Volby-nevolby aneb Pohled z opačné strany urny

Za pár dnů máme opět volby. Údajně svobodné, a hlavně prý demokratické. A tak jsem si říkal, že se s Vámi podělím o informace, jak vlastně takové volby probíhají v „zákulisí“, to je za zavřenými dveřmi, mimo zraky a sluchy voličů.

Letos na jaře jsme si volili své zástupce do Evropského parlamentu a mně se při té příležitosti naskytla možnost zprostředkovaně nahlédnout do zákulisí místních voleb. Má sestřička se stala pro tyto volby členkou volební komise, tak jsem ji trošku „vyzpovídal“. Osobně jsem často přemýšlel, jak vlastně samotné volby probíhají, kdo a jak vybírá členy volební komise, kdo a jak sčítá volební lístky, a kdo celý proces kontroluje. A tak se sestřička rozpovídala.

Jak tedy vše probíhalo? Sestřička pracuje u jednoho menšího živnostníčka. Dělá tam s partičkou místních i přespolních ženušek, takže je to takový malý „babinec“, jak samy s úsměvem říkají. No a jednou je tak při breptání napadlo, že když budou ty volby, tak že by se jich mohlytaky zúčastnit, ale ne jen jako voliči, ale jako členky komise. Že prý bude sranda. Slovo dalo slovo, a už běželyke starostovy se nahlásit, že jako dobrovolnice se tohoto úkolu zhostí. Měly štěstí, ještě se nikdo nepřihlásil, tak se členkami mohli stát všechny + dcera jedné z nich. Poslední volné místo obsadil místní bavič, postarší ladič-pijan, zkušený to člen, neboť v posledních několika letech v žádné volební komisi nechyběl. Bylo potřeba ale splnit ještě jednu podmínku – členové komise museli být členy různých politických uskupení a stran, jakože se tak budou vzájemně hlídat, aby se při volbách a sčítání nepodvádělo. Co dělat, když nikdo z nich v žádné takové partaji nebyl? Každá si vybrala jednu stranu, ve které se jakože na dobu voleb staly členkami – moje sestra se stala zelenou, a už jim nic nebránilo chopit se příprav voleb.

Volby probíhaly přesně podle jejich představ: samé pitíčko, papáníčko, kecáníčko, chechtáníčko, vtipy létaly vzduchem sem a tam, a ladič-pijan také nezklamal. Hned na začátku došlo k sázce, že kolik lidí přijde volit, a že vítězka měla s už lehce ovíněným ogárkem skončit v místním lesíku. Pijan následně začal sám nahánět místní obyvatelstvo k volební urně, aby účast byla co nejvyšší. Neměl s tím moc práce. Hned ve vedlejším vchodu sídlila místní nálevna, tak že nepustí do ní nikoho, kdo nejdříve neodvolí. Ti, co nevěděli, čí lístek do urny vhodit, těm ochotně radil, ba někdy jim je přímo vybíral, a do urny házel osobně. Jeden chudák musel cupkat přes celou dědinu zpět domů, protože nemá ve zvyku si brát do hospody občanku.

A tak volby proběhly, lidí se zúčastnilo hafó – skoro dvojnásobek republikového průměru – a komise se chopila za zamčenými dveřmi sčítat hlasy. Za chvilku bylo sečteno, hold jsme pidivesnička – cca 120 právoplatných voličů. Původně jsem si vždycky myslel, že ke sčítání hlasů přijede ještě nějaký dozor z okresu nebo kraje, ale ženušky s ogárkem to zvládly samy, poctivě vše zapsaly do přiděleného počítače, podepsaly protokol a vše odvezly do kanceláře obvodní volební komise v nedalekém městečku.

Volby skončily, a mne hned napadlo množství otázek. Jak je třeba možné, že se členem volební komise může stát člověk, který se jen fiktivně stane členem nějaké politické strany nebo hnutí? Jak je možné, že hlasy sčítá skupina přátel a kamarádů, a není u toho nikdo z vnějšku – koho členové osobně neznají – někdo nezávislý? Možná namítnete, že hlasy jdou přepočítat, ale při samotném sčítání bylo ve volební místnosti několik kompletních obálek s volebními lístky pro ty, co si je zapomenou vzít z domu. Někteří voliči své nepoužité volební lístky vhazují do urny za plentou, která je volně otevřená, a lístky jdou při sčítání vyměnit za ty, co byly vhozeny do zapečetěné volební urny. Nehledě na to, že členové komise si mohli vzít nepotřebné lístky od sebe z domova. Při takovém falšování a výměně lístků se nemusí vždy měnit lístek konkurenta a oponenta za lístek našeho oblíbence, stačí, když oponent vypadne, a místo jeho lístku se podstrčí lístek nějaké podřadné strany přátel piva, nebo jiných, kteří nemají ve volbách šanci.

V naší vesničce se s určitostí nefalšovalo, i když nestandardních věcí se tam dělo až až. Nebylo proč falšovat, nic by tím nezměnili. Nehledě na to, že milé dámy to ani nenapadlo. To napadlo až mně, při poslouchání sestřina vyprávění. Ale možnost měli. A nikdo by na nic nepřišel.

Volby jsou v podstatě manipulované od jejich samotného začátku. Počínaje mediální manipulací, kdy se nám jejich prostřednictvím podsouvá, kdo je ten hodný a kdo je zlý, mistrně se politické strany dělí na dvě skupinky dobrých a špatných, kteří dokonce sedí odděleně, aby i vizuálně bylo poznat, kdo je kdo, moderátoři „nestranně“ jedněm straní, jiné peskují. Úplnou náhodou potom někteří bohatší skupují pár měsíců před volbami celostátní tištěná i rozhlasová média,  aby se po volbách stali vlastníky druhé nejsilnější politické strany/hnutí. Vždycky jsem se bavil, jak se po debaklu vládních stran, kdy bylo jasné, že nastane odliv jejich voličů, začaly v médiích jak mávnutím proutku objevovat do té doby neznámé strany a lidé, kteří po volbách byly členy prapodivných koalicí právě s těmi, které měli nahradit…

Machinací kolem voleb je velké množství. Někdy stačí na „odstřelení“ nepohodlného konkurenta správný zákon – viz volba prezidenta a pan Okamura, kdy jsou pravidla nastavená tak, že čas na odvolání a jeho přezkoumání v případě neuznání podpisů byl příliš dlouhý, a dotyčný se voleb již nemohl zúčastnit. Dokonce i v případě, že veškeré manipulace – mediální, i ty s volebními lístky, nebudou stačit, tak je tady vždycky ještě možnost získání přeběhlíka ( Melčák + Pohanka ), a nebo dokonce puč – viz Sobotka vs. Hašek, dění na Ukrajině, nebo přímo „odstřel“ nepohodlného politika – Rath, a dočasné uvěznění politika – Sládek při volbě prezidenta.

Žijeme ve světě, kde jde o hodně. Do dění v jednotlivých státech zasahují i síly z vnějšku, jak z pozic jiných států a vlád, tak podnikatelských a jiných zájmových skupin. Je bláhové si myslet, že si zde vaříme tu svoji kašičku sami. Ročně z naší země odejde do zahraničí cca 250 miliard čistých zisků. Nehledě na další miliardy zisků, které se tvoří až za našimi hranicemi díky laciným dodávkám výrobků a služeb z našich firem. Kolik peněz odchází ze země formou odpisů, o kolik peněz přicházíme díky úmyslným manipulacím s kurzem naší měny. Církevní restituce – to už je jen taková třešnička na dortíku, který nám tady ještě zůstává. Lže, podvádí, a dokonce i vraždí se pro daleko menší částky. A tady jde o biliony ročně. Proto taky nesouhlasím s tvrzením, že máme vládu, jakou si zvolíme, nebo jakou si zasloužíme. Volby jsou od samého začátku do úplného konce manipulované snad na všech úrovních, a my – voliči – v této hře hrajeme jen kompars.

Šťastnou ruku při nadcházejících volbách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PB
PB
8. 10. 2014 21:36

Kdyby volby mohly něco změnit, tak by je už dávno zrušily.

Morybundus
Morybundus
8. 10. 2014 22:38

To je skoro jak z nějaké Hrabalovy povídky :) Ale jinak – členové komise nemusí být členy žádné politické strany. Pol. strany mají pouze možnost nominovat své členy či sympatizanty, což musí s předstihem oznámit. Falšování voleb je podle mého skromného názoru nemožné. Už jen způsob počítání hlasů a sled závazných kroků, které tomu předchází a následují, činí z případné „falšovací konspirace“ krok velmi složitý, ne-li nemožný. A představa o tom, že se těch xy lidí v komisi na takovém konání dohodne (tedy logicky budou mít na něm všichni shodný zájem) je z říše fantazie už úplně. „Nestandartní“ metody agitace,… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
8. 10. 2014 22:41

Za tu dobu stihlo odvolit něco přes 115 milionu voličů (80,61% ) a drtivá většina výsledků byla známa cca po 4 hodinách… Jak je to možné? V Brazílii používají (stejně jako např. ve Venezuele) volební počítače! Co se takhle inspirovat? Žijeme přeci v digitálním věku! Já volby považuji za v současné době nejúčinnější způsob, jak změnit běh „věcí veřejných“. Až bude, jak pevně doufám, uzákoněno závazné referendum, bude to úplně o něčem jiném, ale zatím musíme brát, co je. Na známou hlášku přispěvatele „PB“ – „Kdyby volby mohly něco změnit…“ bych pak odpověděl jinou – „To, že se nestaráte o… Číst vice »

Alena
Alena
9. 10. 2014 3:45

pokud se za malování tykadélek politikům chodí bručet, je namístě si položit otázku, zda volby něco změní. Obávám se , že hlasování přes internet bude daleko více zmanipulovatelné než to dosavadní
http://protiproud.parlamentnilisty.cz/svet/politika/komentare/1266-volby-jako-adrenalinovy-sport-zabava-pro-otrle-opravdu-si-myslite-ze-rozhodujete-o-tom-kdo-bude-starostou-radeji-se-ptejte-kdy-se-i-vase-obec-docka-policejniho-zasahu.htm

peter.
9. 10. 2014 5:09

Zvrhlosť nášho volebného systému spočíva v tom,že núti ľud k tomu,aby si zvolil svojho vlastného parazita a škodcu.
Vždy bude zvolená strana,ktorej činnosť a možnosti sú limitované vôľou vládnucich špičiek USA a Bruselu.

peter.
9. 10. 2014 5:19

Zvrhlosť volebného systému,ktorý je u nás zavedený spočíva v tom,že nás núti k zvoleniu si svojho vlastného škodcu a parazita.Vôbec nezáleží na tom kto a ktorá strana bude zvolená, pretože jej činnosť bude vždy limitovaná tým,čo jej dovolí vládnuca špička USA a Brusel.
Voľby u nás,to je výsmech demokracie.

Irena
9. 10. 2014 5:35

„Ročně z naší země odejde do zahraničí cca 250 miliard čistých zisků. Nehledě na další miliardy zisků, které se tvoří až za našimi hranicemi díky laciným dodávkám výrobků a služeb z našich firem. Kolik peněz odchází ze země formou odpisů, o kolik peněz přicházíme díky úmyslným manipulacím s kurzem naší měny. Církevní restituce – to už je jen taková třešnička na dortíku, který nám tady ještě zůstává.“ Tomu se říká platba koloniální daně. Navíc jednotlivé kolonie jsou rozvrstvené,některým se část těch daní vrátí (Anglie, Francie, Německo), ostatní utřou hubu (Česko, Bulharsko). Takže dívat se přes hranice do Rakous, že se… Číst vice »

Alena
Alena
9. 10. 2014 6:04

byla jsem vychovávána v tom duchu, že jsem odpovědná za své chování a činy a tu zodpovědnost ze sebe nemohu smýt. Myslím, že pro naše politiky to neplatí. Je to ale platný duchovní zákon. Blíží se do Evropy velké otřesy, ne-li válka. Po válce se hodně věcí může změnit, včetně teritoriálního uspořádání. Ty staré křivdy mohou pohnout horou

Sugar Ray
Sugar Ray
9. 10. 2014 8:57

Slyšel jsem že je to dobrá brigáda jeden člen komise dostane 2.500,- kč , je to tak ? To neni špatnej job . To by se mi šiklo nebo jít na Prago Majdan za litr na den , to taky neni špatný . Volby jsou neskutečná komedie , o tom ani potom , jedna velká manipulace sami o sobě , proč by mě měly zajímat zmanipulovaný výsledky manipulace , která ještě k tomu manipuluje ? :D Ať si najdou jinýho blbečka aneb změna systému nevede přes volební urnu , je tak ? Někdo ani manipulovat blbečky nebo výsledky nemusí ,… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
9. 10. 2014 11:44

Jistě, mediální manipulace, kupování hlasů, matení veřejnosti planými sliby, zákulisní politika atd. atd. – to všechno jsou závažné problémy, díky nimž volby dopadají tak, jak dopadají – to však (a o to mi celou dobu jde) nemění nic na tom, že volby jako akt vyjádření názoru jsou pořád zásadní. Jak chcete měnit běh vnitřní a přeneseně i zahraniční politiky? Tím, že budete podepisovat internetové petice, recyklovat plasty, diskutovat na fórech, nejíst maso…? Vážení, položili jste si někdy otázku, proč u nás skoro vždy vyhrála pravice, ať už v podobě velkých, či koalice malých stran? Poněvadž pravičák, ať si ho můžeme… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
9. 10. 2014 11:45

Chceme-li revize nesmyslných zákonů, musíme zvolit ty, kteří je zrevidují. Tím, že budeme vést debaty o tom, jak jsou volby zmanipulované nezměníme zhola nic. Ano, existuje absolutně nerovný přístup k propagaci myšlenek. Ano, existuje absolutně nevyvážené zpravodajství. Média nepokrytě straní, boháči si kupují hlasy, strany slibují, aby poté zapomínaly…. Jistě, to všechno jsou problémy, ale pokud je chceme řešit, musíme se racionálně zamyslet, jakým způsobem. Změnily něco demonstrace, změnily něco petice? Ale volby změnily vše. A nevypadá to, že k lepšímu. To však neznamená, že by v budoucnu mohly mít opačný efekt. Nezastupitelnou úlohou občanské společnosti, alternativních webů a diskutérů,… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
9. 10. 2014 12:15

Proč pravičák ? Člověk kterej se cítí zavázenej nebo vděčnej že dostal od Babišovců koblihu s marmeládou a byly na něj hodný před volbama asi 2 minuty jim to tam hodí no a kdo to je ? Jenom jeden z mnoha humatonů co vidí jenom ctihodný pány v oblecích a košilkách na plakátech co mu řikaj že zatočí s korupcí , nebo prosadí ostrou legislativu proti nepřizpůsobyvim a tak dál . Pravičáci chodí víc k volbám než levičáci ? Kdo to řikal ? Statistika ? I kdyby tak co ? Jako společnost stojíme za ….. , změní na tom něco… Číst vice »

dixi
9. 10. 2014 13:26

Když ne přes volby a referenda, tak jak ? Násilí je špatné řešení, Válka nejhorší.

Morybundus
Morybundus
9. 10. 2014 13:50

Přes urnu (volební!!!) :) cesta vede, jen to, co tomu předchází a co potom následuje je třeba změnit. Přímá demokracie, referenda, odvolatelnost politiků (abych nebyl v podezření z agitace-nejsem volič Úsvitu), transformace veřejnoprávních médií ve skutečně veřejnoprávní média, která měří každému stejným metrem, finanční limity na kampaň (protože jinak prostě vyhraje ten, kdo víc zaplatí-to je jako demokracie?) atd. atd. Ale nakonec prostě ty volby proběhnout musí. Nebo co chcete dělat? I v těch referendech volíte. I v tom případném odvolávání politiků byste volil, jestli ano nebo ne. Já se hlavně celou dobu nepřu o to, jestli jsou volby spravedlivé… Číst vice »

lomikel
lomikel
9. 10. 2014 13:57

volby maji smysl, dle kontextu situace 1. volba mensiho zla, viz. presidentske volby, kdo nevolil zemane v druhem kole a rika ze je levicovi je tupec ;) 2. volba se kterou vnitrne souhlasim a ktera dava sanci skrze ni neco zmenit ( teba v Rusku kdyz voli Putina :) To jsou hranice, v realu je to nejaky mix. Jdu volik KSCM. Dulezite je chapat jak jsou volby, a koncpet zas-tu-pytel-ske demokracie rozvinut v technologii liberalismu. Skrze formalne se hasterici strany rizene (penezne a v klicovych agendach i primo) je s vysokou pravdepodobnosti zaruceno ze od urcite urovne ridici pyramidi je… Číst vice »

lomikel
lomikel
9. 10. 2014 13:59

S tim se zadny diktator nemuze rovnat, zadny re-legitimujic proces se nekona, musi pozuit kombinaci sily a nejakych realnejsich vysledku, proto je demokracie tak silna, protoze system prechazi do vertikaly rizeni az daleko ze dohledem obcana, obcan ma pocit ze probyha zdrava soutez, vybira si a fandi svemu koni, nebo rezignuje a presune se do role multiuzitecnych multiidiotu.

Thor
Thor
9. 10. 2014 14:20

autor – někdy je lepší jednou sám ve volební komisi pracovat, než o ní třikrát slyšet cimrmanovské poudačky od jiného. K hlavní manipulaci, pokud k ní dochází,je největší prostor ve Státním statistickém úřadě. Elektronické volby jsou „božský“ vynález podobný počítačemi řízené burze – kdo neví, jak je Jiří H. Křoví dostal k prezidentskému stolci díky aplikaci povedeného elektronického systému a skvělému algoritmu na Floridě před cca 9 lety, netuší, jaká je to skvělá hračka pro ty, co jí vlastní. Chceme-li z voleb udělat totální nesmysl, sem s tou hračkou, pryč s papírem. – Volba, coby projev vůle : máte-li k… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
9. 10. 2014 14:28

Thor napsal autor – někdy je lepší jednou sám ve volební komisi pracovat, než o ní třikrát slyšet cimrmanovské poudačky od jiného. K hlavní manipulaci, pokud k ní dochází,je největší prostor ve Státním statistickém úřadě. Elektronické volby jsou „božský“ vynález podobný počítačemi řízené burze – kdo neví, jak je Jiří H. Křoví dostal k prezidentskému stolci díky aplikaci povedeného elektronického systému a skvělému algoritmu na Floridě před cca 9 lety, netuší, jaká je to skvělá hračka pro ty, co jí vlastní. Chceme-li z voleb udělat totální nesmysl, sem s tou hračkou, pryč s papírem. – Volba, coby projev vůle :… Číst vice »

peter.
9. 10. 2014 14:28

Pamätám sa,bolo to ešte za Mečiara,keď sa tento v priamom vysielaní TV rozčúlene vyjadril cit.“Však je to tu už horšie ako za Červonenka“kon.cit.Narážal na to,že môže vlastne robiť iba takú politiku,akú mu USA prostredníctvom svojho veľvyslanca dovolia.Či sa nám to páči alebo nie,stali sme sa vazalmi USA a nech by sme zvolili vo voľbách stranu,ktorá by získala hoci aj 99% podporu voličov,nezmenilo by sa bez požehnania USA nič. Môj názor je taký,že ku zmenám súčasných pomerov môže prísť len po nejakom závažnom politickom otrase,alebo nedaj bože konflikte,ktorý by zmenil politické pomery vo svete a v Európe.Dovtedy považujem voľby u nás… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
9. 10. 2014 15:07

Žiji na malé vesnici, která je, z pohledu komunálního volebního klání, takovými malými USA. Kandidují dvě uskupení, říkejme jim uskupení A a B. V A kandidují rodiče, děti, sourozenci a švagři, čili jedna rodina. V uskupení B je to totéž. Aby to bylo dramatičtější, tak kandidáty obou uskupení spojují rovněž příbuzenské svazky, sourozenecké a švagrovské atd. Takže ať si občané volí A nebo B,vždy volí správně. Jinak souhlas s Peterem, parlamentní volby v ČR se rámcově rozhodují ve Washingtonu. I u nás existují jen dvě uskupení – demokratické uskupení rozdělené do mnoha „demokratických“ stran, to pro pobavení voliče a ukojení… Číst vice »

Alena
Alena
9. 10. 2014 15:18

Dolmen napsal Žiji na malé vesnici, která je, z pohledu komunálního volebního klání, takovými malými USA. Kandidují dvě uskupení, říkejme jim uskupení A a B. V A kandidují rodiče, děti, sourozenci a švagři, čili jedna rodina. V uskupení B je to totéž. Aby to bylo dramatičtější, tak kandidáty obou uskupení spojují rovněž příbuzenské svazky, sourozenecké a švagrovské atd. Takže ať si občané volí A nebo B,vždy volí správně. Jinak souhlas s Peterem, parlamentní volby v ČR se rámcově rozhodují ve Washingtonu. I u nás existují jen dvě uskupení – demokratické uskupení rozdělené do mnoha „demokratických“ stran, to pro pobavení voliče… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
9. 10. 2014 15:45

To taky , dostaneme jako vždy se to omílá kolem voleb ale tak to je – na výběr nějakej počet stran a z těch si máme vybrat jednu s kterou se nejvíc identifikujeme nebo jak to říct , takže nabídka určuje poptávku :D no a celý je to řízený z vyšších sfér kam my humatoni nedohlídneme , USA maj prsty všude a všude jsou svině co se nechaj korumpovat . Ale pořád mi to přijde jako takový to spoléhání se na něco nebo někoho zvenčí , v tom je ta zvrácenost systému , jako věřící v boha katolíci doufaj že… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
9. 10. 2014 16:15

Zdá se mi, že alternativě možná více než nedostatek financí, či mediální blokáda brání ve vítězství odevzdanost, nihilismus a skepse…

peter.
9. 10. 2014 16:32

Sugar Ray napsal To taky , dostaneme jako vždy se to omílá kolem voleb ale tak to je – na výběr nějakej počet stran a z těch si máme vybrat jednu s kterou se nejvíc identifikujeme nebo jak to říct , takže nabídka určuje poptávku no a celý je to řízený z vyšších sfér kam my humatoni nedohlídneme , USA maj prsty všude a všude jsou svině co se nechaj korumpovat . Ale pořád mi to přijde jako takový to spoléhání se na něco nebo někoho zvenčí , v tom je ta zvrácenost systému , jako věřící v boha katolíci… Číst vice »

peter.
9. 10. 2014 16:35

Alena napsal
majdan na tvrdo a demokratické svrhnutí nedemokratické strany. Stejně to čeká Zemana. Co si dovolil vůči Volyňským Čechům, to bylo příliš

A nepomýlila ste si náhodou Zemana so Zaorálkom?Zeman pokiaľ viem a pokiaľ nezmenil názor sa Volyňských Čechov zastal.Alebo sa Mýlim?

peter.
9. 10. 2014 17:31

Morybundus napsal Zdá se mi, že alternativě možná více než nedostatek financí, či mediální blokáda brání ve vítězství odevzdanost, nihilismus a skepse… Morybundus Tu nejde ani tak o nihilizmus alebo skepsu,ako o realistické zhodnotenie svojich možností.Ak sa chcete pustiť s niekym do boja,tak a priori musíte zvážiť silu a schopnosti protivníka a zvážiť svoje možnosti obstáť v tomto boji tak,že ak už aj nevyhráte,aby ste neuškodil iným ľuďom alebo myšlienke za ktorú chcete bojovať. Robert Fico je nie len pre mňa skutočným ľavičiarom a jeho strana u nás vyhrala vo voľbách takým spôsobom,že v parlamente má nadpolovičnú väčšinu.No a predsa… Číst vice »

dixi
9. 10. 2014 18:10

Souhlasím s Morybundusem. Nihilismus a nedomyšlení toho, že když k volbám nepůjdu, dávám hlas těm, kterými jsem znechucen.Jen si nejsem jistá sčítáním v nejvyšších patrech.Počítačoví mágové umí divy, no a někteří jsou také potřebnější, nebo vydíratelní. Naprogramovat se dá cokoli. Líbilo se mi volení elektronické se současným otiskem palce. bylo to myslím ve Venezuele. Tady už by se při podezření, i namátkovými kontrolami mohly výsledky ohlídat.

Martin (už bez taky m)
9. 10. 2014 18:43

Podporuji názory Morybunduse. K volbám půjdu, a tvrdím (opakovaně i zde na OM), že NEJÍT K VOLBÁM JE CHYBA. Jak chcete vyjádřit nesouhlas s těmi kterým máte co vyčíst, když zůstanete doma?! Co je to za IDIOTISMUS tvrdit „že ti druzí budou zase stejní“? A pokud, pak jen proto, že je I PO VOLBÁCH NESLEDUJEME, NEHODNOTÍME A NEKOPEME TAM KAM CHCEME. Volbou to „skutečné občanství“ jen začíná vážení, občan by měl konat. Nemusí denně, kdyby jen část oVčanů místo brblání u piva zašla 1x měsíčně na úřad a sdělila svůj názor, tak bychom se mohli divit… I nejmocnějšímu protivníkovi jde… Číst vice »

peter.
9. 10. 2014 19:28

Nebavím sa o komunálnych voľbách.Bavím sa o voľbách do parlamentu.Samozrejme,že k voľbám pôjdem a budem to vždy radiť aj svojmu okoliu a budem voliť tú stranu ktorú som volil vždy.Hovorím o tom,že voľby,nech vyhrá hoci ktorá strana,nezmenia smerovanie štátu.Niekto povedal,že ak by voľby mohli niečo zmeniť,tak by ich už dávno zrušili.Zaujímalo by ma,čo by sa zmenilo na smerovaní ČR,ak by(čisto hypoteticky)vyhrala KSČM a to tak,že by mala v parlamente troj pätinovú váčšinu.Zrušila by kapitalizmus?Znárodnila by zahraničné montovne?Obnovila by JZD a celý agropotravinársky komplex?Vystúpila by z EU?Čo by urobila?Iba ak nejaké kozmetické úpravy toho,čo tu už je.Nič iného by jej jednoducho… Číst vice »

Neználek
Neználek
9. 10. 2014 19:29

Dolmen napsal
Moc by mě však zajímalo, co by se dělo, kdyby, čistě hypoteticky,protože pravděpodobnost nedovolí, přes 50 % hlasů získala ona „nedemokratická“ partaj. Dokáže na to někdo odpovědět?

Jistěže dokážu.

Morybundus
Morybundus
9. 10. 2014 20:02

peter. napsal Nebavím sa o komunálnych voľbách.Bavím sa o voľbách do parlamentu.Samozrejme,že k voľbám pôjdem a budem to vždy radiť aj svojmu okoliu a budem voliť tú stranu ktorú som volil vždy.Hovorím o tom,že voľby,nech vyhrá hoci ktorá strana,nezmenia smerovanie štátu.Niekto povedal,že ak by voľby mohli niečo zmeniť,tak by ich už dávno zrušili.Zaujímalo by ma,čo by sa zmenilo na smerovaní ČR,ak by(čisto hypoteticky)vyhrala KSČM a to tak,že by mala v parlamente troj pätinovú váčšinu.Zrušila by kapitalizmus?Znárodnila by zahraničné montovne?Obnovila by JZD a celý agropotravinársky komplex?Vystúpila by z EU?Čo by urobila?Iba ak nejaké kozmetické úpravy toho,čo tu už je.Nič iného by… Číst vice »

peter.
9. 10. 2014 20:17

Neználek napsal
Jistěže dokážu.

Pokračovala by v tom,čo vie najlepšie.Zväčšovať rozdiel medzi bohatými a chudobnými,likvidovať strednú triedu a ešte viac sa na úkor spoločnosti nabaľovať.Robila by presne to,čo aj vtedy kaď bola pri moci,len ešte agresívnejšie a bezohľadnejšie.Ten rozdiel medzi tým čo môže robiť ľavica a čo pravica je daný mantinelmi ktoré sú tak úzke,že vedú smerovanie štátu vždy tým smerom,ktorý vyžaduje USA a Brusel.Napokon ,v Eu sú na čelných postoch socialisti a nebadám,že by sa snažili o zlepšenie života tých ktorí sú gastarbajtrami vo vlastnom štáte.O nezamestnaných,dôchodcoch a mladých ľuďoch ani nehovorím.

Morybundus
Morybundus
9. 10. 2014 21:08

peter. napsal Pokračovala by v tom,čo vie najlepšie.Zväčšovať rozdiel medzi bohatými a chudobnými,likvidovať strednú triedu a ešte viac sa na úkor spoločnosti nabaľovať.Robila by presne to,čo aj vtedy kaď bola pri moci,len ešte agresívnejšie a bezohľadnejšie.Ten rozdiel medzi tým čo môže robiť ľavica a čo pravica je daný mantinelmi ktorésú tak úzke,že vedú smerovanie štátu vždy tým smerom,ktorý vyžaduje USA a Brusel.Napokon ,v Eu sú na čelných postoch socialisti a nebadám,že by sa snažili o zlepšenie života tých ktorí sú gastarbajtrami vo vlastnom štáte.O nezamestnaných,dôchodcoch a mladých ľuďoch ani nehovorím. S těmi „socialisty v EU“ to je jak na kolovrátku…… Číst vice »

Irena
10. 10. 2014 5:45

Morybundus napsal Řecká Syriza vede v preferencích už o 11% a při tamějším volebním systému je dost dobře možné, že by mohla po příštích volbách vládnout. Pak se případně uvidí, jak se toho úkolu zhostí. Já si myslím, že to budou mít příliš těžké. Problém je, že finance jsou na straně těch pravicových srá.ů. Jsme příliš zakomponovaní v EU a nehneme se napravo ani nalevo. Ty levicové strany by se museli spojit, dohodnout a udeřit najednou. Nemyslím si, že jsou toho schopné, nemluvě už o uvědomění občanů v jednotlivých státech příslušných levicových stran. Pokud v našem případě z Ruska, protože… Číst vice »

petr
petr
10. 10. 2014 16:34

Není důležité, jak lidé odvolí. Důležité je, jak se to spočítá!