Větrná energetika: Globální nárůst o 16 % ročně

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 16. O TOLIK PROCENT VZROSTLA GLOBÁLNĚ VĚTRNÁ ENERGETIKA ZA JEDINÝ ROK
DO PERSPEKTIVNÍHO VLAKU BYCHOM MĚLI NASKOČIT TAKÉ

středa 11. února 2015

Instalovaný výkon větrných elektráren se jen během minulého roku globálně zvětšil o šestnáct procent. Mezi hlavní tahouny patřily země jako Kanada (25 %), která je známá spíš velkými zásobami fosilních paliv, Čína (25 %), Německo (17 %) nebo i jaderná Francie (13%). Čísla zveřejnila World Wind Energy Association [1].

Česká větrná energetika sice minulý rok také rostla – o necelých pět procent [2], ale jednalo se jen o pět nově spuštěných projektů, odstartovaných navíc ještě v době, kdy byla výroba energie z větru podporována. Nové elektrárny nyní nejsou připravovány. Ani celková výroba naprosto neodpovídá velkému potenciálu perspektivního odvětví v ČR. Citelně tu totiž chybí přiměřená motivační podpora. Stát a domácnosti jsou přitom nuceny výrazně podporovat výrobu elektřiny z uhlí, když za elektrárenské společnosti platí škody na zdraví a životním prostředí, které jeho spalováním vznikají [3].

Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie bude projednávat v nejbližších týdnech poslanecká sněmovna. Vláda v ní však nenavrhla, aby se u nás větrná energetika dál rozvíjela [4]. Pokud se chceme zařadit k úspěšným státům a srazit svoji závislost na fosilních palivech, musí vláda přijít s plánem, jak stavbu větrných elektráren rozhýbat.

Větrná energie totiž nepřináší státům, které ji rozvíjejí, jen čistou elektřinu a větší soběstačnost. Výrobci se soustřeďují do zemí, kde je po daných technologiích vyšší poptávka. Proto je pětimilionové Dánsko světovým lídrem ve výrobě větrných elektráren. Výzkum také zjistil, že čím větší podíl má některá země na využití technologie, tím více patentů registruje v příslušném odvětví [5].

Britská ekonomika zase ušetřila za rok 579 milionů liber (v přepočtu přes 20 miliard korun) za dovoz zemního plynu a uhlí, které nahradila výrobou elektřiny ve větrných elektrárnách [6].

Výrobní cena větrné elektřiny se neustále snižuje. Od konce osmdesátých let klesla na méně než desetinu a za posledních pět let se snížila již o dalších 29 % [7].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Šestnáctiprocentní růst. Kdo to má? A česká vláda takové průmyslové odvětví ignoruje. Přitom jí nevadí, že daleko víc dotujeme pokračování uhelné energetiky. Ta neblaze proslula spalováním uhlí ve starých, málo účinných elektrárnách, rekordními vývozy elektřiny a škodlivým znečištěním. Vláda by měla rychle předložit návrh na vylepšení aktuálního zákona o podporovaných zdrojích energie, který dostane český průmysl do rozjetého vlaku větrné energetiky.“

Poznámky:

[1] WWEA: New Record in Worldwide Wind Installations: http://www.wwindea.org/new-record-in-worldwide-wind-installations

[2] Větrné elektrárny v ČR – Souhrn statistiky za rok 2014 v ČR: http://www.csve.cz/cz/clanky/statistika/281

[3] Měrné externí náklady výroby elektrické energie v uhelných parních elektrárnách v České republice, CoŽP UK: http://cozpserver1n2.jinonice.cuni.cz/wp/12/01.pdf

[4] Obnovitelné zdroje 2.0: Pozitivní posun, ale vítr ostrouhal a domácnosti možná také
http://www.hnutiduha.cz/aktualne/obnovitelne-zdroje-20-pozitivni-posun-ale-vitr-ostrouhal-domacnosti-mozna-take

[5] Wangler, L.U. (2012): Renewables and innovation: did policy induced structural change in the energy sector effect innovation in green technologies? Journal of Environmental Planning and Management 56: 211-237

[6] The impact of wind energy on UK energy dependence and resilience  http://www.camecon.com/Libraries/Downloadable_Files/The_impact_of_wind_energy_on_UK_energy_dependence_and_resilience.sflb.ashx (str. 7, str. 8-10)

[7] Bloomberg New Energy Finance Summit, Michael Liebreich, 23. 4. 2013: http://about.bnef.com/presentations/bnef-summit-2013-keynote-presentation-michael-liebreich-bnef-chief-executive/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PB
PB
11. 2. 2015 14:34

Nárůst neznamená výhodnost pro občana a přírodu. Vzpomínám, jak stejná sorta lidí blokovala obchvat Plzně asi o 16 let bez ohledu na ekologii a občany. To proto, aby nebyla poškozena krajina prokopáním kopce, který nebyl vidět. Teď jim nevadí krajinu ničící větrníky. Spíše tady jde o dobývání renty od ekobaronů. Je to proti zájmům občana, který to bude ze svých daní dotovat. Duha je tak obchodní zástupce zahraničních firem (solárka) požadujících naše dotace.

cnemo
11. 2. 2015 19:01

Gratuluji tmavozeleným k dalším milionům mrtvých ptáků. Dobrou zprávou je, jejich číslům moc věřit nejde. Je to jako za bolševika, kdy jsme splnili plán X-té pětiletky už za 3 roky:) Jiní stachanovci zase přišli s tím, jak se z 2 roky zlevní OZE:) http://www.ekobydleni.eu/energie/obnovitelne-zdroje-budou-do-dvou-let-o-40-levnejsi

BTW, kde je v ČR ten „potenciál“ pro vrtule v ČR?

Narcis
Narcis
11. 2. 2015 19:19

Obvyklé lži a bláboly. Nejdražší elektřina v Evropě je v Dánsku, kvůli dotaci větrné energie a nákupu drahé ze zahraničí, když nefouká. U nás stavět větrné elektrárny má smysl jen pro osobní spotřebu, rozhodně ne k dodávání do sítě. Velmi pěkně to vysvětluje V. Wagner v článku „Česko vyváží elektřinu ve velkém. Vyplácí se nám to?“ http://technet.idnes.cz/jak-se-pocita-cena-elektriny-d12-/tec_technika.aspx?c=A140204_234241_tec_technika_mla Několik citací z něj: „Dánsko vyváží obrovské přebytky větrné elektřiny za velmi nízké ceny a dováží elektřinu za vysoké ceny v době, kdy není dostatečně větrno.“ „Německo potřebuje sousední země k udržení stability své vlastní sítě. Je to vidět i na tom, že… Číst vice »

Sio
Sio
11. 2. 2015 20:01

Čili, zdálo by se, plynové elektrárny. Poté, co se to zmajdanilo na Ukrajině je ovšem plyn dost nejistou komoditou.

Sio
Sio
11. 2. 2015 21:02

: Wagnerova analýza je velmi jasná a logická, což se nedá už říci o článcích, které tu prezentuje Duha.

Narcis
Narcis
11. 2. 2015 23:23

Předevčírem uveřejnil na České pozici V. Wagner další článek, který to ještě více konkretizuje včetně potřeby prolomení ekologických limitů. Opravdu stojí za přečtení:

http://ceskapozice.lidovky.cz/az-nas-k-prolomeni-limitu-tezby-dotlaci-nemecko-f50-/tema.aspx?c=A150209_163754_pozice-tema_kasa

Aleš
Aleš
12. 2. 2015 6:42

Chlapi, nechte toho věčného nadávání do zelených fanatiků a omýlání frází o nelogičnosti, je to už trapné. Soustřeďte se na to, kde tu pravdu mít můžete nebo i třeba máte. Pan Wagner zajisté odborník je, ale uvědomte si, že nepracuje pro nás, občany. Mám na vás dva dotazy. Mnohokrát jsem se setkal s informací, že životnost jaderné elektrárny je 30 let. Je to skutečně tak? Jak vidíte prognózy dalšího využívání Dukovan? Souhlasím, že je to jedna z nejbezproblémovějších JE na světě, oproti Temelínu si myslím, že je i kvalitně postavená. Kamarád napsal vynikající text Krajina, jako zrcadlo naší duše. Můžu… Číst vice »

Aleš
Aleš
12. 2. 2015 7:23

Trochu odbočím, ale pro dokreslení situace. Pan Bursík mohl verbálně si honit triko před občany Horního Jiřetína a Litvínova s limity těžby jak chtěl, ale v podstatě se leta aktivně podílel na jejich prolomení. Ani se od úhlavního přítele pánů Topolánka a Kalouska nedalo nic jiného čekat. Stejně tak to může dopadnout s Duhou. Dostanou se tam k ještě většímu vlivu a moci podobní, kteří ve svých prohlášeních se budou ohánět bůhvíčím a budou to jen lokajové vykonávající práci proti našem zájmům. Nejen Stan, hudryper či zajoch tvoří om. Proto se ho snažme i my nezaplevelovat nesmysly. Zjevné nesmysly pokud… Číst vice »

Sio
Sio
12. 2. 2015 7:23

@Aleš: Jde o to, že mám pochybnosti, na koho pracuje hnutí Duha. Ty články, co se tu objevily, zavání manipulací a populismem. Pojďme přejít od pindů o tom, jak utalčujeme aktivisty, k reálným otázkám. Článek pana Wagnera mě zaujal tím, že se snaží vysvětlit, jak závisí ceny energií na podmínkách. 1. Zkuste vyvrátit zcela logické tvrzení, že když fouká vítr je v Německu energie nadbytek a prodává se lacino či se dokonce doplácí tomu, kdo to odebere, zatímco když vítr nefouká, energie chybí a prodává se tedy draze. 2. Zkuste vyvrátil logické tvrzení, že jaderná energie je lacinější a hlavně… Číst vice »

bbb
bbb
12. 2. 2015 8:09

Sio napsal 1. Zkuste vyvrátit zcela logické tvrzení, že když fouká vítr je v Německu energie nadbytek a prodává se lacino či se dokonce doplácí tomu, kdo to odebere, zatímco když vítr nefouká, energie chybí a prodává se tedy draze. 2. Zkuste vyvrátil logické tvrzení, že jaderná energie je lacinější a hlavně čistěšjší 1. Je dobře, když fouká vítr a je energie dostatek – lacino, nadbytek. Energie přece nechybí, je nám či Německu vždy vyrobena a dodána – pouze Ukrajina má nedostatek energie z jiných důvodů. 2. Jaderná energie není čistější, souvislosti škod věda dosud zná jen zčásti. Stále jsme… Číst vice »

Aleš
Aleš
12. 2. 2015 9:50

Odpovím tím, že už ta „snaha“ pana Wagnera vypovídala o jednom. Popisovala „podmínky“. Ale uměle a aktivně přiživované podmínky finančních toků. Které jsou takové jaké jsou ne kvůli charakteru těch jednotlivých zdrojů, ale kvůli umělé a skryté podpoře, o které se nemluví. A taktéž nepočítají s internalizací externalit, což je podobné, ale ještě kapku něco jiného. Je jedno, že se v něčem ohledně energetiky shodujeme Sio, ale jde o váš přístup a způsob si kladení otázek a z ní vyvozujících si odpovědí. Skutečně si myslíte, že když se shodneme na odpovědích či vám je vyvrátím, tak na základě toho najdeme… Číst vice »

Sio
Sio
12. 2. 2015 10:01

@Aleš“ Nejsem si jist, zda jste ten Wagnerův článek četl. Strašení nedostatkem elektřiny v Čechách jsem si tam nevšiml. Jestli najdeme koncepci? Od toho my tu nejsme, jen si vyměňujeme názory. Píšete o uměle přiživovaných podmínkách finančních toků. Přeložil jsem si to správně jako dotace na zelenou energii? Co se týče plynu, v tom se skutečně shodneme. @bbb: 1.Řeč ale nebyla o tom, že energie chybí nebo nechybí. Ale dodána je díky tomu, že například Česko vyrábí více než spotřebuje a to na stabilních zdrojích. 2. JIstě, neumíme ještě dobře likvidovat odpad z JE a jak správně uvádíte, jsme ve… Číst vice »

Aleš
Aleš
12. 2. 2015 10:04

ostatních zdrojů, ale zvlášť velké větrné elektrárny a větrné parky mají velký negativní dopad hlavně na krajinu, zčásti i na životní prostředí. Solární průser vznikl naší politickou scénou, vymahatelností práva, užitými technologiemi a hlavně zlým úmyslem tyto zdroje dehonestovat na 100 let dopředu. Na orné půdě , velké zábory půdy, dodávání energie na velké vzdálenosti, veškeré podmínky přizpůsobit pro přírodu i lidi tomu nejhoršímu řešení). Byla by chyba zastavit výzkum a vývoj solárů a dotace pro obyčejné lidi, kteří si přilepšují ohřevem vody či výrobou energie přes solární panely. Čím je jaderná energetika laciná? Tím že laciným způsobem platíme z… Číst vice »

Aleš
Aleš
12. 2. 2015 10:06

strašením nedostatkem energie či výkyvy v síti se zaklínají zastánci jádra či prolomení limitů těžby hnědého uhlí či obojího současně

Aleš
Aleš
12. 2. 2015 10:09

Vyměňujeme si názory, ne pro výměnu názorů, ale aby se lidi dohodli na nějaké rozumné koncepci.

Aleš
Aleš
12. 2. 2015 10:37

1. Diskuse byla schválně takto vedena, protože to někomu vyhovuje. Občanům ne. To nám neušetří ani plíce, zdraví ani peněženky, a všeho jen do času, než uran, uhlí a ropa dojdou. Do té doby nám to posvítí, ale za jakou cenu. V tom Duháci přemýšlí dobře. Energii zbytečně vyvážíme. Uran a uhlí, které mohly sloužit později, v případě uhlí i jinak, jsou pryč. Jediní, kdo na tom vydělal, jsou manažeři ČEZu, či stavitelé a majitelé dálkových vedení elektřiny a akcionáři MUS či Sokolovské uhelné. Vsadím se, že prsty v tom měly i Moravské naftové doly. Jejich plyn z první ruky.… Číst vice »

bbb
bbb
12. 2. 2015 11:00

Sio napsal @bbb: 1.Řeč ale nebyla o tom, že energie chybí nebo nechybí. Ale dodána je díky tomu, že například Česko vyrábí více než spotřebuje a to na stabilních zdrojích. 2. JIstě, neumíme ještě dobře likvidovat odpad z JE a jak správně uvádíte, jsme ve vývoji, takže časem se řešení najde. 1: Přece čtu správně, o čem byla řeč – energie nadbytek, energie chybí: Sio: „když fouká vítr je v Německu energie nadbytek a prodává se lacino či se dokonce doplácí tomu, kdo to odebere, zatímco když vítr nefouká, energie chybí a …“ ČR je ráda, že prodává energii, ale… Číst vice »

milansmrz
milansmrz
12. 2. 2015 11:40

Popisovat úspěchy obnovitelné energetiky na procentech nárůstu ilustruje pozitiva a rozvoj jenom částečně. Podstatný je základ, k němuž se procenta vztahují. V článku i diskuzi chybí informace o skutečném potenciálu OZE. Například situace v rakouské spolkové zemi Burgenland (ani kouskem není u moře), a přesto je zásobována od podzimu 2013 úplně obnovitelnou elektřinou z lokálních zdrojů nebo okres Luechow Danneberg, který je rovněž zásobován obnovitelně z biomasy nebo projekty mnoha německých okresů, které by chtěly být 100% zásobované obnovitelně generovanou elektřinou mezi léty 2015 – 2030. Mimo OZE neexistuje žádné řešení, které by bylo ekologicky a sociálně přijatelné. OZE produkují… Číst vice »

Sio
Sio
12. 2. 2015 11:40

@bbb: Aha tak v tomto smyslu ano. Myslel jsem že máte na mysli, že chybí stále, protože jsou nízké kapacity. Chybou je, že ČEZ není plně státní, prodávat jeho akcie byl zločin. Ano, já jsem proti tepelným elektrárnám spalujícím uhlí. Otravuje se nejen vzduch, ale i půda a to to plošně. To se už nevyřeší, protože vyčistit celou plochu není možné. Jednou třeba současné jaderné elektrárny skončí. Ropa už taky měla dávno dojít, jak kdysi předpovídali. Ale já měl na mysli, že se jednou příjde na to, jak odpad z JE lépe uskladnit nebo neutralizovat. Obecně bych byl pro ten… Číst vice »

Sio
Sio
12. 2. 2015 11:43

„Globální dotace do fosilní eneregie jsou i v těchto letech asi 5-6 krát vyšší než do OZE“
Tak o tom dost pochybuji, někdo si zřejmě přiohnul výpočty.

Aleš
Aleš
12. 2. 2015 11:56

Sio: Když jsem tu říkal, že to souvisí s tím, že čez není státní, skoro nikdo mne neposlouchal. Když jsem říkal, že současné pojetí našeho a světového hospodářství devastuje i takové možnosti, jako jiné energetické koncepce, byl jsem obviněn, že míchám jabka a hrušky. Ale to souvisí. Musíme postavit jinak ekonomiku a souvislosti a podmínky, a nebudou mít jiné zdroje negativní, ale pozitivní vliv na konkurenceschopnost, jakožto konkurence schopnost jako jev v jiném systému nemusí vůbec figurovat.

milansmrz
milansmrz
12. 2. 2015 12:08

Nejjednodušší je popírat, to je fakt. Asi byste to našel jinde, zde je ale odkaz k dotacím v prezentaci od německého autora zákona na podporu obnovitelných zdrojů energie, http://www.slideshare.net/UNDPhr/hans-josef-fell-presentation-zagreb-2014

Irena
12. 2. 2015 12:27

To tlustý prase Porošenko se přímo při jednání nestydělo lhát, že žádný Děbalcevský kotel neexistuje. Kristepane, to už mi připadá opravdu schizofrenní.

Nevím, co se z toho vyvrbí a jaké budou konkrétní výstupy v krátkém a dlouhodobém horizontu, v každém případě Putin byl klidný a celkem v dobré náladě, zatímco to nacistické prase mělo náladu hodně špatnou. Při odchodu jeho ochranka vyloženě válcovala reportéry, jednoho dokonce porazil sám Porošenko, ovšem galantně se vrátil, aby mu pomohl zpět na nohy.

Irena
12. 2. 2015 12:27

PS: Omlouvám se, dala jsem to do špatné konverzace.

PPK
PPK
12. 2. 2015 14:25

Mám pro zastánce OZE v elektroenergetiky a tepla jedinou radu přesně ve stylu myšlení a jednání soudobých laických aktivistů OZE: Ano, vybudujte si libovolné OZE, ale jen na svých pozemcích při splnění těchto zákonných podmínek: 1/ Vaše OZE nebudou znečišťovat životní prostředí včetně výroby, výstavby a recyklace doslouživších těchto zařízení 2/ Vaše OZE nebudou omezovat jakákoliv práva druhých lidí a nebudou je ničím obtěžovat, včetně pohledového ničení krajiny 3/ Na budování a provoz Vašich OZE nebudete požadovat od státu ani korunu podpor 4/ Vaše OZE si můžete na své náklady libovolně propojovat mezi sebou s podmínkou dodržení bodu 2, ale… Číst vice »

Sio
Sio
12. 2. 2015 17:45

milansmrz napsal

Nejjednodušší je popírat, to je fakt. Asi byste to našel jinde, zde je ale odkaz k dotacím v prezentaci od německého autora zákona na podporu obnovitelných zdrojů energie, http://www.slideshare.net/UNDPhr/hans-josef-fell-presentation-zagreb-2014

A ještě jednodušší je vycucat si to z prstu.:-)

Sio
Sio
12. 2. 2015 17:48

@Aleš: Jak si to představujete – „musíme postavit ekonomiku“. On se nás snad někdo ptá na názor? Ekonomiku kolonie mají v rukách koloniální mocnosti, jak známo.

Aleš
Aleš
12. 2. 2015 21:19

vystoupíme z nato, když evropskou ekonomiku budou nadále ovládat stejná prasata, tak vystoupíme z eu, vstoupíme do euroasijské unie, znárodníme čez a další polostátní organizace, přestaneme obchodovat s dolarem a usa, kroky čnb koordinovvat tak, abychom měli co nejhorší rating, začneme obchodovat se zeměmi mimo eu a nato, obzvláště se zeměmi s usa nepřátelskými, zavedeme vysoké korporátní daně, snížíme dańové zátíženi lidské práce, dph a spotřební daně, zrušíme zdravotní a sociální daně, zavedeme výraznou dańovou progresi, zrušíme skryté financování plýtvání zdroji a energiemi, kdy plýtvání a spotřeba paliv, energií, materiálu a opotřebovávání věcí jde odečíst z daní, zavedení přímé demokracie… Číst vice »

Sio
Sio
12. 2. 2015 21:54

@Aleš: Schopnost snít má dnes velkou hodnotu. No jednou, možná …

peter.
13. 2. 2015 9:16

Pozdĺž vodných tokov a pri rybníkoch by to mohlo pomôcť riešiť problém s kormoránmi :
comment image
Nechcem,aby Slovensko vyzeralo takto :
comment image

Honza999
Honza999
14. 2. 2015 11:38

Mávnutí motýlího křídla v tichomoří může způsobit hurikán v karibské oblasti. Tato věta popisuje, co všechno vlastně víme o počasí. Myslíte, že větrný park nedokáže ovlivnit počasí? Myslíte si, že několik km2 solárních panelů nedokáže ovlivnit počasí? Myslíte si, že přílivové elektrárny či elektrárny zakotvené v teplém mořském proudu nedokáží počasí ovlivnit. DOKÁŽÍ. Větrný park zpomalí proudění vzduchu. Prodlouží trvání tlakové výše na místě odkud vane vítr nebo dokonce ona tlaková výše dosáhne vyšších hodnot než jakých by dosáhla bez tohoto vlivu. O tlakové níži na místě kam vítr vane platí to samé. Větší rozdíl mezi výší a níží způsobuje… Číst vice »

PPK
PPK
14. 2. 2015 12:35

Honza999 napsal Podle mého vedeme žabomyší spory o věcech, o kterých v podstatě ani jedna strana sporu nemá pořádné vědomosti. Naprostý souhlas. K tomu, aby se nové technologie užitečně a neškodlivě uplatnily, potřebují nejen ověření experimentální praxí, ale i vyhodnocení mnoha dalších faktorů. Je přitom jasné, že se to často bez rozumných kompromisů neobejde a poznání mechanismů přírody a sociálního chování jejích elementů je přitom prvořadé před jakoukoliv ideologií, mající kořeny jen v nějakém juvenilním voluntarismu. Aby nové technologie nepostrádaly smysl, musí navíc i koordinovaně navazovat na stávající stav techniky a možnosti ekonomik daných území. Nejde proto jen o účinnost… Číst vice »

bbb
bbb
14. 2. 2015 21:05

Honza999 napsal
Myslíte si, že přílivové elektrárny či elektrárny zakotvené v teplém mořském proudu nedokáží počasí ovlivnit.

DOKÁŽÍ.

Slunce dodává Zeměkouli nesrovnatelně víc energie, než jsme schopni sebrat či využít. Jen ať příliv. elektrárna změní počasí – odhaduji, že méně než JE či uhelná. Protože tyhle dvě přidávají teplo na Zem, kdežto přílivová nikoliv!

Honza999
Honza999
14. 2. 2015 23:53

bbb napsal Slunce dodává Zeměkouli nesrovnatelně víc energie, než jsme schopni sebrat či využít. Jen ať příliv. elektrárna změní počasí – odhaduji, že méně než JE či uhelná. Protože tyhle dvě přidávají teplo na Zem, kdežto přílivová nikoliv! Já jsem nepsal o přílivových elektrárnách. Ty jsem vynechal, psal jsem o turbínách v mořských proudech – jsou totiž i plány na ukotvení turbín v místech kde tekou „podmořské řeky“. A zase, ty proudy tekou za účelem vyrovnávání teplot v různých částech oceánu a rozdíly desetinek stupňů v teplotě vody na několika kilometrech proudu opět znamenají rozdíly v milionech litrů vypařené či… Číst vice »

Honza999
Honza999
14. 2. 2015 23:58

Tedy oprava – v prvním odstavci jsem se o přílivových elektrárnách zmínil. V odstavci týkajícím se mořských turbín jsem je již ale vynechal. Ale i přílivová elektrárna ovlivní výměnu tepla mezi přílivovou vodou a pobřežím a může nastat mezní situace, kdy motýl křídly zamává…