Vesty rudé od krve

Už řadu týdnů – nevím přesně kolik a nechce se mi to ani zjišťovat, protože na přesném počtu stejně nezáleží, ať tak či tak je to dost na to, aby bylo zjevné, že nejde o chvilkové hnutí mysli – probíhají ve Francii protesty tzv. Žlutých vest (které tak pojmenovalo samo sebe podle svých „uniforem“, za které si zvolilo to, co měl každý po ruce – žlutou reflexní vestu). Už řadu týdnů proti těmto protestům francouzská policie tvrdě zasahuje, už řadu týdnů jsou ulice francouzských měst plné slzného plynu, proudů z vodních děl, požárů a – krve. Mezi zraněními, která si demonstranti ze střetů s policií odnášejí, nejsou nijak výjimečné ani vyťaté oči, o zlámaných nosech nemluvě.

Přesto mediální obraz těchto protestů vypadá, jako kdyby se nic zvláštního nedělo. Větší pozornost je věnována hrstce demonstrantů na Rudém náměstí, než tisícům v ulicích jedné z metropolí EU. A když už na ně dojde řeč, tak je čeká jen bagatelizace a diskreditace. Prý jsou to protidemokratické živly (sic!) zaplacené Putinem (sic! sic!). O příčinách protestů se mlčí, o hloubce frustrace části francouzské – a tedy evropské(!) – populace nepadne ani slovo. Možnost, že by ti lidé protestovali z vlastního racionálního rozhodnutí, protože je tíží reálné problémy, se nepřipouští. Situaci ve Venezuele komentuje EU hned a ostře, k tomu, co se děje v jejím vlastním domě, mlčí.

Tak dlouho politické a mediální elity Evropy ignorovaly obavy a problémy Britů, až si Britové vybrali Brexit. Teď ignorují obavy a problémy Francouzů. Kam si myslí, že to asi povede? Jak dlouho si myslí, že mohou EU udržet pohromadě výmluvami na Rusko? Jestli někdo ohrožuje další existenci EU, tak to není ani Putin, ani evropští populisté – jsou to od běžného života odtržené a do sebe zahleděné evropské elity, kterým jsou starosti a obavy obyčejných lidí s odpuštěním u prdele, a které nezajímá nic jiného, než jak si udržet svůj mocenský a především diskurzivní monopol. Jsou to politici a intelektuálové, kteří evidentní nespokojenost vlastních občanů ignorují a bagatelizují, kdo je nahání do náručí populistů a nacionalistů.

Nic neškodí EU tak, jako mlčení kolem Žlutých vest, mlčení k tomu, kolik z nich se už zbarvilo krví do ruda, tiché přitakávání policejnímu násilí proti těm, kterým nerozumím a se kterými nesouhlasím, nic neohrožuje jednotu EU tak, jako pohrdání obyčejnými lidmi, kteří nechtějí nic víc, než to, co jim ti, kteří je nyní bijí, vždycky slibovali a čím se vždy zaklínali a pořád zaklínají – lidská a občanská práva a svobody a mezi nimi to nejzákladnější: pocit kontroly nad vlastním životem.

Ve Francii už týdny krvácí víc než pár demonstrantů z periférie, ve Francii za tichého přihlížení ostatních krvácí celá Evropa. Pod pendreky francouzské policii a za výmluvného mlčení jindy tak angažovaných „držitelů klíčů“ z tzv. seriózních médií pomalu ale jistě mizí budoucnost Evropy. Je to věru smutný pohled na evropské elity, které umí dobře poradit kde komu, jen se svým vlastním světem si nevědí a tak nalhávají sobě i všem ostatním, že se nic neděje, vše je v pořádku a situace je nadmíru výborná.

Jenže ona není.

Převzato z blogu Tribun

16
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
16 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Autoři komentářů
AlešBotičky od DioraPuntaIrenaGRENZER Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Evropa bez úcty k tradicím a venkovu,
Evropa bez úcty a respektu k Rusku
NENÍ – a asi ani NEMŮŽE BÝT
NORMÁLNÍ EVROPOU,
prostorem DŮSTOJNOSTI,
DOMOVEM pro LIDI.
Na skládkovém hnojišti HLODnot
je totiž počet „hvězdiček“
zcela lhostejný…

orinoko
Člen
orinoko

Víte, někdy mám pocit, že vlastně neziju v této realitě. Jakoby to běželo mimo mě. Ale zároveň , že jsem toho účasten jako návštěvník bijaku. Míněno kino pocesku. Někdy mám neodbytny pocit, že něco už jsem žil, prožil, a také si to odzil. A teď že žiju v prostoru a obrazech, které nejsou normálně uchopitelne. Jako bych se zdál sám sobě a v tom snu běželo několik oddělených a přitom souběžných záležitostí. Špatně se to popisuje… Vědomí, podvědomí, bezvedomi, uvědomění, realita, fikce… Prostě začínám mít dojem, že všechno už tu bylo, i to, co tu je, a že všechno zase… Číst vice »

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Pamatujeme velké vítězství: 02.02.1943, Stalingrad.
Obávám se, že brzy, jako před 76 lety, dojde na lámání chleba.

Dana
Člen
Dana

Tribune, tak nevim, ony ty elity surove mlati demonstranty ve Francii proto , ze se normalni lidi bouri proti ideam, myslenkam, ktere i vy podporujete. Na zacatku sli Francouzi do ulic proti vyssim danim, ktere dle Marcona pujdou na ekologickou modernizaci. Vzdyt vy jste pro zelenou energii a verite globalnimu oteplovani, zpusobene nenazranym kapitalismem.. Francouzi maji plne zuby EU a NATO protoze tyto organizace predstavuji globalni kontrolu. Ale vy, Tribune, pro globalni revoluci proti imperialismu bojujete take, bez planu, kdo by se ujmul svetove vlady. (To si piste, ze by to nebyla vlada bileho pracujiciho lidu). V neposledni rade v… Číst vice »

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Pochybuje ještě někdo o tom, že mediální pracovnice, LGBT-tělísko „dana“, je úmyslně nastrčený placený troll na rafinované rozvracení tohoto „neposlušného“ webu?

zajoch
Člen

Orinoko napsal: „Někdy mám neodbytny pocit, že něco už jsem žil, prožil, a také si to odzil. “ Něco jako Lermontov? On měl tento pocit ještě v době, kdy mu nebylo ani třicet let. (dožil se jen necelých 27 let) V té době se mu zdálo, že nic nového neprožívá, že všechno už prožil dříve. I z toho plynula jeho melancholie a fatalismus. Alespoň tak jsem to četla v jeho biografii.

orinoko
Člen
orinoko

Hmm, tak to musel vést hodne intenzivní život. Nevím, jestli teď už neblbnu, ale ruska duše údajně trpí kromě jiného také rozlehlosti své země. Mně se vždycky líbil název časopisu Bouřlivák. Burevestnik. To snad byly úplně počátky budoucí sovětské revoluce. Mám na jazyku jméno vydavatele , ale to bych zapomněl, co ještě chci dodat.
Vůči ruské klasice mám velké výčitky svědomí. Vlastně ji pořádně neznam. A pokud ano, tak zprostředkovaně.
Lermontov se mi osudem míchá s Puskinem, Stalinovy varhany s rachotem pasu tanků, Maja Pjaseckaja v Labutim ozeru s Protopovovou a Belovousem, a Ragulin s Masenkou z Mrazíka.
Nezbláznil jsem se?

orinoko
Člen
orinoko

Má být Protopopova a Belovousov.
To je katastrofa. Zlatá jmena:
Lenin, Stalin, Putin, Gagarin, Sojgu, Malkin, Koroljov, Gorkij, Studenyj, nebo třeba Ivan Hrozný…

Dana
Člen
Dana

Botičky od Diora napsal Pochybuje ještě někdo o tom, že mediální pracovnice, LGBT-tělísko „dana“, je úmyslně nastrčený placený troll na rafinované rozvracení tohoto „neposlušného“ webu? Co zase mate o rozvraceni? To jako znamena:“Republiku-OM si rozvracet nedame ?“ :-) Pisi objektivne, proti obcanske iniciative Francouzu nic nemam, napoleonek Macron me nevzrusuje. Hnuti Zlutych vest zacalo jako nepoliticke hnuti, protest proti snizovani zivotni urovne. Ocividne tam vladne plosna nespokojenost obcanu. Skoda, ze nektere jejich pozadavky jsou neunosne a mam z toho dojem, ze se to zase zvrhne na tradicni boj mezi levicovymi a pravicovymi extremisty. Cimz se Tribunova nadeje na zmenu systemu… Číst vice »

zajoch
Člen

Orinoko napsal: „Má být Protopopova a Belovousov.“
Dáme to do pořádku :-): Ljudmila Bělousová a Oleg Protopopov
Pokud se jedná o krasobruslařský pár s fantastickými výkony ve své době. Olegovi se přezdívalo „ruský parní válec“. Byli manželé. Podívej se na ukázku jejich jízdy, ta čistota provedení, ta souhra mezi nimi.
http://ruzenka.blog.cz/1407/belousova-protopopov-vzpominate
Omluvám se za odbočení, ale mi to nedá, musela jsem reagovat.

Dolmen
Člen
Dolmen

Diskuzní příspěvky na PL k článku o další protestní sobotě žlutých vest ve Francii vypovídají hodně o náladě v ČR. A že jich tam je!

GRENZER
Člen
GRENZER

DNES 3.2.2019 VE 20:00 NA HBO – „BREXIT“. Docela aktuální film, že? 🤭 Benedict Cumberbatch ztvárňuje hlavní roli v tomto aktuálním a palčivém dramatu ze zákulisí kampaně referenda o brexitu. Film sleduje tuto kampaň z pohledu nepříliš známých stratégů z obou táborů – jak příznivců, tak i odpůrců. Benedict Cumberbatch ztvárňuje hlavní roli v tomto aktuálním a palčivém dramatu ze zákulisí kampaně referenda o brexitu. Film sleduje tuto kampaň z pohledu nepříliš známých stratégů z obou táborů – jak příznivců, tak i odpůrců unijního odcházení. Zatímco se jedna strana snaží získat navrch nad druhou, paktují se s politiky, kteří se… Číst vice »

Irena
Člen

Mravnost, čest, hrdost a etika — to jsou pojmy, které se z medicíny vytrácejí právě tak rychle, jako z celé společnosti.

Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/karierni-rust-v-medicine-matrice-chovani-a-ockovani/

Punta
Člen
Punta

Botičky od Diora napsal

Pochybuje ještě někdo o tom, že mediální pracovnice, LGBT-tělísko „dana“, je úmyslně nastrčený placený troll na rafinované rozvracení tohoto „neposlušného“ webu?

Za tu dobu co čtu OM tu už Dana napsal(a) spoustu věcí, s kterými v hloubi duše nesouhlasím. Kdybych seděl u piva, řekl bych to o hodně razantněji. Tentokrát ale musím konstatovat, že jako člověk zpozdilý se projevujete vy, Botičky. Dana má velkou, ne úplnou (to ani náhodou) pravdu. A s tím rozvracením běžte do Normandie!

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Punta napsal Za tu dobu co čtu OM tu už Dana napsal(a)spoustu věcí, s kterými v hloubi duše nesouhlasím. Kdybych seděl u piva, řekl bych to o hodně razantněji.Tentokrát ale musím konstatovat, že jako člověk zpozdilý se projevujete vy, Botičky. Dana má velkou, ne úplnou (to ani náhodou) pravdu. A s tím rozvracením běžte do Normandie! Punťo. Kvůli čecháčkovskému typu „myšlení“, co tu spolu s trollem vládnoucího liberálního režimu předvádíte, nic nám zde nepatří, nemůžeme ovlivňovat dění kolem nás, ať volíme kohokoliv… Přišli jsme nejen o vlast a suverenitu, ale jsme na prahem zničující války! To je kombinace nesoudnosti a… Číst vice »

Aleš
Člen
Aleš