Zamyšlení nad vodou

Reklama


Samozřejmě jsem bez jakýchkoli pochybností o tom, že privatizace vodovodních a kanalizačních sítí byl zločin. A víme dokonce konkrétně, kdo pro to hlasoval, dá se to dohledat a obyvatelstvo by to mělo vědět.

Měli bychom ale vodou i teplem více šetřit. Zrovna tento týden v pražském paneláku vypnuli teplou vodu. Tedy příjemné to nebylo, avšak zjistil jsem, že se :

  • umyji i ohřátím jen 2 l vody v konvici a jejím následným rozředěním poměrně dobře a to kompletně. Na závěr se pak zdravě a krátce :-) osprchuji studenou;
  • další 2 l horké vody spotřebuji denně na nádobí, pokud si zašpuntuji dřez a oplachuji následně;
  • k tomu asi 50 litrů studené (včetně splachování) a možná dalších 100 l týdně na praní;
  • tj. 400 + 30*60, tj něco přes 2 kubíky měsíčně na mou osobu.

Doma spotřebujeme 15 kubíků měsíčně (3 osoby), zahrádku zaléváme ze studny, to nepočítám. Nechci tvrdit, že je nějaký ideál spotřebovat 2 kubíky měsíčne na osobu, tj, cca 70 l denně, ale jde to. A u nás doma je spotřeba dvouapůlnásobná.

Možná to také stojí za zamyšlení? Jednoznačně nejvyšší spotřebu vytváří splachovací záchod, mytí ve vaně, praní a mytí nádobí .

Možnost úspory vody i při splachování v paneláku:

http://www.ceskykutil.cz/domacnost/uzitkova-voda-na-wc-1

Majitelům studny se nabízí i jiné řešení.

https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/1933-splachovac-wc-vs-cerpadlo-ze-studny.html

Abych nenosil dříví do lesa, zajímavé postřehy k možnostem úspory vody jsou zde:

http://www.cenyenergie.cz/spotreba-vody-v-domacnosti-tipy-jak-setrit/#/promo-ele

Zcela samostatným tématem je balená voda. Kupovat, či ne? Popravdě, já piji většinou všemožné čaje a kafe. Vodu z vodovodu málokdy. Musím konstatovat, že i když je kubík balené vody cca 20-30krát dražší, má většinou o dost lepší chuť a patrně i kvalitu. Má to samozřejmě jeden zádrhel. PET-ky se nesmějí dostat v průběhu distribuce na slunce, jinak uvolňují jedovaté látky. Nemají se prý dávat ani do mrazáku. Kdo vám to dnes zaručí?

Přejít do diskuze k článku 26 komentářů