Velká vesmírná loupež

Říkali jste si, že vesmír vám může být ukradený? Tak to jste si říkali správně, protože vám také ukraden byl. Ukradly ho USA čerstvým zákonem, který „umožňuje komerční dobývání minerálů i dalších materiálů, včetně vody, z asteroidů a měsíců“ a rozšiřuje tak perverzní princip exteritoriality na ještě perverznější exterestrialitu. Vesmír jistě není zakázané území, ale pokud má někdo právo regulovat jeho využívání, je to „veřejná“ OSN a nikoliv „soukromé“ USA. To už by rovnou mohl někdo prohlásit za své Slunce nebo vzduch, vždyť také dosud neměly vlastníka, tak proč si je nezabrat a pak je někomu nepronajmout? USA tímto jednostranným aktem ustavily dost nebezpečný precedens: až sem totiž jednoho krásného dne přiletí mimozemšťané a prohlásí Zemi za své vlastnictví, nezbude nám než sklapnout podpatky a zasalutovat, protože neudělají nic jiného, než jsme udělali my.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
12. 12. 2015 20:49

Velmi případné a navíc vtipné.

nikdo
nikdo
12. 12. 2015 21:31

Čechy ani Evropu z toho hlava bolet nemusí. Stejně nemáme žádnou technologii jak se tam dostat a něco tam vytěžit.
Je to jen další ukázka toho, že když někdo leze někomu do řiti místo aby budoval vlastní stát a staral se o vlastní rozvoj, ocitne se nakonec v řiti a je úplně jedno, komu ta řiť patří – v tomto případě USA.

M.C.
12. 12. 2015 22:04

V klidu, Spojené státy takovou technologii taky nemají. Když jim z Ruska nedodají motory, tak se mohou jít vycpat.
Akorát to nepříjemně připomíná film Avatar. A víme, jak ten film skončil.

to je jedno
to je jedno
12. 12. 2015 22:36

Mě to připadne spíše stejně hloupé, jako když jsem kdysi někde nedávno četl, že si nějaká Španělka nechala zapsat do katastru či kam, že jí patří Slunce… Taky je zde nějaká firma co prodává pozemky na Měsíci. Na druhou stranu vesmír kolem nás je obrovský, a je v něm logicky rovněž ohromné množství surovin. I když je to dnes nepředstavitelné, komerční těžba surovin ve vesmíru by mohla být vhodným stimulem a ohromným ekonomickým stimulem pro lidstvo při jeho osvojování blízkého vesmíru. Takže v principu na tom nevidím nic špatného. Špatné by bylo, kdyby nějaký stát řekl, že mu a jen… Číst vice »

racek
racek
12. 12. 2015 23:48

No, před pár lety jsme se sami vzdali přiděleného záboru dna tichého oceánu, plného konrekcí,neb správa stála několik set tisíc korun … tedy kdosi to tehdy koupil, už nevím kdo. Jo, takových blbostí už dnešní hoši nadělali, ale obvykle se to nedozvíme. To USA nikdy skurpule neměly, podíváme li se na jejich historii. Ostatně, kdo je měl … viz Rusko posledních 300 let.
Jo, je jim málo. Takže, chtěli by krást i nadále. Naši potomci nás proklejí, že jsme to pros…ali.

Kamil Mudra
Kamil Mudra
13. 12. 2015 2:43

Sio napsal

Velmi případné a navíc vtipné.

Mno… Už jen vydat katalog asteroidů s podrobným výčtem vyskytujících se minerálů i dalších materiálů, včetně vody, prošpikovaný optimistickými technologickými výhledy, hodit na trh akcie….
A za nějakou dobu se dočteme, že petrodolar byl nahrazen „asteroiddolarem“. :-)

Dana
Dana
13. 12. 2015 4:30

Podporovani a uplatnovani investic je prece jednim z piliru kapitalismu, bude li nekdo katolog s hodnotnymi prospekty kupovat, pak se finance zacnou shlukovat na tento zajem a vyvine se novy prumysl. . Nevidim na tom nic spatneho, naopak. …….“Ve Sluneční soustavě se pohybuje obrovské množství asteroidů nejrůznějších velikostí, tvarů a složení. A právě tato bohatost typů slibuje nejrůznější minerály a horniny, jež by se mohly v budoucnosti na těchto tělesech získávat. Navíc existuje velká skupina těles, která se na svých drahách přibližují k Zemi, a mohla by tak být dostupnější než ostatní. Pozemské zásoby docházejí Na základě odhadů současných zásob… Číst vice »

cnemo
13. 12. 2015 9:19

Za pár desítek let se možná ukáže, že toto byl nejdůležitější zákon v 21. století. Když se snažím vysvětlit, že všechny ty řeči o „trvale udržitelném“ rozvoji jsou naprostý nesmysl, nemůže to fungovat a ni teoreticky a jedinou možnou budoucnost lidstva vidíme, když zvedněme hlavu, má mě většina lidí za blázna.

Ale tento zákon ukazuje, že elita to začíná chápat, i když plebsu servíruje něco jiného:)

fajt
fajt
14. 12. 2015 13:07

http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201512131157-c0mm.htm – no a co, já su američan a kdo je víc. ..)