Zastavíme ekonomickou migraci?

Existuje široká společenská shoda na tom, že ekonomická migrace, tedy útěk před bídou a cesta za lepším, nemá oporu v základních lidských a právech a ekonomičtí migranti nemají žádný nárok na pomoc a podporu, ale naopak my máme právo, ne-li přímo povinnost, jim v cestě k nám bránit a pokud už pro ně chceme něco udělat, tak zlepšovat životní podmínky u nich doma.

To ovšem platí jen pro černochy z Afriky, s bělochy z Moravy je to úplně jiná. Jejich ekonomickou migraci do Prahy podporujeme za cenu její devastace tzv. developery, rakovinného bujení hlavního města do šířky a do výšky i likvidací volných ploch a „ladem“ ležící zeleně. Proč nepomáháme Moravákům, aby mohlizůstat v Ostravě (no dobře, to je spíš Slezsko), v Brně, prostě u sebe doma? Jaký to má smysl natáhnout veškerou populaci do jednoho města a zkoncentrovat veškerou ekonomickou aktivitu na jednom místě? Nebylo by lepší, kdyby šla práce za lidmi, místo toho, aby se lidé stěhovali za prací? Nebylo by lepší, kdyby se dobře dalo žít v celé zemi, místo toho mít jedno město výjimečně bohaté v rámci celé EU a zbytek země vylidněný a zbídačený?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
18. 8. 2017 14:59

– A nebylo něco takového zde za socíku, kdy se fabriky stavěly tam kde bylo potřeba zaměstnat lidi? – Každé centrum moci má zájem o imigranty – pracovité, levné a pokud možno neviditelné. To by jinak i ty škaredé a málo placené práce museli dělat ti lidi z centra – a Sorry jako … Kdo by v Anglii trhal jahody? Nebo u nás dělal v sadech, vinohradech či na stavbách? Za ty peníze … – A vlastně, já tomu vůbec nerozumím – 27 let nás odborníci všech oborů a politici všech stran přesvědčují: ,- že jsme málo mobilní a flexibilní,… Číst vice »

jogín
jogín
18. 8. 2017 15:16

Centralizace zvyšuje výkon, jenže odsud až pocuď. Stačí se podívat na dálnici Praha-Brno. Rychlost i kapacita dopravy stoupla, jenže denně jsou zácpy. Byl ideál jedna fabrika na RVHP, ale když vyhořela rozvodna, třeba těsnění nebyla nikde. Totéž je o cenách a monopolech či oligopolech. Ekonomové by se měli pokoušet najít optimum a nehrát tolik na výhodu z rozsahu, obyčejně to končí obráceně.

Petrpavel
Petrpavel
18. 8. 2017 17:58

Má pravdu Tribun, bylo by lepší aby výrobní podniky šly za lidmi a ne naopak. Aby příchozí Moravané a Slezané (a Slováci) nevládli svým spoluobčanům z Prahy – byla by dobrá decentralizace moci, samozřejmě s patřičnou kontrolou a vyvozením odpovědnosti aby nevládli navěky jako nyní starostové-gubernátoři.
Nojo, jenomže naše nectěné volyčstvo volí stále stejně stále stejné systémové strany a hnutí.
Takže o socialistickém plánování a demokratickém centralismu se nám může jen zdát.

jaroslav tichy
jaroslav tichy
19. 8. 2017 8:06

Práce by skutečně měla chodit za lidmi a nikoliv naopak, jak jsme toho (spolu s negativními průvodními jevy) svědky dnes. Na doporučení (či příkaz?) jsme změnili ekonomický model podle washingtonského konsensu z počátku 90. let a přešli jsme na model „levné práce“ a podtržené vlastní měny. Stačí připomenout M.Topolánka, jak měl před pár lety hlavní starost, že nejsme stále ještě dostatečně konkurenceschopní z hlediska nízké ceny práce. Že pak lidé nebudou mít za co nakupovat výrobky, nikoho z těch „odborníků“ nenapadlo nebo jim to bylo jedno. Přijatý ekonomický model se vyčerpal, transformační polštáře (jak to svého času vzletně nazýval V.… Číst vice »

idiotronic
19. 8. 2017 9:57

jaroslav tichy napsal nejsme stále ještě dostatečně konkurenceschopní z hlediska nízké ceny M. Topolánek v cenové konkurenci obstál. Jeho kniha Co si myslí Topolánek (CEVRO 2005) je k dostání za 5 korun ve veřejné knihovně. Perfektní technický stav, patrně ji nikdo doposud neotevřel. Tento pán inicioval řadu dlouhodobých změn, například v pracovním zákonodárství. Pokud se týká (jistě správného) záměru vyrábět produkci s vyšší přidanou hodnotou, pak si pamatuji na lidi, kteří zbohatli v 90. létech na stloukání europalet, později pak vláda podpořila výstavbu fabriky na zelené louce Philips v Hranicích na Moravě, která byla chybná po všech stránkách a před… Číst vice »

Alena
Alena
19. 8. 2017 14:48

chybou je i špatný systém státní správy, a to ze dvou důvodů. Jednak nezohledňuje staré zemské hranice Čech a Moravy, jednak je předražený a nevýkonný. Přirozeným centrem Čech je Praha, o tom žádná.
Na Moravě ale chcípl pes a aktivnější občané se opravdu přesunují do Prahy.
Přitom trojúhelník významných měst Brno-Bratislava- Budapešť ( tedy centrum Velkomoravské říše)bude jednou vzkříšen a hospodářsky nabude na významu. Ale přes špatný systém státní správy budou velká města mohutnět nadále, i kdyby proběhla pozitivní změna v státoprávním uspořádání.. Důvodem je nesoběstačnost zemědělská, a diktát velkých korporací.

Alena
Alena
19. 8. 2017 15:01

ostatně, až se definitivně zařadíme v rámci vícerychlostní Evropy k Německu, bude naráz po problému. Česko zanikne a převezmeme německý správní systém. Vzniknou tři nové spolkové německé země- Čechy, Morava a Sudety.
Nikdo ani necekne, stejně jako za protektorátu ,kdy nám byla nadirigována jízda vpravo

fajt
19. 8. 2017 15:13

Alena napsal
Alena

pokud se tak stane ( a vše nasvědčuje, že jo), pak to s tím českým národovectvím a českými zájmy nebylo nikdy tak žhavé a opravdové – já mam už dávno jasné, venku švejka rubu, co se do něj vejde a tady ho totálně ignoruju. ..)

Alena
Alena
19. 8. 2017 15:28

fajt napsal
pokud se tak stane ( a vše nasvědčuje, že jo), pak to s tím českým národovectvím a českými zájmy nebylo nikdy tak žhavé a opravdové – já mam už dávno jasné, venku švejka rubu, co se do něj vejde a tady ho totálně ignoruju. ..)

jo, je to tak
jsou čestné výjimky, ale opravdu marginální. Stačí srovnávat s Poláky. Češi nejsou vlastenci. Až k tomu přibude multikulti vzdělávání, pak se ty zbytky Čechů budou za své vlastenectví stydět a nebudou ho prezentovat na veřejnosti

peter.
19. 8. 2017 16:01

Možno by bolo lepšie,keby sa názov článku preformuloval na:
“ Čo je potrebné urobiť,aby sa zastavila ekonomická migrácia?“A keď postavíme otázku takto,tak jedinou odpoveďou na ňu môže byť len „Vrátiť Československo hospodársky do pôvodného stavu,pred rok 1989.
Lebo keď od čísla 5,4 milióna obyvateľov odpočítam 1,2 mil.dôchodcov 1,5 mil.mládeže (deti a študujúca mládež),okolo 0,7 mil.nezamestnaných + sociálne odkázaných na podporu štátu,ľudí platených štátom(št.správa,armáda,učitelia,lekári…a bohvie koho ešte štát platí) a 0,5 mil.ľudí ktorí odišli robiť na chlieb do zahraničia,tak veľa možností ako zastaviť ekonomickú migráciu veru nemáme.
„Tučnie“ len Bratislava a v ČR pravdepodobne Praha.

idiotronic
20. 8. 2017 1:06

peter. napsal „Vrátiť Československo hospodársky do pôvodného stavu,pred rok 1989. Kdybych to psal před 20 léty, řekl bych, že je to jako vrátit Drážďany a Frauenkirch před rok 1945. Ale jsem k smíchu. Když se natáčel v Německu film s dějem z roku 1989, po modernizaci drážďanského nádraží v devadesátých létech museli ,,autentické“ scény točit v Plzni, kde úprava na vzhled ,,1989″ byla jednodušší. Pamatuji se na to, protože tolik úplně mírumilovných policajtů se štíty v helmách a pendreky v rukou jsem nikdy neviděl (točilo se až po nočním uzavření nádraží). A Frauenkirch vstal z mrtvých. V Německu. V Plzni… Číst vice »

fajt
20. 8. 2017 7:57

Alena napsal jo, je to tak jsou čestné výjimky, ale opravdu marginální. Stačí srovnávat s Poláky. Češi nejsou vlastenci. Až k tomu přibude multikulti vzdělávání, pak se ty zbytky Čechů budou za své vlastenectví stydět a nebudou ho prezentovat na veřejnosti těch tři sta let pod habsburky a před tím podřadná existence v holy říši středověkých upalovačů v podstatě původní slovany v kotlině zahlušila, zbyli pouze knechti a jakýsi podivný pelmel ( což by nemuselo být nic špatného, kdyby tihle ořechové věděli, co chcou a pak i za to pořádně i vzali ), který byl ( a je) ohebný jak… Číst vice »

idiotronic
21. 8. 2017 4:23

Nesnažte se předpovídat budoucnost 40 let dopředu. Přivandrovalá šlechta,která Čechům na základě nařízení Marie-Theresie objednala učitele v němčině se upřímně divila,kde se tolik Čechů bere a co že to vlastně chtějí. Jen rakouští fízlové dobře věděli,že proti Rakousku existuje opozice a několik protirakousky laděných českých politiků vystihlo vhodný okamžik a dokázalo si poradit se založením vlastního státu a jeho obhajobou vůči (všem nenávistně naladěným) sousedům jak během, tak i po druhé světové. Asi posledním československým politikem byl Lubomír Štrougal, který rozuměl vedení státu, včetně jednání s gaunery,kterým běžely promlčecí lhůty za činnost v době druhé světové války. Další garnitury (Husák-Biĺak)… Číst vice »