Vláda začala připravovat antifosilní zákon, ministr Brabec však musí šlápnout na plyn

Úterý 2. září 2014

Vláda učinila první kroky k přijetí nového zákona, který by srazil kritickou závislost naší země na drahých dovozech ropy a plynu (zejména z Ruska) i na uhelných dolech. Vyplývá to ze zprávy o plnění programových priorit kabinetu, kterou zítra projednají ministři.

Podobný zákon má již téměř šest let Británie a tamní ekonomika snížila spotřebu fosilních paliv o dvanáct procent [1]. Na britském zákonu se shodli labouristé s konzervativci i liberály, podpořil jej Svaz britského průmyslu, odbory i ekologické organizace. A vyplatilo se to. Zákon rozhýbal inovace s v průmyslu i chytrá řešení, jako je zateplování domů, výroba čisté energie či aut s nízkou spotřebou [2]. Anglické a velšské domácnosti platí o čtvrtinu nižší účty za plyn a elektřinu zejména díky zateplování domů a modernizaci vytápění [3].

Tento rok už obdobný zákon legislativu přijalo Dánsko a Francie. Již dříve vznikl v Rakousku nebo Švédsku a připravuje se v Irsku či Finsku [4].

Ani česká vláda by se zákonem neměla narazit u opozice. TOP 09 a Starostové i KSČM návrh podporují [5]. Ale příprava zákona a legislativní proces potrvají dlouho, a proto by ministr Richard Brabec, zodpovědný za tento vládní úkol, měl práce na zákoně podstatně zrychlit. Jinak vláda nestihne splnit svůj závazek a zároveň rázně odpovědět na prudce se zhoršující evropské vztahy s Putinovým režimem.

Jiří Koželouh, energetický expert a programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Vláda potvrdila, že se palčivým problémem enormního dovozu fosilní paliv bude zabývat, a udělala první úřední kroky. Ale příprava a projednání takového zákona se nestihne za týden ani za rok. Hodiny vládě rychle odbíjejí a vztahy s Ruskem – hlavním dodavatelem ropy a plynu – se rychle zhoršují. Proto je třeba rychle a doslova šlápnout na plyn. Britové od politiků napříč celým spektrem přes průmysl až po odbory a ekology podporovali antifosilní zákon a nyní po pěti letech od jeho přijetí se radují z přínosů. Zákon pomohl firmám překonat krizi, rozhýbal nová, moderní a čistá výrobní odvětví a snížil domácnostem účty za energii o čtvrtinu.“

Poznámky:

[1] Committee on Climate Change: Meeting Carbon Budgets – 2014. Progress Report to Parliament, July 2014: http://www.theccc.org.uk/publication/meeting-carbon-budgets-2014-progress-report-to-parliament/

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/britanie-zitra-oslavi-pate-narozeniny-uspesneho-antifosilniho-zakona-prospel-i-nasi

[3] Dle zprávy Národního statistického úřadu – více na: http://www.cislotydne.cz/25/

[4] Francie schválila zákon, který sníží závislost na ropě a plynu: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/francie-schvalila-zakon-ktery-snizi-zavislost-na-rope-plynu

[5] Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech:
http://www.hnutiduha.cz/aktualne/karel-schwarzenberg-podporujeme-zakon-ke-snizeni-zavislosti-na-fosilnich-palivech

Stanův komentář: Opravdu to bez toho kopnutí si do Putina nešlo?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
5. 9. 2014 0:23

Ty nižší platby v Británii před časem vysvětloval Jan Čulík na BL.
Bylo to prosté.Přetiskl svů účet rozvodné společnosti, z něhož bylo patrné i bez hluboké znalosti angličtiny , že jedna kWh stojí 3,90
koruny české v tehdejším kursu. Pak uveřejnil článek čtenáře,který pomocí aplikace Excelu vypočítal zdejší cenu jedné kWh od 5,50 Kč při velké spotřebě až po 6.00 korun o prázdninách,kdy není doma.Pak tam bylo ještě srovnání průměrných mezd (v Britáínii trojnásobek).

idiotronic
5. 9. 2014 0:31

Dovětek: Pokud neumožníme těžbu zahraničním firmám (budou-li mít zájem),
mohou si v arbitrážním řízení stěžovat na dikskriminaci ze strany ČR.
To je vyjádření bývalého ministra ŽP Kužvarta. (naštěstí ČR nikdy žádnou arbitráž neprohrála)

Aleš
Aleš
5. 9. 2014 5:13

Stane: Po ovoci jejich poznáte je. A není duháč jako duháč. Někteří pstruzi tu nezávislost na fosilních palivech myslí vážně, někteří ji zneužívají jako zástěrku při propagandistickém boji. A v kouželužnách už mě přesvědčili o svojí euroatlantské oddanosti. U jiných pstruhů duhových se jedná o nevědomost, vyplývající buď z mládí či pozdější infiltrace propagandy do jejich mozků. A u nich to léčitelné je, oni možná zanedlouho dojdou k tomu, že být takto používáni a zneužíváni je trapné, a podobné slovní kopance jsou pitomost. A jsem rád za Váš komentář. V létě jsem měl tu čest se osobně poznat s pár… Číst vice »

iri
iri
6. 9. 2014 9:02

Celou situaci nemohu posuzovat. Argument, že nějaký zákon a následná opatření sníží platby za energie je platný možná v Angii a pod. V české krajině po zateplení oken a záměrném šetření s energii naopak ceny stouply. Nedovedu si to vysvětlit jinak než, že podnikatelské firmy nemohou dopustit pokles svého zisku a navíc také snížit tok. Lidově řečeno “ nula od nuly pojde“. Ještě jsem si vzpomněla, jak levná energie v devadesátých letech přiměla řadu lidí pořídit si topení pouze na elektřinu. Za krátkou dobu došlo ke zvýšení cen u všech dodavatelů tak, že lidé nestačili platit ani zálohy, natož doplatky.… Číst vice »