Diskuze k článku


 • Alena • 18. prosince 2016

  Dotace v zemědělství byla vždy. Pouze za socialismu se tomu říkalo záporná daň z obratu a získal ji ten, kdo potravinářský výrobek koupil.
  Dnes patří dotace tomu, kdo půdu obhospodařuje. Síla šlechty a zbohatlíků je v tom, že své zájmy hájí zcela kolektivisticky semknuti, zatímco běžný občan je rozeštváván a v důsledku svých individualistických postojů je osamocen. Podotýkám, že pouze pronajímatelé dotace nedostanou, proto se na dotační listině neobjeví. Půdu pronajímají za cenu dotací, kterou dostává zemědělec. Netřeba zdůrazňovat, že čistí rentiéři tímto prodražují ceny potravinářských komodit.
  Střet zájmu nastává tehdy, pokud ti, kteří mají velkou část dotací dostat, mají páky na Státní zemědělský intervenční fond, který je rozděluje. Tím pak není zajištěno objektivní rozhodování o rozdělování dotací. ( Asi podobně jako ve zdravotnictví, ovládání zdravotních pojišťoven zájmovými skupinami a platby za úkony nemocnicím taktéž ovládanými stejnými zájmovými skupinami).
  Boj o Babiše mne však baví, argumenty protivníků neobstojí.
  Vždyť střet zájmů je již v tom, že tito podnikatelé se dotací nevzdají, tím se ani nevzdají členství v EU, i kdyby pro ČR to bylo bylo sebenevýhodnější. I kdyby konstrukce dotací byla sebehorší, jim to vyhovuje.Znovu a znovu zdůrazňuji, jsou podnikatelé, ne národohospodáři. Národ a zájmy obyčejných lidí je jim šumafuk.

 • peter. • 18. prosince 2016

  Alena napsal
  Pouze za socialismu se tomu říkalo záporná daň z obratu a získal ji ten, kdo potravinářský výrobek koupil.

  Alena.
  Boli to tzv.“diferenčné príplatky“.Udeľovali sa družstvám podľa pôdnoklimatických podmienok a bonity pôdy. Štát ich družstvám vyplácal na 100 Kčs tržieb.Tak napr.družstvá hospodáriace v horských a podhorských oblastiach mohli na 100 Kčs tržieb obdržať príplatok až 120Kčs,kým družstvá v nížinných oblastiach,s dobrou bonitou pôdy nemuseli dostať žiadny diferenčný príplatok.
  Aj tak dosahovali u nás dotácie do poľnohospodárstva len cca 70% dotácií,ktoré svojim poľnohospodárom vyplácali štáty ES.

 • peter. • 18. prosince 2016

  Alena napsal
  Národ a zájmy obyčejných lidí je jim šumafuk.

  http://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/za-socializmu-boli-potraviny-kvalitnejsie-sme.html?page_id=8646

 • Gatta • 19. prosince 2016

  Re Alena:

  Kacířský dotaz: Nebyla ta stará daň z obratu nakonec lepší, než celé slavné DPH ?
  Někde jsem nedávno četl, že (nejen) v USA ji mají dodnes.