Diskuze k článku


 • hudryper • 10. března 2016

  Zajímavé je,že se článek Hnutí Duha vyhnul byť i jen seznamu zásadních opatření,které má nový zákon obsahovat. Obávám se, že jde zase jen o jakýsi lobysticko-vládně-oligarchický tunel na životní úroveň těch nejchudších,kteří vytápějí své příbytky uhlím,protože na plyn nemají a ani ho
  třeba nemají zaveden,tedy k dispozici.Nic jiného po zkušenostech s tunely typu okrádání obyvatel bývalými a určitě i řadou současných poslanců,vysokých úředníků a jejich příbuzných,bez výjimky lidmi s přístupem k informacím,které se běžný občan nedoví, prostřednictvím nesmyslných dotací na solární elektrárny, neočekávám. Nepochybně půjde v první řadě o další zdražení uhlí,briket a
  koksu,který je už dnes dražší,než mouka v krámě.Přitom je s podivem,že ani při těchto cenách se
  u nás těžba domácího koksovatelného uhlí údajně nevyplácí. A týž Sobotka,který daroval bílému koni Bakalovi OKD i s byty 40 000 Ostraváků dnes navrhuje zákon,který je navíc patřičně zdaní…

 • Amenre • 10. března 2016

  Očekávám, že taky omezíme vývoz elektřiny a prodej emisních povolenek.

 • Gatta • 10. března 2016

  Re hudryper

  Také mě hned napadlo, že při současném stavu odbornosti a morálních kvalitách naší vlády, a to vše ve stínu tučných bruselských dotací – že to bude jen další krok ke zdražování života jedněch a obohacení jiných. A to vše při zvýšení administrativy, obecné buzerace a dalšího neefektivního režijního zatížení ekonomiky. Případné zlepšení ovzduší, pokud nějaké nastane, bude jen takovým vedlejším produktem celého zdánlivě bohulibého procesu.

  Nechtěl jsem být dnes ten první škarohlíd, a tak jsem rád, že jste se toho ujmul. :-)

 • zedd • 10. března 2016

  Snad všechny obavy již byly vyřčeny a plně s nimi souhlasím. Na druhou stranu jsou dvě skutečnosti, které přeci jen jistou naději skýtají:
  1. Solární tunel stále je a ještě chvíli bude otevřená rána a lid již bude ostražitý.
  2. Což se právě projevilo razantním a efektivním odporem proti tomu el. tarifnímu nesmyslu (jasně, není vyhráno: Vyhoď čerta oknem …)

 • racek • 10. března 2016

  Jak je známo, snížení uhlíkové expozice u tzv. vyspělých zemích je způsobeno jen a jen přesunem ekologické zátěže jinam, do rozvojových zemí. Navíc tzv. biopaliva způsobují hladomory africe a devastace pralesů a chudých půd v teplých oblastech, viz např. plantáže na produkci palmového oleje, třtiny a u nás řepky. Jinak největším znečistovatelem je pořád to vyspělé USA.
  Prostě ekologii potřebujeme, ano. Ovšem ne bezuzdé zlodějiny ke kterým Duha přispívá velkým dílem. Viz ty soláry a biopaliva. Chce to prostě rozum a vědu. A ne šarlatány, kteří tuhle šílenost spustily.
  Jo bude jaro. Zase žlutá okna a astmaty a senné rýmy z všudypřítomného pylo řepky. Ale Babiš si mne ruce.

 • idiotronic • 11. března 2016

  zedd napsal
  Solární tunel stále je a ještě chvíli bude otevřená rána a lid již bude ostražitý.

  O krátké životnosti FV panelů některých výrobců jsem tu již psal. Dotace vrátily náklady majitelům a riziko nerentability převedly jinam. Veřejnost by si ještě měla povšimnout dosaženého výsledku pokusu, prováděného na ekonomice, zvaného ŘEPKA. Zatím je jisté, že:
  1. Hektarové výnosy řepky po roce 1990 výrazně poklesly v důsledku neusúpokojivé finanční situace zemědělských podniků.
  2. v roce 2020 budou pohonné hmoty obsahovat 10% biosložky, čímž poklesne dovoz ropy a vzniknou nová pracovní místa (to je dnes provaz v domě oběšencově, vývoj jde opačným směrem)
  3.Biosložka povede ke snížení produkce CO2 (nevede)
  4.ČR na pokyn EU zavádí r. 2016 daň z biopaliv
  5.I z trhu potravinářských olejnin je řepka vytlačována palmovým a sojovým olejem. Sója poskytuje v pokrutinách cennější bílkoviny, než řepka.
  (www.Kverulant.org)

 • Gatta • 11. března 2016

  zedd napsal

  Snad všechny obavy již byly vyřčeny a plně s nimi souhlasím. Na druhou stranu jsou dvě skutečnosti, které přeci jen jistou naději skýtají:
  1. Solární tunel stále je a ještě chvíli bude otevřená rána a lid již bude ostražitý.
  2. Což se právě projevilo razantním a efektivním odporem proti tomu el. tarifnímu nesmyslu (jasně, není vyhráno: Vyhoď čerta oknem …)

  Také se snažím být takový ten „poučený optimista“ …

  Problém je ale zásadní. Ten „lid“, ta většinou mlčící nebo mručící většina i ta frustrovaná a nespokojená menšina – tak ten lid – nemá žádnou páku a možnost jak ovlivnit chování elit. Ani těch elit s kterými nesouhlasí, ani těch elit jejichž postoje vítá. Všechno parlamentní a kuloární rozhodování je jen „hra elit“ na kterou může občan reagovat až zpětně, často až za několik roků – při volbách. Za ty roky si jednak „člověk zvykne“ a hlavně tou dobou už jsou vždy na stole úplně jiné naléhavé problémy a jiné priority pro volební rozhodování.

  A i pokud se občan volebně rozhodne odpovědně a po zralé úvaze, tak je mu to naprosto k ničemu. Žádný volební program a stanovy strany nemohou obsáhnout všechny problémy, které se během volebního období mohou objevit a také obvykle objeví. Jaký program například měli strany ve volbách o problematice masové neřízené imigrace ???
  A v takových chvílích, a nemusí to být tak vážné problémy, stačí tarify za elektřinu, nemá občan ani společnost žádnou zákonnou proceduru jak chod věcí ovlivnit.

  Zastupitelská demokracie byla v době svého vzniku velký společenský pokrok – rozšířil zásadním způsobem možnost lidí na účasti na správě státu. Měřeno ovšem dobou nevolnictví a roboty.

  V dnešní době je zastupitelská demokracie naprosto nefunkční a naopak přispívá k omezování práv lidí a k vyloučení občanů z vlivu na spávu věcí. Zde je ten problém.

  Podstatným zlepšením by bylo „obecné závazné referendum bez podmínky minimální účasti“.
  Jistě bylo by v tom hodně populismu, hodně omylů – ale každým dalším referendem by to lidi brali vážněji a odpovědněji.

  A nakonec: Všechny důsledky jakýchkoli rozhodnutí nenesou elity, ale vždy ten „lid“ – svým majetkem a svými životy.

 • Béda • 12. března 2016

  Zdánlivě nesouvisející (s ekobyznysem) http://www.novarepublika.cz/2016/03/rady-jak-uchovat-panenstvi-v-nevestinci.html