Zármutek z naděje na mír – vede Schwarzenberg

O půlnoci ze 14. na 15. února má podle dohody z Minsku zmlknout na jihovýchodě Ukrajiny hřmot války a má se vykročit k míru. Člověk by čekal, že ukončení masakrování lidí s odhadovanou ztrátou několika desetitisíců lidských životů přijme svět s vděčností a s nejhlubším uspokojením – ale omyl, tu dohodu totiž vedle německé kancléřky Merkelové, francouzského presidenta Hollanda a ukrajinského prezidenta Porošenka pomáhal vypracovat i ruský prezident Putin, a už jenom tahle skutečnost je pro jisté lidi jako červený hadr, ostře rozmávaný před očima býka. Protože pro ně platí, že co od Putina vzejde, jako by od ďábla pošlo, co z Rusi přijde, nechť s bolestí v ohni shoří.

Ano, mám na mysli především Karla Schwarzenberga, který očekávání nezklamal ani tentokrát. Myslím očekávání, že to bude právě on, kdo dohodu, na níž se i Rusko se svým prezidentem podílelo, přijme nejodmítavěji ze všech politiků nejen Evropy ale i celého světa. Právě v USA svými znalostmi (že by o Bilderbergu?), rozšiřoval duševní obzor vysokoškoláků univerzity v Iowě, když jej tam dostihla otázka redaktora Parlamentních listů, co na minskou dohodu říká?

„Nevěřím, že by příměří dohodnuté v Minsku mělo dlouhého trvání,“ odpověděl Schwarzenberg, a postěžoval si hlavně na to, že na summitu nebyla ani slovem zmíněna ruská agrese. I na to, že Putin řekl, že se Kyjev musí s povstalci dohodnout. Putin prý nevede válku kvůli několika vesnicím na jihovýchodě Ukrajiny, tam prý podle Schwarzenberga jde o celou Ukrajinu, aby zas padla na kořist Moskvě. Pokud Západ neukáže Rusku a Putinovi sílu, bude konflikt pokračovat, uvedl Schwarzenberg a rozhovor s redaktorem Parlamentních listů uzavřel svým známým požadavkem, aby Západ pomohl Ukrajině dodávkou zbraní.

Ano, tedy žádné sjednávání příměří, žádné zastavování palby, jak to chtěli a chtějí účastníci summitu v Minsku, ale zbraně a nové zbraně, střílení, granáty, další bombardování občanů jihovýchodní Ukrajiny, až třeba do jejich úplného vymazání z povrchu zemského, to je recept, který náš spíše bojechtivý polní maršál než člověk a poslanec a předseda zahraničního výboru sněmovny dává k dobru jako představitel onoho politického směru u nás, který si do praporu vytkl slova „pravda a láska“ a myslel jimi co nejupřímněji „lež a nenávist“. A nic o této pravdě nevypovídá průkazněji než už shora zmíněná skutečnost, že se můžete – jak jsem to dnes učinil já – celé hodiny prodírat vyjádřeními politiků celého světa (dokonce i včetně z nenávistí k Rusku pološíleného amerického senátora McCaina), a na tak tvrdé odsouzení snahy čtyř politiků z Minsku zastavit tok ukrajinské krve nenarazíte. Možná s výjimkou ukrajinského premiéra Jaceňuka, který ovšem od svého vyjádření, jak v roce 1944 napadlo Rusko Německo a Ukrajinu, se ocitl jaksi mimo soutěž.

Zase jsme zkrátka v něčem na čele.Takové lidi volíme za své představitele. A představuje-li už předseda zahraničního výboru naší poslanecké sněmovny popsanou hodnotu, cítí člověk nutkání uchýlit se k samému ministru zahraničí, zda by od něj pro uklidnění duše neuslyšel cosi povzbudivějšího. Takže si ho poslechněte: „Vyhráno zdaleka není. Počkejme si, jak Rusko dohodu z Minsku naplní.“

Chudák si asi nestačil všimnout, že minimálně devadesát procent všech úkolů, které minská dohoda obsahuje, se ukládá nikoliv Rusku, ale Kyjevu. A to včetně toho nejošemetnějšího, kterým je vytvořit do konce roku 2015 novou ukrajinskou ústavu, předpokládající decentralizaci s ohledem na zvláštnosti jednotlivých regionů (myšleny Doněcká a Luhanská oblast).

Tady se bude lámat chleba ze všech nejtvrdší, a bude se lámat na Ukrajině a ne v Rusku. Ale zvyk je železná košile, že pane ministře?

5
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Autoři komentářů
Magnus Maximusrayjohkop@seznam.czhudryperfajt Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
fajt
Člen
fajt

že je von Kadl vychcaný kokot, to ví snad každý a dá se s tím i počítat ( pří jeho rodinné zdegenerovanné šlechtické anamnéze ), ale že na sebe dokázal nabalit skoro půlku tohoto nárůdku, tak to je teprve tragedie. ..)

ale i tak, v Evropě není na čem solidním stavět ( a poslední století bylo úplně zběsilé) to je snad ruským bohatýrům jasné. ..)

hudryper
Člen
hudryper

Mám v ruce knihu s výstižným názvem : „Proveď vola světem, volem zůstane“ autora Milana Kohouta. Možná by se dalo na toto téma použít,jen bych zaměnil vola za darebáka bez svědomí.
K jeho tak zvanému šlechtictví by Ostravak řekl : „Jak je člověk něuroda,nepomože mydlo,voda“.

johkop@seznam.cz
Člen
johkop@seznam.cz

Tenhle dědek/ Schwarzenberg/ již napáchal tolik zla, že by již neměl nikde vystupovat a vzdát se poslaneckého mandátu.

ray
Člen
ray

Je to opravdu svině. Jsem moc rád, že nakonec není naším prezidentem, že je jím Zeman (kterého jsem však nevolil). Kdyby byla tahle svině naším prezidentem, byli bychom na čele v protiruském tažení, takto jsme někde hodně vzádu. Naštěstí.

Magnus Maximus
Host
Magnus Maximus

Šláfenbergovi už fouká pod tašky. Mějme s ním soucit. To víte že každé ráno než ho zprovozní, ho musí kompletně umýt a vyměnit pleny ?