Za peníze z šedé ekonomiky by se mohlo vytvořit 1,5 milionu slušně placených pracovních míst

Češi ročně před veřejnými institucemi skryjí ekonomické transakce až za 614 miliard korun, tato částka se v posledních letech přitom příliš nemění. Významný podíl stínových aktivit se týká malých hotovostních plateb, které domácnosti provádějí v sektoru služeb. Uvádí to studie Stínová ekonomika v ČR, kterou představilo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA).

Za všechny peníze, které se ročně protočí v české stínové ekonomice, by se podle analýzy CETA mohlo vytvořit přes 1,5 milionu pracovních míst oceněných průměrnou mzdou. Odhady úřadů práce, podle kterých až třetina nezaměstnaných pracuje na černo, tak dostávají reálný rozměr.

Stínovou ekonomiku CETA chápe jako součet úmyslně neregistrovaných a skrytých aktivit (skrytá ekonomika), nelicencovaných (trh s alkoholem a tabákem) a nelegálních činností (trh s drogami a prostituce) a samoobslužných aktivit (například přímý prodej zemědělských produktů, hlídání dětí sousedům).

Podle výpočtu metodou MIMIC dosahuje stínová ekonomika v ČR zhruba 15 procent hrubého domácího produktu a v posledních letech mírně klesá.

„V Česku se na stínové ekonomice největší měrou podílí sektor stavebnictví a sektor velkoobchodu a maloobchodu (včetně opravy a údržby automobilů), aktivity jsou velmi důkladně skrývány také ve zpracovatelském průmyslu a v sektoru ubytování, stravování a pohostinství,“ tvrdí analytik CETA a spoluautor studie Jonáš Rais.

Podle uvedené studie činí v české ekonomice daňová mezera 22 procent teoretického výběru DPH. Velký problém je podle Roda i skrývání aktivit na trhu práce. Podle odhadu Českého statistického úřadu zaměstnání nelegálně vykonává asi 200 tisíc lidí.

Rozsah české stínové ekonomiky v rámci celé Evropské unie je však stále podprůměrný a za většinou států západní a severní Evropy stále zaostává. Průměrný objem stínové ekonomiky v EU činí asi 18,6 procenta. Nejmenší relativní velikost generuje Rakousko (7,8 procenta HDP) a největší podíl stínových aktivit pozorujeme v Bulharsku (31 procent HDP).

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
9. 11. 2015 6:04

comment image

fajt
9. 11. 2015 6:39

šedou ekonomiku bych už vůbec neřešil, spíše dalšího ( tentokráte muslimského) protektora, jak se dnes ukazuje český důchodce je hluboko za bodem zlomu ( jinak by tady v kokotlině nemohli vládnout takoví pašíci jako je např. Sobotka, Babiš, radioaktivní Kalousek či pokrákaný flanďák z rakouské Moravy a další bravci ) a není schopen v podstatě už ničeho a protože se islám jeví jako zdravá alternativa pro Evropu, už bych teď na místě zavatovaných švejků hledal svého muslimského ochránce ( pokud už nemají v plánu ve své nové domovině zatajit své bílo horské předky ), a to dříve, než se to… Číst vice »

Gatta
Gatta
9. 11. 2015 8:55

Ta „šedá ekonomika“ je vlastně úplně „normální ekonomika“, jen prováděná mimo daňový systém státu – tedy především mimo DPH a daň z příjmu. Takovýto „šedý režim“ tedy ve své podstatě zlevňuje nabízenou práci a výrobky ale nenaplňuje státní pokladnu. Pokud by na se na všechny „šedé produkty a služby“ uplatnila platná daň, tak by, při dnešní koupěschopnosti, následně klesl objem prováděných prací a produkce takovéhoto zboží. Vybrané prostředky by skončili v rozpočtu státu – toho státu o kterém se nás už 25 roků státní úředníci svými slovy i svými činy snaží přesvědčit, že stát je ten nejhorší hospodář. Lze tedy… Číst vice »

Alena
Alena
9. 11. 2015 9:33

pane Gatto, popsal jste to přesně i za mne. Dodávám:
Důchodci s mizernými důchody, za pana Kalouska, kdy si nemohli uplatnit odčitatelnou položku a platili daně jako mourovatí, pro ně byla šedá ekonomika záchrana. Tipuji, že po zavedení EET šedá ekonomika vzroste. Každé daňové přiznání, kontrolní hlášení, je evidováno, kontrolováno a sankcionováno naším daňovým systémem- s výjimkou těch, kdo jsou mimo systém.
A loupežníci s bílými límečky se zaslouženě producírují v naší veřejnoprávní TV, když odvádějí poctivý kus práce a ohýbají legislativu ve svůj prospěch

Sio
Sio
9. 11. 2015 10:49

@Gatta, Alena: souhlas. Jen z toho plyne také několik nepříjemných faktů: 1. kdo pracuje legálně, doplácí na daních to, co nezaplatí jiní a to semi nelíbí 2. nelegální práce je vykonávána cizinci, dnes Vietnamci, Ukrajinci … zítra? 3. Ta pracovní místa, pokud jde o práci potřebnou by vznikla i tak. Jenže – znamenalo by to nezbytnost dát více vydělat i střední třídě. Nízké platy nižších tříd znamenají i nižší platy středních tříd. Ty si pak mohou určité věci pořídit nelegálně levněji a s tím se počítá. Kdyby Vietnamci prodávali dráž oblečení, stavebníci zaplatili více za dílo, vznikl by i tlak… Číst vice »

Gatta
Gatta
9. 11. 2015 11:39

Re Sio – samozřejmě máte plnou pravdu – ovšem nevím, nevím jestli by to tak opravdu fungovalo. Ve svém chování nižší vrstvy (obecně) vždy napodobují vrstvy vyšší, podřízení nadřízené … Tedy je úlohou elit nastavit správná pravidla. A to i svým příkladem. No a ve státě kde je, ne veřejným ne tajemstvím, ale denodenně i mediálně opakovanou skutečností, že : „Čím víc se vybere, tím víc se rozkrade.“ tam těžko hledat nějkou občanskou odpovědnot k takovému celku. Prostě na řád a pravidla se už tady přestalo věřit. Mocní vytloukají finančně klín klínem s ohledem na svoje příjmy, příjmy svých sponzorů… Číst vice »

humbru
humbru
9. 11. 2015 15:08

Daně by měly být především silně progresivní. Neinvestované peníze ponechané jednotlivci na spotřebu, by měly být x… násobkem průměrné mzdy (podle tak maximálně pětinásobkem). Vyjímku by tvořily jen odměny z patentů.

fajt
9. 11. 2015 16:49

šedá a černá ekonomika patří ke kapitalismu jako láhev chlastu k alkoholikovi, tohle nejde spravit ani vyléčit pokud si závislák nechce odepřít drogu – a jak říkával kolega, nejlepším daňovým přiznáním je dávka ze železa tím správným směrem, pak se začínají pružně ohýbat všechna betonová pravidla od samotných systémových hovad…jenom cituji. ..)

https://www.youtube.com/watch?v=QvifLOoJkFk

bbb
bbb
9. 11. 2015 17:02

Práce bez faktury: bez záruky

Drak
Drak
9. 11. 2015 21:45

Velmi hezký PR článek, směřující ke zrušení hotovosti. Skoro, jako by to objednal Babiš. Žádné peníze, všechno elektronická, evidovaná platba, s možností kdykoliv, kdekoliv, neposlušné a nepohodlné odstřihnout od zdrojů.
Ta naš vláda kolaborantů a šmejdů, dělá, co se jí nařídí , hlavně proti těm, co jí platí.

Sasin
Sasin
9. 11. 2015 22:24

„Za peníze z šedé ekonomiky by se mohlo vytvořit 1,5 milionu slušně placených pracovních míst“ Teď posledně jsem slyšel Kadimůru, pracovní návyky je potřeba udržovat snad až za každou cenu. Já už jsem z vás tady fakt unavenej. Vy si vážně nigdo nedokážete představit žít bez otroctví a otrocké práce? Stačilo by jen podíl na půdě a rozpočtu. Ani to vám hlava nebere? Šak ty továrny a technologie stejně vymysleli vaši předci aby to otroctví vůbec šlo unést. A vy furt nedáte pokoj a chcete žetězy na nohy, na ruce, na držku, na oči, na uši. Už vám vůbec nerozumím.… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
9. 11. 2015 23:04

Sasin napsal „Za peníze z šedé ekonomiky by se mohlo vytvořit 1,5 milionu slušně placených pracovních míst“ Teď posledně jsem slyšel Kadimůru, pracovní návyky je potřeba udržovat snad až za každou cenu. Já už jsem z vás tady fakt unavenej. Vy si vážně nigdo nedokážete představit žít bez otroctví a otrocké práce? Stačilo by jen podíl na půdě a rozpočtu. Ani to vám hlava nebere? Šak ty továrny a technologie stejně vymysleli vaši předci aby to otroctví vůbec šlo unést. A vy furt nedáte pokoj a chcete žetězy na nohy, na ruce, na držku, na oči, na uši. Už vám… Číst vice »

Sasin
Sasin
9. 11. 2015 23:39

Georgius z Raduně • 9. Listopad 2015 Gdysi, gdyž odvedli někoho na 30 let do vojenského mundůru, měl šanci, že po třiceti letech dostane navaleno zpátky. Mohl si zatrtkat s mladýma holkama a nadělat hodně faganů. Dostatl zásluhy. Lidem začalo stačit, že je nebijou na pracovišti, že dostanou nějakou výplatu a že se můžou umejt, nažrat a vyspat na dluh. Tak to jsou výdobytky jako bejk. Jo a cigáni jsou slabým odvarem, jsou to vlastně naši nepochopení kamarádi. Aj by pomáhali, gdyby to nebylo pracný. Ale ti, co se valí do západní Jevropy, kterých se taky nebudeme schopni bez krveprolití… Číst vice »

Sasin
Sasin
9. 11. 2015 23:41

Jó a prachy za tabák si klidně vemou. Jestli je to už 80% daň? 100g za 300,- a furt to zvyšujou. Nigdy se nezeptali, jestli smí.

Sasin
Sasin
9. 11. 2015 23:42

Komentář čeká na schválení. Georgius z Raduně • 9. Listopad 2015 Gdysi, gdyž odvedli někoho na 30 let do vojenského mundůru, měl šanci, že po třiceti letech dostane navaleno zpátky. Mohl si zatrtkat s mladýma holkama a nadělat hodně faganů. Dostatl zásluhy. Lidem začalo stačit, že je nebijou na pracovišti, že dostanou nějakou výplatu a že se můžou umejt, nažrat a vyspat na dluh. Tak to jsou výdobytky jako bejk. Jo a c-i-g-á-n-i jsou slabým odvarem, jsou to vlastně naši nepochopení kamarádi. Aj by pomáhali, gdyby to nebylo pracný. Ale ti, co se valí do západní Jevropy, kterých se taky… Číst vice »

Sasin
Sasin
9. 11. 2015 23:43

Komentář čeká na schválení.

Tady se nesmí napsat c-igá-n?

Gatta
Gatta
10. 11. 2015 8:32

Drak napsal Velmi hezký PR článek, směřující ke zrušení hotovosti. Skoro, jako by to objednal Babiš. Žádné peníze, všechno elektronická, evidovaná platba, s možností kdykoliv, kdekoliv, neposlušné a nepohodlné odstřihnout od zdrojů. Ta naš vláda kolaborantů a šmejdů, dělá, co se jí nařídí , hlavně proti těm, co jí platí. Přesně tak jak píšete. Ale ani pak šedá ekonomika stejně nezmizí. Kdo bude mít „cokoliv k výměně “ – tedy svoji práci, svoje znalosti, svůj čas, či nějaké produkty – stejně bude měnit. Když se na tu dnešní snahu o tu dokonalou všudypřítomnou kontrolu všeho a všech dívám historicky a… Číst vice »

Megafon
Megafon
10. 11. 2015 13:45

Já myslím, že poměrně velké prachy unikají státu ve vzduchu. Chtělo by to zdanit ještě vzduch k dýchání a pak by se celý ten daňový balík mohl jmenovat “ Daň ze života“. Ono by nás potom přešla chuť chtít se narodit.

PB
PB
10. 11. 2015 21:20

Místo šedé ekonomiky by velká část odešla jako zisky do zahraničí, menší část do daňových rájů a velmi malá část do daní státu, ale určitě ne do pracovních míst. Musí se začít od největších podvodů na státu a na občanech. Ty malé podvody z šedé ekonomiky nejsou rozhodující.