Diskuze k článku


 • J. Hruška • 5. srpna 2015

  Debilní žabičky blaženě kvákají nad tím, že je v Anglii krize a krachuje průmysl.

 • Stan • 5. srpna 2015

  Bez těch invektiv a s nějakým argumentem by to nešlo?

 • Sio • 5. srpna 2015

  V podstatě mě to napadlo také. Pokud se reálná ekonomika stěhuje na východ, logicky se v GB snižuje spotřeba vázaná na výrobu, nebo ne? HDP se může vylepšit díky finančním spekulacím.
  V takovém případě je ten údaj téměř bezcený, protože z hlediska ekologické zátěže zeměkoule se nic moc nezlepšilo. Naopak zbyly brownfieldy a jinde se zastavěla půda. Díky levnější pracovní síle se také pozastavuje vývoj technologií, které by byly při levné pracovní síle neefektivní, tj. vyjdou levněji manuálně, než s roboty nebo jinými pokročilejšími technologiemi. Suma sumárum, z hlediska ekologických podmínek v GB to může být i dobrá zpráva, ale globálně i dost špatná. Článek se ale těmito prkotinami velkoryse nezabývá. :-)

 • cnemo • 5. srpna 2015

  Stan napsal

  Bez těch invektiv a s nějakým argumentem by to nešlo?

  Určitě ano, ale nedivím se, je to opravdu nutné pokaždé složitě argumentovat, když nějaký ekoignorant napíše podobnou slátaninu? Nestačilo jako argument podívat na „made in“ libovolného výrobku ve Vašem okolí a pak se podívat, jak je to s tou „úsporou“ v těchto zemích? Opravdu nestačí, že celosvětová výroba elektřiny je už 10 let něco přes 10 PWh pořád stejná?

 • brtník v brlohu • 5. srpna 2015

  Jestlipak do toho započítali leteckou dopravu a emise z aut???

 • Martin (už bez taky m) • 5. srpna 2015

  cnemo napsal
  Určitě ano, ale nedivím se, je to opravdu nutné pokaždé složitě argumentovat, když nějaký ekoignorant napíše podobnou slátaninu? Nestačilo jako argument podívat na „made in“ libovolného výrobku ve Vašem okolí a pak se podívat, jak je to s tou „úsporou“ v těchto zemích? Opravdu nestačí, že celosvětová výroba elektřiny je už 10 let něco přes 10 PWh pořád stejná?

  Nechci teď hodnotit článek, kde se blížím názorově Stanovu komentu, neb mladí ekoaktivisté mají bohužel ve finančních spekulacích velké manko v poznání současného „letadla“ či „závodu ke dnu“ (třeba ani I. Švihlíková jim mnohým nic neříká).
  Chtěl bych jen suše poznamenat, že díky ignoraci mnoha technokratů (nejde o útok na techniky či techniku) a jejich svatému přesvědčení neoliberálního ražení že „…technologie vyřeší naprosto vše…“ a proto netřeba žádných „regulací“ jednak částečně žijeme v čem žijeme (korporátní fašismus s ryze technokratickým fanatismem úzce souvisí, stejně jako „konec dějin…“) a planeta Země není jen zboží v pulte hitlermarketu…

 • jogín • 5. srpna 2015

  Kupodivu autor článku nebere v úvahu, že Velká Britanie se živí především finančnictvím a její průmysl dávno umřel na úbytě. Produkuje minimum, ale stahuje všechno potřebné z ostatního světa. Bankéři a dealeři potřebují než maličko elektřiny ke krmení počitačů. Zdá se, že ekoaktivistům je technická civilizace přinejlepším cizí, pokud to není něco hnusného. Ideální stav by pro ně byl, kdybychom utloukali uhnané zvíře kamenem, protože i pazourek je surovina s omezeným výskytem. A svou inteligenci bychom užívali k tvoření nepřekonatelných mýthů.

 • Martin (už bez taky m) • 5. srpna 2015

  Neznám moc ekoaktivistů co by chtěli do jeskyní… předhazovat jim to je skutečně „fér“ a „smysluplná cesta“… ale kam jako? Další „kolo nenávisti?“
  Nestačí ta „uprchlická nenávist“?
  Zbylo některým v mozkovnách z jejich inteligence ještě vůbec něco jiného, nežli „…jeden proti druhému“???
  Nestálo naopak „na úsvitu civilizace“ poznání, že „spolu je víc“ i výhodnější, než jen a pořád „proti sobě“, urvi co můžeš, atd…? Není spousta technických „zázraku“ založena právě na spolupráci (byť často hooodně nerovné)?
  Právě že ta skutečná civilizace jogíne přece nemůže a nesmí být jen ryze technická.
  Taková by přece ve své sebezahleděnosti narazila na „meze růstu“ i kdybychom pominuli vykrádání a drancování kolonií… to přece sám víte.
  Buď lidé pochopí, že musí i „vnitřně“ dále a mnohem více sdílet a kooperovat nežli jen tupě konkurovat – a pak půjdeme jako civilizace dále, nebo – regrese může být ještě horší nežli jen ty „jeskyně“ jogíne…
  Žil jsem asi v obrovské naivitě, že jsem si myslel, že na serveru s názvem OUTSIDERmedia se budeme zásobovat neotřelými nápady a spoluprací, vzájemnou pomocí než lobbováním pro „nenávist“ či „konec světa“, „bo je stejně vše marné… a jen včely jsou na med…“, ale „člověk je na….“.
  Tak černé to snad ještě není…a mnozí lidé přece dokázali sami i společně s jinými spoustu krásného a užitečného! Kde bychom jinak dnes byli?
  Proč lidé vychovávají děti, kdyby nevěřili v tu inteligenci a pokrok – i v otázce ekologie?
  Lze prostým lidem zabývajícím se či zajímajícím se o životní prostředí jen spílat a nenávidět, vytýkat jim kde co, vč. toho že nejsou superexperty na cokoliv a nebo diskutovat a svět společně pomalu měnit k lepšímu? To jako každý aktivismus je „hoden jen nenávisti a odsudků“?!

 • Sio • 5. srpna 2015

  Můj příspěvek se týkal čistě hodnověrnosti článku. Samozřejmě, že nepovažuji techniku za samospasitelnou, jen snad v některých oblastech může kvalitní technika ušetřit zdroje.
  Výchova lidí, především mladých, vedoucí k šetrnosti, nejen v přírodě ale i k věcem, protože co se předčasně vyhodí, musí se znovu vyrobit. Například bychom tu už dávno měli mít PET na více použití a organizován výkup jako u skla. Když chodím kolem vodních nádrží a řek, jsou PETky všude, jako nějaký mor. Apeluji na každého, kdo jde na vycházku, k vodě, na ryby, na houby apod, aby nejen nic podobného v přírodě nezanechával, ale odvděčil se jí navíc tím, že pokaždé odnese a vyhodí do odpatků alespoň jednu konzervu, láhev nebo petku, na kterou natrefí. Lidi, buďme velkorysí! Ukliďme každý něco malého i za barbary, co žijí mezi námi! Nestojí nás to skoro nic, jen trošku námahy, dobré vůle a času!

 • jogín • 5. srpna 2015

  Ani v nejmenším nejsem proti ekologii, ale zkoušku z ní jsem absolvoval z Oduma, ne ze stránek Greenpee. Dneska je ekologizmus záležitost politiky a peněz, péče o přírodu je dobrá jen na shánění kořenů, co slouží jako kanonenfutr pro šéfy organizací. A kromě politiky jinde nenajdete taková kvanta dezinformací a propagandy pro nesmyslná rozhodnutí. Jen tak co mě přinese slina na jazyk- solární tunel, dušení Plzeňáků, Šumava s víc než 90% umělé monokultury národním parkem a boj za její sežrání kůrovcem, podpora užívání insekticidů místo neškodných GMO, produkce 10ti násobného počtu úpracovních míst v Německé energetice atd atd. Potřebujeme jako sůl Real Greens, jenže substrát hodných lidí bez znalostí přírodních zákonů je příliš lákavý a zelení podvodníci v roli politiků jsou dobře etablovaní.

 • brtník v brlohu • 5. srpna 2015

  jogin – tak nějak —
  apropo proč nejsou u nás petky zálohované jako v Německu?? inu řetězce by měly víc práce a přišly o zisk – stejně je cena flašek s obsahem našroubovaná ad maximum — v onom Deutschlandu vyhozenou petku neuvidíte a jestli v koši — tak pochází z čechistanu – tu automat v hypáči nevezme neb nemá příslušný kod.
  To se raději brčálníci přivazujou ke stromům než by prosadili něco užitečnýho.

 • brtník v brlohu • 5. srpna 2015

  PS – Ale i vAustrii nejsou rozházený byť tam zálohovaný nejsou.