Volyňšťí Češi přes palubu

Volyňští Češi z Ukrajiny opakovaně žádají o repatriaci do České republiky, protože se na Ukrajině necítí bezpečně. Žádali nejprve ministerstvu zahraničí, ale tam tvrdě narazili a byli odmítnuti. Mají totiž smůlu, že se nebojí ani Putina, ani separatistů, ale Pravého sektoru, Banderovců, odvodů do armády a války obecně, tedy něčeho, co z pohledu českého ministerstva zahraničí oficiálně buď vůbec neexistuje, nebo nepředstavuje žádné nebezpečí.  Kdyby zamini s repatriací českých krajanů z Ukrajiny souhlasilo, připustilo by, že na Ukrajině není bezpečno a že tam existují i jiná a větší nebezpečí, než Putin, Rusko a separatisté, a to zamini nemůže připustit, protože loajalita k NATO má přednost před loajalitou k vlastním lidem. To je přece logické, že?

Převzato z blogu Tribun
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
6. 10. 2014 14:38

Typicky český postup,typické české lokajství místodržících. Lze se jich zbavit defenestrací,pak ovšem nastoupí podivná bitva na Bílé hoře a po ní totalita. Tenkrát černá, jezuitská,známe též rudou,bolševickou a hle
následovala by modročervená, pruhovaná . Tož Bůh s vámi,Volyňáci ,kdo
by si tenkrát pomyslel co vás na té úrodné hroudě čeká,když vaší pradědové řešili hlad ve svých rodinách emigrací na východ ? Dnes aspoň víte,že je lepší hlásit se k Turkům než k Čechúm.

Sio
Sio
6. 10. 2014 15:09

hudryper napsal Typicky český postup,typické české lokajství místodržících. Lze se jich zbavit defenestrací,pak ovšem nastoupí podivná bitva na Bílé hoře a po ní totalita. Tenkrát černá, jezuitská,známe též rudou,bolševickou a hle následovala by modročervená, pruhovaná . Tož Bůh s vámi,Volyňáci ,kdo by si tenkrát pomyslel co vás na té úrodné hroudě čeká,když vaší pradědové řešili hlad ve svých rodinách emigrací na východ ? Dnes aspoň víte,že je lepší hlásit se k Turkům než k Čechúm. Tady je to častý případ, že si někdo plete názor řiťolezeckých vymývačů mozků a jimi vymytých bezmozků s názorem celého národa. Od vás bych takový… Číst vice »

Alena
Alena
6. 10. 2014 15:45

máte u mne bod, Sio, lépe nelze čecháčkovstí vystihnout. Platí ten názor, který mi přinese více. Vlastenectví- co to je? pozor to je pátá kolona

tožtak
tožtak
6. 10. 2014 17:38
mirror
mirror
6. 10. 2014 19:38

hudryper napsal
Typicky český postup,typické české lokajství místodržících.

Na BL uveřejňuje postupně Josef Brož texty, které mají titul Volyňský román. Je o životě Čechů na Volyni z Brožovy rodiny. Sedmý díl je tady

http://www.blisty.cz/art/74724.html

Je to takové obrušování ostří. Řekl bych, že se tam podle Brože nic zvláštního neděje. Asi nemají Brožovi příbuzní internet a proto nevědí, co se na druhém konci Ukrajiny děje. Dost možná, že je to až tolik nezajímá. Nerozumím tomu.

aram
aram
6. 10. 2014 20:45

Ale však ono to nakonec půjde. Museli se jen dohodnout co mají ti Volynští Češi tvrdit proč že jako chtějí být repatriovánia aby se to těch fašounů v Kyjevě příliš nedotklo. A už se na to zřejmě přišlo – bojí se Putina! To jsem si nevymyslela to jsem odposlechla v upoutávce na Reportéry ČT. Jo a na ně jsem se nedívala. Mám jen jedny nervy.

Amenre
Amenre
7. 10. 2014 4:39

Je zapotřebí si neplést vlastenectví s vlastenčením :)

Aleš
Aleš
7. 10. 2014 4:43

mirror napsal
Na BL uveřejňuje postupně Josef Brož texty, které mají titul Volyňský román. Je o životě Čechů na Volyni z Brožovy rodiny. Sedmý díl je tady

http://www.blisty.cz/art/74724.html

Je to takové obrušování ostří. Řekl bych, že se tam podle Brože nic zvláštního neděje. Asi nemají Brožovi příbuzní internet a proto nevědí, co se na druhém konci Ukrajiny děje. Dost možná, že je to až tolik nezajímá. Nerozumím tomu.

http://www.blisty.cz/aut/220/bio.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Bro%C5%BE_(novin%C3%A1%C5%99)
Co byste čekal od kandidáta Starostů a nezávislých. Jejich politici jsou většinou mistři světa v licoměrnosti.

Viky
Viky
7. 10. 2014 7:03

No, víte… Češi nejsou na Ukrajině pronásledováni na základě své národnosti. je to příliš malá národnostní skupina, než aby to stálo za to. A to i ze strany nacionalistů. Jsou normální součástí společnosti s celým spektrem politických názorů a stanovisek vlastních jejích okolí. Takže tvrdit, že jsou pronásledováni pro svou národnostní „jinost“ je trošku nepochopení. Vždyť i národní školy byly úspěšně likvidovány už za sovětsvazu. Znalost češtiny je udržována pouze na domácí úrovni, ale fakt je, že ani pro to nedělá český stát skoro nic. Nebo hodně málo. Pokud chtějí čeští obyvatelé odejít, je to především dáno mizernou ekonomickou situací… Číst vice »

Viky
Viky
7. 10. 2014 7:20

Abych dokončil myšlenku: pomoc státu je obrovsky žádoucí třeba proto, aby nebyli svým okolím a ukr.státem terorizováni právě při procesu přesídlení. Tohle všechno už tu bylo, a oni to viděli, takže o tom nemají moc iluze. Pokud se někomu zdají ekonomické důvody slabým argumentem, pro mne jsou naopak argumentem velmi silným. Ono když není z čeho žít je loajalita k rodné hroudě taková … Pokud jsem si všiml, jsou tito lidé spíše jednoznačným přínosem pro tuto zemi, než neoprávněnou zátěží. Přicházejí pracovat, učit se tvořit a žít, ne „vyžírat“. Když někdo poprosí o pomoc a dočká se vyhýbavého odmítnutí, je… Číst vice »

Aleš
Aleš
7. 10. 2014 7:52

Znám nezávisle na sobě několik volyňských Čechů a mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti. Jedním z nich je sousedka.

Béda
7. 10. 2014 10:04

Volyňští Češi mohou mít celou řadu důvodů žádat ČR o pomoc. Kupř. ekonomické důvody a bezperspektivnost v rámci Ukrajiny, mohou se cítit ohroženi kyjevským režimem, když vidí, co se děje na jihovýchodě a vidí ukrajinský nacionalismus, nemusí se ztotožňovat s kyjevským fašistickým režimem, třeba nechtějí aby jejich synové a otcové bojovali za zájmy oligarchů a cizích firem na jihovýchodě etc..

peter.
7. 10. 2014 19:25

Som na 90% presvedčený,že sú to ekonomické dôvody,ktoré vedú Volyňských Čechov k rozhodnutiu odísť z Ukrajiny preč a najschodnejšia sa im zdá byť ČR.Každý rozumne uvažujúci Ukrajinec musí vedieť,že Ukrajinu čakajú na dlhé roky česky povedané,len svrab a neštovice.
Múdri českí politici by sa tomu nemali brániť,lebo demogrefia u vás je taká aká je a vždy je lepšie vylepšovať genofond ČR takýmito ľuďmi,ako potom riešiť problémy s mešitami,šatkami a zvýšenou kriminalitou.

hudryper
hudryper
8. 10. 2014 4:42

Sio napsal Tady je to častý případ, že si někdo plete názor řiťolezeckých vymývačů mozků a jimi vymytých bezmozků s názorem celého národa. Od vás bych takový postoj nečekal Sio : Možná byste si mohl přečíst můj příspěvek pozorněji. Říkám v něm : „…Typicky český postup,typické české lokajství místodržících..“ Kde tam čtete,že jsem si spletl vymývače mozků s celým národem ? Vztahy mezi lidmi hovořícími stejným jazykem a proto označovanými jako národ jsou často nepřijatelně generalizovány,to je pravda,přesto existují objektivně viděné specifiky ,třeba u Čechů,jež mají v diskursu své místo.To už bylo v těchto diskusích probráno mnohokrát. Ovšem fenomén českého… Číst vice »

Sio
Sio
8. 10. 2014 5:51

Nojo, pokud jde o naše místodržící, potažmo o místní elity, tak o jejich „loajálnosti“ není pochyb. Pravdou je, že jsou generovány z řad Čechů, takže určité národní dispozice tu budou. Na druhé straně, jsme teď svědky toho, jak si i vyspělejší země západní Evropy oblíbily rektální alpinismus. Copak je normální postoj západoevropských zemí k embargu na Rusko a podpoře Majdanu? To může být jedině tím, že jejich elity slouží zájmům USA. V zájmu Evropy to totiž není. Myslím, že Zeman byl i lepším premiérem, než ti ostatní. Přinejmenším ekonomika nastartovala ještě pár let po jeho odchodu rostla. Jeho zájmem ale… Číst vice »

nikdo
nikdo
8. 10. 2014 7:07

Já si spíš myslím, že za postojem české vlády není nic politicky sofistikovaného, ale jenom a výlučně peníze. Přesídlení by něco stálo, a my přece musíme šetřit za každou cenu.

hudryper
hudryper
8. 10. 2014 8:23

Sdílím názory na tzv. volyňské Čechy s Vikym charakterizované slovy : Přicházejí pracovat, učit se tvořit a žít, ne „vyžírat“. Když někdo poprosí o pomoc a dočká se vyhýbavého odmítnutí, je to ve skutečnosti plivnutí do očí projevené důvěře a naději. (oni totiž vidí i postoj Polska, Německa nebo Izraele, ke svým krajanům. A on je ten postoj a podpora dosti jiná než postoj české ambasády, potažmo ministerstva). Velmi se mi nelíbí osobní předposranost Zaorálka stejně jako bezohlednost Kalousků a třeba českých majdanistů.O peníze v tomto případě si myslím až tak nejde a po nalezení přijatelného důvodu, třeba strach před… Číst vice »