Diskuze k článku


 • hudryper • 6. října 2014

  Typicky český postup,typické české lokajství místodržících. Lze se jich zbavit defenestrací,pak ovšem nastoupí podivná bitva na Bílé hoře a po ní totalita. Tenkrát černá, jezuitská,známe též rudou,bolševickou a hle
  následovala by modročervená, pruhovaná . Tož Bůh s vámi,Volyňáci ,kdo
  by si tenkrát pomyslel co vás na té úrodné hroudě čeká,když vaší pradědové řešili hlad ve svých rodinách emigrací na východ ? Dnes aspoň víte,že je lepší hlásit se k Turkům než k Čechúm.

 • Sio • 6. října 2014

  hudryper napsal

  Typicky český postup,typické české lokajství místodržících. Lze se jich zbavit defenestrací,pak ovšem nastoupí podivná bitva na Bílé hoře a po ní totalita. Tenkrát černá, jezuitská,známe též rudou,bolševickou a hle
  následovala by modročervená, pruhovaná . Tož Bůh s vámi,Volyňáci ,kdo
  by si tenkrát pomyslel co vás na té úrodné hroudě čeká,když vaší pradědové řešili hlad ve svých rodinách emigrací na východ ? Dnes aspoň víte,že je lepší hlásit se k Turkům než k Čechúm.

  Tady je to častý případ, že si někdo plete názor řiťolezeckých vymývačů mozků a jimi vymytých bezmozků s názorem celého národa. Od vás bych takový postoj nečekal. Zkušenost jasně říká, že nálady a názory v národě se díky těmto dvěma skupinám mohou změnit takřka přes noc. Ony obě ty skupiny totiž žádný hluboký názor na věc nemají. Pakliže jim dobře zaplatí Putin, budou proruštější, než Rusové.

 • Alena • 6. října 2014

  máte u mne bod, Sio, lépe nelze čecháčkovstí vystihnout. Platí ten názor, který mi přinese více. Vlastenectví- co to je? pozor to je pátá kolona

 • peter. • 6. října 2014

  Aj tento sa cítil byť vlastencom.Musí byť nepríjemné žiť s pocitom zneužitého človeka.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kde-jinde-tak-zazracne-zbohatlo-tolik-neznamych-lidi-Exministr-a-kovak-z-CKD-Petr-Miller-od-plic-o-17-listopadu-a-letech-po-nem-338101

 • tožtak • 6. října 2014

  Základy algebry a ukrajinští Češi
  http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/10/06/zaklady-algebry-a-ukrajinsti-cesi/#more-937218

 • mirror • 6. října 2014

  hudryper napsal
  Typicky český postup,typické české lokajství místodržících.

  Na BL uveřejňuje postupně Josef Brož texty, které mají titul Volyňský román. Je o životě Čechů na Volyni z Brožovy rodiny. Sedmý díl je tady

  http://www.blisty.cz/art/74724.html

  Je to takové obrušování ostří. Řekl bych, že se tam podle Brože nic zvláštního neděje. Asi nemají Brožovi příbuzní internet a proto nevědí, co se na druhém konci Ukrajiny děje. Dost možná, že je to až tolik nezajímá. Nerozumím tomu.

 • aram • 6. října 2014

  Ale však ono to nakonec půjde. Museli se jen dohodnout co mají ti Volynští Češi tvrdit proč že jako chtějí být repatriovánia aby se to těch fašounů v Kyjevě příliš nedotklo. A už se na to zřejmě přišlo – bojí se Putina! To jsem si nevymyslela to jsem odposlechla v upoutávce na Reportéry ČT. Jo a na ně jsem se nedívala. Mám jen jedny nervy.

 • Amenre • 7. října 2014

  Je zapotřebí si neplést vlastenectví s vlastenčením :)

 • Aleš • 7. října 2014

  mirror napsal
  Na BL uveřejňuje postupně Josef Brož texty, které mají titul Volyňský román. Je o životě Čechů na Volyni z Brožovy rodiny. Sedmý díl je tady

  http://www.blisty.cz/art/74724.html

  Je to takové obrušování ostří. Řekl bych, že se tam podle Brože nic zvláštního neděje. Asi nemají Brožovi příbuzní internet a proto nevědí, co se na druhém konci Ukrajiny děje. Dost možná, že je to až tolik nezajímá. Nerozumím tomu.

  http://www.blisty.cz/aut/220/bio.html
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Bro%C5%BE_(novin%C3%A1%C5%99)
  Co byste čekal od kandidáta Starostů a nezávislých. Jejich politici jsou většinou mistři světa v licoměrnosti.

 • Viky • 7. října 2014

  No, víte… Češi nejsou na Ukrajině pronásledováni na základě své národnosti. je to příliš malá národnostní skupina, než aby to stálo za to. A to i ze strany nacionalistů. Jsou normální součástí společnosti s celým spektrem politických názorů a stanovisek vlastních jejích okolí. Takže tvrdit, že jsou pronásledováni pro svou národnostní „jinost“ je trošku nepochopení. Vždyť i národní školy byly úspěšně likvidovány už za sovětsvazu. Znalost češtiny je udržována pouze na domácí úrovni, ale fakt je, že ani pro to nedělá český stát skoro nic. Nebo hodně málo.
  Pokud chtějí čeští obyvatelé odejít, je to především dáno mizernou ekonomickou situací země, a politickou nestabilitou, která nedává naději na brzské zlepšení. Čehokoliv. Kromě přesídlování pod „ochranou“ ČR, se spousta lidí přesídlila zcela samostatně, v naprosté tichosti. Pokud tedy tihle lidé žádají o pomoc při přesídlení, vede je k tomu elementární neschopnost zajistit rozumným způsobem přesídlení samostatně. Prostě nemají v ČR zázemí a nemohou si je jednoduše zařídit. Bojí se ztratit to málo co mají, aby potom v ČR nezjistili, že jsou nežádoucí. Pokud jim ministerstvo (stát,ambasáda)odmítá pomocnou ruku, je to o to horší.

 • Viky • 7. října 2014

  Abych dokončil myšlenku: pomoc státu je obrovsky žádoucí třeba proto, aby nebyli svým okolím a ukr.státem terorizováni právě při procesu přesídlení. Tohle všechno už tu bylo, a oni to viděli, takže o tom nemají moc iluze. Pokud se někomu zdají ekonomické důvody slabým argumentem, pro mne jsou naopak argumentem velmi silným. Ono když není z čeho žít je loajalita k rodné hroudě taková … Pokud jsem si všiml, jsou tito lidé spíše jednoznačným přínosem pro tuto zemi, než neoprávněnou zátěží. Přicházejí pracovat, učit se tvořit a žít, ne „vyžírat“.
  Když někdo poprosí o pomoc a dočká se vyhýbavého odmítnutí, je to ve skutečnosti plivnutí do očí projevené důvěře a naději. (oni totiž vidí i postoj Polska, Německa nebo Izraele, ke svým krajanům. A on je ten postoj a podpora dosti jiná než postoj české ambasády, potažmo ministerstva)

 • Aleš • 7. října 2014

  Znám nezávisle na sobě několik volyňských Čechů a mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti. Jedním z nich je sousedka.

 • Béda • 7. října 2014

  Volyňští Češi mohou mít celou řadu důvodů žádat ČR o pomoc. Kupř. ekonomické důvody a bezperspektivnost v rámci Ukrajiny, mohou se cítit ohroženi kyjevským režimem, když vidí, co se děje na jihovýchodě a vidí ukrajinský nacionalismus, nemusí se ztotožňovat s kyjevským fašistickým režimem, třeba nechtějí aby jejich synové a otcové bojovali za zájmy oligarchů a cizích firem na jihovýchodě etc..

 • peter. • 7. října 2014

  Som na 90% presvedčený,že sú to ekonomické dôvody,ktoré vedú Volyňských Čechov k rozhodnutiu odísť z Ukrajiny preč a najschodnejšia sa im zdá byť ČR.Každý rozumne uvažujúci Ukrajinec musí vedieť,že Ukrajinu čakajú na dlhé roky česky povedané,len svrab a neštovice.
  Múdri českí politici by sa tomu nemali brániť,lebo demogrefia u vás je taká aká je a vždy je lepšie vylepšovať genofond ČR takýmito ľuďmi,ako potom riešiť problémy s mešitami,šatkami a zvýšenou kriminalitou.

 • hudryper • 8. října 2014

  Sio napsal
  Tady je to častý případ, že si někdo plete názor řiťolezeckých vymývačů mozků a jimi vymytých bezmozků s názorem celého národa. Od vás bych takový postoj nečekal

  Sio : Možná byste si mohl přečíst můj příspěvek pozorněji. Říkám v něm :
  „…Typicky český postup,typické české lokajství místodržících..“ Kde tam čtete,že jsem si spletl vymývače mozků s celým národem ? Vztahy mezi lidmi hovořícími stejným jazykem a proto označovanými jako národ jsou často nepřijatelně generalizovány,to je pravda,přesto existují objektivně viděné specifiky ,třeba u Čechů,jež mají v diskursu své místo.To už bylo v těchto diskusích probráno mnohokrát. Ovšem fenomén
  českého lokajství místodržících Čechů vůči svým loutkovodičům zvenčí
  je mimo jakoukoliv pochybnost významnější,nežli tomu bývá třeba u sousedů.Táhne se celými českými dějinami od knížete Václava podnes.Jde
  zřejmě o logické vyústění podmínek pro zdánlivě samostatnou existenci
  malého národa.Copak byl někdy v průběhu existence československého republikánství posazen na stolec nejvyšší někdo,kdo by nebyl předtím
  schválen velmocemi ? Snad až v tom posledním případě ,tedy volebním výsledkem Zemana, došlo k fatálnímu selhání příslušné mašinérie. Ale
  i on musel být předběžně akceptován jako přijatelný kandidát,ovšem jen pro zdání demokratičnosti volebního procesu.Můžeme být šťastni,že se jim fajfka nepovedla.

 • Sio • 8. října 2014

  Nojo, pokud jde o naše místodržící, potažmo o místní elity, tak o jejich „loajálnosti“ není pochyb. Pravdou je, že jsou generovány z řad Čechů, takže určité národní dispozice tu budou.
  Na druhé straně, jsme teď svědky toho, jak si i vyspělejší země západní Evropy oblíbily rektální alpinismus. Copak je normální postoj západoevropských zemí k embargu na Rusko a podpoře Majdanu? To může být jedině tím, že jejich elity slouží zájmům USA. V zájmu Evropy to totiž není.
  Myslím, že Zeman byl i lepším premiérem, než ti ostatní. Přinejmenším ekonomika nastartovala ještě pár let po jeho odchodu rostla. Jeho zájmem ale ani teď není bouřit se proti vrchnosti, spíše posílit českou ekonomiku. Řekl bych, že v intencích umění možného je to v této době maximum dosažitelného ve prospěch Česka. Závisíme přinejmenším na Německu a potažmo i na USA.

 • nikdo • 8. října 2014

  Já si spíš myslím, že za postojem české vlády není nic politicky sofistikovaného, ale jenom a výlučně peníze. Přesídlení by něco stálo, a my přece musíme šetřit za každou cenu.

 • hudryper • 8. října 2014

  Sdílím názory na tzv. volyňské Čechy s Vikym charakterizované slovy :
  Přicházejí pracovat, učit se tvořit a žít, ne „vyžírat“.
  Když někdo poprosí o pomoc a dočká se vyhýbavého odmítnutí, je to ve skutečnosti plivnutí do očí projevené důvěře a naději. (oni totiž vidí i postoj Polska, Německa nebo Izraele, ke svým krajanům. A on je ten postoj a podpora dosti jiná než postoj české ambasády, potažmo ministerstva).
  Velmi se mi nelíbí osobní předposranost Zaorálka stejně jako bezohlednost Kalousků a třeba českých majdanistů.O peníze v tomto případě si myslím až tak nejde a po nalezení přijatelného důvodu, třeba strach před Putinem,se rychle najdou a celá záležitost vyřeší.