 • Alena • 5. dubna 2015

  pane hurdyper, co se tedy s těmi reformátory stalo, když měli tak obrovskou podporu národa. Nelze přece vyhodit lidi, kteří měli 95 % podporu národa. Pokud přesto k tomu došlo, že normalizace vše pozitivní převálcovala, co dělali reformní komunisté dále v podzemí- v chartě 77, když po roce 89 v podstatě procesy řídil prognostický ústav na jedné straně, Havel s knížetem na druhé straně , a Dubček apod. nikde?

 • peter. • 5. dubna 2015

  August 1968 sa najmä v Čechách vykladá ako niečo strašného,horšieho ako vypálenie Lidíc alebo obsadenie Sudet a následne Čiech a Moravy.Na Slovensku to ani zďaleka nie je takou národnou traumou ako v ČR.Stačí si to porovnať,s Juhosláviou,Irákom,Líbyou atď.Svet bol vtedy taký aký bol a veľmoci srať na hlavu je vždy riskantné.Na čo by sme sa pri odsudzovaní Ruska odvolávali,keby k tomu vpádu v 68 roku nedošlo?Nejako zabúdame na to,že USA sa nestiahli zo žiadneho štátu,ktorý v 2 ww obsadili.Mne Rusi nevadili a za celú dobu čo u nás boli som sa s nimi nestretol.Občania Rožňavy a iných miest kde boli sov.vojaci mali s nimi dobré vzťahy a nevadili im.A čo sa Husáka týka,tak to bol čestný chlap,ktorý nezradil sám seba ani v ťažkých chvíľach,žiadna politická filcka a som presvedčený,že pre Česko a najmä pre Prahu urobil toho viac ako pre Slovensko.

 • Irena • 5. dubna 2015

  Zeman si prý nenechá foukat do kaše z amerického velvyslanectví :-)
  http://politikus.ru/events/47335-zeman-otvetil-poslu-ssha-kritikovavshemu-ego-plany-posetit-moskvu.html

 • hudryper • 5. dubna 2015

  Přesvědčen,Peter,být můžete .Na to,čo urobil Husák pre Slovensko je možné pozerať zo dvoch stran. Federalizací vznikla obrovská invaze Slováků do Prahy,ktorí umeli zpravidla let robiť tuná
  Slovákov. Trochu lepší majoři Terazky,kteří se na normalizační vlně vyvezli tam,kam by je normálně nikdy ani nenapadlo pozrieť. Druhý pohled těch,co na Slovensku zůstali je milosrdnější.
  Kvalitnější zboží ze západního dovozu na Slovensku nejen v Tuzexu, prověrky byly jen slabým odvarem těch českých,obrovské investice do dopravní infrastruktury,v Bratislavě už roupama nevěděli co dělat,a tak postavili barák rozhlasu hore základami,na špičku střechy. Když jsem byl
  v Bratislavě,koukám na další hypermoderní budovu a ptám se lidí okolo,co to je, čemu to slouží ?
  Znuděná odpověď : “ Ale nič, len jedno také ĺadové ihrisko pre děti :“ A já si uvědomil,že moje děti nemají ve škole v městě o 5000 obyvatelích 18 km od centra Prahy tělocvičnu a tělocvik
  musí vykonávat na školní chodbě,nebo venku na dvoře. Přerozdělování hodnot vyprodukovaných
  celou republikou mezi Čechy a Slovensko po dobu normalizace bylo mnohdy velmi nehospodárně
  vychýleno ve prospěch Slovenska,což je zřejmě základem pro schopnost udržet po roce 1992 svůj
  stát a je to zřejmě dobře. Vaše tvrzení,Peter,že Husák urobil pro ČR a Prahu víc než pro Slovensko neodpovídá tehdejší skutečnosti.

 • hudryper • 5. dubna 2015

  Alena napsal
  Nelze přece vyhodit lidi, kteří měli 95 % podporu národa

  Ale lze, Aleno, v létech 1970-73 byly vyhozeny z práce statisíce lidí,vesměs s kvalifikací řádově vyšší,než byla u těch,kteří naskákali na jejich posty. Ptáte se,co dělali tito lidé o 20 let později ?
  Jak kdo. Zestárli ,tenkrát jim bylo vesměs okolo 50,za sametu okolo 70. Z mladších byli rázem
  padesátníci se zkušeností z podřadných zaměstnání a bez vlivných konexí. S výjimkou Zemana
  a Ransdorfa nebyli do prognostického ústavu přijati žádní přívrženci Pražského jara. Byl to Štrougalův projekt,kterým včas reagoval už na změny z doby gensekování předchůdce Gorbačova-
  Andropova a kandidáty na přijetí odsouhlasovaly státobezpečnostní složky. Ředitelem byl letitý
  superagent Komárek,člověk vyslaný na Kubu,aby se pokusil o znormalizování Che Guevary ! Klaus
  se ve dnech plyšového nadšení skoro dokonale stylizoval do Karla Koechera,legendy nelegální čs.rozvědky z 60. let,který po prověrkách v ní a nastoupení zdravého jádra ze strachu,že ho tihle
  ubožáci prozradí svou neschopností,požádal o přechod pod ruskou rozvědku.A pak emigroval z
  SSSR šéf sovětské rozvědky Kalugin a vše prozradil Američanům,museli Koechera ke svému úžasu
  zavřít.Po výměně za Ščaranského se vrátil do ČSSR a nastoupil do Prognostického ústavu,kde sdílel stejnou kancelář s Klausem. Ten byl velmi hlasitým pomlouvačem všeho,co vzniklo za ředitele Oty
  Šika na Ekonomickém ústavu ČSAV v 60.létech,ačkoliv v té době už na ústavu i on pracoval. Byli
  proti původním reformátorům mladí,nebylo jim vesměs ještě 50 a byli velmi hluční,překřičeli vše,
  co se jim nehodilo do plánu změnit život v Československu podle not svých neoliberálních šéfů…

 • peter. • 5. dubna 2015

  hudryper
  Je mi ľúto,že vás osobne rok 1968 postihol a poznačil.Pre mňa znamenal vstup armád do Československa možnosť prežiť o 20 rokov viac spokojného a celkom určite aj dôstojnejšieho života.
  Budova rozhlasu bola vyprojektovaná v r.1967 a čo sa týka toho, kto na koho doplácal,tak k tomu sa ja vyjadrovať nebudem,lebo keď sa o tom diskutovalo naposledy,tak to k ničomu dobrému neviedlo.
  K socializmu už len dávam do pozornosti to,čo o ňom vyhlásil V.Havel vo svojom slávnom prejave.
  Úplne najradšej mám tých ohnivých bojovníkov ktorí sa veľmi zasvätene a s obrovským pátosom vyjadrujú k udalostiam v r.1968,aj keď oni sami si v tom roku ešte ako spermie honili bičíky v otcovych varlatách.

 • Béda • 5. dubna 2015

  K 68-mému. Pominu otázku kdo na koho doplácel, protože její pokus o řešení by dnes stejně k ničemu dobrému nevedl.

  Jiná velice diskutabilní otázka je, kam by vedl vývoj v Československu v případě, že by nedošlo k intervenci armád VS.
  Odpověď neznáme a patrně se ji nikdy nedovíme. Jedno je jisté. Tehdy stejně jako v roce 1989 šlo o pokus o politické změny. Jestli by to byly reformy pouze „kosmetické“ zavádějící „socialismus s lidskou tváří“ končící na hranici existujícího systému anebo by šlo o pokus o plíživou evoluční systémovou změnu v sovětské sféře vlivu, to je otázka. Jinou otázkou je, jakou perspektivu měl tehdejší systém, jestli byl reformovatelný a hlavně jakou dlouhodobou perspektivu v něm měli lidé, rsp. jakou mohli mít pokud by došlo k avizované reformě.

  Pro mně osobně ani tato otázka není hlavní, protože je dnes již pouze hypotetická. Tou hlavní otázkou je porovnávání tehdejšího systému s nynějším ve všech směrech – ekonomickém, kulturním, sociálním, politickém, ideologickém (sféra médií) a pod.. Ta není hypotetická a je měřitelná a porovnatelná na základě dosahovaných výsledků a vývojových tendencí.

 • Alena • 5. dubna 2015

  ne, nejde mi to na rozum, jak se rok 68 tak zvrtl- jako analogii beru nástup Putina, který dokázal zvrátit pozici Ruska ve všech směrech, a dokázal znovu z Ruska vybudovat velmoc- a to všechno takříkajíc z ničeho. Rok 68 byl naopak úplně opačný- ve vládě komunističtí reformátoři, lidé jim z 95 % věřili- tak v čem byl problém?
  Podle mne – vedle upřímných komunistů MUSELO být velké množství zrádců, kteří jsou vždy ochotni obrátit se na tu stranu, kde vítr fouká.
  Jinak k éře Husáka- tzv.Husákovy děti nám dočasně zvedají statistické údaje narozených dětí, a konkrétně jeho populační politika se mu povedla

 • Béda • 5. dubna 2015

  Čína nevyhnutelně dosáhne toho, že juan získá status rezervní měny a sníží vliv amerického dolaru. Napsal to americký ekonom Wolf Richter v článku zveřejněném časopisem Business Insider. Podle jeho slov, USA mají sílu tento proces pouze zpomalit.

  Mnohé země už juan využívají při vzájemné výměně, píše Richter. Clearingové banky v juanech existují už v 15 městech světa s tím, že podobná dohoda byla uzavřena i s městem Los Angeles. Čína také uzavřela dohody o valutových swapech s centrálními bankami více, než 20 zemí, včetně spojenců USA, jako je Austrálie a Velká Británie.

  „Všechno jsou to drobné krůčky, ale všechny jsou součástí pomalého, metodického a nepřetržitého procesu zvýšení statusu juanu a zničení síly dolaru, a tedy, prodloužené ruky americké vlády“, píše Richter …

  http://cz.sputniknews.com/byznys/20150405/216639.html

 • hudryper • 5. dubna 2015

  Alena napsal
  jako analogii beru nástup Putina, který dokázal zvrátit pozici Ruska ve všech směrech, a dokázal znovu z Ruska vybudovat velmoc- a to všechno takříkajíc z ničeho.

  Ptáte se poněkud naivně,Aleno,jedna dobře vycvičená a k vraždění odhodlaná divize převáží každou podporu elit národa. Zrádců bylo dost,ale oproti německé okupaci za války,byli opravdu
  nepříliš početní.Samozřejmě že když sem najely tanky a 600 000 po zuby ozbrojená armáda,že
  postupně řady přesvědčených vlastenců tály,ale i tento proces pozastavený hrdinným vystoupením Jana Palacha,byl relativně pomalý,až normalizátoři využili našeho vítězství v hokeji nad Rusy na
  MS k zneužití spontánní sešlosti na Václaváku (bylo tam najednou půl milionů lidí),estébáci rozbili
  výlohu Aeroflotu ,strhali cedule organizací jako SČSP a výborů KSČ,vmísili se mezi oslavující lidi a
  snažili se markýrovat počátek lidového povstání,přičemž skoro nikdo na Václaváku o tom neměl ani tušení. Hledáte-li analogii k srpnu ´68,nehledejte ji v zemi,která je jiného řádu a v naprosto jiné situaci.Spíš by se možná k tomu hodila mnichovská zrada a to,co po ní následovalo.
  Navíc v létech předcházejících ´68 došlo díky reformním změnám k velkému pokroku v čsl. zemědělství,vedení KSČ zavíralo oči nad zlodějnou pokud zloději souhlasili se vstupem vojsk a tak
  korumpovalo stále větší okruh lidí.Po prověrkách se ocitlo najednou velké množství známých lidí bez práce a jakýkoliv jejich návrat do trochu vlivnějších pozic byl tuhým kádrovým režimem zcela
  znemožněn.A pak to dostali podruhé,posměchem od těch,za jejichž svobodu a lepší život pracovali.
  STB záměrně o nich rozšiřovalo dezinformace v místě bydliště,nemohli uživit rodinu jinak než tak,
  e nakonec prosili o zaměstnání jako nekvalifikovaní dělníci,pokud možno mimo oči veřejnosti. To se týkalo samozřejmě jen těch,kteří neemigrovali. Možná že proto,aby nebyli zneužívání proti své
  vlasti,jak se v mnoha případech stalo.

 • Bety • 5. dubna 2015

  Já bych se na ten rok 68 podívala z hlediska komu to posloužilo. SSSR ne. Sice nepřišel územně o část svého vlivu, ale vlastně fakticky ji ztratil .Podívejte se, kdo tuhle zhnisanou třísku, která byla do našich vztahů zaražena, neustále aktivuje a operuje s ní. Západ s tím ztratit nemohl nic. Ať už by to dopadlo tak či tak, v každém případě získal body pro sebe. Část reformních komunistů to jistě myslela dobře, ale jsem přesvědčena, že v případě, že by SSSR nezasáhl, by byli převálcováni a rok 89 by tu byl jen o 20 let dřív. Dnes by naše dluhy asi dosahovaly přímo vesmírných výšin. Po roce 89 přišli také tisíce a tisíce lidí o práci / tím teď nemám na mysli nezaměstnané/, ale nemluví se o tom. Například v naší nemocnici byli „odejiti“ prakticky všichni primáři. Primář gynekologicko-porodnického oddělení je zvlášť pěkný příklad. Dokonce mu zakázali na území nemocnice vkročit. Ptala jsem se proč, vždyť byl vyhlášený odborník a oddělení bylo vedeno příkladně. Jedna, které zachránil život / setkali se ve výtahu, všiml si, že jí není dobře a zeptal se, jaké má potíže, okamžitě ji odtáhl na vyšetření a pak na sál. Bylo to mimoděložní těhotenství už v kritickém stavu/, tedy ptala jsem se: zachránil tě, jak jsi mohla hlasovat o jeho propuštění? „No nebyl milý, na pacientky se neusmíval a byl v KSČ.“ Takováto „výměna“ už byla tenkrát také v proudu, jen si to hudrypetre nechcete přiznat, protože to teprve začínalo a v nadšení se mnohé přehlédne. De Gaulle byl zase zadřená tříska pro USA, pomocí zblblých studentů se ho zbavili a jelikož v tomhle s Pjakinem souhlasím, jsem nakloněna věřit i jeho vysvětlení i co se týče nás.

 • hudryper • 5. dubna 2015

  Bety napsal
  jsem přesvědčena, že v případě, že by SSSR nezasáhl, by byli převálcováni a rok 89 by tu byl jen o 20 let dřív. Dnes by naše dluhy asi dosahovaly přímo vesmírných výšin.

  Vážená historizující prognostičko,co vy víte ,že by bylo,kdyby bylo či nebylo ! Doporučuji pro pochopení toho,oč šlo v procesu ,který se vyvíjel nikoliv jen na jaře ´68,ale řadu let dříve, prostudovat knihu Oty Šika : “ Třetí cesta“ . Tenkrát jsme skutečně byli jen tak nanejvýše 3 roky
  za úrovní Rakouska,potravinově zcela soběstační s vyspělým strojírenstvím a chémií a zemědělstvím,které způsobovalo kopřivku zemědělským odborníkům na západě.

 • Hox • 5. dubna 2015

  Řekl bych že „zklamání“ z vysvětlení r.68 plyne z toho, že Pjakin se zaměřil na jednu rovinu (globální procesy z konceptuálního pohledu), a většina čekala jinou rovinu, těch rovin bylo více, vzájemně vložených, a na každou se dá ještě dívat z více aspektů, a podle toho co zdůraznit a co opomenout, vyjde také mnoho varianta. Jedna rovina spočívá také v tom, že nezasáhnout tehdy, smrdělo to 3. světovou s milióny nebo stamiliony mrtvých, SSSR tehdy měl v důsledku krátkozrakosti ČS pohlavárů možnost jen volit (poté, co byly minuty „odbočky“ vedoucí k možnosti jiného urovnání) mezi špatným a velmi špatným rozhodnutím. Jestli to dávat někomu za vinu, objektivně spíš tehdejšímu našemu vedení, nechápajícímu procesy řízení a globální situaci. Plus, jak už tady zaznělo, pokud by nezasáhli a nenastala by 3. světová, vedlo by to jen k roku 89 o dvacet let dřív, se vším co následovalo.

 • Alena • 5. dubna 2015

  pane hurdyper i paní Bety, díky za obsáhlou odpověď, já chci tehdejší době jen lépe porozumět, nechci se nikoho dotknout

 • Hox • 5. dubna 2015

  ps. Pjakinem zmiňovaná práce „Západ a SSSR: jak ve skutečnosti probíhala studená válka“ je i v češtině:
  http://leva-net.webnode.cz/products/zapad-a-sssr-jak-ve-skutecnosti-probihala-studena-valka-1-/

 • peter. • 5. dubna 2015

  http://www.scribd.com/doc/22479926/J-Klima-Osma%C5%A1edesat%C3%BD-Kdo-zradil-vlast#scribd
  Súhrn poznatkov a zistení autora článku
  Vstup vojsk VZ do ČSSR bol zámerne vyprovokovanou akciou Američanov a pravicou v KSČ vedenou A.Dubčekom,s cieľom previesť v ČSSR mocenský prevrat,pozatýkať a uväzniť predstaviteľov ľavice a nastoliť moc pravice bez ohľadu na to,že tým vyvolajú občiansku vojnu,ktorá môže prerásť do vojny širokého rozsahu.
  Odporúčam k prečítaniu,aj keď ide o pomerne rozsiahlu analýzu udalostí r.1968.

 • Béda • 5. dubna 2015

  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/byznys/sunday-times-veritele-zuri-kvuli-jistote-kyjeva-ze-mu-odepisi-dluhy/

  …The Sunday Times zdůrazňuje, že držitelé eurobondů, v čele s investičním fondem US Franklin Templeton se „rozzuřili“, když ještě před zahájením jednání vyhlásila s „jistotou“ Natalie Jaresková, že věřitelé budou muset odepsat část ukrajinského zahraniční dluh. Ministryně financí tehdy zdůraznila, že otázka jeho restrukturalizace by měl být vyřešena do konce května, aby nebyla Ukrajina vyloučena z programu pomoci MMF.

 • hudryper • 5. dubna 2015

  peter. napsal
  Vstup vojsk VZ do ČSSR bol zámerne vyprovokovanou akciou Američanov a pravicou v KSČ vedenou A.Dubčekom,s cieľom previesť v ČSSR mocenský prevrat,pozatýkať a uväzniť predstaviteľov ľavice a nastoliť moc pravice bez ohľadu na to,že tým vyvolajú občiansku vojnu,ktorá môže prerásť do vojny širokého rozsahu.

  Dezinformační materiál z dílny sovětských ideologů typu Šelest,Suslov a dalších. Nešlo o pravici v
  KSČ,nikdo z nich nevlastnil nic než svůj byt a chatu,nikdo neprichvatizoval,nevyhrožoval. Právě
  naopak se zhusta vyhrožovalo,po invazi i výhrůžky realizovaly.95% národa podporoval Dubčeka a
  ty z vedení KSČ,kteří představovali národem požadovanou změnu nesmyslných omezení škodících lidem i režimu ,potažmo i SSSR.Jak by mohla vzniknout občanská válka? Pár vyděšených bafuňářů po deklaraci 2000 slov se vyděsilo,že snad budou muset pracovat,a tak se našlo 99 Pragováků,kteří údajně podepsali zvací dopis v hodině 12,jinak by neměli sebemenší záminku sem vtrhnout.

 • mirror • 5. dubna 2015

  Pjakin zachází s fakty dost volně. Reinharda Heydricha nezabili v Lidicích, v Ležácích nežijí hornící. Nikdo nezná všechno. Když nevím, o detailech nemluvím. Oči rve používání slova prediktor. Já to mám spojeno se zařízením nebo algoritmem pro předvídání. Myslel jsem, že se při citaci komentátoři mýlí, le Pjakin to takto vyslovuje a paní irena poctivě překládá. Nechtěl Pjakin použít slova predátor?
  Praha byla označena jako okultní centrum světového židovstva. Chtělo by to podložit analýzou, kolik jich kde žije. Zajímavý postřeh, i když proti těm lidem nic nemám a špatný charakter s jejich původem nespojuji.

 • Bety • 5. dubna 2015

  hudryper napsal
  Vážená historizující prognostičko,co vy víte ,že by bylo,kdyby bylo či nebylo ! D

  Vážený hudrypetre. Titulujete mne ne zrovna vybraným způsobem, ačkoliv jsem jen vyjádřila svůj názor .V osmašedesátém mi bylo 19 a nebyla jsem slepá ani hluchá. Vy, jak to vypadá, jste se pohyboval v centru událostí, já někde na okraji. Zřejmě vám bylo ublíženo, ale já jsem s tím neměla nic společného. Vstup vojsk mě také vyvedl z míry, ale také si pamatuji hysterický tón sdělovacích prostředků a ty neskutečné fámy, které byly pouštěny do oběhu /např. kdo bude mít doma Reportéra, toho zavřou a pod/. Je pravda, že jsem tenkrát moc zkušeností neměla, hodnotím to spíš zpětně podle toho, jak moc mi práce sdělovacích prostředků připomenula tehdejší dobu v roce 89. Rozhodně neaspiruji na prognostika, házíte mě s tím do společnosti Klause a spol.

 • peter. • 5. dubna 2015

  v r.1968 bol svet bipolárny,čo zabezpečovalo vo svete rovnováhu síl a mier a karty k takému rozdeleniu sveta boli rozdané na Jaltskej konferencii.Akékoľvek vybočenie čo i len jedného článku tzv.východného bloku by spustilo reťazovú reakciu a jeho rozklad.Šikova ekonomická politika by mohla mať úspech len vtedy ak by vyhovovala aj ekonomicko – politickým zámerom celého východného bloku a malo sa teda a priori o nej jednať s partnermi.Ak sa to nestalo,tak z pohľadu Moskvy a ostatných štátov združených vo VZ a RVHP to bol jasný pokus o ignorovanie spoločných záujmov a teda o jednoznačný pokus rozbiť socialistický blok.Aby sa mohli uskutočniť Šikove plány,ČSSR by musela skôr či neskôr prejsť z plánovitého hospodárstva na tržné -teda ku kapitalizmu,čo by malo presne tie isté dôsledky aké nastali u nás po roku 1989.
  Vy p. Hudryper máte nepochybne veľkú sumu životných skúseností,vedomostí aj múdrosti ktorú ste nadobudol vekom.Preto len s obtiažami sa dokážem donútiť k snahe o pochopenie vašich postojov.Určite vám bolo veľmi ublížené.Ale pozrite sa,čo sa stalo so svetom,keď sa z neho vytratila bipolárnosť a sveta sa zmocnili sily ktoré spôsobujú toľko nešťastia vo svete aj u nás.
  Ten článok napísal nejaký J.Klíma a lepšie ako ho odsúdiť s odkazom na nejakých Rusov,by bolo pokúsiť sa jeho argumenty vyvrátiť.

 • aram • 5. dubna 2015

  Asi by se měl rozlišovat výraz prediktor a slovní spojení globální prediktor, které Pjakin použil. Prediktor je proměnná na jejímž základě se dá předpovídat hodnota jiné proměnné. Ovšem globální prediktor je, podle mého názoru, něco jako scénárista, který má navíc moc svůj snénář prosazovat.
  V tomto článku
  http://leva-net.webnode.cz/products/rozkol-v-globalnim-prediktoru-dve-kridla-princip-tvurciho-konkurzu/
  je stavěn na stejnou úroveň jako globální parazitický predátor (GP/GPP). V současné době jsou údajně dva – atlantický (mozek Anglie, svaly USA) a euroasijský ( hlavní stan Vatikán/papež je zosobněním, ale není součástí ).

 • Sio • 5. dubna 2015

  Irena napsal

  Zeman si prý nenechá foukat do kaše z amerického velvyslanectví
  http://politikus.ru/events/47335-zeman-otvetil-poslu-ssha-kritikovavshemu-ego-plany-posetit-moskvu.html

  Ty komentáře Rusů pod tím jsou pro mě jako živá voda. Zeman dělá dobře svou práci!

 • Irena • 5. dubna 2015

  mirror napsal
  a paní irena poctivě překládá.

  http://www.kakprosto.ru/kak-828280-chto-takoe-globalnyy-prediktor

  Spešl vysvětlení pro mirrora, že prediktor je opravdu prediktor.

 • hudryper • 5. dubna 2015

  Bety napsal
  Titulujete mne ne zrovna vybraným způsobem, ačkoliv jsem jen vyjádřila svůj názor

  Omlouvám se za titul historizující prognostičky,Trochu mne zvedlo Vaše tvrzení a ne až tak jenom názor : „v případě, že by SSSR nezasáhl, by byli převálcováni a rok 89 by tu byl jen o 20 let dřív. Dnes by naše dluhy asi dosahovaly přímo vesmírných výšin. “ K takovému tvrzení nemáte žádné
  relevantní argumenty,pouze jste zopakovala oblíbené klišé těch,kteří potřebovali co nejrychleji vymazat z paměti a vědomí lidí po plyšáku vše,co chtěli lidé v 68. a poté znovu v roce 1989. Jak se jim to podařilo,to je zřejmé nejen z Vašeho příspěvku. Je to pořád stejná taktika. Novou válku nám
  připravují poté,co ji dvě ,dokonce tři generace nezažily,odporný neoliberální korporátní fašismus
  se protlačuje poté,co stejný počet generací odchovaných sociálním státem zapomněly na hrůzy
  nekonečných krizí,nezaměstnanost,sociální otroctví. Má osobní újma z té doby není podstatná.

 • Irena • 5. dubna 2015

  Jinak aram to vystihla přesně viz definice níže:

  Глобальный предиктор — субъект глобальной политики, сценарист-планировщик ныне господствующего способа глобализации, а также социальных процессов по отношению к человечеству в целом.

  Globální prediktor je subjektem globální politiky, scénárista-plánovač v současné době vládnoucího způsobu globalizace, a také sociálních procesů ve vztahu k lidstvu jako celku.

  http://wiki-kob.ru/%D0%93%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80

  Ovšem s predátorem bych to opravdu nezaměňovala.

 • Irena • 5. dubna 2015

  hudryper napsal
  K takovému tvrzení nemáte žádné
  relevantní argumenty,pouze jste zopakovala oblíbené klišé těch,kteří potřebovali co nejrychleji vymazat z paměti a vědomí lidí po plyšáku vše,co chtěli lidé v 68. a poté znovu v roce 1989.

  Řekla bych, že nejlepším argumentem je, jak to dopadlo po roce 89, aniž se někdo ptal, co by si asi tak lidé přáli, stejně jako by se jich neptali v roce 68, pokud by se jim to tady povedlo. Pokud si někdo protiřečí tak jste to hudrypere právě vy.

 • Béda • 5. dubna 2015

  Irena napsal

  Jinak aram to vystihla přesně viz definice níže:

  Глобальный предиктор — субъект глобальной политики, сценарист-планировщик ныне господствующего способа глобализации, а также социальных процессов по отношению к человечеству в целом.

  Globální prediktor je subjektem globální politiky, scénárista-plánovač v současné době vládnoucího způsobu globalizace, a také sociálních procesů ve vztahu k lidstvu jako celku.

  http://wiki-kob.ru/%D0%93%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80

  Ovšem s predátorem bych to opravdu nezaměňovala.

  Proč ne? Globální plánovač nemůže být současně globálním predátorem?

 • Sio • 5. dubna 2015

  @hudryper: Tak si to shrňme. Pjakin se vyjádřil ve smyslu, že západ si chtěl uloupnout Prahu, protože je jakýmsi židovským centerem, ale Brežněv, řízený globálním prediktorem mu v tom zabránil. Co je na tom špatně?
  Kdysi jsem si myslel, že snad Česko mohlo posloužit jako jakási laboratoř pro Rusko, jak na to. Jenže to bylo dost naivní. A Gorbačovova perestrojka mi dost připomínala pražské jaro. Dopadlo to, jak to dopadlo. Nikdo neví, co by bylo pokud by armády neintervenovaly. Třeba by nám ta jarní revoluce byla stejně tak ukradena, jako ta listopadová?

 • mirror • 5. dubna 2015

  aram napsal
  Ovšem globální prediktor je, podle mého názoru, něco jako scénárista, který má navíc moc svůj snénář prosazovat.

  Predikuje se obvykle veličina, jejíž příští velikost ovlivňuje náhoda. Míra uplatnění náhody je různá Bílý šum (process, posloupnost) predikovat nelze, protože rozptyl odhadu je stejný, jakoby se neodhadovalo vůbec. Kromě bílého máme jiné posloupnosti, kde algoritmus vede na odhad, jehož rozptyl je menší než kdybychom nic neodhadovali a nechali běžet věci tak jaké jsou. Statisticky optimální predikcí se zabývali Kolmogorov, Wiener (predictor střelby na letadla) a take Astom (diakritiku jsem nepoužil). Tož tak vědecky. Jaksi se mi to se scénaristou neshoduje. Scénarista naplánuje vývoj bez odchylek.

 • hudryper • 5. dubna 2015

  hudryper napsal
  http://www.kakprosto.ru/kak-828280-chto-takoe-globalnyy-prediktor
  Spešl vysvětlení pro mirrora, že prediktor je opravdu prediktor.

  Paní Ireno, díky za link. Stále naléhavěji pociťuji,že jde o pokus vytvořit v ruském obyvatelstvu
  vědomí neporazitelnosti,vždyť ruské vedení pracuje v souladu se zájmy globálního prediktora.
  Jako mobilizaci národních sil Ruska to považuji v předvečer IIIWW za pochopitelnou teorii pro upevnění vědomí občanů RF podporovat Putinovo vedení státu . Myslím,že dalším krokem bude
  nezbytně stalinizace Putina a z toho plynoucí potíže vnitropolitických protivníků coby zrádců. Asi
  v daných podmínkách,podobných jako byly po revoluci před 80 léty,jiná cesta pro Rusko není.

 • Irena • 5. dubna 2015

  Béda napsal
  Proč ne? Globální plánovač nemůže být současně globálním predátorem?

  Bédo proto ne, že si v KOB potrpí na přesnost a jednoznačnost v terminologii.

 • mirror • 5. dubna 2015

  Kolegové buďte kritičtí. Vždy publikují vedle seriozních autorů různí šarlatáni (i v SSSR, například Lysenko). K vysvětlení různých procesů má Pjakin řadu zajímavých postřehů. Často se odvolává na teorii řízení. Kdo v tomto oboru pracuje a zná matematickou podstatu, je jeho odvolávkami překvapen. Je to něco navíc, čím chce Pjakin podpořit svoji pravdu. Možná, že to na někoho působí, ale ne na mne.

 • Bety • 5. dubna 2015

  Hudrypetre, napsala jsem, že jsem přesvědčena /já osobně/. To není tvrzení. S tou osobní újmou nejste sám, mně se jen opozdila o 20 let, ale také si z toho hlavu nedělám.A nebyla jsem žádný nomenklaturní kádr, aby jste si snad nemyslel. Jen se mi to nelíbilo a nemlčela jsem. Také si nemyslím, že tehdy nebylo co vylepšovat, to byste mi křivdil. Prostě si myslím, že když je západ z něčeho nadšený, tak se sociálno jaksi nekoná, vytratí se v tom oceánu lásky a svobody a volného trhu..A bojím se války a fašismu, třebaže jsem ho osobně nezažila.

 • Béda • 5. dubna 2015

  mirror napsal
  Predikuje se obvykle veličina, jejíž příští velikost ovlivňuje náhoda. Míra uplatnění náhody je různáBílý šum (process, posloupnost) predikovat nelze, protože rozptyl odhadu je stejný, jakoby se neodhadovalo vůbec. Kromě bílého máme jiné posloupnosti, kde algoritmus vede na odhad, jehož rozptyl je menší než kdybychom nic neodhadovali a nechali běžet věci tak jaké jsou. Statisticky optimální predikcí se zabývali Kolmogorov, Wiener (predictor střelby na letadla) a take Astom (diakritiku jsem nepoužil). Tož tak vědecky. Jaksi se mi to se scénaristou neshoduje. Scénarista naplánuje vývoj bez odchylek.

  mirror,

  nejsem sice žádný odborník ale dovolil bych si vyslovit svůj vlastní názor. Při plánování společenských procesů (kupř. politických – včetně válek anebo ekonomických) existuje přehršel vstupů a od nich odvozených variant a podvariant (viz kupř. výsledky amerických válek a pokusů různých ekonomických odborníků a systémových „inžernýrů“ řešit systémovou krizi kapitalismu. Bez ohledu na to jak to „prediktoři“ – plánovači při svých impulzech (kupř. 11/9, Majdanu a pod.) mysleli, lze zcela spolehlivě říct jedno. Prakticky všechny varianty až na jednu jsou pro ně vhodné, při všech dokážou dál bohatnout (včetně válek a krize). Tou jedinou, která je pro ně zcela nepřijatelná a nevyhovující je sociální revoluce měnící společenský a ekonomický model, systém vlastnických vztahů, vyvlastňující jimi nahamoněný majetek, likvidující vrstvu oligarchie. Tomu se budou bránit jakýmikoliv prostředky.

 • mirror • 5. dubna 2015

  mirror napsal
  ovlivňuje náhoda

  Co je to náhoda? Házíme kostkou. Dráha pohybu je modelovatelná matematickými rovnicemi bez jakékoliv chyby. Abychom rovnice mohli řešit, musíme znát přesně počáteční podmínky, tj. polohu a rychlost (translační, rotační) v okamžiku, kdy kostka opouští dlaň. Tyto počáteční podmínky k řešení rovnic změřit schopni nejsme. Přesné analytické řešení nahradí teorie pravděpodobnosti, která nám určí, že pravděpodobnost každého čísla mezi 1 a šetkou (včetně obou) je 1/6. Všimněte si, není přepokládáno, že kostka nezůstane balancovat na hraně nebo vrcholu krychle.

 • Béda • 5. dubna 2015

  hudryper napsal
  Paní Ireno, díky za link. Stále naléhavěji pociťuji,že jde o pokus vytvořit v ruském obyvatelstvu
  vědomí neporazitelnosti,vždyť ruské vedení pracuje v souladu se zájmy globálního prediktora.
  Jako mobilizaci národních sil Ruska to považuji v předvečer IIIWW za pochopitelnou teorii pro upevnění vědomí občanů RF podporovat Putinovo vedení státu . Myslím,že dalším krokem bude
  nezbytně stalinizace Putina a z toho plynoucí potíže vnitropolitických protivníků coby zrádců. Asi
  v daných podmínkách,podobných jako byly po revoluci před 80 léty,jiná cesta pro Rusko není.

  Jak to sleduji, řekl bych, že hlavní problém je v tom, že značná část ruské oligarchie na rozdíl od té z ostatních zemí má vlastní ambice a nechce se poslušně podřídit globálnímu prediktorovi a jeho kolabujícímu systému. A podobné to asi bude u čínské oligarchie. Je dokonce možné, že usilují vytvořit jakýsi alternativní životaschopnější, patrně kapitalistický systém eliminující roli dosavadního prediktora. Z mého pohledu je to při zachování koncentrace kapitálu a vrstvy bohatnoucích multimiliardářů něco jako pokus o vytvoření perpetua mobile.

 • Irena • 5. dubna 2015

  mirror napsal

  Kolegové buďte kritičtí. Vždy publikují vedle seriozních autorů různí šarlatáni (i v SSSR, například Lysenko). K vysvětlení různých procesů má Pjakin řadu zajímavých postřehů. Často se odvolává na teorii řízení. Kdo v tomto oboru pracuje a zná matematickou podstatu, je jeho odvolávkami překvapen. Je to něco navíc, čím chce Pjakin podpořit svoji pravdu. Možná, že to na někoho působí, ale ne na mne.

  Víte mirrore, on se neodvolává na obecnou teorii řízení, ale na zcela konkrétní Dostatečně všeobecnou teorii řízení vyvinutou ještě v SSSR. Pokud tedy chcete být adekvátně, či dokonce vědecky kritický, tak vám v tom nikdo nebrání. Jenom by nebylo od věci poněkud se seznámit s tím, co vlastně kritizujete.

 • mirror • 5. dubna 2015

  Sio napsal
  Kdysi jsem si myslel, že snad Česko mohlo posloužit jako jakási laboratoř pro Rusko, jak na to. Jenže to bylo dost naivní. A Gorbačovova perestrojka mi dost připomínala pražské jaro. Dopadlo to, jak to dopadlo. Nikdo neví, co by bylo pokud by armády neintervenovaly. Třeba by nám ta jarní revoluce byla stejně tak ukradena, jako ta listopadová?

  Podporuji Siův názor, že nikdo neví, co by bylo, pokud by armády neintervenovaly. Vše je otázkou počátečních podmínek, které nikdo komplexně nezná a proto trajektorie vývoje mohla být náhodná, tj. k lepšímu nebo horšímu, jak pro koho. Už kdysi jsem uváděl vzpomínky bývalého ředitele velkého podniku, že v roce 1968 se objevovaly spekulantské firmy, které vydělaly docela nezaslouženě velké peníze jako pak v roce 1990. Podniky měly hory peněz a stačilo najít cestu, jak je přetransformovat do soukromé kapsy. Například v roce 1990 platil v podnicích zákaz kupovat kopírky, ale platit měsíční nájem o velikosti pořizovací ceny kopírky šlo. Žádný reformátor nedokázal spoutat nekonečnou vynalézavost českého koumáka, kterých máme přebytek, dokonce na vývoz. Podle mne lze nejvíce peněz vydělat v době transformace. Teď zpětně vidím, že jsem dostal docela dlouhou časovou mezeru (time slot), dělat něco užitečného pro lidi.

 • mirror • 5. dubna 2015

  Irena napsal
  Víte mirrore

  Paní Ireno, dovedete zadat hledání na ruských webech. Zajímalo by mne, co napsal Rus se jménem Galpěrin (možná I.I.). Díky!

 • Irena • 5. dubna 2015

  mirror napsal
  Paní Ireno, dovedete zadat hledání na ruských webech. Zajímalo by mne, co napsal Rus se jménem Galpěrin (možná I.I.). Díky!

  Možná tady?
  http://www.twirpx.com/file/676534/

 • hudryper • 5. dubna 2015

  mirror napsal
  v roce 1968 se objevovaly spekulantské firmy, které vydělaly docela nezaslouženě velké peníze jako pak v roce 1990.

  Mirrore,pan ředitel s těmi spekulantskými firmami poněkud fantazíroval. Neexistovaly elementární
  podmínky pro legální“přetransformování podnikových peněz do vlastní kapsy“. Ne tak ale v normalizačním procesu . Po invazi začalo postupné kšeftování se sovětskými vojsky,náhle vznikly
  velké kauzy jako byla „benzínová pumpa ve Zdibech“,kam dováželi vojenskou motorovou naftu a
  snad i benzin ruské cisterny a ta byla pochopitelně prodávána společně s tou evidovanou Benzinou.
  Rozjel se taxikářský bussines ,ovšem zcela kontrolovaný STB,tajné bordely, řada soudruhů dodnes
  bydlí ve vilách,které si nechali za směšnou cenu postavit vězni za všimné náčelníkům vězeňského
  stavebního podniku atd. Za normalizace se opravdu začalo nejen přikrádat,ale krást v míře do té
  doby naprosto nevídané. A když už ty zlodějny volaly do nebe,došlo k vyšetřování tak jako viník byla zpravidla odsouzena nějaká účetní,šéfům,soudruhům bylo řečeno soudruhem tajemníkem :
  tytyty!
  Tehdy se lámala občanská morálka. Málokdo si ale i přitom tenkrát dokázal představit,do jakých smělých výšin bude jednou dotažen majetkový zločin.

 • peter. • 5. dubna 2015

  Trochu mi na Pjakinovi vadí,že vždy keď hovorí o GP,tak s istotou vie,čo GP chce a čo nie,čo je v rozpore so zámermi GP a čo nie,čo si GP praje a čo nie.Z toho pre mňa vyplýva zdanie,že Pjakin ako keby bol s GP v nejakom kontakte a vedel o koho konkrétne sa jedná,len nám to nechce z nejakého dôvodu prezradiť.Ja som sa snažil o tomto GP zistiť niečo viac,prečítal som si spústu viac alebo menej vierohodných teórií,napr.že sa jedná o viac ako 10tisíc rokov existujúcu presne 6 alebo 12 člennú skupinu vyvolených ľudí ktorí sú nie len nad vládami,ale aj nad Bilderberg group a Trilaterálnou komisiou ba aj nad korporáciami.atď.-ťažko mi je to uveriť.Predkladám vám článok od Ľ.Huďa ktorý sa mimo iné vyjadruje aj k tejto téme,a jednu z teórií ktorá hovorí o akejsi superkorporácii.S p.Huďom vrelo súhlasím,k tomu druhému neviem zaujať postoj.
  http://warfare.blog.cz/1306/lubomir-hudo-skutocni-vladcovia-sveta-oficialne-nefiguruju-vo-vladach-ci-mocenskych-strukturach
  http://dolezite.sk/old/Mrazive_zistenie_vedcov_Svet_riadi_jedna_superkorporaci_207.html

 • peter. • 5. dubna 2015

  Pravdou je,že v 60 – tich rokoch mal stranícky funkcionár problém aj vtedy,keď vlastnil nejakú chatu,ktorá bola o trochu honosnejšia ako tie,ktoré vlastnili bežní občania.Morálka u straníckych funkcionárov,riaditeľov podnikov a závodov sa zhoršovala s narastajúcou senilitou Brežneva a vrchol dosiahla na konci jeho života,keď sa odhalili praktiky obohacovania sa vedúcich tajomníkov komunistických strán v republikách ako Uzbekistan a pod.Išlo o zločincov so životným štýlom maharadžov,ktorý sa neštítili ani vraždy a zhromažďovali neuveriteľné bohatstvá.V druhej polovici 80-tich rokov sa na Slovensku stal známym prípad kráľa Oravy Babinského,ktorý pre straníckych funkcionárov organizoval poľovačky z vrtulníka,ľahké dámy,ale pre náročnejších aj panny.V tejto súvislosti sa často spomínalo meno Petra Colotku a jeho ženy.Tento pokles morálky bol ale spôsobený neistotou z toho,akým smerom sa bude uberať politika Gorbačova.Takže áno,pokles straníckej morálky a strata podpory a autority KSČ a KSS bola od začiatku 80-tich rokov(možno už od r.1975)evidentná.Príčina bola neochota skostnatelých starcov v Kremli, nechať sa vymeniť mladými a progresívnymi kádrami,ktorí by KSSZ posilnili a nie zlikvidovali ako to urobil Gorbačov.

 • Hox • 5. dubna 2015

  peter: pokud znáš podstatu koncepce, kterou GP realizoval dlouhodobě (bavíme se o stovkách let), a znáš současnosti, pak stačí extrapolovat známé cíle a srovnat s aktuální informací z otevřených zdrojů, nijaké kouzla nejsou třeba.

 • mirror • 5. dubna 2015

  hudryper napsal
  Mirrore,pan ředitel s těmi spekulantskými firmami poněkud fantazíroval.

  Hudrypere, musíte mi prominout, já nemám tolik vědomostí o tom, co se dělo v Praze a okolí. Já jsem tam za totáče na různých úřadech a ústavech potkával slušné lidi. Úplatky po mně nechtěli. Zmínil jsem pana ředitele, což byl vlastně soudruh ředitel, komunista. Byl to přesvědčený baťovec, politicky kovaný nebyl, žil fabrikou. Bydlel v městě běžných zaměstnanců velkého podniku v sousedním velkém městě. Mezi obyčejnými lidmi byl oblíbený. Řediteloval do roku 1969, kdy ho vyměnili za celkem neoblíbeného člověka. Nepadnul na hubu totálně, ale dostal odpovědnou funkci plánovače prudkého rozvoje podniku a města. Já jsem se s ním dostal do kontaktu, když jsem se jako místní poslanec (nyní zastupitel) postaral o to, aby šel na radnici brigádnicky postarat o bordel, který tam vládl v papírech. Chodil nám na plánovací komisi, kde vzpomínal. Odtud vím, co řekl. Autentičnost posoudit nemohu, ale vzhledem ke svému životopisu asi nelhal. Po převratu pro věk už ve straně nebyl. Navštívil mne před druhými obecními volbami s jednim přibližně stejně starým sociálním demokratem (u něj by nepoužil slovo socan) a jako na jiných adresách verbovali bývalé komunisty, aby se dali k socanům na kandidátku. Radnice byla obsazena lidovci a žvanily z ODS. Nijak úspěšní oba přemlouvači nebyli. Já jsem souhlasil, protože jsem změnil zaměstnání do místa, kde bylo každému jedno, co odpoledne dělám a jak se veřejně angažuji.

 • mirror • 5. dubna 2015

  pokračování …

  Trochu vás zaúkoluji hudrypere. Proč si myslíte, že odkaz roku 1968 byl zapomenut? Já jsem se v této době neangažoval, protože jsem studoval dost náročnou školu. Začal jsem pracovat až za normalizace. V době po převratu roku 1989 jsem měl dost starosti se sebou, co budu dělat dále. Šika nebylo propagovat kde. Osmašedesátníci kolem mne v zaměstnání začali veřejně podporovat ODS a Klausovu transformaci. O řadě z nich jsem měl dojem, že tržní hospodářství je semele, protože odborně nebyli nic moc. Osmašedesátníci, kteří nepřeběhli k pravičákům, se snažili uplatnit jako odborníci a do politiky se nedrali. Odkaz roku 1968 byl rychle udušen. Ikony tohoto roku to vzdaly. Myslím Dubček, Císař, Šamalík a další, kteří se dali k socanům, kde od obnovení této strany budovali kapitalismus a skoro nic viditelného proti jeho verzi z 19. století nedělali. Hlásit se ke komunistům bylo o držťku, protože jste si koledoval o to, abyste stal nezaměstnaným. Všeobecně lidé o služby komunistů nestáli, a proto jen blbec se službě lidu obětoval. Co lidé chtěli, to teď mají.

 • mirror • 5. dubna 2015

  Irena napsal
  Víte mirrore, on se neodvolává na obecnou teorii řízení, ale na zcela konkrétní

  Už jsem našel školící videa
  http://kob.su/petrov

 • mirror • 5. dubna 2015

  Irena napsal
  Možná tady?
  http://www.twirpx.com/file/676534/

  Děkuji! To je ono. Zdá se, že Galpěrin nic jiného nenapsal. Na internet jsou odkazy na jeho jedinou knihu. Za diplomku jsem měl prostudovat a shrnout asi třetinu knihy. Nakonec jsem zvládl celou knihu. V knize chyběly matematické důkazy mnohých tvrzení. Měl jsem v diplomce hezké odvození jednoho pravidla. Školitel si vymínil slib, aby nic z diplomky nepublikoval. Tehdy jsem to nechápal.

 • Georgius z Raduně • 5. dubna 2015

  peter. napsal

  http://www.scribd.com/doc/22479926/J-Klima-Osma%C5%A1edesat%C3%BD-Kdo-zradil-vlast#scribd
  Súhrn poznatkov a zistení autora článku
  Vstup vojsk VZ do ČSSR bol zámerne vyprovokovanou akciou Američanov a pravicou v KSČ vedenou A.Dubčekom,s cieľom previesť v ČSSR mocenský prevrat,pozatýkať a uväzniť predstaviteľov ľavice a nastoliť moc pravice bez ohľadu na to,že tým vyvolajú občiansku vojnu,ktorá môže prerásť do vojny širokého rozsahu.
  Odporúčam k prečítaniu,aj keď ide o pomerne rozsiahlu analýzu udalostí r.1968.

  Peter, až na jednu maličkost s tímto hodnocením roku 68 souhlasím. Bylo mi tehdy sice jen 21 let, ale když jsem si domyslel, co Ota Šik připravuje, velmi jsem se vyděsil. Chaos, jaký by nepochybně nastal, kdyby si podniky velmi často řízené tzv. dělnickými řediteli mohly určovat druh a objem výroby podle požadavků trhu, by byl určitě pro hospodářství smrtelný. Ovšem co se týká přímo Dubčeka, tak jsem přesvědčen, že nic nevedl, že byl jen užitečným idiotem navzdory tomu, že žil a studoval v Moskvě. Musel znát o principu fungování tzv. tábora míru a socialismu i věci, které před námi byly zatajovány. Ve své samolibosti se nechal oslavovat a při jednání s Brežněvem si neskutečně „honil triko“. Tak jako většina mých spoluobčanů jsem pak nadával na Gustáva Husáka, ale po roce 89 jsem jej rehabilitoval v plném rozsahu. Stejně jako Bety jsem přesvědčen, že nebýt té „bratrské pomoci“ a Husákova smyslu pro velmocenskou realitu, tak tzv. plyšák by nás postihl o dvacet let dříve a naši dva synové by vysokou školu nikdy nevystudovali. Toto tvrzení není propaganda nebo chiméra. Vždyť aby vystudovala jejich o deset a dvanáct let mladší sestra, museli jsme se všichni finančně skládat.

 • Irena • 6. dubna 2015

  mirror napsal
  Už jsem našel školící videa
  http://kob.su/petrov

  mirrore, jestli chcete získat takový obecný pojem o co se jedná s tou Dostatečně všeobecnou teorií řízení, tak vám doporučuji toto video, kde se mluví i o tom jak vznikla a proč
  https://www.youtube.com/watch?v=VXuB_eXb4oU
  Je to Veličko číslo 7, zrovna ho překládám, bude k dispozici snad někdy za týden i v CZ.

 • Honza999 • 6. dubna 2015

  mirror napsal
  Podporuji Siův názor, že nikdo neví, co by bylo, pokud by armády neintervenovaly. Vše je otázkou počátečních podmínek, které nikdo komplexně nezná a proto trajektorie vývoje mohla být náhodná, tj. k lepšímu nebo horšímu, jak pro koho. Už kdysi jsem uváděl vzpomínky bývalého ředitele velkého podniku, že v roce 1968 se objevovaly spekulantské firmy, které vydělaly docela nezaslouženě velké peníze jako pak v roce 1990. Podniky měly hory peněz a stačilo najít cestu, jak je přetransformovat do soukromé kapsy. Například v roce 1990 platil v podnicích zákaz kupovat kopírky, ale platit měsíční nájem o velikosti pořizovací ceny kopírky šlo. Žádný reformátor nedokázal spoutat nekonečnou vynalézavost českého koumáka, kterých máme přebytek, dokonce na vývoz. Podle mne lze nejvíce peněz vydělat v době transformace. Teď zpětně vidím, že jsem dostal docela dlouhou časovou mezeru (time slot), dělat něco užitečného pro lidi.

  Ano mirrore… Nikdo neví co by bylo…
  Ale dá se to slušně predikovat…

  Co myslíte, kdo by nakonec rozhodoval o směřování? Slušní lidé a nebo darebáci bez skrupulí?

  Odpověď na tuto otázku vám bezpochyby naznačí, kam by tedy ten vývoj bez zásahu vojsk nakonec zamířil. Trajektorie nemohla být náhodná, za jakýchkoli počátečních podmínek vždy zvítězí to zlo – a nebo je válka.

 • Sio • 6. dubna 2015

  mirror napsal
  Co je to náhoda? Házíme kostkou. Dráha pohybu je modelovatelná matematickými rovnicemi bez jakékoliv chyby. Abychom rovnice mohli řešit, musíme znát přesně počáteční podmínky, tj. polohu a rychlost (translační, rotační) v okamžiku, kdy kostka opouští dlaň. Tyto počáteční podmínky k řešení rovnic změřit schopni nejsme. Přesné analytické řešení nahradí teorie pravděpodobnosti, která nám určí, že pravděpodobnost každého čísla mezi 1 a šetkou (včetně obou) je 1/6. Všimněte si, není přepokládáno, že kostka nezůstane balancovat na hraně nebo vrcholu krychle.

  To jste vybral perfektní příklad. Globální prediktor neřídí přímo, nýbrž ovlivňuje pravděpodobnost určitých procesů podle toho, co se mu hodí. Dalo by se to přirovnat k tomu, že vsadí na číslo 5 a příjde s kostkou, ve které je třeba zatavena olověná kulička tak, že těžiště kostky je zatraceně blízko plošce na opačné straně něž je ploška s číslem 5. Jak to ovlivní pravděpodobnost, že padne 5 vám říkat nemusím.
  Globální prediktor tedy funguje jako falešný hráč. Pokud nějaký nový slibný spisovatel nebo vědec napíše knihu, která mu nejde z nějakého důvodu pod vousy, tak ho znemožní v tisku, zesměšní, zbaví možnosti výdělku, pokud na něčem podobném bude pracovat nebo mu nabídne výdělek na něčem na hony vzdáleném. Když někdo napíše brak, který se GP hodí, udělá mu PR v tisku a dá mu Nobelovku. Vzpomínáte na Konec dějin od Fukuyamy? Dnes po tom ani pes neštěkne.
  GP prostě nastavuje mezi lidmi a realitou křivá zrcadla.

 • Sio • 6. dubna 2015

  Irena napsal
  Víte mirrore, on se neodvolává na obecnou teorii řízení, ale na zcela konkrétní Dostatečně všeobecnou teorii řízení vyvinutou ještě v SSSR. Pokud tedy chcete býtadekvátně, či dokonce vědecky kritický, tak vám v tom nikdo nebrání. Jenom by nebylo od věci poněkud se seznámit s tím, co vlastně kritizujete.

  Musím Irenu podpořit. Vyslechl jsem si úvodní lekci a opravdu mě to tak bavilo, že si vyslechnu i další. Vám by se to mirrore mohlo líbit, je to na dost exaktním základě. Doporučuji lekce generála Petrova, podle mě je lepší, než Pjakin.