WHO: znečištěný vzduch je skoro v celé naší zemi

Česky nadsazené limity to maskují. Je naléhavě potřeba omezit spalování uhlí

Tisková zpráva Hnutí DUHA

středa 9. května 2018

Silně znečištěné ovzduší v ČR se zdaleka netýká jen Ostravska. Mezinárodně doporučený hygienický limit [1] pro koncentraci nebezpečného jemného prachu splňují u nás jen odlehlé lokality na Šumavě a několika dalších místech [2, přiložená mapa]. Ukázala to nedávná aktualizace databáze znečištění ovzduší Světové zdravotnické organizace (WHO).

Přitom podle českého zákona o ochraně ovzduší mají s plněním limitu problém pouze části průmyslového Ostravska. Český limit je totiž 2,5 x vyšší než zmíněné doporučení WHO [3]. To vytváří dojem, že znečištění prachem se týká hlavně severní Moravy a vybraných (například dopravně zatížených) míst. Zlepšit tuto situaci mohou právě nyní poslankyně a poslanci v projednávaném zákonu o ovzduší.

Česko je jemným polétavým prachem zatíženo celoročně a téměř všude. Proto jsme po Bulharsku, Polsku a Maďarsku čtvrtá nejznečištěnější země EU [4], v průměru překračujeme doporučený roční limit dvojnásobně, na některých místech až téměř čtyřnásobně.

Důvodem této úrovně znečištění je zejména spalování uhlí v domácích kotlích a kamnech, ale také doprava (zejména dieselová auta). Uhelné elektrárny a teplárny jsou pak hlavním zdrojem látek, z nichž vzniká prach až v atmosféře [5].

Vlivem zvýšených koncentrací prachu roste celková nemocnost i úmrtnost, zejména na onemocnění srdce a cév, mrtvice, onemocnění dýchacího ústrojí, kojenecká úmrtnost a potíže astmatiků, chronická bronchitida. Ultrajemné částice (velikost 0,001–0,1 mikrometru) mohou proniknout i do krevního oběhu, odkud se dále dostanou do všech orgánů. Prach na sebe navíc váže organické látky souhrnně označované jako benzo(a)pyren, který má prokázaně karcinogenní účinky. Každý rok vlivem znečištění předčasně zemře 11 tisíc Čechů a Češek [6].

Hnutí DUHA apeluje na vládu, aby silně přidala v řešení příčin znečištění. Je třeba přijmout další omezení pro provoz starých kotlů a kamen, zpoplatnit škody, které pálení uhlí způsobuje, a podporovat výměnu kotlů (a nově i kamen) také u sociálně slabých (předfinancování, administrativní podpora atd.). Zároveň je třeba omezit znečištění z uhelných elektráren, které spalují velkou většinu uhlí. To mohou poslanci a poslankyně udělat již tento měsíc, kdy bude sněmovna projednávat ve třetím čtení novelu zákona o ochraně ovzduší. Piráti k ní navrhli kompromisní pozměňovací návrh, který omezí možnost uhelných elektráren dostat výjimku z nových limitů pro vypouštění znečištění maximálně do konce roku 2025 [7]. Návrh se netýká tepláren. Pomohlo by také zavádění přísnějších pravidel pro vjezd nevyhovujících aut do měst a rozšíření a zdražení mýtného pro kamiony.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: “Pokud nežijete uprostřed Šumavy, tak trvale dýcháte více nebezpečného jemného prachu, než je hygienický limit doporučený Světovou zdravotnickou organizací. Pokud však nežijete na Ostravsku, tak je to dle českého zákona v pořádku. Stanovuje totiž limit 2,5 krát vyšší, než doporučují přední světoví odborníci na ochranu zdraví. Situace má však řešení, v první řadě omezit spalování uhlí. Musíme dál limitovat provoz starých uhelných kotlů a kamen, ale stát zároveň musí podporovat jejich výměnu i v chudých domácnostech. Na stole je také návrh na omezení výjimek z limitů pro znečišťování pro staré uhelné elektrárny, které beztak vyrábějí elektřinu na vývoz.”

Poznámky:

[1] WHO doporučuje pro jemný prach PM2,5 (prachové části menší než 2,5 mikrometru) limit 10 mikrogramů na metr krychlový v průměru za rok. Počítá tedy s tím, že jsou dny, kdy je limit překročen, ale zaměřuje se na celkovou a dlouhodobou zátěž populace znečištěním.
WHO Air quality guidelines for particulate matter, ozone, nitrogen dioxide and sulfur dioxide (str. 9): http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/69477/WHO_SDE_PHE_OEH_06.02_eng.pdf?sequence=1

[2] ČR lze přiblížit v mapě dostupné na: http://maps.who.int/airpollution/
Pouze zelené plochy splňují doporučený hygienický limt. Naopak dvojnásobek vykazuje například Ústecko a téměř celá Morava, ještě vyšší znečištění pak Ostravsko.

[3] Český limit je 25 mikrogramů na metr krychlový v ročním průměru: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/isko/info/limity_CZ.html

[4] http://gamapserver.who.int/gho/interactive_charts/phe/oap_exposure/atlas.html

[5] Podle dat Českého hydrometeorologické ústavu pochází z veřejné energetiky (tedy v tomto případě z uhelných elektráren a tepláren, neboť jaderné, plynové a obnovitelné zdroje toto znečištění neprodukují) 33 % látek z nichž vzniká v ovzduší prach. Nejde tedy jen o prach vypouštěný přímo ze zdrojů (to je průmyslem citovaných 7 %), ale také o oxidy dusíku a síry z nichž v ovzduší vznikají nitráty a sulfáty ve formě mikroskopických částeček pevné látky (tedy prachu): https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/zpravy_o_stavu_zivotniho_prostredi_publikace/$FILE/SOPSZP-Zprava_ZP_CR_2015-20170301.pdf (str. 31-35, graf 2 na str. 33)

[6] Air Quality in Europe 2017: https://www.eea.europa.eu//publications/air-quality-in-europe-2017

[7] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/pirati-predlozili-kompromis-k-zakazu-vyjimek-pro-znecisteni-z-uhelnych-elektraren

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
10. 5. 2018 10:09

Za úvahu by stálo převedení dotací z fotovoltaiky na plynová topení, která v minulosti retrográdním vývojem byla opuštěna a lidé se navrátili k pevným palivům.
Dále článek obsahuje politicky nekorektní formulaci ,,piráti“ , namísto
,,pirátky a piráti“

Tom1622
Tom1622
10. 5. 2018 11:57

Jo a podle mapy se nejvíc uhlí protopí na sahaře . Máme menší koncentraci než zabajkalsko , větší než Petrohrad . Není to zvláštní ? V tajze mají znečištěný vzduch ?

Amenre
Amenre
10. 5. 2018 13:30

Nevím, ale vysoká koncentrace jemného prachu v pouštních státech mě moc nepřekvapuje. Asi by bylo dobré příště lépe definovat pojmy a příčiny.
Netvrdím, že dýchat přírodní jemný pouštní písek je nějak zdravé, ale za něj nemůže žádné uhelná elektrárna nebo automobily.

Gatta
Gatta
10. 5. 2018 13:55

idiotronic napsal

Za úvahu by stálo převedení dotací z fotovoltaiky na plynová topení, která v minulostiretrográdním vývojem byla opuštěna a lidé se navrátili k pevným palivům. Dále článek obsahuje politicky nekorektní formulaci ,,piráti“ , namísto
,,pirátky a piráti“

Já bych se raději na tenký gendrový led raději nepouštěl – protože se jeden hned automaticky dopouští dalších a dalších nekorektností – minimálně opomenutím „třetího pohlaví“ … nebo kolik jich vlastně je …
http://www.eccentricclub.cz/2015/01/mame-mit-v-obcance-uvedeno-pohlavi-52-variant-pohlavni-orientace-na-facebooku/

No, ale mnozí nekorektní konzervativci vidí (pochopitelně trestuhodně) tuto velmi složitou problematiku stále jěště dnes značně zjednodušeně :-)
https://imgur.com/gallery/Avc93

Gatta
Gatta
10. 5. 2018 14:26

K článku:
Dobrá, jsem pro. Něco zakážeme, na jiné dáme limity – uděláme zákony a samozřejmě nezapomeneme na účinné, takřka likvidační sankce.
A ono to opravdu bude fungovat … aspoň trochu … a dokud bude teplé léto.
A dál … ???

V článku je jeden dobrý odkaz – velmi poučné čtení:
https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/zpravy_o_stavu_zivotniho_prostredi_publikace/$FILE/SOPSZP-Zprava_ZP_CR_2015-20170301.pdf

Pozn:
A co se týká prašnosti, tak moje poslední zkušenbost byla skutečně hnědá mlha s viditelností cca 50metrů – větrem zvednutá půda ze suchých polí s dosud nevzrostlou kukuřicí a slunečnicí .

Gatta
Gatta
10. 5. 2018 14:35

PS
Sice to není nanoprach – ale taky to lítá … to každoroční žluté řepkové svinstvo.

comment image
comment image

idiotronic
10. 5. 2018 20:35

Slyšel jsem, že řepka se maďarsky řekne bábiskápuszta…

racek
racek
15. 5. 2018 21:20

Gatta napsal

PS
Sice to není nanoprach – ale taky to lítá … to každoroční žluté řepkové svinstvo.

comment image
comment image

No, za ten pyl opravdu Babiš nemůže. Byl to pyl borovic a i smrků. Prášilo to opravdu šíleně, jak jsem viděl u borovic a smrků na vlastní zahradě. Ovšem ten zápach řepky je opravdu strašný.
Babiš řepku ovšem nepěstuje. Část jí zpracovává. Jinak se hlavně vyváží do Německa, aby měli čím plnit své limity. Je to plodina značně destruktivní pro živočichy i pro půdu, kterou silně degraduje. Viníka hledejte tam, kde schválili příslušné dotace a taky u těch co je prosadili. Ti druzí jsou Zelení a další ekoteroristé. Ty první znáte. Stačí se podívat na hlasování. No a pěstitelé pěstují jen to, co se jim vyplatí. Je to jasné?

Gatta
Gatta
16. 5. 2018 8:21

Re racek – jasně, vinit ze všeho Babiše je zjednodušující – a kéž by to mohlo být tak jednoduché, ale … Semenné roky stromů jsou (podle druhů a navíc nezcela pravidelně) tak jednou za několik roků – pyl z řepky je každoročně – když kvete řepka. Navíc i prostým okem je k rozeznání – je zcela odlišný – mnohem větší. Ten smrad mi vadí ještě tak ze všeho nejméně. Kolik čeho Babiš pěstuje, to vědí tak akorát jeho agronomové a účetní. Babiš a jiní velkovlasníci a provozovatelé zemědělské půdy obvykle nemají na poli napsáno kdo je za něj odpovědný –… Číst vice »

racek
racek
16. 5. 2018 19:25

No, v družstvu kde jsem podílníkem jsme se před pár lety rozhodli, že živočišku ano a řepku ne. Dneska to bohužel máme naopak. Žít se musí. Jinak pyl s řepky je dosti velký a daleko nedoletí.
S ostatním nemám problém souhlasit. Říkám bohužel. Je to průšvih.

peter.
16. 5. 2018 20:00

racek napsal
Babiš řepku ovšem nepěstuje.

Repka je pre poľnohospodárov výhodná aj preto,lebo Babiš im zafinancuje osivá a chémiu vopred.Poistí si tým dodávateľov a poľnohospodár si nemusí brať úver na založenie úrody.Je to obojstranne výhodné.Kto by sa staral o takú maličkosť akou je devastácia pôdy.Veď títo tzv.farmári negazdujú na vlastnej pôde,ale väčšinou na prenajatej.Hovoria si poľnohospodári a pri tom sú to len kšeftári.