Diskuze k článku


 • radyss • 22. května 2015

  https://www.youtube.com/watch?v=MbdXghRDV44

 • Sio • 22. května 2015

  Jasně, co je fašismus se jistě dozvíme z Hitlerových projevů nebo z Mein Kamfu. Blbost! Hitler byl mistr propagandy a říkal to, co lidi chtěli slyšet.
  Fašismus využil jako nástroj ve službách nacionalismu (nacismu) ke sjednocení německého národa, který přesvědčil o jeho vyjímečnosti (jak podobné s dnešními Ukry).
  A co to je? Je hloupost oddělovat to od nacismu, bez něj by se fašismus nikdy neprosadil. Odpověď na otázku, co to je není zase tak složitá. Vlastně je jednoduchá. Podle jejich plodů poznáte jich. Fašistická nacionální koncepce vydala své plody. Nemá smysl definovat nějaké velké množství příznaků, stačí pár, které jsou přítomny vždy.
  1. Státní politika masivně používající k prosazení moci násilí.
  2. Ideologie vyjímečnosti národa nadlidí, kterému fašistický režim vládne.
  3. Nalezení nepřítele, podlidí, který musí národu nadlidí sloužit nebo být vyhlazen
  4. Nezbytnost války, válečná rétorika, agresivní zahraniční politika.
  K zajištění lepších životních podmínek pro národ nadlidí je potřeba zpočátku využít zdroje podlidí na vlastním území (zotročování, likvidace a okrádádání židů) a jelikož to nadlouho nepostačí, vede to nutně k dobyvačným válkám za rozšíření životního prostoru národa.
  Stačí si tato kritéria (nemusí být projevena v celé plnosti a hlasitě) porovnat s politikou kyjevské bandy a je to jasné. A co porovnání s politikami USA a Ruska?

 • zart • 22. května 2015

  Nacizmus se stal prostředím, které dýcháme, proto si jej neuvědomujeme. Hitler je prostě molekulárně všude.

 • Dana • 22. května 2015

  Politika Ruska nebo USA jsou v tomto pripade irelevantni, protoze se nejedna o totality.
  Ja se domnivam, ze fasismus a nacismus jsou dva ruzne pojmy, byt se sobe podobaji.
  Nemecky narodni socialismus je originalni nacismus, ve kterem se mimo rozpinani nadrazene rasy vyzadovala obet vlasti, jedinec byl jen malou soucasti narodniho kolektivu. Drag nach Osten a Lebensraum pak oduvodnovaly dobyvat prostor pro vyjimcnou rasu.. Obraceny nacismus existuje v Severni Koreji.
  Fasismus je mnohdy mirnejsi forma vladnuti nez byl nacismus, tato forma se muze udrzet mnoho let, jako treba v Chile nebo i drive ve Spanelsku. Generalove Pinochet nebo Franco zapadnim demokraciim nevadily, protoze nebyly agresivni navenek a neohrozovaly sousedni staty. Zasluhou Franca je mimo jine take to, ze vychoval cikany-Romy k vetsi discipline, nacez spanelsti „gitanos“ jsou v cele Evrope ti nejvice zkultivovani.
  Ukrajinsky nacionalismus je selhani Ruska, protoze za desitky let nevychoval samotne Ukrajince k demokratickemu videni sveta. Ale nacisticky rezim nemaji. Nemaji Vudce a neplynuji Untermensche nebo Zidy. Nynejsi kyjevska vlada je vlada prechodna, nez se najdou kvalifikovanejsi kadri. .
  A kdyz ne, tak se budou navzajem vrazdit dale. Je to jejich volba…

 • Dana • 22. května 2015

  Melo to byt :
  Generalove Franco a Pinochet demokraciim nevadili
  nebyli agresivni, neohrozovali…
  ….s mekkym… :-)

 • peter. • 22. května 2015

  Sio napsal
  Fašismus využil jako nástroj ve službách nacionalismu (nacismu) ke sjednocení německého národa,

  Sio:
  Ja by som rovnítko medzi nacionalizmus a nacizmus ak pod ním rozumieme národný socializmus automaticky nedával,lebo na nacionalizme nemusí byť nič zlého pokiaľ sa nevyhrocuje do extrému a pokiaľ niekto nepovyšuje svoj národ na kvalitatívne vyššiu úroveň ako majú iné národy.
  http://www.e-polis.cz/clanek/nacionalizmus-a-jeho-priestorovo-politicke-aspekty.html
  A predstavte si,že neodsudzujem ani nacizmus ako národný socializmus ktorý v sebe spája idey socializmu a nacionalizmu.Eduard Beneš bol členom a podpredsedom Čsl.strany národne socialistickej a toho nikto za nacistu nepovažuje.Výraz „nacizmus“nadobudol pejoratívny význam na základe ideológie Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany(NSDAP),čo je podľa mňa nespravodlivé voči národnému socializmu.Správnejší názov pre ideológiu NSDAP by bol „Hitlerizmus“,ktorý so sebou nesie aj rasovú nenávisť,učenie o nadradenosti nemeckého národa a všetky hrôzy ktoré táto ideológia priniesla svetu v druhej svetovej vojne.

 • peter. • 22. května 2015

  Sio :
  radyss sem dal toto video :
  https://www.youtube.com/watch?v=M8L0f_WhhDc
  Nemáte pocit,že Putin tieto Hitlerove myšlienky uvádza do života v súčasnom Rusku?Myslím,vo vzťahu k ruským oligarchom.

 • abx • 22. května 2015

  Hitler mal problem, lebo povodne (1933) sa profiloval ako clen a neskor vodca NSDAP, cize by mal reprezentovat zaujmy robotnikov a podporovat socialne projekty. Neskor potichu presiel na pozicie nemeckej velkoburzoazie, ktora ho financovala, odborarov zacal zatvarat a umiestnovat na prevychovu do Dachau, pripadne ich rovno popravovali ako komunistov. Velkoburzoaziu teda musel odobrit tym, ze pracuju pre narod – co je nenapadnutelna suvaha, vtedy aj dnes. Vtedy to do bodky platilo, nakolko disponoval politickou policiou (Geheime Staatspolizei) a nikto si nemohol robit co chcel. S velkoburzoaziou sa mu to darilo, horsie to bolo so starou nemeckou slachtou, to bola neskor jedina vnutorna opozicia…

 • abx • 22. května 2015

  Nacismus odmítáme naučeně, reflexivně (sama o sobě to není vyloženě špatná strategie, drogy je také lepší odmítat bez zkoušení), ale víme, co to ten nacismus přesně je?

  presne brane, nacista bol clenom Hitlerovej NSDAP, co znamena Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei. novinari neskor volne stotoznovali clenstvo v tejto strane s fasizmom, co bolo spravne, odovodnene. lenze potom neskor pojem „nacista“ zacal zit vlastnym zivotom, odtrhnutym od povodnej vazby s NSDAP, co je uz nespravne a mylne dochadza k stotoznovaniu s „nacionalizmom“ alebo „socializmom“, v com sa niektori presstituti priam vyzivaju…

 • aram • 22. května 2015

  Jestli můžu se svou troškou do mlýna, tak já se domnívám, že nacizmus bychom odmítat měli. A to vždycky. Protože se jedná o zneužití původně zřejmě vůbec ne špatně míněného hnutí národního soucializmu, které se obracelo dovnitř k národu a jeho sebeurčení, což, podle mne, bylo i pochopitelné, vezmeme-li v úvahu napč. Čechy a Slováky a jiné národy za RU. Jenže nacionalizmus už je více vyhrocený přístup k jednoho národa jako nadřazeného ostatním, tzn. obrací se vně. A nemusí se jednat jen o národ jako takový, ale o stát. Můžeme pozorovat dnes v USA například, v chování ke zbytku světa. A nacizmus vznikl spojením vyhroceného nacionalizmu s fašismem. Tzn. s diktaturou. Ta hranice je ovšem tak tenká, že její překročení nemusíme vůbec zaregistrovat a nedejbože přemýšlet jestli nacizmu náhodou nekřivdíme je cesta do pekel. Zamýšlet se ano, ale hájit nikdy.

 • aram • 22. května 2015

  peter. napsal
  Nemáte pocit,že Putin tieto Hitlerove myšlienky uvádza do života v súčasnom Rusku?Myslím,vo vzťahu k ruským oligarchom.

  Já osobně nemám, pokud ovšem nebudeme brát v úvahu socializmus ve významu socializmu přepřevratového, tak bych řekla, že by mohl být nejblíže národnímu socializmu => snaha upevnit stát (národ) dovnitř s omezením vlivu kapitálu na chod státu a s určitými sociálně demokratickými znaky.

 • Leo K • 22. května 2015

  Základem je fašismus: Charakteristiky fašismu jsou: nacionalismus – nic proti národu, vše pro národ; jeden národ, jedna vůle! ve smyslu etnickém. Národ definuje jako oběť mezinárodního spiknutí. Neplést s vlastenectvím! Vůdčí ideologie je pořádek a poslušnost vůdci – odlišné názory jsou pronásledovány. Nějaká politická ideologie de facto neexistuje, vždy a všechno podle vůdce. Shromažďovací svoboda a svoboda slova silně omezená. Zákonná opatření – to jest opatření neprodiskutovaná s opozici, protože opozice není. Vedení státu silnou osobností: duce, gaudilo, führer, vůdce. Fašismus obecně charakterizuje pořádek – zajišťují ho zvláštní pořádkové služby. V Německu to byli např. ordneři z německého Ordnung = pořádek, v Itálii squadre d’azione = akční tým (černokošiláci). Nacismus se pak od fašismu odlišuje rasovou koncepcí vyvolené rasy – Herrenvolk (panská rasa) a prohlášením všech ostatních za méněcenné či dokonce škodlivé.

 • peter. • 22. května 2015

  aram napsal
  Jenže nacionalizmus už je více vyhrocený přístup k jednoho národa jako nadřazeného ostatním, tzn. obrací se vně. A nem

  Aram :
  To vôbec nemusí byť pravda.To,čo ste popísala,je extrémny nacionalizmus a ten môže byť odsúdeniahodný.Nacionalizmus ju aj boj o sebaurčenie národov,národné buditeľstvo,ochrana národných záujmov atď.Všetci českí a slovenskí národní buditelia boli nacionalisti,Palacký a Štúr napríklad.Nacionalista je národovec a ľúbi svoj národ.Nacionalizmus sa stáva nepopulárnym v súčasnosti a jeho významdehonestujú presne tie isté sily,ktoré sa snažia pretlačiť multikultúrnu spoločnosť – multikulturalizmus.

 • aram • 22. května 2015

  peter. napsal
  Všetci českí a slovenskí národní buditelia boli nacionalisti,Palacký a Štúr napríklad.

  Nevím, kde je přesně ta hranice nacionalizmu. Já bych spíš dotyčné viděla jako národovce= vlastence na jako národovce=nacionalisty, ale to bychom se přeli o termíny mezi kterými, jak už jsem napsala výše, je velice tenká hranice a proto je třeba mít se na pozoru.
  Kdybych měla rozděli a zpřehlednit terminologii, tak jak to vidím já, tak bych se o to pokusila takto
  -národní socialismus = národovectví = vlastenectví (sebeurčení)
  -nacionalizmus (nadřazenost)
  -nacizmus (nadřazenost spojená s fašizmem)

 • abx • 22. května 2015

  narodovec, vlastenec je prekladane do anglictiny ako nacionalista
  http://en.wikipedia.org/wiki/Nationalism

 • fra • 22. května 2015

  radyss hned ten Váš první odkaz mě dostal. To musel pronést Áda někdy na počátku jeho kariéry o kterém lze říci „když ptáčka lapají pěkně mu zpívají“. Pěkně tam líčí namáhavou práci členů dozorčí rady, ale zdá se že na něco zapomněl. Mám na mysli řádné občerstvení členů dozorčí rady a nebo že by to byl výdobytek až dnešní doby?

 • petr • 22. května 2015

  Ideologie nacizmu – rasová čistota
  Na nedávné přednášce p.V.Vlk řekl tento výstižný případ.
  Po okupaci Polska bylo německými nacisty odebráno z rodin okolo 2 000 modrookých blondýnek ve věku od 8 do 13 let. Bylo podrobeny rasové zkoušce a prošlo jen 22. Ostatní, které neprošly a nebyly rasově čisté, byly zabity. Tohle je německý nacizmus.

 • aram • 22. května 2015

  abx napsal

  narodovec, vlastenec je prekladane do anglictiny ako nacionalista
  http://en.wikipedia.org/wiki/Nationalism

  národovec je starší termín pro vlastenec, tedy totéř, řekla bych, ale v tom případě anglkičtina má pro vlastence též výraz patriot, což mně přijde výstižnější než nationalist. Tady já cítím právě ten rozdíl.

 • aram • 22. května 2015

  Omlouvám se za překlepy. Mám dnes zřejmě ruce z olše.

 • Sio • 22. května 2015

  peter. napsal

  Sio :
  radyss sem dal toto video :
  https://www.youtube.com/watch?v=M8L0f_WhhDc
  Nemáte pocit,že Putin tieto Hitlerove myšlienky uvádza do života v súčasnom Rusku?Myslím,vo vzťahu k ruským oligarchom.

  No, a to je právě ono. Rozdíl mezi proklamací a skutečností. Ať už Hitler říkal co chtěl, na konci byli untermenchen, plynové komory atd..
  Možná si nerozumíme v terminologii. Já spíše rozlišuji patriotismus (vlastenectví) od nacionalismu. Nacionalismus je založen na národním sobectví a rozdělování národů popřípadě štvaní proti sobě na osnově národnosti. To je pro mě nepřípustné.
  Patriotismus, vlastenectví je láska k vlasti a svému národu při plném respektu k rovnocennosti ostatních zemí, národů a ras. Tedy patriotismus je slučitelný s internacionalismem, nacionalismus ne.

 • Sio • 22. května 2015

  @Peter: Pokud se jedná o Putina, tomu jistě nacionalismus podsouvají nepřátelé všeho ruského. Ale Putin jasně proklamuje, že je pro multipolární svět, nemá imperiální ambice ani neschvaluje nacionalismus ve smyslu, jak jsem ho definoval výše. Jeho cesta je spolupráce a obchodní výměna mezi národy na fér základech. Co to má společného s Hitlerem, to nevím.

 • Sio • 22. května 2015

  abx napsal

  Hitler mal problem, lebo povodne (1933) sa profiloval ako clen a neskor vodca NSDAP, cize by mal reprezentovat zaujmy robotnikov a podporovat socialne projekty. Neskor potichu presiel na pozicie nemeckej velkoburzoazie, ktora ho financovala, odborarov zacal zatvarat a umiestnovat na prevychovu do Dachau, pripadne ich rovno popravovali ako komunistov. Velkoburzoaziu teda musel odobrit tym, ze pracuju pre narod – co je nenapadnutelna suvaha, vtedy aj dnes. Vtedy to do bodky platilo, nakolko disponoval politickou policiou (Geheime Staatspolizei) a nikto si nemohol robit co chcel. S velkoburzoaziou sa mu to darilo, horsie to bolo so starou nemeckou slachtou, to bola neskor jedina vnutorna opozicia…

  Nic takového. Pokud by chtěl být Hitler primárně sociální, mohl vstoupit do sociální demokracie nebo jít ke komunistům. Jenže Hitlerův cíl byl primárně nacionalismus, stačí si přemýšlivě přečíst Mein Kampf. Nepřipravenou duši to ale může zblbnout, tomu rozumím. Sám jsem se nějakou dobu s tím potýkal, než jsem si ujasnil rozdíly Hitlerovy sociální politiky od těch ostatních. Socialismus? Ano. Bez komunistů, bez sociálních demokratů a jen pro árijce. To byl Hitlerův socialismus. On tedy reálně sociální situaci dělníků (než začal prohrávat) zlepšil. Ovšem za cenu zotročení ne-árijců. Chce někdo totéž pro Rusy, Čechy nebo Slováky? Socialismus na cizí účet?

 • peter. • 22. května 2015

  Sio napsal
  No, a to je právě ono. Rozdíl mezi proklamací a skutečností. Ať už Hitler říkal co chtěl, na konci byli untermenchen, plynové komory atd..
  Možná si nerozumíme v terminologii. Já spíše rozlišuji patriotismus (vlastenectví) od nacionalismu. Nacionalismus je založen na národním sobectví a rozdělování národů popřípadě štvaní proti sobě na osnově národnosti. To je pro mě nepřípustné.
  Patriotismus, vlastenectví je láska k vlasti a svému národu při plném respektu k rovnocennosti ostatních zemí, národů a ras. Tedy patriotismus je slučitelný s internacionalismem, nacionalismus ne.

  Sio:Nacionalizmus je vždy vlastenectvo.Môže ale ľahko prerásť do extrémneho alebo radikálneho nacionalizmu a potom je to problém.abx má pravdu keď napísal,že výraz národovectvo je archaizmus používaný pre nacionalizmus.Budem sa opakovať, ale snahy o sprofanovanie výrazu „nacionalizmus“ sa objavujú až v posledných rokoch a to v záujme zavádzania tej zvrátenosti ktorá sa nazýva multikulturalizmus.Ak sa to podarí,tak národy prestanú existovať a výraz nacionalizmus stratí svoj význam.

 • peter. • 22. května 2015

  Sio napsal

  @Peter: Pokud se jedná o Putina, tomu jistě nacionalismus podsouvají nepřátelé všeho ruského. Ale Putin jasně proklamuje, že je pro multipolární svět, nemá imperiální ambice ani neschvaluje nacionalismus ve smyslu, jak jsem ho definoval výše. Jeho cesta je spolupráce a obchodní výměna mezi národy na fér základech. Co to má společného s Hitlerem, to nevím.

  Úmyselne odchádzate od témy.Pýtal som sa na Hitlerove tézy o kapitalizme.Nie na ideológiu ani rasizmus.To je každému jasné a každý má na Hitlerovo pôsobenie svoj pre neho nelichotivý názor.
  radyss,prvé video.

 • Sio • 22. května 2015

  peter. napsal
  Aram :
  To vôbec nemusí byť pravda.To,čo ste popísala,je extrémny nacionalizmus a ten môže byť odsúdeniahodný.Nacionalizmus ju aj boj o sebaurčenie národov,národné buditeľstvo,ochrana národných záujmov atď.Všetci českí a slovenskí národní buditelia boli nacionalisti,Palacký a Štúr napríklad.Nacionalista je národovec a ľúbi svoj národ.Nacionalizmus sa stáva nepopulárnym v súčasnosti a jeho významdehonestujú presne tie isté sily,ktoré sa snažia pretlačiť multikultúrnu spoločnosť – multikulturalizmus.

  Nevím, možná ve slovenštině výrazy vlastenectví a patriotismus nejsou? To, co vy nazýváte „extrémní nacionalismus“ je prostě nacionalismus nebo až šovinismus a co nazýváte nacionalismem máte na mysli patriotismus.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Patriotismus
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Nacionalismus
  http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ovinismus

  V podstatě když vezmu, že pod nacionalismem myslíte patriotismus, mohu s vámi souhlasit. Jenže Hitler pod nacionalismem patriotismus neviděl, Hitlerův nacionalismus byl šovinismem.

 • Sio • 22. května 2015

  abx napsal

  narodovec, vlastenec je prekladane do anglictiny ako nacionalista
  http://en.wikipedia.org/wiki/Nationalism

  Vlastenectví je anglicky patriotism. Je pravda, že některé slovníky to nerozlišují.

 • Sio • 22. května 2015

  Je vidět zmatení pojmů a speciálně pod pojem nacionalismus se vejdou zcela protichůdné názory. Lépe je používat pojmy vlastenectví a šovinismus. Termíny jako socialismus mohou mít také mnoho různých významů, podle toho, s čím se spojí. Ostatně jako i demokracie. Termím rasismus se dnes v anglosaském světě používá i pro vyjádření utlačování jedné skupiny druhou, nemusí jít je o rasy. Podle mě to někdo úmyslně mate. Vítejte v informační válce. Putin byl stejný jako Hitler a socialismus v hitlerovském Německu stejný jako ten v poválečný v Československu. Komu se to líbí, bůh s ním. Mi ne.

 • orinoko • 22. května 2015

  Tato diskuze nedopadne dobre, ackoli celkem slibne zacala. Dokonce i emericka soudruzka vpadla s bukvicemi , ktere maji hlavu a patu. Uz nevim kdo me ovsem provokuje k poznamce, co je Severni Korea? Dynasticky komunismus? Neco takoveho klasikove materialismu neznaji. Je to snad vedecky patriarchat? Neni to nic z historie – je to cisty statni kapitalismus v duchu kultu osobnosti. Je Putin kultik? Je a neni. Nevisi na kazdem polu ruske existence a presto je ho vsude plno. Mam Putina rad. Ani trochu nepripomina dynastickeho Kima. Syrsky Asad je tezky empaticky intos, ktery chtel Syrii pomalu zmenit k celkem pluralitni spolecnosti. NEBYLO MU TO DOVOLENO! Iran v soucasnosti prochazi vaznym prerodem od udajne fanatickeho islamskeho rezimu k solidne otevrene islamske teo-demokracii. – Je to nasledek odpovednosti, kterou na sebe vzal svou angazovanosti smerem k sunnitskemu stredo-praveku a sionisticke vy-vole-nosti.
  Kazdy rezim kdekoli je original. Jen ten emericky je PC gotika.

 • peter. • 22. května 2015

  Sio napsal
  Putin byl stejný jako Hitler a socialismus v hitlerovském Německu stejný jako ten v poválečný v Československu. Komu se to líbí, bůh s ním. Mi ne.

  Sio :
  Ale toto okrem vás tuná netvrdí nikto.Chcel som iba povedať,že keby tie Hitlerove myšlienky z radyssovho videa nehovoril Hitler ale niekto iný (napr.Putin),keby sme nevedeli,že ich formuloval Hitler ale niekto iný (napr.Putin) a povedal by ich v súvislosti s ruskými oligarchami a kapitalizmom ktorý bezosporu v Rusku je,tak by takémuto prejavu mnoho ľudí tlieskalo,ja tiež a s najväčšou pravdepodobnosťou aj vy.

 • peter. • 22. května 2015

  Toto je váš odkaz Sio :
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Patriotismus
  tak si to dobre prečítajte prosím.

 • orinoko • 22. května 2015

  Pridam dalsi provokaci. My cizci jsme v ruznych dilech dejin zazili vsechno mozne i nemozne. Dokonce jsme experti na socik s lidskou tvari a vladli nam zeny, ackoli matriarchat to nebyl. Ctirad nam o tom kdykoli povypravi. Nas zlaty Karlik IV se potykal s tehdejsimi oligarchy a cesti stavove jsou fenomen mozna vyznamejsi nez sersila fam.
  Popravili jsme budouciho risskeho vudce a prijde cas, kdy se jantarova komnata najde na nasem uzemi, a karbunkulova hora vejde do svetovych dejin.

 • PPK • 22. května 2015

  Napíši to jako dva příspěvky, které spolu úzce souvisí:

  1/
  Pozn. (cituji z diskuse na http://www.novarepublika.cz/2015/05/putin-ukrajina-dluzi-rusku-25-miliard.html): „Anonymní21. května 2015 10:34
  Blbečci, slovo „nacismus“ se skládá ze 2 částí:
  1) nacionální
  2) socialismus

  Potřebujete podrobně vysvětlit i tato 2 slova? Používejte výrazy v jejich pravém významu a ne podle toho co se vám v noci zdálo. A nebo raději ne, protože bychom dospěli k překvapivému zjištění, že nacisti jste vy. Nebo nechcete socialismus? Nestýská se vám po totalitě před r. 89? Nejste nacionální a nemáte rádi přistěhovalce a Židy?“

  (konec citátu z diskuse na Nové republice)

 • PPK • 22. května 2015

  2/
  Tak a teď si to shrňme:

  Kdo byl ve 2WW agresorem, který tu válku začal a po zásluze byl nakonec i vojensky poražen? Byl to hitlerovský německý fašistický režim, obecně, zvykově a zkráceně zvaný německý nacismus. Režim, který podle politického klíče začal vraždit nejprve Hitlerovou stranou vybrané politické protivníky, pak podle rasistického klíče národnostní a sociální skupiny vlastního obyvatelstva a nakonec vojensky napadl a obsadil cizí státy a totéž prováděl tam. To všechno si každý, kdo má zájem, může zjistit ze solidních učebnic. Tudíž, jaké tabu nebo „naučené odmítání“ – podle autora – je v tom?

  Tabu tam není žádné, jen Tribun tím slovíčkařením skočil na špek diskursu, který nedávno rozjeli jinde na internetu čeští propagandisté a příznivci soudobého ukrajinského politického režimu. Proč to udělali? Protože jedině opakovaným otevíráním otázek dějin a jejich překrucováním mohou odvést pozornost od soudobých domácích problémů SOCIÁLNÍCH. Jak to dělají? Tvrdí totiž, že slovo nacismus je složenina slov „národní“ a „socialismus“, přičemž právě o to slovíčko socialismus jim jde. Jak? Inu přece, aby jej učinili středem další své ANTISOCIALISTICKÉ agitace.

  Jinými slovy: Cokoliv je k tomu dobré, včetně Hitlera a překrouceného oprašování dějin právě tím pro ně žádoucím způsobem. Zkrátka, autor Tribun dobrodušně chce mít jasno a tím, že tu hru přijal, sám vlezl do klece povinnosti vysvětlovat demagogům to, co ví každý. Pravdu. Pokud však tím chtěl snad i naznačit jinotaj, že také dnes si nějaký další velký stát může ostatní národy podrobit nejen válkou, ale už i pouhými ekonomicko politickými smlouvami, v jejichž pozadí je stín nějaké nové další Říše, pak by se neměl stydět a měl by to říci na rovinu.

  Měl by pravdu.

 • Sio • 22. května 2015

  peter. napsal
  Sio :
  Ale toto okrem vás tuná netvrdí nikto.Chcel som iba povedať,že keby tie Hitlerove myšlienky z radyssovho videa nehovoril Hitler ale niekto iný (napr.Putin),keby sme nevedeli,že ich formuloval Hitler ale niekto iný (napr.Putin) a povedal by ich v súvislosti s ruskými oligarchami a kapitalizmom ktorý bezosporu v Rusku je,tak by takémuto prejavu mnoho ľudí tlieskalo,ja tiež a s najväčšou pravdepodobnosťou aj vy.

  Možná, než bych pochopil, o co jde. Pokud by hlásal šovinismus, tak ne. Ale máte pravdu, je potřeba velmi dobře dávat pozor na to, kdo co říká a co chce. Člověk lehce naletí, pokud si nedá pozor. Chvíli jsem vás podezříval ze sympatií k fašismu, i když mi to nesedělo. Jsem rád, že jste to rozptýlil, to by mě mrzelo.

 • Sio • 22. května 2015

  peter. napsal

  Toto je váš odkaz Sio :
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Patriotismus
  tak si to dobre prečítajte prosím.

  Četl jsem ho, nevím, co mi chcete sdělit?

 • Sio • 22. května 2015

  @PPK: souhlas.

 • Asfalt • 22. května 2015

  Fašismus je podle mě do krajnosti dovedený kapitalismus a nacismus je odrůda fašismu, kde ultrapravicová ideologie vychází z národnostního principu (nadřazuje národ nad jiné, což je skutečně něco jiného než legitimní národní identita k rovnému národu s jinými, jež je titulem národního státu a práva na sebeurčení). Co je motivem ultrapravicové nadřazenosti (zda pocit křivdy na národu nebo pocit vyjímečnosti národa), považuji za nepodstatné.
  Individualistický princip konkurence je v systému do krajnosti dovedeného kapitalismu doveden do sociálního darwinismu a síla se tak stáva určujícím principem společenských vztahů včetně vztahů mezinárodních (slabí musí zemřít od invalidů až po slabé národy a silní se musí naučit být dostatečně tvrdí). Uvnitř vyvoleného společenství ale může být přítomnen i naopak jinak spíše levicový kolektivistický princip, což některé mate. S tím souvisí i možný, ne nutný, sociální (nikoliv socialistický) stát v rámci režimu ultrapravicového extrémismu.
  Konzervativní „protiliberalismus“ je doveden do totalitního politického režimu (zatímco levice sleduje politický liberalismus, což však ale není totéž, co ekonomický liberalismus nebo anarchismus). Princip radikalismu provází každou vyhrocenou společenskou změnu a fašismus 30. let minulého století neexistoval tak dlouho, aby mohl být neradikální.
  Politická korupce (např. Nečasův deal v aféře tří poslanců) je dovedena do „sňatku průmyslu a státu“ (Mussolini). Vzniká tak systém korporátního zájmu, nikoliv zájmu veřejného (pro všechen lid), jak nám naše ustavní předpisy (možná planě) slibují.

  (…pokračování…)

 • Asfalt • 22. května 2015

  Laický princip řízení společnosti liberálního kapitalismu je doveden do iracionalismu, řekl bych do naprostého zpitomění lidí a tupého fanatismu (třeba zrovna včera na Aktuálně zase perlil Pehe). Jistě, posleze pak laický model přechází do autorativního modelu řízení, kde autoritativní myšlenkou je právě laickou hloupostí vyrobený iracionální blud. Konkrétní podoba bludu, který dnes odůvodňujeme posmodernou, aby různí havlové nemuseli mít ani příslušné vzdělání, natož rozumět tomu, o čem mluví, není podstatná.

  Jde o extrémní akceleraci principů jinak přítomných v kapitalistické společnosti. Trockij tvrdí, že k této akcelaraci dochází v reakci na poptávku společenské změny v kapitalismu, konkrétně v reakci na rostoucí vliv komunistického hnutí (v jehož rozmachu Trockij žil), a jde o zákonitý jev, pokud lid nemá vedení, jež je schopné toto směřování odvrátit (jako člověk své doby a svého prostředí tím myslel vedoucí úlohu komunistické strany). Na tom, že fašismus je projevem „pudu sebezáchovy“ kapitalismu, podle mě něco bude.

  (…pokračování…)

 • Asfalt • 22. května 2015

  Mussolini podle mě odhaluje pragmatickou podstatu a motiv této akcelerace když mluví o již zmíněném sňatku státu a kapitálu (jde o kapitalismus, kde již dostatečně silný kapitál ovládá prostředky státní moci, které používá pro svou potřebu, včetně potřeby vojensky dobývat cizí území nebo likvidovat nepohodlnou opozici, a nad kterýmižto prostředky tak lid již nemá ani tu omezenou kontrolu jako v liberálním kapitalismu).
  Pokud se tak zde stalo, což netvrdím a nevím, jen pitomec podle mého názoru by mohl srovnávat prosazovaný Putinův veřejný ekonomický zájem s korporátním zájmem ve fašismu na základě nahrávky Hitlera, kde se mluví o tom, komu má sloužit kapitál (Hitler zde prezentuje jen to, čemu současní ideologové kapitalismu říkají legitimita kapitalismu).

  Tzv. totalitní definice fašismu někdy ze 70. let minulého století je dnes již překonanou a omezila se jen na politickou deliberalizaci systému. Ignorováním pravolevého paradigmatu a dalších paradigmat, jevů a znaků pak různí „experti“ považovali podle nich také totalitní „komunismus“ a fašismus za totéž. Dodnes takové propagandistické blbce nacházíme.

  Rozlišoval bych též měkký a tvrdý fašismus. Tvrdý fašismus známe z minulého století, kde byla akcelerována tvrdá moc státu. Může však existovat i fašismus (sňatek státu a kapitálu), který lid ovládá spíše měkkou mocí (kde bigamista kapitál se oženil i s médii). To se podle mě děje dnes a je dobře viditelné, jak tvrdá moc je nebo bude schopna okamžitě nahradit moc měkkou ihned, jakmile měkká moc selže (např. militarizace policie v USA).

  Nejjednodušší je (účelová) definice současných USA. Podle ní je fašismem vše, co nevyhovuje americkému imperialismu a novým Hitlerem každý představitel státu, proti kterému jsou nebo budou vedeny sankce nebo jiné agrese.

 • peter. • 22. května 2015

  PPK napsal
  Tvrdí totiž, že slovo nacismus je složenina slov „národní“ a „socialismus“, přičemž právě o to slovíčko

  PPK :
  To je ale pravda.Je to zloženina tých slov.Zároveň ale tvrdím,že Hitler význam výrazu „národný socializmus „hrubo zdeformoval svojou ideológiou o nadradenosti tzv.árijskej rasy o výnimočnosti nemeckého národa údajne predurčenému vládnuť svetu (podobne sa vyjadruje dnes Obama)a rasovou nenávisťou k židom.Až vtedy získal výraz „nacizmus“svoje pejoratívne zafarbenie a tak ako ho popisujete vy ho vníma celý svet.Preto hovorím,že výstižnejší názov pre túto Hitlerovu ideológiu by bol výraz „hitlerizmus“.Tento názov ideológie o ktorej hovoríme,by sa na rozdiel od „národného socializmu – nacizmu“ zneužiť nedal.

 • PPK • 22. května 2015

  Asfalt napsal
  Fašismus je podle mě do krajnosti dovedený kapitalismus

  @asfalt – poctivá analýza stávajícího stavu, jen to řešení nevidím pouze v sociálním státu. Ujasněme si proto, proč vlastně sociální stát v někdejším západním Německu v 50. letech byl zaveden. Nebyl to altruismus buržoasie, byl to naopak jen její tvrdý a čistě strategický pragmatismus. Potřebovali totiž socialistickému společenství předvést propagandistickou výkladní skříň blahobytu, aby lidé „tam na Východě“ začali už konečně být nespokojení s tím, co při těch všech sankcích a ekonomickému embargu Západu proti Východu přesto mají. Zejména naše mladá generace a zejména DNES si totiž neuvědomuje, že kapitál na to věnoval po celá desetileté vskutku velké investice. Jenže nyní je stav už jiný a západoněmecká výkladní skříň blahobytu je příznačně a velice výmluvně poloprázdná. No ovšem, jak by ne, není už důvod, někomu vystavovat na oči sociální stát, když jej kapitalismus k ničemu jinému, než k tehdejší propagandě už dnes nepotřebuje.

 • PPK • 22. května 2015

  peter. napsal
  výstižnejší názov pre túto Hitlerovu ideológiu by bol výraz „hitlerizmus“.Tento názov ideológie o ktorej hovoríme,by sa na rozdiel od „národného socializmu – nacizmu“ zneužiť nedal.

  ano, souhlasím.

 • peter. • 22. května 2015

  PPK napsal
  @asfalt – poctivá analýza stávajícího stavu, jen to řešení nevidím pouze v sociálním státu. Ujasněme si proto, proč vlastně sociální stát v někdejším západním Německu v 50. letech byl zaveden. Nebyl to altruismus buržoasie, byl to naopak jen její tvrdý a čistě strategický pragmatismus. Potřebovali totiž socialistickému společenství předvést propagandistickou výkladní skříň blahobytu, aby lidé „tam na Východě“ začali už konečně být nespokojení s tím, co při těch všech sankcích a ekonomickému embargu Západu proti Východu přesto mají. Zejména naše mladá generace a zejména DNES si totiž neuvědomuje, že kapitál na to věnoval po celá desetileté vskutku velké investice. Jenže nyní je stav už jiný a západoněmecká výkladní skříň blahobytu je příznačně a velice výmluvně poloprázdná. No ovšem, jak by ne, není už důvod, někomu vystavovat na oči sociální stát, když jej kapitalismus k ničemu jinému, než k tehdejší propagandě už dnes nepotřebuje.

  Dosť dobrá charakteristika fašizmu je na slovenskej Wiki:
  http://sk.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%A1izmus
  Vedel niekto,že Benito Mussolini bol vyznamenaný Radom Bieleho lva?V r.1926 mu ho zavesil na krk T.G.M.

 • aram • 22. května 2015

  peter. napsal
  peter. • 22. Květen 2015

  PPK napsal
  Tvrdí totiž, že slovo nacismus je složenina slov „národní“ a „socialismus“, přičemž právě o to slovíčko

  PPK :
  To je ale pravda.Je to zloženina tých slov.

  Když dovolíte budu odporovat. I když Wiki uvádí
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Nacismus
  to co říkáte Vy, já se přesto domnívám, že se jedná o toto
  http://en.wiktionary.org/wiki/-ismus
  -ismus
  Forming compound nouns describing a condition or system.
  neboli
  vytvoří složené podstatné jmého popisující podmínku nebo systém
  tedy nac-ismus
  protože existují i další příklady libelar-ismus, social-ismus, komun-ismus, patriot-ismus……………
  a wiki nemusí mít vždy pravdu

 • peter. • 22. května 2015

  aram napsal
  a wiki nemusí mít vždy pravdu

  http://www.britannica.com/EBchecked/topic/405414/National-Socialism

 • peter. • 22. května 2015

  Aram :
  Tá správna ideológia ktorá čaká na naše deti,vnukov a vnučky obsahuje mimo iné fajnovosti aj takúto lahôdku:
  http://www.hlavnespravy.sk/v-bruseli-sa-konal-veltrh-deti-pre-gejov-cena-jedneho-dietata-sa-pohybuje-od-60-tisic-eur/621335
  Aký – izmus by ste tejto ideológii pridelila?

 • aram • 22. května 2015

  peter. napsal
  http://www.britannica.com/EBchecked/topic/405414/National-Socialism

  Ano, přesto ale mám za to, že se jedná o vlastně dohodnutou (nebo možná lépe o zažitou) terminologii vztahující se přímo k Hitlerovu Nacionálnímu socializmu nikoliv o složeninu slov nacionální a socializmus. Jestli si dobře rozumíme.

  „Nacionální socialismus, německý Nationalsozialismus, se také nazýval nacismus, totalitní hnutí vedené Adolfem Hitlerem jako vůdcem nacistické strany v Německu. Ve svém intenzivním nacionalismu……… národní socialismus sdílel mnoho prvků s italským fašismem. Nicméně, nacismus byl daleko více extrémní jak ve svých idejích i ve své praxi. V téměř každém ohledu to bylo…… hnutí, s důrazem na vůli charismatického diktátora jako jediného zdroje inspirace lidu a národa, stejně jako vize zničení všech nepřátel árijského národa jako jediný cíl nacistické politiky“.

  Překlad z Vašeho odkazu nic neříká o vzniku slova, pouze vysvětluje termín.

 • aram • 22. května 2015

  peter. napsal

  Aram :
  Tá správna ideológia ktorá čaká na naše deti,vnukov a vnučky obsahuje mimo iné fajnovosti aj takúto lahôdku:
  http://www.hlavnespravy.sk/v-bruseli-sa-konal-veltrh-deti-pre-gejov-cena-jedneho-dietata-sa-pohybuje-od-60-tisic-eur/621335
  Aký – izmus by ste tejto ideológii pridelila?

  Zamyslím se. :-) Teď musím však odejít od PC.

 • peter. • 22. května 2015

  aram napsal
  Překlad z Vašeho odkazu nic neříká o vzniku slova, pouze vysvětluje termín.

  Nationalsozialism
  NAtionalsoZIaliSM – NAZISM

 • Sio • 22. května 2015

  Debilismis? Zmrdismus? To je vrchol.

 • Sio • 22. května 2015

  Sio napsal

  Debilismis? Zmrdismus? To je vrchol.

  Myslím ten veletrh v Bruselu. Hnus.

 • peter. • 22. května 2015

  Sio napsal
  Myslím ten veletrh v Bruselu. Hnus.

  Totálna dekadencia,zvrhlosť,hnus.To všetko v záujme degradácie ľudstva na úroveň zvierat,pri čom aj pre zvieratá to je urážka.Napadá ma len biblická Sodoma a Gomora.Niekto to tak chce,niekto to tak potrebuje.Je to cielený útok na samu podstatu človečenstva.

 • Dolmen • 22. května 2015

  Asfalt napsal
  Rozlišoval bych též měkký a tvrdý fašismus. Tvrdý fašismus známe z minulého století, kde byla akcelerována tvrdá moc státu. Může však existovat i fašismus (sňatek státu a kapitálu), který lid ovládá spíše měkkou mocí (kde bigamista kapitál se oženil i s médii).

  Tohle je zajímavá úvaha, se kterou bych docela souhlasil. Jenom si myslím, že pro fašismus je navíc signifikantní, že určuje předem nepřítele, většinou vnitřního. Zpočátku se ho snaží likvidovat měkkou mocí, tzn. propagandou, pokud se nedaří, nastupuje moc tvrdá – státní teror. Nacismus je fašismus vztažený na výlučnou entitu – rasu a/nebo národ. Tam je vyzdvižena vyjímečnost národa a zároveň je určen nejen nepřítel vnitřní, ale i vnější, tím se lépe udržuje „vyjímečný“ národ v houfu a poslušnosti. Státní teror, se uplatňuje od počátku spolu s intenzivní propagandou, coby podpůrným prostředkem.
  V Itálii se fašismus zpočátku neomezoval na rasu a národ – mezi fašisty byli i ž(Ž)idé.

 • peter. • 22. května 2015

  Sio napsal
  Četl jsem ho, nevím, co mi chcete sdělit?

  Sio:
  Iba to,že v tom odkaze v odstavci Charakteristika(patriotizmu)sú vymedzené odlišnosti medzi patriotizmom a nacionalizmom.Horšie z toho porovnania vychádza patriotizmus.

 • Neználek • 22. května 2015

  Ale tohle jste jistě nečetli?

  zpravy.idnes.cz/zaoralej-izrael-navsteva-samo-kupec-zid-f0a-/zahranicni.aspx?c=A141105_115054_zahranicni_aha

 • Sio • 22. května 2015

  No jestli hůř, to nevím, ale je fakt, že co intelektuál, to jiný patriotismus. No, nás to tak učili, jaká je rozdíl mezi vlastenectvím a nacionalismem. Omlouvám se, četl jsem začátek a ten konvenoval s tím, co jsem znal. Ty další definice od chytrých profesorů až po Tolstého způsobuje jediné. Lidi se baví o různých věcech apoužívají stejné pojmy a naopak. To se pak těžko rozlišuje rozdíl mezi vlasteneckým nacionalismem a šovinistickým nacionalismem. A těží z toho Hitlerovy projevy, to je paráda.

 • Bety • 22. května 2015

  PPK napsal
  Tak a teď si to shrňme:

  Velmi dobré shrnutí. Čím víc se bude diskutovat o tom, co je vlastně fašismus, tím víc budou mít lidé zamotané palice , a přece, s diskuze je jasné že to vlastně každý ví.
  Zamýšlíte se také nad tím, proč je v ČT tolik času věnováno Hitlerovým generálům, německým letcům, námořníkům a všem možným bitvám? Nakonec nás budou chtít přesvědčit, že ta politika fašistického Německa byla vlastně dobrá, padlí Němci byli chudinkové stateční kteří bojovali za vlast proti těm hrozným Rusům a Hitler jim ten bohulibý záměr svou neschopností zkazil.

 • Irena • 23. května 2015

  fajt napsal

  http://politikus.ru/articles/50663-velikaya-chistka-predsedatelya-si.html

  Hustý. Mám dojem, že v Rusku to také začíná v tomto směru houstnout :-)
  A to je jen dobře.

 • jogín • 23. května 2015

  Dělat závěry na základě jazykového označení je blbost. Obsah pojmů se mění s časem a to velmi výrazně. A obsah pojmu je dán do značné míry i kontextem.

 • Béda • 23. května 2015

  Nacismus to jsou hákové kříže, ohňové pochody, nadřazování se nad ostatní národy, státy, etnika, upalování civilistů, násilné státní převraty a konspirace, nechutné lži v přímém přenosu bez uzardění, genocida národů a etnik, to je totálně prošpiclovaný systém, masové vraždění a porušování mezinárodního práva – všechno to, co dělají Ukrajina a její americký loutkovodič.

  Nacismus (i fašismus), to je vláda korporátního kapitálu. Je vždycky v zájmu korporátního kapitálu a nemá se socialismem jako takovým nic společného. V německém nacismu šlo o variantu, kdy korporátní kapitál (oligarchie, nadnárodní korporace) „uplácely“ své „užitečné idioty“ – svůj nástroj k násilnému prosazení svých zájmů a udržení svého panství sociálními „úplatky“ na úkor jiných národů a etnik, které programově a cíleně vyhlazovali, zotročovali a jejich majetek zabavovali a kradli. Na Ukrajině jde v podstatě o to samé – i fašističtí nadnárodní sponzoři ukrajinských nacistů jsou podobní jako byli ti nacističtí – němečtí.

 • peter. • 23. května 2015

  Predstavitelia Čsl.strany národne socialistickej :
  Václav Klofáč,Edvard Beneš,Fráňa Zemínová,Jan Stránsky,Petr Zenkl,Hubert Ripka,Alois Neuman,Prokop Drtina,Vladimír Krajina,Milada Horáková.
  Nikto nemôže poprieť,že vystúpili proti NEMECKÉMU(Hitlerovmu)Národnému socializmu.A aj preto si myslím,že správnejší názov pre Hitlerovu zvrhlú ideológiu by bol „Hitlerizmus“.Ak to niekoho zaujíma,tak ja osobne nesúhlasím so žiadnou formou „Národného socializmu“,v socializme som žil rád a do dnes som skalopevne presvedčený,že socializmus nemá alternatívu a vývoj smeruje k jeho návratu.
  Takže – socializmus bez akýchkoľvek prívlastkov!

 • mirror • 23. května 2015

  Někdo tvrdí, že nacismus a komunismus jsou totéž. Já mám protitvrzení, že nacismus je totéž jako antikomunismus. Má to v sobě logiku. Nacisté komunisty vraždili, když měli dostatek moci. Od antikomunistů by se to dalo rovněž čekat, kdyby nebylo rovnováhy s těmi, kteří se dokážou ještě pořád efektivně bránit.

 • peter. • 24. května 2015

  Výstižné a pravdivé :
  http://antifashist.com/item/voin-aleksej-ego-prizrak-budet-vechno-brodit-po-novorossii.html
  Posledná prekážka.Ten už to má tiež zrátané :
  https://www.youtube.com/watch?v=OmgFOMhLY7Q