Vláda schválila přípravu antifosilního zákona. Může se stát velkým obratem k čistší ekonomice i ovzduší

Tisková zpráva Hnutí DUHA

HNUTÍ DUHA JEJ PROSAZUJE SEDM LET

středa 9. března 2016

Kabinet Bohuslava Sobotky se dnes večer usnesl, že cílem ČR má být zásadní snížení závislost na fosilních palivech. Ministerstvo životního prostředí má za úkol připravit paragrafové znění tzv. antifosilního zákona. Jeho schválení by bylo zásadním krokem pro modernizaci ekonomiky, nastartování čistých technologií, vznik tisíců nových pracovních míst a zlepšení ovzduší.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala tento zákon předložit, souhlasí s ním i dvě největší opoziční strany..Dnešní schválení přípravy zákona je však pouze prvním politickým krokem – nyní musí ministr Brabec a vláda dohnat ztracený čas.

S iniciativou k přijetí zákona přišlo před sedmi lety Hnutí DUHA. Vzorem byl úspěšný britský zákon Climate Change Act [1], kterým se od té doby inspirovalo několik dalších evropských zemí, jako např. Francie, Rakousko či Finsko. Vlastní zemský zákon má i nejprůmyslovější německý region Severní Porýní-Vestfálsko.

V Británii už zákon za sedm let platnosti snížil závislost na fosilních palivech o 21 procent [2], spotřeba energie je o 18 procent nižší [3]. Zároveň vzrostla průmyslová výroba o 6 a počet pracovních míst o 5 procent [4].

Vláda zároveň vzala na vědomí analýzu proveditelnosti antifosilního zákona, která potvrdila, že toto legislativní řešení je nejvhodnější cestou pro snížení kritické závislosti naší země na dovozu ropy, plynu i na uhelných dolech, a to o nejméně 80 procent.

Vláda ovšem musí současně prosazovat i konkrétní opatření pro snížení závislosti na fosilních palivech. Podle Hnutí DUHA by měla začít novelou zákona o podporovaných zdrojích energie a rozhýbat výstavbu obecních větrných elektráren, které mohou už za patnáct let vyrobit více než například dvě staré velké uhelné elektrárny ve Chvaleticích a Počeradech dohromady.

Ministři musí také nasadit síly k tomu, aby zabránili přijetí nových tarifů za elektřinu, které by zvedly účty chudým domácnostem i těm, co šetří elektřinou, a zlikvidovaly by malovýrobu čisté domácí elektřiny solárními střechami.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Výborně! Vláda udělala první důležitý krok ke vzniku antifosilního zákona, který přinese do ekonomiky potřebnou jistotu pro investice do zateplování domů, výroby domácí čisté energie či pohodlné a rychlé veřejné dopravy. Nová pravidla srazí naši závislosti na dovozu ropy a plynu z nespolehlivých zemí s autoritářskými režimy a pomůže vyčistit ovzduší. Ministr životního prostředí však nyní musí šlápnout na plyn, aby zákon stihla schválit ještě tato poslanecká sněmovna před volbami na podzim 2017.“

Poznámky:

[1]    Britský zákon „Climate Change Act 2008“: www.legislation.gov.uk/ukpga/2008/27/pdfs/ukpga_20080027_en.pdf

[2] https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/416810/2014_stats_release.pdf

[3] http://www.carbonbrief.org/five-charts-show-the-historic-shifts-in-uk-energy-last-year

[4] OECD, Index of production 2014 a https://www.gov.uk/government/news/employment-rate-matches-record-high
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
10. 3. 2016 10:05

Zajímavé je,že se článek Hnutí Duha vyhnul byť i jen seznamu zásadních opatření,které má nový zákon obsahovat. Obávám se, že jde zase jen o jakýsi lobysticko-vládně-oligarchický tunel na životní úroveň těch nejchudších,kteří vytápějí své příbytky uhlím,protože na plyn nemají a ani ho třeba nemají zaveden,tedy k dispozici.Nic jiného po zkušenostech s tunely typu okrádání obyvatel bývalými a určitě i řadou současných poslanců,vysokých úředníků a jejich příbuzných,bez výjimky lidmi s přístupem k informacím,které se běžný občan nedoví, prostřednictvím nesmyslných dotací na solární elektrárny, neočekávám. Nepochybně půjde v první řadě o další zdražení uhlí,briket a koksu,který je už dnes dražší,než mouka v… Číst vice »

Amenre
Amenre
10. 3. 2016 11:22

Očekávám, že taky omezíme vývoz elektřiny a prodej emisních povolenek.

Gatta
Gatta
10. 3. 2016 12:27

Re hudryper

Také mě hned napadlo, že při současném stavu odbornosti a morálních kvalitách naší vlády, a to vše ve stínu tučných bruselských dotací – že to bude jen další krok ke zdražování života jedněch a obohacení jiných. A to vše při zvýšení administrativy, obecné buzerace a dalšího neefektivního režijního zatížení ekonomiky. Případné zlepšení ovzduší, pokud nějaké nastane, bude jen takovým vedlejším produktem celého zdánlivě bohulibého procesu.

Nechtěl jsem být dnes ten první škarohlíd, a tak jsem rád, že jste se toho ujmul. :-)

zedd
zedd
10. 3. 2016 15:54

Snad všechny obavy již byly vyřčeny a plně s nimi souhlasím. Na druhou stranu jsou dvě skutečnosti, které přeci jen jistou naději skýtají:
1. Solární tunel stále je a ještě chvíli bude otevřená rána a lid již bude ostražitý.
2. Což se právě projevilo razantním a efektivním odporem proti tomu el. tarifnímu nesmyslu (jasně, není vyhráno: Vyhoď čerta oknem …)

racek
racek
10. 3. 2016 21:37

Jak je známo, snížení uhlíkové expozice u tzv. vyspělých zemích je způsobeno jen a jen přesunem ekologické zátěže jinam, do rozvojových zemí. Navíc tzv. biopaliva způsobují hladomory africe a devastace pralesů a chudých půd v teplých oblastech, viz např. plantáže na produkci palmového oleje, třtiny a u nás řepky. Jinak největším znečistovatelem je pořád to vyspělé USA. Prostě ekologii potřebujeme, ano. Ovšem ne bezuzdé zlodějiny ke kterým Duha přispívá velkým dílem. Viz ty soláry a biopaliva. Chce to prostě rozum a vědu. A ne šarlatány, kteří tuhle šílenost spustily. Jo bude jaro. Zase žlutá okna a astmaty a senné rýmy… Číst vice »

idiotronic
11. 3. 2016 1:33

zedd napsal Solární tunel stále je a ještě chvíli bude otevřená rána a lid již bude ostražitý. O krátké životnosti FV panelů některých výrobců jsem tu již psal. Dotace vrátily náklady majitelům a riziko nerentability převedly jinam. Veřejnost by si ještě měla povšimnout dosaženého výsledku pokusu, prováděného na ekonomice, zvaného ŘEPKA. Zatím je jisté, že: 1. Hektarové výnosy řepky po roce 1990 výrazně poklesly v důsledku neusúpokojivé finanční situace zemědělských podniků. 2. v roce 2020 budou pohonné hmoty obsahovat 10% biosložky, čímž poklesne dovoz ropy a vzniknou nová pracovní místa (to je dnes provaz v domě oběšencově, vývoj jde opačným… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 3. 2016 8:32

zedd napsal Snad všechny obavy již byly vyřčeny a plně s nimi souhlasím. Na druhou stranu jsou dvě skutečnosti, které přeci jen jistou naději skýtají: 1. Solární tunel stále je a ještě chvíli bude otevřená rána a lid již bude ostražitý. 2. Což se právě projevilo razantním a efektivním odporem proti tomu el. tarifnímu nesmyslu (jasně, není vyhráno: Vyhoď čerta oknem …) Také se snažím být takový ten „poučený optimista“ … Problém je ale zásadní. Ten „lid“, ta většinou mlčící nebo mručící většina i ta frustrovaná a nespokojená menšina – tak ten lid – nemá žádnou páku a možnost jak… Číst vice »

Béda
12. 3. 2016 12:25