Výtržníci útočili na letadlo ministra Šojgu…

Vojenský expert Viktor Baraněc komentuje pro TV Cargrad incident stíhačky NATO s letadlem ruského ministra obrany nad Baltským mořem.

Včera (13. 8. 2019 – pozn. edit.) se letadlo NATO přiblížilo k letadlu ministra obrany RF Sergeje Šojbu. Ruský SU-27 vytlačil dotěrného pronásledovatele. Vojenský komentátor deníku „Komsomolskaja pravda“ Viktor Baranec označil chování letců NATO za výtržnictví, které se stalo vcelku dokonce chronickým. „V jejich podstatě, samozřejmě, leží jakási pomstychtivost – štve je už samotná existence Ruska, že sílí jeho armáda pod vedením Šojgu a Putina,“ poznamenal Baraněc.

Stíhačka NATO F-18 se pokoušela přiblížit k letadlu ministra obrany RF nad neutrálními vodami Baltského moře. V NATO drzý čin přiznali, nicméně poznamenali, že údajně nevěděli, čí letadlo jejich „vzdušná policie“ pronásledovala…

Ovšem hned následující den po incidentu si v NATO neodpustili návrat k obvyklé jejich rétorice a oznámili, že manévr ruského SU-27 vytlačujícího F-18 byl údajně nebezpečný.

Podle slov představitele vojenského bloku mělo letadlo TU-214 platný letový plán, ale SU-27 letěl s vypnutými transpondery. Proto byly pro ověření situace do vzduchu poslány stíhačky F-18 ze základny v Litevském Šaulaji. Dodal rovněž, že v NATO vyhodnotili záměr (ruských letadel), počemž dvě letadla NATO zatočila vlevo, ale jeden z ruských pilotů provedl „nebezpečný manévr“.

Oprávněný manévr

Bez ohledu na rétoriku NATO si nelze nevšimnout, že podobná chování vojenského letadla NATO v neutrálních vodách jsou zjevně provokativní – řekl k tomu šéfredaktor časopisu „Národní obrana“ Igor Korotčenko, a dodal: „Zda věděli, že jde o letadlo ministra nebo ne, těžko soudit. V každém případě ale postup našich pilotů byl z hlediska mezinárodního práva naprosto oprávněný“.

Vojenský komentátor Baraněc prohlásil, že takové chování letců NATO je už chronické. Není to první případ s letadlem ministra Šojgu. Abyste věděli, měli jsme hned několik případů, kdy se s Rogozinem (někdejší vicepremiér), i s Medvěděvem, a jednou dokonce s prezidentem Putinem pokusili provést podobnou lumpárnu.

Štvou je naše úspěchy

„Je, samozřejmě štve sama existence Ruska, to že armáda sílí pod vedením Šojgu a Putina. Ale, obecně vzato, čas od času armády trpasličích států někdy potřebují „ukázat velké Rusi“ na nebi, že také něco znamenají,“ poznamenal Baraněc a dodal, že to ale může vést k nedobrým situacím.

Baraněc dále zdůraznil, že v mezinárodních pravidlech není přesně stanoveno, v jaké vzdálenosti v metrech, nebo desítkách metrů, a při jaké rychlosti se mohou letadla přiblížit. V takových případech si to může každá ze stran vykládat jinak.

„Naši stíhači usoudí, že je vzdálenost nebezpečná, a mohu ji vyhodnotit jako přímý útok na ministrovo letadlo. A pak už může dojít ke stisknutí knoflíku – a to už provokatéři dostanou naplno – o tom nepochybuji. Může jednou dojít k momentu, kdy tyto výtržnické hrátky mohou přestat bavit,“ dodal komentátor.

S výzvou k tvrdšímu postupu vyzval vůdce parlamentní frakce ruských liberálních demokratů Vladimír Žirinovskij, který včera vyzval k sestřelování všech zahraničních letadel, která se přiblížit k letadlům vysoce postavených osob RF. Pak už se, podle jeho slov, přibližovat nebudou.

Podotýkáme, že taková tvrdá pozice nalézá širokou podporu na sociálních sítích…

Zdroj: TV Cargrad

Překlad: st.hroch 190815

Přejít do diskuze k článku 13 komentářů