Vyzobáno z webů: červen 2018

*Jsou pouze dvě odvětví, jež fungují hůř než politika. Média a justice.

*Pravidla pro USA neplatí, protože jejich platnost a vymahatelnost vyplývá z reálné moci, ne ze slov a principů či provolání. Čína a Rusko se nepochybně takovém trendu přizpůsobují: velmoc se suverénním statusem je země, která si může dovolit porušovat pravidla.

*Ekonom Jeffrey Sachs: Trump vede psychopatickou obchodní válku, která v důsledku dlouhodobě podkope význam dolaru, navýší americký státní dluh, ohrozí stávající rozvoj díky spirále protekcionistických opatření a posílí nejistotu trhů.

*Ilona Švihlíková: Trump má dogmata, kterým věří. Jsou to poněkud neortodoxní ekonomické názory typu, že obchodní válku je snadné vyhrát a že „férové“ podmínky mají USA jen tehdy, když všichni ostatní dělají to, co chtějí USA, i když to pro ně není vůbec výhodné. Jenže Německo v tomto může s Trumpem vesele soutěžit. Německo tváří v tváří Trumpově politice dostává ochutnat vlastní medicínu, kterou s takovou chutí a nadřazeností ordinovalo ostatním zemím eurozóny. Jak se to říká? Kdo s čím zachází, s tím taky schází…

*Prezident Trump využil té části svých pravomocí, které jsou výlučně v jeho kompetenci, a vyhlásil cla na základě zákona o ochraně národní bezpečnosti. Uvalením těchto cel tedy jinými slovy říká, že spojenci v NATO představují ohrožení národní bezpečnosti USA. Nebo že obrana národní bezpečnosti USA je v příkrém rozporu se zájmy evropských spojenců.

*Henry Kissinger: Žádný z evropských států ale nemá a neměl sílu k tomu, aby dokázal všechny ostatní ovládnout a vytvořit tak udržitelný pořádek. EU pod americkým bezpečnostním deštníkem proměnila evropské silové rivality ve společně výhodnou spolupráci. Učinila tak s takovým úspěchem, že doba před vznikem EU v paměti skoro uvadla.

*Ivo Budil: Globální volný trh je „ideologií vítěze“, kterou začaly celosvětově prosazovat Velká Británie a později Spojené státy americké teprve tehdy, když se pod ochranou vysokých cel a dovozních kvót připravily na úlohu světového hospodářského hegemona. Ha-Joon Chang ukazuje na příkladu řady západních zemí včetně Japonska a Jižní Koreje, že ochrana vnitřního trhu, státní hospodářská politika, intervencionismus a dirigismus sehrály klíčovou úlohu při ekonomickém vzestupu zmíněných států. Abraham Lincoln byl přesvědčeným protekcionistou a snaha jižních států o snížení dovozních cel byla jednou z příčin války Severu proti Jihu. Americký prezident Donald Trump se nyní v důsledku hospodářského oslabení Spojených států amerických k protekcionismu vrací.

*Trump: Současný obchod není ani svobodný, ani férový, je hloupý.

*Fakticky Trumpem zaváděná cla, to je to, co pohřbívá princip tzv. volného trhu. To, co dnes provádí Trump, je totéž, za co kdysi odvolali Nikitu Chruščova a nazvali to neslušným slovem „voluntarismus“. Politika jeho předchůdců za posledních 30 až 35 let (počínaje Reaganem) byla politikou globalizace, kdy celý svět musel žít podle zákonů USA. Rok 1973 byl rokem vzdání se zlatého obsahu dolaru, doby nejhlubší americké krize. Mimochodem, existovala sovětská legenda o tom, že tou dobou politbyro opakovaně řešilo otázku, zda Ameriku dorazit (hospodářská síla k tomu byla – viz vystoupení M. Thatcherové na naftařském kongresu v Houstonu), ale politbyro se toho leklo z obavy, že by SSSR neunesl tu tíhu celého světa. Američané to riskli, ale historická cena tohoto rizika byla a bude vysoká. V polovině 80. let nastoupili do pozice ředitele zeměkoule a teď se snaží z toho vyskočit, a to, co Trump dělá, se nazývá „včas zmizet a odnést s sebou nakradené“. Otázka je – zda to stihne.

*Poté, co se Trump unilaterálně stáhnul z íránské dohody, čínské firmy se už těší na íránský trh. Trump, i když je nekonzistentní, myslí si Escobar, pochopil, že G7 je taková chodící mrtvola a že akce se točí kolem Číny, Ruska a Indie, tedy tvrdého jádra BRICS. Jenže americká národní bezpečnostní strategie a také národní obranná strategie nechtějí nic jiného než studenou válku 2.0 proti Rusku i Číně – po celé Eurasii.

*Janis Varoufakis: Máme mnoho důvodů být zděšeni Trumpem, který vítězí nad evropským establishmentem, který se máchá ve vlastní dokonalé slepotě k silám, které jej oslabují a připravují cestu pro další otřesný vývoj. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve snaze zkombinovat sílu a humor zavtipkoval na téma, že by se ze současného podniku G7 mohla stát G6, pokračuje Varoufakis. Podle něj jde o směšnou myšlenku, neboť setkání G6 bez USA by nikoho nezajímalo a došlo by k vymazání kapitalismu z povrchu zemského. Trump podle Varoufakise na všechny tyto věci nahlíží a dochází k závěru, že jestliže Spojené státy už nejsou schopny stabilizovat globální kapitalismus, proč nevyhodit do povětří existující multilaterální dohody a vybudovat úplně od píky nový světový pořádek, který se bude podobat kolu, kdy Amerika bude jeho centrem a všechny ostatní mocnosti budou paprsky tohoto kola. Budou to bilaterální dohody, které zajistí, že USA budou vždycky v každé dohodě tím největším partnerem a budou tak moci své protějšky tvrdě vydírat skrze metodu „rozděl a panuj“.

*Janis Varufakis klade otázku, zda dokáže EU proti Trumpovi vytvořit panevropskou alianci, kupříkladu s Čínou. Odpověď na tuto otázku již ale prý zazněla poté, co Trump zrušil jadernou dohodu s Íránem. Během několika minut po prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, že evropské firmy v Íránu zůstanou, oznámily všechny německé korporace, že z Íránu odcházejí a dávají přednost obřím daňovým škrtům, které jim Trump nabídl na území USA.

*Trump doporučil politikům ze skupiny G7, aby přestali otravovat s anexí Krymu Ruskem, protože Krym je ruský, a divil se, proč spolupracují s Ukrajinou, s jednou z nejzkorumpovanějších zemí na světě.

*Prezident USA Donald Trump prohlásil, že Rusko má být přítomno summitu G7 v Québeku. „Ať už se vám to líbí nebo ne, zní to možná politicky nekorektně, musíme ale řídit svět. A je tu G7, která byla dříve G8, vyhnala Rusko, teď se musí Rusko vrátit, protože potřebujeme Rusko u jednacího stolu,“ řekl pán Bílého domu novinářům.

*Merkelová odmítla projednávat obnovení členství Ruska v G8. Podle jejích slov podobný manévr není možný, protože Moskva porušuje mezinárodní právo.

*My jsme nevystoupili, budeme rádi, když všechny uvítáme v Moskvě, odpověděl Putin na otázku o možném návratu Ruska do G8. Skupině G7 ruský prezident doporučil, aby začala „skutečně spolupracovat“ a zanechala „žvatlání“.

*Justin Trudeau věnoval v Quebecu Trumpovi fotografii bordelu, který Trumpův dědeček provozoval v Britské Kolumbii.

*Trump nakonec souhlasil, ale když vstával, vytáhl dva bonbony a hodil je na stůl před Merkelovou. „Tady máš, Angelo, abys neřekla, že jsem ti nic nedal,“ prohlásil prý s naštvaným výrazem ve tváři.

*Trump vytváří vesmírná vojska, Rusko dodá USA nové raketové motory.

*Nepříliš známou skutečností je, že EU uplatňuje v zásadě astronomická cla na dovoz třtinového cukru, typické to komoditě severní a jižní Ameriky. Uvedená cla dosahovala v minulosti i více než 300 procent, v poslední době se sice mírně snížila, ale i tak jde o výraznou celní obranu EU před dovozy této komodity.

*Plynovod Nord Stream 2 bude exportovat na Západ ruský vliv, ne energii.

*Dosud povolení k výstavbě plynovodu daly souhlas Německo, Finsko a Švédsko. A pokud jde o otázku, zda může Dánsko zablokovat výstavbu plynovodu, a mělo by rozhodnout do konce poloviny roku 2018, existuje varianta Gazpromu, že by v takovém případě byly položeny roury „Nord Stream 2“ mimo dánské výsostné vody.

*V minulých letech revizionistický Kreml měnil hranice, ohrožoval sousedy a napadal je, zahájil dezinformační kampaň a kybernetické útoky proti Západu a posílil svou vojenskou přítomnost na západních hranicích, uvedl představitel ministerstva zahraničí Wess Mitchell.

*Pompeo dokonce prosazoval 2000 náletů na Írán, což by prý jistě vedlo k pádu vlády. Islámská republika by tak prý nemohla v roce 2019 oslavit 40. výročí Chomejního revoluce. Jejich cílem není zabránit Íránu získat jaderné zbraně, ale „změna režimu“. John Bolton již v roce 2009 psal, že pokud jde o Írán, neexistuje alternativa k vojenskému zákroku. Pokud jde o jadernou dohodu, tak loni Bolton zajímavě argumentoval, že USA by ji měly vypovědět, i když by neexistovaly důkazy, že Írán dohodu porušuje, neboť je jasné, že jednou by ji Írán stejně porušil.

*Zaútočit na Rusko! Na to musíme být připraveni, řekla ministryně obrany Německa. „Pokud to nejde jinak, musíte udeřit jako první,“ zaznělo z úst německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU). Její slova přinesl server Berliner Express. Nejen těmito slovy se spolková ministryně obrany snaží přesvědčit své koaliční kolegy z německé sociální demokracie, aby kývli na navýšení výdajů na obranu. Ty by podle představ ministryně měly dosáhnout sta miliard euro, a to teprve pro první fázi. Jen takováto investice prý zajistí, že německá armáda bude připravena na případný ruský úder. Když už jednou řekla, že v krajním případě může být nejlepší obranou proti případnému agresorovi preventivní úder na nepřítele, tak tu myšlenku také rozvedla. NATO by podle názoru spolkové ministryně obrany mělo namířit některé své jaderné zbraně na Petrohrad, Moskvu a další velká ruská města. I ta ležící více ve vnitrozemí. Hrozba jaderného úderu na tato města by měla Rusko odradit od případné agrese. Pokud by přece jen došlo k válce s Ruskem, Leyenová doufá, že Západu pomůže opozice dnes stojící proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Putinismus je podle Leyenové nebezpečnou ideologií, pro kterou bude možná potřeba jednou najít i „konečné řešení“.

*Koller: Možnost spolupráce Ruska a Německa označovala již britská politika počátkem dvacátého století jako ohrožení svých zájmů. Výsledkem byla první i druhá světová válka a v současnosti nám hrozí třetí ze stejného důvodu v zájmu globální politiky USA.

*USA opouštějí Radu OSN pro lidská práva, důvodem je zaujatost této organizace proti Izraeli. Dokonce se domnívám, že ani Česká republika by se neměla ucházet o členství v této Radě pro lidská práva, a to mimo jiné z toho důvodu, že jí předsedá Saúdská Arábie, což při vší úctě k Saúdské Arábii není úplný vzor lidských práv.

*Aristokraté mají strach z prostých lid, nedůvěřují jim a přejí si, aby jim byla jejich moc odejmuta a předána do rukou vyšších tříd, prohlásil Jefferson. Toto stanovisko, podle Chomského, dodnes zastávají uznávaní intelektuálové v mnoha rozličných společenských uskupeních a zcela odpovídá leninské doktríně o straně radikálních intelektuálů tvořících předvoj, která by měla převzít moc a vést zaostalé masy k zářné budoucnosti. Většina liberálů představuje takové aristokraty, jaké měl Jefferson na mysli. Henry Kissinger je extrémním příkladem aristokrata.

*Zdeněk Zbořil: Sice Evropa nemusí být first, ale mohla by být alespoň druhá. Nešlo už o „spojení Ardžuny s Faustem“, jak o něm diskutovali ve svých „kulturních polemikách“ obvykle v Evropě a později ve Spojených státech studovaní „domorodci“ ještě před druhou světovou válkou, ale o něco nového, opět zdánlivě odvozeného z „jiné“ kultury a civilizace. Když si dovolíme luxus generalizace, lze konstatovat, že Spojené státy, které většinou resuscitaci velkých oblastí Tichomoří financovaly, si začaly uvědomovat, že nikoli „střet civilizací“, ale jejich „střed“ by měl být v jejich národním zájmu. S Evropou, nejen s EU ale i s NATO, se nedalo spolupracovat. Ty byly přímo posedlé válkou o Krym a Ukrajinu, vyzbrojováním střední a východní Evropy, budováním základen v Pobaltí, obkličováním Ruska, což bylo téma jako z ideologického arzenálu starobylých pruských a velkoněmeckých vladařů. Snad bychom mohli konstatovat, že Trumpovo America first není na různých úrovních politického myšlení Američanů ničím jiným než obavou, že se přiblížila doba, kdy by právě v Tichomoří mohla být America last (Amerika jako poslední)! Události posledních měsíců, týdnů, a dokonce i dnů ukazují, že disharmonie v euroatlantickém společenství je tak velká, že ji nelze ani déle skrývat. Donald Trump a jeho cestující ministři a různí emisaři to říkají a dělají trochu neomaleně, ale nenechávají nikoho na pochybách, že národní zájmy a starost o bezpečnost Spojených států není kompatibilní se zájmy ostatních, kteří se snaží hrát svou polozapomenutou úlohu těch nejlepších. Vojenské výpravy s českou účastí už nepořádáme jen na Balkán, ale dokonce i do Mali, což je historicky ojedinělý úspěch české zahraniční politiky. Zatím náš parlament zajímají zavraždění a oživlí ex-špioni, o kterých dosud ani nevíme, komu vlastně sloužili a slouží. A nikoliv Trumpovo současné „tažení na Západ“, z našeho pohledu vlastně na Východ.

*Dnes je velká část Ukrajiny integrována do amerického impéria. V době puče na Majdanu, který stál Západ mnoho miliard dolarů, v USA se již radovali z toho, že se jim konečně podaří vytěsnit Rusko z Krymu a na místě ruské flotily budou kotvit americké lodě. Proto reakce Američanů a následně i Evropanů na krymské referendum a následný návrat Krymu do Ruska byla tak hysterická. Moskva skutečně přehradila cestu americkým elitám, což je velmi rozčílilo.

*Putin: Ropa se obchoduje na burze v dolarech. My samozřejmě zvažujeme, co je třeba udělat, abychom se osvobodili od tohoto břemene. A naši partneři, uvalujíc na nás tato omezení – omezení nezákonná, narušující principy světového obchodu – nám pomáhají. Protože celý svět vidí, že monopol dolaru je nedůvěryhodný a nebezpečný pro mnohé regiony.

*Římský klub konstatuje, že v osmdesátých letech minulého století došlo k úpadku kapitalismu, kdy se hlavním zdrojem zisku staly finanční spekulace. To byl i jeden z důvodů globální finanční krize v letech 2008-2009; bankéři ale nejen že udrželi své pozice, ale vyšli z krize vítězně: stali se příliš velkými na to, aby mohli prohrát – nebo aby museli jít do vězení. Devadesát osm procent současných finančních transakcí má spekulativní charakter.

*Rozvoj SSSR/Ruska a Číny od osmdesátých let minulého století až dosud je rozdílný, i když výchozí podmínky byly velmi podobné. Rozdílný byl ale přístup vedoucích činitelů těchto zemí, kdy jedni systém likvidovali a druzí se jej snaží zdokonalit. Výsledky jsou patrné na první pohled a dosvědčují, že subjektivní podmínky mohou a budou hrát stále větší roli.

*Jean-Claude Juncker: Je třeba mít na mysli, že veškeré území EU – to je přibližně 5,5 milionu kilometrů čtverečních, a území Ruska – 17,5.

*Oettinger prohlašuje, že „trhy naučí Italy, aby hlasovali správným způsobem“. Jestli toto není hrozba…

*Direktivně – komunisty řízený kapitalismus dosahuje nejrychlejšího tempa rozvoje ekonomiky na světě. Demokraticky řízené státy, i ty rozvojové, nestíhají.

*Marčák: Vojáci, město dnes padne, obsaďte ho a rabujte a drancujte, zkrátka chovejte se, jako kdybyste tam vyhráli volby.

*Zeman: Běžíme maraton, ve kterém nám čelo závodu zmizelo za obzorem, takže myslíme, že jsme první.

*Isčenko: Říká se, že Stalin dostal Rusko s dřevěným pluhem a zanechal ho s atomovou bombou. To je přehnané. Před revolucí Rusko patřilo mezi pět nejrozvinutějších ekonomik na světě (právě jako nyní). Po nástupu k moci v roce 2000 měl Putin horší výchozí situaci, než ji měl Stalin. Ekonomika byla také prakticky zničena. Ozbrojené síly se rozpadly a byly schopny odvrátit vnější hrozby dokonce v menší míře než Rudá armáda ve 20. a 30. letech minulého století.

*Podle Gaulanda je třeba přehodnotit pohled na činy německých vojáků v první a druhé světové válce, protože i Němci mají, podobně jako Francouzi a Angličané, právo být pyšní na výkony německých vojáků ve dvou světových válkách. Hitler a nacisté jsou jen strašákem ve více než tisícileté úspěšné německé historie. Ano, jsme si vědomi naší zodpovědnosti za dvanáct let, řekl Gauland, ale objasnil, že to byla jen malá část německé historie. Máme slavnou historii – a, drazí přátelé, trvala déle než těch zatracených dvanáct let.

*V poslední době, o které bychom mohli říci, že je až postmoderní, se ve jménu Boha Všemohoucího, Vševědoucího a Spravedlivého vedou války a vraždí lidé na celém světě. A činilo se tak i v době premoderní. Buď jak buď, někdo chce vyvolat válečný konflikt a už mu ani nevadí, kdy a kde to bude. Hlavně aby se už střílelo.

*Oskar Krejčí: Ochrana duševního vlastnictví. Ta se stala západním tématem až poté, kdy byla nastartována moderna, kterou anglický filosof Francis Bacon spojil s knihtiskem, kompasem a střelným prachem – mají rodiště v Číně. Snad každá učebnice dějin špionáže obsahuje informace o krádeži bource morušového a receptury porcelánu (a výroby papíru). Až bude Čína výrazně největším inovačním centrem, liberální ideologové přijdou s tezí, že vynálezy jsou kolektivním vlastnictvím všeho lidstva.

*V březnu 2014 prezident Si Ťing-pching v pařížské centrále UNESCO uvedl, že civilizace se zrodily v odlišných barvách a tato rozmanitost učinila výměnu a vzájemné učení se mezi civilizacemi důležité a cenné. Za druhé, civilizace jsou si rovné a tato rovnost činí výměnu a vzájemné učení se možným. A nakonec dodává, že civilizace jsou inkluzivní a inkluzivnost podněcuje výměnu a vzájemné učení se mezi civilizacemi. Oceán je obrovský, protože neodmítá žádnou řeku. Chtělo by se dodat, že Západ se zatím až příliš často chová jako říčka, která odmítá oceán.

*Si: V naší zemi s 1,3 mld. obyvatel je zajištěna prakticky plná zaměstnanost. Vzhledem k bouřlivému rozvoji inovačních a podnikatelských aktivit se počet registrovaných nových podniků zvýšil z 5 tisíc na více než 16 tisíc denně. Pracujeme na zjednodušení administrativy, na delegování rozhodovacích pravomocí na nižší stupně řízení podléhajících však následné kontrole.

*Na nedávném Ekonomickém fóru v Petrohradě se Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron shodli, že současná situace ve světě je neutěšená. Ruský prezident podotkl, že se hraje fotbal podle pravidel juda, a tak se vlastně nehraje ani fotbal, ani judo.

*Děkan Moskevské státní univerzity ve vysílání prohlásil: „EU se rozpadá ve švech – díky americkému bohu a voličům ji Trump rozbíjí na padrť obřím kladivem. To je důvod, proč Putin říká, že se nesnaží oslabit EU. Trump to vše dělá za něj.“

*Americký zkapalněný plyn je dvakrát až třikrát dražší než ruský plyn. Za takových podmínek nedává ekonomický smysl nahrazovat ruský plyn americkým zkapalněným plynem, prohlásil rakouský prezident Van Der Bellen.

*Z času režimu Bushe ml., kdy náměstek ministra zahraničí Armitage vzkázal Pákistánu: „Dělejte, co se vám říká, nebo vás zbomabardujeme zpět do doby kamenné“. A Pákistán tehdy skutečně udělal, co mu bylo nařízeno. V případě dnešního Ruska se tato hrozba jeví poněkud nestřídmá – a to z toho důvodu, že Rusko by dokázalo bombardování Americe vrátit. A tak se washingtonská hrozba zredukovala na: „Dělejte, co se vám říká, nebo na vás uvalíme sankce“. Sankce jsou vyjádřením hegemonie jedné země nad druhou. Jsou vyjádřením toho, že ten, který sankce uvaluje, se cítí být povolán k tomu, aby ostatním suverénním státům říkal, co mají dělat, respektive nést následky v případě, že se diktátu postaví.

*Za dob studené války a během závodění ve zbrojení mezi SSSR a USA zvláštní význam kromě počtu zbraní mělo také jejich rozmístění. V roce 1962 se SSSR cítil v ohrožení, neboť USA v tu dobu měly 6000 bojových hlavic, což značně převyšovalo počet sovětských hlavic (pouze 300). Nejvíce se v Kremlu báli amerických raket na území západního Německa, Nizozemska a Belgie. Ale poslední kapkou se staly zbraně rozmístěné v Turecku v roce 1961, tyto rakety měly dráhu doletu do Moskvy až 10 minut. Takže SSSR se rozhodl provést protiútok. Celkem bylo od začátku operace Anadyr SSSR rozmístěno na ostrově 36 jaderných raket. Tajné jednání mezi USA a SSSR proběhly 26. října. Podle závěrečného rozhodnutí Washington slíbil odstranit své rakety z Turecka a Moskva z Kuby.

*Rehberg za CDU varoval Itálii, že si hraje s ohněm a ohrožuje celou eurozónu. No a Ferber z CSU už rovnou řekl, že v nejhorším případě by trojka (tj. MMF, ECB a Komise) měli napochodovat na Řím a převzít kontrolu nad italským ministerstvem financí.

*Pokud Brusel neumožní jednotlivým členským státům uzavřít hranice, za pět let tady možná nebude žádná Evropská unie ani schengenský prostor. Je to vlastně velmi jednoduché a snadno předvídatelné.

*Antropologové ukázali, že za přibližně dvě stě tisíc let existence druhu Homo sapiens sapiens jsme zhruba devadesát sedm procent času prožili v malých rovnostářských a kooperujících loveckých a sběračských skupinách. Nárůst nerovnosti je historicky nedávná inovace, která působí psychické problémy a vážně narušuje vnitřní soudržnost společnosti, Jsem obezřetným a kritickým vůči současnému stavu humanitních a společenských věd. Zmíněné disciplíny prošly od šedesátých let jakousi „kulturní revolucí“, zahájenou mimochodem zhruba ve stejné době jako kulturní revoluce v Číně, spočívající v expanzi neomarxistických směrů, Frankfurtské školy, poststrukturalismu a postmodernismu, která měla vyústit do utopické revoluční proměny globálního společenského vědomí. K tomu sice nedošlo, ale část akademických institucí se z tohoto „intelektuálního Černobylu“ dosud nevzpamatovala. Francouzský liberální myslitel Alexis de Tocqueville upozornil před revolucí 1848 na skutečnost, že lid, široké vrstvy obyvatelstva, často svým jednáním podvědomě předjímá historické události, jejichž dopad a význam si „vzdělané elity“ uvědomí teprve s odstupem. Asijské společnosti obnovující hegemonii, o niž je dočasně připravila průmyslová revoluce, pokládají alianci neoliberálů a neomarxistů za pouhý produkt západních kulturních dějin, který pro ně postrádá smysl. Politik, jenž je vydáván za morální vzor, je uměle vyrobený a desinfikovaný mýtus.

*Potlačují alternativní názory s takřka náboženským zápalem. Nechybí ani povinný vnější démonizovaný nepřítel, Rusko, které se odmítlo podřídit jak ekonomickému diktátu neoliberalismu, tak kulturní autoritě neomarxismu.

*Konašenkov: Co se týká současné situace v Syrské arabské republice, doporučujeme hlavě Pentagonu, aby si prostudovala mapu se situací v této zemi. Všechna zbývající ohniska odporu teroristů DAEŠ v Sýrii jsou pouze v oblastech, kontrolovaných USA, jízlivě doporučil Konašenkov Mattisovi.

*Pokud by arabské státy zničily Izrael, a atlantská civilizace by to připustila, byl by to pro muslimský svět signál, že další na řadě jsou liberálně – křesťanští slaboši v Evropě. Začátkem roku 1948 prodala československá vláda do Izraele na 60 milionů nábojů, 84 letadel, na 30 000 ručních zbraní včetně kulometů a na 40 000 leteckých bomb, nějaké lehké tanky atp. Izraelci by měli být správně vděčni tehdejší sovětské vládě, která dala československé rozkaz komu prodat zbraně. Sovětský svaz doufal, že pomoc Izraelcům přivede tento vznikající státeček do stáda levicových politických prosovětských režimů. Likvidace Izraele bude signálem, že Arabové získali převahu nad línými vítězi z minulých staletí, bílými křesťanskými psy. Bude to vítězství nad euro-americkými křesťansko-liberálními technologicky šikovnými, ale pohodlnými křupany.

*Tereza: Jak praví klasický bonmot, Turecko je příliš slabé na to, aby hrálo vlastní hry, ale dostatečně silné, aby kazilo hru ostatním.

*Ukrajinské, aktuálně „prozápadní demokratické elity“ nic jiného, než krást, neumějí. Vlastně se chovají úplně stejně, jako po celou dobu od roku 1991, kdy Ukrajina vyhlásila nezávislost na SSSR. A to, že si na Západě někdo myslel, že – po oranžové revoluci z roku 2004 – musíme vyrvat Ukrajinu znovu, už podruhé, ze „spárů Ruska“ a že to dopadne tentokrát jinak, tak to samozřejmě vypovídá hlavně o našich západních politicích. Konkrétně o jejich ideologické zaslepenosti. Na druhou stranu ale platí, že Západ dnes do Kyjeva peníze posílat prostě musí, protože jinak by celý tamní cirkus rovnou padl. Je to další past, do níž se Západ sám navezl, a dnes z ní neumí najít cestu ven. Ale co si s takovou Ukrajinou počít? Samozřejmě, že největší sukces by nastal, kdyby se Západu nějak podařilo ten horký brambor přehodit zpátky Rusku, ale to bychom museli přiznat další porážku.

*Donald Tusk se vyslovil pro jednotu v Evropské unii. „Ve hře mocností bude Evropa buď hráčem nebo pěšákem. To jsou jediné alternativy. Aby byla hráč a ne subjekt, musí se Evropa sjednotit ekonomicky, politicky a vojensky jako nikdy dřív. Abych to zkrátil, buď půjdeme spolu, nebo nebudeme vůbec,“ varoval Tusk. Poděkoval Donaldu Trumpovi, protože díky němu si prý Evropa uvědomila, že chce-li pomocnou ruku, najde ji na konci ramene.

*Masakry pořádané ve válkách vedenými USA po druhé světové válce mají už víc obětí než sama druhá světová válka. Zvěrstva, které páchá ve všech okupovaných státech USA jsou stejné, jako byly zvěrstva páchané samotným Hitlerem. USA je taky jediný stát, který pod falešnou záminkou boje proti Hitlerovi bombardoval v květnu 1945 Československo a pozabíjel tisíce nevinných civilistů, občanů Československa. Samozřejmě jsme USA za humanitární bombardování vděčni.

*Koneckonců wehrmacht jezdil na americkou naftu. Otázka už může znít jedině takto: Vymkl se Hitler ze své role, anebo vše, co dělal, bylo předepsáno scénářem?

*Pro nás byl hrozbou Sovětský svaz. Dnešní Rusko není žádná hrozba. Nevidím, že by tady stály armády na hranicích naší země. Nemyslím si, že by nám Rusko posílalo direktivy do našeho zákonodárství, jako to dostáváme z Bruselu. Putin mě opravdu ničím neohrožuje. A ten zlomek našich populistických politiků, kteří dětinsky bojují s Ruskem, ti by se nad sebou měli zamyslet, podotkl Klaus.

*Evropská unie a zejména její dnešní verze je zhoubnou věcí pro Evropu. Je svěrací kazajkou, která ty Evropany přiškrcuje a nepřináší nic dobrého. Nevadilo by mně, kdyby bylo referendum a lidé by v něm řekli ne. Masovou migraci pak považuje Klaus za ohrožení a bezcenný příspěvek pracovnímu trhu. K Georgi Sorosovi: Je neuvěřitelné, jakou tento člověk získává moc. Ale cokoliv řekne, je špatně.

*Henry Kissinger mi tím svým bavorským přízvukem říká: No, to, co vy tam chystáte, to je úplně nový rozdělení moci a bohatství, u toho vždycky v historii lidstva tečou potoky krve, na to se připravte.

*Strany a hnutí, které nemají alespoň 45 000 členek a členů budou referendem rozpuštěny, neboť to jsou jen sekty a podnikatelské projekty neplnící politickou roli ve společnosti a hrubým násilím škodící většině lidu. Když vezmu pana Hamáčka, tak mně se spíš honí hlavou, jestli jeho náměstkem nebude pan (Zdeněk) Bakala, když spolu seděli v různých dozorčích radách různých fondů nějakou dobu. Mě to opravdu silně zaráží. Velmi silně. Navíc, když spojíme, co se dělo na Ostravsku, myslím OKD konkrétně, a lidi, kteří kolem tohoto, já bych řekla zločinu, byli, tak nedostal nikdo žádný trest. Vůbec nic. Zmizely byty, zmizely miliardy, a tito lidé pak sedí v nějakém společném fondu a pak bude z nich jeden ministr vnitra, tak pro mě to je nepřijatelné jako pro občana, hřímala Vitásková. Pravděpodobně narážela na fakt, že Bakala se podílí na financování mezinárodní neziskové organizace Aspen Institute, Hamáček je členem představenstva této organizace.

*Hampl: Současný ekonomický systém produkuje chudobu, nevzdělanost a mnohdy beznaděj. Zejména pro lidi z nižších vrstev je zoufale nevýhodný. Každý musí mít jistotu, že když bude poctivě pracovat, bude se těšit větší úctě než dotovaní umělci a vyžírkové z neziskovek. Některé záležitosti jsou poměrně jednoduché. Třeba celý problém s exekucemi by se dal vyřešit za den, kdyby na tom někdo měl skutečný zájem. Ale kromě toho se potřebujeme posunout k modelu, který nikdo nezná. Víme, že socialismus založený na státním vlastnictví všeho a centrálním plánování se neosvědčil. Vidíme, že výsledky současného korporátně-byrokratického systému jsou ještě horší.

*Británie je dodnes děsivě třídně rozdělenou společností, které drtivou většinou vládne mafie absolventů elitních univerzit z Oxfordu a Cambridge, kteří jsou na všech vlivných místech – je to velmi podobné někdejší nomenklaturní struktuře mocenských pozic za komunismu, kdy si KSČ dávala bedlivý pozor, aby všechny vlivné posty měly pod kontrolou lidi z její mafie.

*V Československa byla homosexualita dekriminalizována relativně brzo, r. 1961, v NSR například až r. 1969 a v některých amerických státech až r. 2003! V Británii byla trestným činem až do roku 1967! A až tehdy byla dekriminalizována.

*Veronika Sušová-Salminen píše o tom, proč jsou anti-babišovské protesty hlavně prázdnou antikomunistickou nostalgii a vizitkou provinčnosti české politiky. V Česku platil neoliberální středový konsensus. Jeho významnou opěrou byl antikomunismus, jehož podstatou bylo bojovat s totalitním režimem v době, kdy už dávno skončil. Omílaný návrat komunismu (myšleno doby mezi roky 1948 až 1989) v podobách nejrůznějších politických protivníků (například také sociální demokracie) byl (a stále je) populárním politickým heslem – i když sociologicky i historicky je to nesmysl. „Zažila jsem bolševika a nechci, aby se to opakovalo“. Je s podivem, že by si někdo v roce 2018 mohl vážně myslet, že jeden z nejúspěšnějších soukromých velkopodnikatelů by mohl opakovat dějiny po roce 1948 či snad revoluční bolševismus roku 1917.

*Nelze jako pan Pehe čekat pět let, než vymřou všichni důchodci, kteří hloupě volili Zemana. Pan Mitrofanov nechce čekat, než vymřou všichni, co volili Babiše, a tak na to jde od lesa. Podle něj by bylo zapotřebí těm, kdo volili Babiše, vysvětlovat, že činili špatně, aby – cituji pana Mitrofanova – si uvědomili, že byli blbí.

*Jiří Jírovec: Za sociálně nebezpečnou oblast by klidně mohla být označena i Sněmovna. Je jistě nežádoucí, že poslanci nemusejí chodit na schůze, mohou se vymluvit na zdraví, rodinu a nebo důvod neudat, aniž by to mělo vliv na jejich příjem. Mají svoje dávky zaručené. S nacpanými peněženkami a tučnými podbradky se nesnesitelně lehce žvaní o získávání pracovních návyků lůzou i o zhoubnosti zaručených dávek. Poslanci mohou v práci pít, nadávat si do zlodějů, extremistů a bůhví čeho dalšího. Když se jim opravdu, ale opravdu nechce pracovat, vyžádají si přestávku na jednání poslaneckého klubu. Nejlépe do konce jednacího dne. Politiky, kteří umožnili a umožňují, aby vznikly vyloučené oblasti, kteří nepochybně sami s chudobou obchodují (proto zákon 98/2017 Sb nadále umožňuje, aby příspěvky na bydlení šly rovnou na účet majitelů bytů a ubytoven) a prodávají veřejnosti mizerné zákony lze označit za šmejdy.

*“ONI “ nám vodu neukradli, „MY“ jsme jim ji dali zadarmo!

*Je také pravda, že ‚quod licet Iovi, non licet bovi‘ (co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi), ale také záleží na tom, koho považujeme za Boha a koho za vola,“ reagoval Zbořil.

*Huxley: „Optimální populace,“ pravil Mustafa Mond, „je modelována podle vzoru ledovce – osm devítin pod vodou, jedna devítina nad ní.“ „A ti, co jsou pod vodou, jsou šťastni?“ „Šťastnější než ti, co jsou nad ní. Šťastnější než například tito vaši přátelé,“ a ukázal rukou. „I přes to, že konají tak hroznou práci?“ „Hroznou? Jim se nezdá hrozná. Naopak, mají ji rádi. Je lehká, je dětsky prostá. Žádná námaha pro mozek, ani pro svaly. Sedm a půl hodiny mírné, nevyčerpávající práce, a pak dávka somy a hry a neomezované páření a pocitová kina. Co si mohou ještě přát?

*Tzv. tradiční strany plnily roli herců placených oligarchy.

*Pokud mohl vykonávat funkci ministra zahraničních věcí Luboš Zaorálek, může ji vykonávat v podstatě každý.

*Pouze poopravím – Karel Schwarzenberg nemá maturitu. Absolvoval obecnou a dál to přes velkou snahu, prostě nešlo. Snad z vrozené lehké idiocie, kterou moderní česká medicína z nějakých důvodů zove noblesa. V dospělosti začal navštěvovat lesnickou školu, uvádí tedy, že je lesník. Ze stejných důvodů má zapsané i druhé dosažené vzdělání – hospodský. Určitě několikrát navštívil i lékaře, přesto, zaplať panbůh, v tomto případě titulu doktora medicíny neužívá.

*Lež má krátké nohy, ale je stonožka…

*Vydělávej peníze, jak můžeš! Dokonce i poctivě, když není jiné východisko.

*Dva lidé na ministerstvu zahraničních věcí se baví a jeden říká, představ si, že britská královna je v jiném stavu. Načež se ho druhý ptá, jestli z toho obvinili Rusko nebo Putina?

*Jeden polský sociolog nazval dobu před převratem dobou čekání ne na svobodu, ale na plné supermarkety. Tak tohle se uskutečnilo. A ta trapná propagační témata, že nemáme fronty na banány? Máme fronty na Úřadu práce a bezdomovci jistě neocení možnost výletu do Paříže.

*Internet? Je to paralelní universum, vedle kterého se nachází důležité informace, ale často vedle toho je odpad – smetí, které má přitom stejnou váhu autority, což je někdy pro lidi obtížné to od sebe oddělit.

*Jaroslav Štefec: Absolutní většina slušných lidí si uvědomuje, co znamenají slova Angely Merkelové o neospravedlnitelnosti odsunu Němců, kteří v okupovaných zemích zejména východní Evropy během druhé světové války páchali tak strašlivé zločiny proti lidskosti v tak neuvěřitelném rozsahu, že současný Islámský stát vypadá proti nim jako školka vrahů bez špetky fantazie.

*Gatta: Pokud by se Rudá armáda mstila stejně brutálně, jako se chovala německá vojska v SSSR, tak by v květnu 1945 byly Sudety strachem dávno od Němců vylidněné.

*Denacifikace? To každý Němec, který byl v NSDAP došel na příslušný amt a tam ve dvou exemplářích podepsal připravené prohlášení, že se zříká ideologie národního socialismu a odsuzuje vše, co se v jeho duchu dělo. Jeden výtisk dostal potvrzený tím amtem jako doklad o denacifikaci a druhý šel do archivu. Tento mechanismus vymysleli amíci, protože jim došlo, že v té zemi nejsou schopni nic udělat bez bývalých nacistů. Co se týkalo bývalých členů SS, tak tam byla velice přísná selekce – pokud je amíci potřebovali, tak byli vyhledáni a „převedeni do stavu“ – ovšem potvrzení o denacifikaci obvykle nedostali. Tím si je zavázali, protože bez toho potvrzení nebylo možno získat legálně žádnou práci ani podporu a vůbec nic.

*Koller: Kdekdo povykuje, že nás ohrožuje vláda komunistů Babiš-Hamáček-Filip. Všichni kdo chrlí tyto blbosti, by si měli uvědomit, že základem komunismu je všelidové vlastnictví výrobních prostředků, žádní miliardáři. Už vidím Babiše, Bakalu, Allbrightovou a partu z Aspen Institutu jako komunisty, případně Sorose jako kandidáta strany, jak za zvuků internacionály přicházejí předat svoje výrobní prostředky a konta do všelidového vlastnictví pracujících. Na to by nepřišel snad ani vousatý generál Pavel jinak zdatný politruk, propagandista, válečný štváč a ostudný poskok cizích zájmů. Bohužel, přesně tak vypadá současná stupidní propaganda v českých médiích, varující před komunisty. Od kdy jsou oligarchové komunisti? Jsme ohroženi euromarxisty, což je banda reprezentovaná u nás pražskou havlérkou, která však nemá s klasickým marxismem nic společného a snaží se zničit a zotročit evropskou bílou a křesťanskou rasu a vrátit nás kamsi do doby tupého středověkého feudalismu na věčné časy.

*Moudřejší ustoupí. To vysvětluje celosvětovou nadvládu blbů.

*Nedávno na ČT 24 nějaký redaktůrek, který vypadal, že právě opustil základní školu, rozebíral vrtochy současného počasí. Říkám manželce, uvidíš že za tím budou komunisti, sotva jsem to dopověděl, tak jsme se z úst tohoto jelimánka dozvěděli, že komunisti rozorali meze a toto je ten dopad. Mě už v této kolonii nepřekvapí nic.

*Důvěra v právo a morálku není totéž. Právo může být i zcela amorální, protože zákonné normy vytvářejí často lidé s morálkou velmi pochybnou.

*Počet obětí komunistického režimu v Československu historik Karel Kaplan odhaduje až na dva miliony obětí, včetně rodinných příslušníků, kterým zničilo život, když jejich otec skončil v uranovém dole, kde přebíral uranovou rudu holýma rukama.

*Babiš není nahoře proto, že ho tam někdo vystrkal, ale proto, že tam sám vylezl.

*Škoda, že se nesvlékla i Eliška Wagnerová a nechovala se láskyplně třeba k Halíkovi. To by bylo teprve moderní divadlo.

*Ve víře jde o tajemství, které je nemožné spoutat do slov a pojmů, je lépe užívat cudnou, poetickou řeč metafor, zmínil úvodem k víře Halík.

*Tomáš Halík: Já jsem přesvědčen, že pravda je vždycky u menšiny.

*Žantovský: Z Halíkova zmíněného výroku, že menšina má vždy pravdu, nutně plyne, že většina tedy nemá pravdu nikdy. To znamená, že demokratický systém je vlastně špatně. Když to vezmu do důsledku, tak úplně nejmenší menšina je jedinec, jeden člověk, jeden Halík. Berme tak za jednotku menšiny jeden halík. A tento jeden Halík se bude domnívat, že má pravdu, a protože bude v menšině proti 99,99 procenta ostatních, prostě sto procent mínus Halík se bude domnívat něco, ale Halík se bude domnívat něco jiného, tak pravdu bude mít tím pádem on, protože on je ta menšina. Ale přesto tenhle člověk, který se neštítí nazývat profesorem, teologem, psychologem, myslitelem, spisovatelem a nevím, čím ještě, vypouští do světa tyhle nesmysly. Za to by dítě na prvním stupni základní školy propadlo z počtů.

*Dnes je možné udělat si vědu z čehokoli se namane. To je koneckonců vidět třeba na „prof.“ Putnovi, jehož hlavní „vědou“ je jeho sexuální orientace.

*Kundra je podle Soukupa „takové ocelové kladivo pravdy, lásky a Zdeňka Bakaly.“ „Jak to tak u těch hysterek bývá, piští tak nahlas, že přes ty vysoké oktávy není slyšet nic jiného, třeba fakta. Prostě Kundra sem, Kundra tam,“ parafrázoval Soukup legendární Zemanův výrok na adresu ruské hudební skupiny Pussy Riot.

*75 procent obyvatelstva Spojených států doslova věří v Ďábla. Před několika lety proběhl průzkum veřejného mínění na téma evoluce. Počet lidí, kteří byli přesvědčeni o pravdivosti Darwinovy evoluční teorie, byl menší než deset procent. Asi polovina populace věřila v církevní doktrínu vývoje řízeného bohem. Většina zbývajících pravděpodobně věřila, že byl svět stvořen před pár tisíci lety.

*Podle kvalifikovaných odhadů bylo pravověrnými během honu na čarodějnice v 16. až 18. století v západní Evropě upáleno, umučeno či pověšeno nejméně 200 tisíc žen. Domnívat se, že dnes je lidstvo moudřejší, znamená zapomínat na holokaust ve 20. století.

*Lidé se chopili nevědomosti a přetavili jí v instituci (církev). Založili školy a učí se nevědění obalit slovy.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments