Zítra vyjde slunce na západě

Tisková zpráva Hnutí DUHA

CO ŠLO LONI, LETOS NEJDE, TVRDÍ ŠÉFKA ERÚ VITÁSKOVÁ

úterý 20. listopadu 2015

Nevěrohodný stát a neperspektivní sektor – tak budou díky Aleně Vitáskové od dnešního rána vnímány Česko a všechny obnovitelné zdroje. Ostrouhají obce, farmáři i drobní podnikatelé a domácnosti. Nezávislý regulátor dává jasný signál, že s malou, regionální energetikou nepočítá a nedávno přijatá energetická koncepce státu ho nezajímá [1].

Pokud se skandální postoj šéfky ERÚ nezmění, tak v koši skončí plány obcí, farmářů a drobných podnikatelů na výrobu vlastní elektřiny, která by znamenala nižší účty za energie. Ušetřené peníze by tak nemusely odtékat velkým společnostem, ale protočit se v místní ekonomice.

Nevypsání podpory pro obnovitelné zdroje také zlikviduje nejen solární barony, ale i obce, farmáře s bioplynkami, majitele malých vodních elektráren či provozovatele větrných turbín. Desítky miliard budou muset odepsat i české banky. Česko čekají skoro jistě tisíce arbitráží.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA řekl: „Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková se rozhodla vyložit si probíhající notifikaci – pro zdroje stavěné do konce roku 2012 – jinak, než jak si ji vykládala loni, kdy podporu vypsala. Procesně se naprosto nic nezměnilo, ale ERÚ letos otočil o sto osmdesát stupňů. Je to podobné, jako kdyby letos začala paní předsedkyně tvrdit, že slunce vyjde zítra na západě, protože to slyšela cestou do práce. Nemůžu se ubránit dojmu, že jde o jakési zákulisní boje o post předsedkyně. Bohužel tím bez skrupulí do koše hází plány obcí, domácností, farmářů a drobných podnikatelů na výrobu vlastní elektřiny, která by jim snížila účty za energie a ušetřené peníze by nemusely odtékat velkým společnostem, ale protočit se v místní ekonomice.“

Poznámky:
[1] Podrobnosti na http://archiv.ihned.cz/c1-64883010-vitaskova-stopla-dotace-solarnikum-za-desitky-miliard

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LF
LF
22. 11. 2015 19:36

Nevěrohodný je především takový stát, který vybírá zvláštní daň na zelenou energii (a je jedno, jakou formou), aby ji pak vyplatil formou dotací různým kamarádíčkům.
Žádné dotace = žádná korupční příležitost.

cnemo
22. 11. 2015 20:06

Budiž pochválen: 1. Každý zkrachovalý solární baron, místo toho můžeme investovat do vědy, školství a zdravotnictví 2. Každá zkrachovalá bioplynka na zplynování potravin či fabrika na výrobu bionafty a jiných švindlů. Zachráníme kus půdy pro naše děti a ještě snížíme spotřebu fosilních paliv, která udržují tento švindl v chodu 3. Každá nepostavená či zkrachovaná větrná elektrárna, neboť u nás moc nefouká a my zachráníme tisíce ptáků, zachováme ráz krajiny a ještě ušetříme na nákladech za kompenzaci těchto neřiditelných „zdrojů“ v přenosové síti. Konečně se ukáže, jaká je ekonomie těchto zdrojů, ty co jsou opravdu ekonomické přežijí bez nejmenších problémů. Nedotování… Číst vice »

Sasin
Sasin
22. 11. 2015 21:03

Gdyby měli lidi vlastní zdroje, nejen elektřiny, prohlásí to klaněči telatům za protistátní činnost.
Věřte jen penězům a pohádce o tom, že byly vykonstruovány kvůlivá bájím o echkonomických křivkách blaha vzhůru a nigdy si nevšímejte pravých příčin jejich vyčarování. Hlavně zapomeňte, že peníze slouží hlaně k financování válek, politických stran a řízené likvidaci obyvatelstva. Věřte tomu, že vám slouží do roztrhání dokud se ucho neutrhne. Muheeeeeeeee

P.S. Říká se, že komu není rady…

Sasin
Sasin
22. 11. 2015 21:11

cnemo

Přidopotek
Gdyž se poprvé investor ocitne s prosíkem a vyplněnými papíry u lichvářa, je to tragické memento budoucích potíží.
Navíc se mi vůbec nezdá jedinečný objev pálení rostlin do kapalné a opětovně spalitelné hmoty jako smysluplný, páč to žádnou přidanou hodnotu vytvářet nemůže, jen zisk v tomto zkurvavjeném systému a to je memento ještě horší, než si začátečník de poprvé půjčit aby půjčoval druhejm. To jsou nechutnosti samy o sobě.

Točmistr
Točmistr
22. 11. 2015 21:23

No paráda. Dřív jsem měl pochybnosti, na které straně to hnutí duha stojí, ale teď to vím jistě. Umějí pěkně kydat špínu, sami celí v bílém. Vitásková asi někomu pije krev, a na kose jsme se mohli dočíst proč:
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/11/15/revoluce-v-tarifech-elektriny-prijde-v-roce-2017-pripravte-si-srajtofle/

K. J.
K. J.
22. 11. 2015 21:30

Paní Vitásková má mé poděkování. Jsem zlej xenofobní a neekologický zpátečník…

Při té příležitosti mě napadá, jak ekologicky zaměstnat těch 900 000 uprchlíků v Německu. Každej sedne minimálně na čtyři hodiny denně na rotoped s alternátorem a mají zelené elektriky habaděj… A bez dotací. A budou zdraví. Když bude síti hrozit přetížení, šlapat přestanou. Nebudou mít čas vymýšlet neplechu. Atd…
:-) :-) :-) :-) :-) :-)

brankoslav
brankoslav
22. 11. 2015 21:37

OT: Teď jsem si k práci pustil ČRo Retro- Reportáž z kapky vody (1956). Úžasné.

jogín
jogín
22. 11. 2015 22:49

Mám dojem, že zelené organizace fungují stejně jako Člověk v plísni a spol. Jejich hlavním cílem je zničení zdejší ekonomiky a přesun výrob do USA. Tím nemyslím spoustu hodných lidí, kteří mají starost o přírodu a snaží se o ni pečovat. Jenže velké zelené organizace jsou totéž co ostatní politické neziskovky, prosazují věci, nad kterými lidem co něco vědí o ekologii vstávají vlasy hrůzou.

jogín
jogín
22. 11. 2015 23:12

Přece jenom bych upozornil na zavrhování bioplynek, které košer není. Bioplyn se dá akumulovat a použít ve špičce, nebo uspořený plyn šetří metan v zásobnících na zimu. Projekt musí být ale dobře navržený, musí využívat odpad a ne potraviny a zemědělské plodiny a nesmí mít mamutí rozměry- svoz suroviny z celého okresu není žádná energetická úspora. Aneb jde o ekonomiku, ne o bio-bio za každou cenu.

Sasin
Sasin
22. 11. 2015 23:25

jogín • 22. Listopad 2015 V přírodě není nic odpad, jen šmejdi si myslí, že tam nějakej je a stejně tak se chovají k lidem. Lidi, kteří jim nelíbají zlo dějské pazoury a nechvátají každý den do jejich robotáren, které jsou největším odpadem co gdy psychopat sestrojil, nazývají taky odpadem. Jedná se stále o stejné úchylé uvažování. “ Co nejde prodat, nemá žádnou cenu“. Heh P.S. Bojme se doby, gdy přijdou na efekt-divné spalování vody nebo vzduchu za peníze ve velkém. Ale já si myslím, že to nestihnou, páč ještě než přistoupí ke generálnímu spalováním všech jimi označených mrtvol dostanou… Číst vice »

idiotronic
23. 11. 2015 3:26

Sasin napsal
Bez banánů se dá žít!!!

Možná by se stímhle heslem daly vyhrát volby…

PPK
PPK
23. 11. 2015 6:05

V posledních 20 letech obrovská část těžkého a lehkého průmyslu zmizela a zůstaly brownfieldy. Odběr průmyslu tím značně poklesl, odběr domácností dlouhodobě stagnuje a naopak se značně zvýšil vývoz cz levné elektřiny z JE do zahraničí – a tím i zisky ČEZu a příjmy do rozpočtu státu. Někdejším zvýšením napětí na 240V/400V včetně vyšších tolerancí utajeně klesla životnost spotřebičů a rovněž značně i stoupla zbytečná spotřeba a => cena/kwhod !! Zrodilo se mnoho samostatných překupníků, tzv. distributorů elektřiny, parazitujících svými maržemi na NN přenosu el. energie. Už v r.2012 chtěl stát ořezat dotace na fotovoltaiku, nyní to chce i Babiš,… Číst vice »

Sio
Sio
23. 11. 2015 10:07

Sasin napsal

cnemo

Přidopotek
Gdyž se poprvé investor ocitne s prosíkem a vyplněnými papíry u lichvářa, je to tragické memento budoucích potíží.
Navíc se mi vůbec nezdá jedinečný objev pálení rostlin do kapalné a opětovně spalitelné hmoty jako smysluplný, páč to žádnou přidanou hodnotu vytvářet nemůže, jen zisk v tomto zkurvavjeném systému a to je memento ještě horší, než si začátečník de poprvé půjčit aby půjčoval druhejm. To jsou nechutnosti samy o sobě.

Tady musím reagovat. Pálení švestek do kapalné a opětovně spalitelné hmoty je velmi smysluplný proces. Pro začátečníky, pravda, je nebezpečný.

Sio
Sio
23. 11. 2015 10:57

Stan napsal

Bioplynky jsou, kromě slušného dotačního vejvaru pro jejich provozovatele, naprostý průser po všech stránkách. Zkusím jednu stránku problému vysvětlit: Mít pronajaté nějaké hektary podniku s bioplynkou, tak je pronajmu někomu jinému, i kdyby mi platil poloviční nájem. Bioplynky totiž pálí nejdůležitější živinu, která se do půdy dostává „zadarmo“ – uhlík. A bez něj půda postupně degraduje.

Stane, nevím, jak to myslíte, uhlík se do rostlin dostává ze vzduchu, přeměnou z CO2, ne?

Aleš
Aleš
23. 11. 2015 11:06

Sasin: Štramberské uši toho důkazem. Pan Babiš někomu zatnul tipec a potrefené husy kejhají. Jogín: Vývoj k tomu bohužel směřuje. Svým dílem ovšem k tomu přispělo i část osazenstva om, které místo aby podrželo člověka, který byl schopen chod věcí v neziskovém sektoru změnit, ještě na něho útočili, jak hejno vos. A hejno vos pak má ještě troufalost popsat nehezkou situaci, ke které svým dílkem taky přispělo. Nemyslím si, že se hejno vos chytne za nos, po té co roky dělalo pravdě medvědí službu. Vzpomněl jsem si na něco ze zákulisí. V praktické ochraně přírody hnutí Duha získalo grant od… Číst vice »

Sio
Sio
23. 11. 2015 11:07

PPK napsal V posledních 20 letech obrovská část těžkého a lehkého průmyslu zmizela a zůstaly brownfieldy. Odběr průmyslu tím značně poklesl, odběr domácností dlouhodobě stagnuje a naopak se značně zvýšil vývoz cz levné elektřiny z JE do zahraničí – a tím i zisky ČEZu a příjmy do rozpočtu státu. Někdejším zvýšením napětí na 240V/400V včetně vyšších tolerancí utajeně klesla životnost spotřebičů a rovněž značně i stoupla zbytečná spotřeba a => cena/kwhod !! Zrodilo se mnoho samostatných překupníků, tzv. distributorů elektřiny, parazitujících svými maržemi na NN přenosu el. energie. Už v r.2012 chtěl stát ořezat dotace na fotovoltaiku, nyní to chce… Číst vice »

PPK
PPK
23. 11. 2015 12:21

Sio napsal Právě ty brownfieldy se mi jeví jako ideální pro fotovoltaiku. Nezabere to kvalitní půdu, v těch provozech už jsou rozvody, stačilo by je poopravit, jsou to výrobní haly s velkou plochou střech, tam by ty panely nevadily Jde o to, jak termíny brownfields resp.blackfields chápe projektant něčeho tam nového. Také, jak jsou tam montážně bezpečné ty zbytky staveb a pod. (se starou a bouráním a chátráním zničenou infrastrukturou bych tam už vůbec nepočítal) (https://cs.wikipedia.org/wiki/Brownfields) Jinak souhlasím, že stavět na zemědělské půdě fotovoltaiku nebo větrníky, je eko-zločin. Krom toho obecně platí: OZE, to je vždy typické spekulativní podnikání a… Číst vice »

idiotronic
23. 11. 2015 12:42

PPK napsal
spekulanty ani nenapadne další OZE stavět či provozovat ty staré až doslouží.

V nultých létech byl standardní FV panel kryt sklem, pod kterým byla fólie
tedlaru (polyvinylfluorid) . Pod tlakem na snižování nákladů ( pozor, Moorův zákon zde neplatí) se opustily fotolitografické techniky pro kontakty a nahradily se sítotiskem (vodivé cesty nemusejí být mikroskopicky přesné). A drahá fólie PVF se nahraila acetátovým derivátem celulózy . A objevila se degradace panelů
během prvních 4 let provozu. Proto chtějí fotovoltaici dotaci, aby riziko degradace nesl stát. Jev popisuje článek
http://www.oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/12260

idiotronic
23. 11. 2015 12:52

omluva : jev popisuje článek
http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/12260

PPK
PPK
23. 11. 2015 14:29

– díky za odkaz, názorné poučné čtení ..

Aleš
Aleš
23. 11. 2015 15:44

Kalousek pak vymyslí další „ekotendr“ na likvidaci starých ekologických zátěží a rektoři vysokých škol si budou mnout ruce, jelikož jejich vědecké kapacity získají granty na zjišťování míry a druhu ekologické zátěže v půdě a spodní vodě. A žádný Martin bez taky m ani žádný jiný nadšenec tomu nezabrání. Kancelář prezidenta republiky taktéž ne… Omáci budou na to maximálně koukat jako Ukrajinci na Majdan. Čezká kotlina jako brownfield či zóna dopadu, hlavně že chechtáky tečou do správných kapes.

Sio
Sio
23. 11. 2015 19:00

idiotronic napsal

omluva : jev popisuje článek
http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/12260

No, snad nakonec baroni neprodělají. :-) Ti, co to mají na domcích pro vlastní spotřebu (tedy žádné dotace) skoro určitě. A ceny energií, uhlí a ropy, jak na sviňu nestoupají.

Sio
Sio
23. 11. 2015 22:36

Stan napsal A z těch rostlinných zbytků (a hnoje nebo kejdy) se dostává do půdy, kde vytváří humus, bez nějž půda špatně váže a uvolňuje živiny a nevytváří příznivé prostředí pro rostliny. Když ty organické látky (rostlinné zbytky, hnůj, kejdu, biologický odpad) využijete v bioplynce na výrobu energie, vyletí při spalování uhlík v nich obsažený do vzduchu, obsah humusu v půdě začne klesat a po čase následuje pokles úrodnosti půdy. No, nejsem odborník. Vím, že se hnojí dusičnany, různými kombinacemi prvků jako NPK nebo Ca, Mg … Nějak si nevybavuji, že by se hnojilo uhlíkem, i když rostlinné zbytky a… Číst vice »

cnemo
24. 11. 2015 14:14

Sio napsal No, nejsem odborník. Vím, že se hnojí dusičnany, různými kombinacemi prvků jako NPK nebo Ca, Mg … Sio, to „C“, ta organika je vlastně součást půdy, to, co odlišuje směs hornin od zemědělské půdy. Váže na sebe různé ionty – živiny, proto mimo jiné anorganická hnojiva přežijí v půdě i déšť, jinak by byla spláchnuta. Stan má pravdu jen částečně. Metanovým kvašením ve vyhnívačkách se sice lehce odbouratelný uhlí změní na metan, ale to vůbec nevadí. I kdyby jste to dal na pole, humus by z nich většinou nevznikl. Pro humus je charakteristická nízká chemická reaktivita a stabilita.… Číst vice »