Diskuze k článku


 • leho • 28. ledna 2017

  Tribun se zcela zásadně mýlí. Ano, americký prezident má moc tlačítko zmáčknout, ale rovněž s tou obrovskou mocí je těsně spojena individuální odpovědnost za takové rozhodnutí. Tribun si totiž nedovede představit, že americký prezident není neomezený diktátor jako například Vladimír Vladimírovič a může být kdykoliv pohnán k zodpovědnosti Kongresem a Senátem. Tribun rovněž nechápe, že jemu podřízené armádní složky jsou vojenští profesionálové, jež jsou vedeni už během výcviku k individuální zodpovědnosti za svá rozhodnutí a za životy svých podřízených. Takže zmáčknout onen červený knoflík skutečně není jen tak už jenom kvůli svědomí a vědomí podřízených důstojníků a mužstva v ozbrojených silách, kteří nejsou vedeni ke slepému následování nesmyslných rozkazů, jak si Tribun, Stan, a jiní, zde zcela zřejmě myslí.

 • Dana • 28. ledna 2017

  Jen at se nepratele Ameriky klidne boji cerveneho tlacitka. Odpovida to jejich mentalite, paranoidnimu strachu, ze by je Americane chteli anihilovat. Je to sice nesmysl, ale jako odstraseni je to O.K..
  Jeste bych dodala, ze obranne sily USA maji nekolik bezpecnostnich pak a pojisteni, specialnich protokolu, ktere v pripade vazne krize zacnou fungovat, zcela nezavisle, zda je informovan president ci vice president. Jsem presvedcena, ze v Chayenne Mountain, kde sidli podzemni komplex NORAD, nuklearni bunker, tak tam jsou ve vedeni nejspolehlivejsi clenove americke obrany. Bere se v potaz i moznost, ze na americky kontinent smeruje nekolik balistickych jadernych raket a neni moznost ci cas informovat presidenta. Slo by literalne o vteriny. V takovem pripade by pak jednal vrchni zmocnenec NORADu zrovna ve sluzbe. Dle bezpecnostniho protokolu, uvahy, svedomi a rozhodnosti by naridil okamzity stav protiutoku. Holt vetsina Americanu, na rozdil od Cechu, duveruje svym authoritam.

 • leho • 29. ledna 2017

  Jinak řečeno, jen je nechte ať se bojí!

 • peter. • 29. ledna 2017

  Dana napsal
  paranoidnimu strachu, ze by je Americane chteli anihilovat. Je to sice nesmysl, ale jako odstraseni je to O.K..

  Myšlienka o „preventívnom jadrovom údere“ sa okotila v hlavách pentagonských khaki mozgov.Nie v Rusku alebo v Číne.Tak prosím vás,netárajte!

 • Admirál • 29. ledna 2017

  Ano, Dana správně napsala, že máme strach z červeného tlačítka. Jen bych dodal, že z nejen amerického, ale i z ostatních červených tlačítek. A je nám srdečně jedno, zda je to „spojenecké“ červené tlačítko nebo jakékoli jiné červené tlačítko.

  Vyjde nám úplně nastejno, zda spadneme kolaterální ztráty z přičinění těch a nebo těch. Nebudeme mít příležitost zkoumat, kdo na tom má větší vinu.

 • leho • 29. ledna 2017

  Admirál: A je nám srdečně jedno, zda je to „spojenecké“ červené tlačítko nebo jakékoli jiné červené tlačítko.

  To nevidíte rozdíl mezi červeným tlačítkem nějakého Hitlera a tlačítkem mocnosti, které proti tomu Hitlerovi stojí? Takový Vladimír Vladimírovič, jinak řečeno Putler, kdyby se špatně vyspal, tak Bůh s námi, že…A co takové scenário jako v seriálu Okupace, co myslíte, je něco takového nemožné? USA by nikdy takovou okupaci uskutečnit nemohly, tam mají skutečně nezávislé soudy, Kongres a Senát včetně ozbrojených složek se silným morálním kodexem, ale Rusko? Vladimír Vladimírovič rozkáže a Rudá, pardon, Ruská armáda koná. Vlastně celý velký Ruský národ koná. Toho se nebojíte? Vlastně ne, Vladimír Vladimírovič je nekonečně moudrý a spravedlivý, že ano…

 • M.C. • 2. února 2017

  O profesionalitě důstojníků na řídících stanovištích obou stran není pochyb, kdyby to nebyli profíci, tak už tu dávno nejsme. Falešných poplachů bylo na obou stranách už několik.
  Američtí vojáci, příslušníci USAF prokázali i samostatnost při rozhodování před dvěma lety, kdy se tehdejší premiér Cameron rozhodl podráždit Rusko šesti taktickými JZ. Kam přesně měly být odpáleny, to se na veřejnost nedostalo. Internetem proběhla jenom informace, že příslušníci zvláštní komunikační jednotky zodpovědné za předávání povelů k odpálení na britské a americké ponorky ve zvláštním režimu utajení na vlastní odpovědnost Cameronův příkaz stornovali – nepředali ho dál.
  A tak svět stále ještě žije a dýchá.
  Dokud sedí v Rusku u kufříku Putin, tak spím klidně, protože ten už opakovaně prokázal, že je muž ocelových nervů, ale kdyby se tam dostal nějaký magor typu Žirinovského, tak už by asi v reakci na některou z Kerryho a Obamových provokací byl povel k odpalu vydán.
  Pak už by bylo na všechno pozdě.
  Jak je to na ruské straně zajištěno proti nějakému impulzivnímu rozhodnutí nevím. Co vím, je že byl v únoru 2015, po Debalcevu a tři týdny před popsaným incidentem s Cameronem, uveden v činnost systém Perimetr zajišťující odpal kompletního arzenálu na nastavené cíle v případě útoku na velitelská stanoviště.
  Systém je nastaven na pasivní bezpečnost, v určitých intervalech se dotazuje na třech místech jestli má být odpal proveden a pokud mu to některé ze stanovišť zadáním kódu nezakáže, odpal proběhne. Systém funguje nezávisle na ostatních komunikacích a i v podmínkách po jaderném výbuchu.