Zpět do feudalismu

Hoden je dělník mzdy své.

I zločinný komunistický režim platil lidem za práci, dokonce i těm, které k práci donutil. I tzv. Černí baroni byli za svou práci placeni a nikoli špatně. Doba pokročila a my tu dnes máme tzv. „veřejně prospěšné práce“, kde si lidé mohou „přivydělat pár stokorun“, a je to servírováno jako pokrok. No, samozřejmě, už tu byly časy, kdy byly nucené (a bezplatné) práce podmínkou vyplacení části plnění z vlastního sociálního pojištění.

Možná někdo tleská, že třeba konečně budou i Cikáni pracovat. Ale oni nebudou, nepovedlo se to nikdy za posledních 600 let a nikdo nic nového nevymyslel. Jediné, co se stane bude, že poklesne cena a prestiž obyčejné lidské práce. Postihne to opět spodní vrstvy většinové společnosti, protože tu rasizmus naopak nechrání a tak je k ní možno chovat jako k otrokům. Doba si žádá skvělé podvodníky, tuneláře, spekulanty a sběrače dotací, nikoli podřadné uklízečky, sekáče trávy nebo kopáče, jejichž práce má v našem systému nulovou cenu.

Je smutné, že se společnost posouvá zpět od kapitalismu k feudalismu, přestává přijímat jeho základní principy. Základem kapitalismu totiž není žádný kapitál, ale vztah zaměstnavatel-zaměstnanec. Prostý fakt, že lidskou práci nelze užívat bezplatně na základě společenského postavení či jiných společenských vazeb, nýbrž za lidskou práci člověku náleží mzda.

Popravdě, před takovými pětadvaceti lety jsem si nedovedl ani představit, že se dožiji zbourání takto fundamentálních principů.

Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
brtník v brlohu
brtník v brlohu
26. 8. 2014 18:30

Za těch zlých komunistů cikáni pracovali – alespoň většina a doby než poměry „vyměkly“.

bbb
bbb
26. 8. 2014 19:02

„Černí baroni byli za svou práci placeni a nikoli špatně.“ – černí dle barev výložek. Baroni dle útraty, kterou si dovolovali. Za práci ve výrobě byli placeni, takže ve financích výhoda proti obyčejným ostatním vojákům.

peter.
26. 8. 2014 19:14

Pozemné stavby,Inžinierske stavby,Hutné stavby,poľnohospodárske družstvá ….tam všade by sa bez cigánov zaobišli len ťažko.V mestách mali cigáni vyárendované smetiarske „KUKA“vozy a cigánky,vidím to ako dnes,v oranžových vestách,cigareta v ústach metla v ruke a zameteli mesto.Takže,za socializmu cigáni makali.Dnes je napr.práca na smetiarskom „KUKA“ voze lukratívnym zamestnaním pre bielych.Cigána už dobrých 20rokov pracovať nevidno.

cnemo
26. 8. 2014 19:19

bbb napsal „Černí baroni byli za svou práci placeni a nikoli špatně.“ – černí dle barev výložek. Baroni dle útraty, kterou si dovolovali. Za práci ve výrobě byli placeni, takže ve financích výhoda proti obyčejným ostatním vojákům. Pokud mne paměť neklame, firmy platily v 80tých letech útvaru 32 Kč/h, z toho 2/3 šly peškům (pétépákům). Půlku dostávali na ruku a druhou půlku na vkladní knížku, kterou dostali do civilu, za ty 2 roky to bývalo něco okolo 20 tisíc. Jen nevím, jak to bylo se zdaněním, ale i tak by to bylo 3500 měsíčně hrubého. Průměrné mzdy tehdy byly tak… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
26. 8. 2014 19:24

Podstata je v tom že každej by měl dostat za práci takovou mzdu aby mohl slušně existovat , ne 8 nebo 9 tisíc ať už je to cokoliv , sbírání psích hoven třeba .
Vydírání lidí co jsou na sociálkých timhle způsobem je největší humus a moc lidí se nad tim nepozastavuje .
Jak můžou dělat cikáni když i češi maj problém ? Množství přistěhovalců , automtizace , všude se jede na krev , na minimum zamětnanců , minimum českých podniků a firem .

cnemo
26. 8. 2014 19:33

brtník v brlohu napsal Za těch zlých komunistů cikáni pracovali – alespoň většina a doby než poměry „vyměkly“. Ano, spousta jich skutečně pracovala, diktatura výborně fungovala v civilizovanějších místech s jejich nízkou koncentrací. Bylo zejména v Čechách a na Moravě. Něco naprosto jiného byl východ Slovenska. Poznal jsem to na vojně, bez základních hygienických návyků (svrab, muňky a jiní paraziti), na hranici gramotnosti. Režim uměl tuhle velkou skupinu schovat tak, že většina lidí o ní ani nevěděla. My dnes nemáme problémy se starousedlými cikány, potíže jsou s potomky těch druhých, kteří se sem za těch 25 let přistěhovali. Ale nechme… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
26. 8. 2014 19:38

Koukám že ve Francii žije člověk , kterej trénuje mladý araby plavce co utekly z Iráku ne kvůli válce ale za praci aby mohly živit svoje rodiny co zůstaly doma , připravuje je na přeplavání kanálu la manche z Francie do Anglie :-) bude prej futrovat do United Kingdom ve velkym , do příštího léta jejich počet zdvojnásobí , příští rok zase , atd.
:-) Timhle by mohl cenu práce stlačit , nebo se tam taky zavedou nucený práce :D

mirror
mirror
26. 8. 2014 23:00

Nedávno se objevil v televizi bývalý disident Uhl. Má pověst levicově myslícího člověka. Jeho manželka je dcera Šabaty, který byl v roce 1968 snad předseda výboru komunistické strany v Brně. Její rodina má tedy komunistické kořeny a měla by mít kladný poměr k sociální spravedlnosti pokud se komunistické přesvědčení u nich doma jenom nepředstíralo. Co tak se na tuto rodinu obrátit s naléhavou výzvou, co dělat? Přece celým svým angažovaným životem chtěli jen dobro pro masy nespokojených lidí, kteří na náměstích cinkali klíči a skandovali: chceme kapitalismus, chceme kapitalismus, …. Uhl by měl jako v případě studenta Šmída vyburcovat společnost… Číst vice »

idiotronic
26. 8. 2014 23:54

Vážený mirrore,jste důvodně podezřelý z toho,že odpověď na svou otázku znáte a provokujete (to není zakázáno),ale já se klidně budu opakovat a doporučovat komentář Ivana Davida
http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/ctyri-leva
Závěrečný odstavec konstatuje,že levice pro 21.stol. doposud chybí a návrat feudalismu je stále možný a to dost rychle.
Ivan David má jinak smysl pro humor,ale v tomhle komentáři jej nenajdete.

mirror
mirror
27. 8. 2014 0:17

idiotronic napsal
Vážený mirrore,jste důvodně podezřelý z toho

Vážený pane kolego, jak jinak chcete dosáhnout, aby bloudící spoluobčany neozářilo světlo poznání s použitím provokace? Poslední Uhlův výstup v televizi byl pro mne šokem. Čekal jsem, že před televizní kamerou zvolá, bože lidičky, to jsme nechtěli, odpusťte nám. My všechno zlé napravíme. Vážil jsem si ho, protože seděl. Bohužel to byl po ostravsku produpaný čas.

peter.
27. 8. 2014 5:32

cnemo napsal Ano, spousta jich skutečně pracovala, diktatura výborně fungovala v civilizovanějších místech s jejich nízkou koncentrací. Bylo zejména v Čechách a na Moravě. Něco naprosto jiného byl východ Slovenska. Poznal jsem to na vojně, bez základních hygienických návyků (svrab, muňky a jiní paraziti), na hranici gramotnosti. Režim uměl tuhle velkou skupinu schovat tak, že většina lidí o ní ani nevěděla. My dnes nemáme problémy se starousedlými cikány, potíže jsou s potomky těch druhých, kteří se sem za těch 25 let přistěhovali. Ale nechme cikány na pokoji, já chtěl jen napsat, že takové opatření lidi štítící se práce nepostihne. Pre… Číst vice »

fajt
27. 8. 2014 5:43

mirror napsal
Vážený pane kolego, jak jinak chcete dosáhnout, aby bloudící spoluobčany neozářilo světlo poznání s použitím provokace? Poslední Uhlův výstup v televizi byl pro mne šokem. Čekal jsem, že před televizní kamerou zvolá, bože lidičky, to jsme nechtěli, odpusťte nám. My všechno zlé napravíme. Vážil jsem si ho, protože seděl. Bohužel to byl po ostravsku produpaný čas.

s agentem CIA to byl vždycky produpaný čas. ..

Béda
27. 8. 2014 5:49

Původně jsem se k tomuto článku nechtěl vyjadřovat. Takže jenom schematicky“… Je smutné, že se společnost posouvá zpět od kapitalismu k feudalismu, přestává přijímat jeho základní principy. Základem kapitalismu totiž není žádný kapitál, ale vztah zaměstnavatel-zaměstnanec…“ O jaké principy kapitalismu, které společnpost přestává přijímat jde? Vždyť k základním principům kapitalismu patří minimalizace nákladů a maximalizace privátních zisků majitele kapitálu. Samozřejmě, že základem kapitalismu je kapitál, který umožňuje vznik závislého podřízeného, velice zranitelného vztahu nekapitalisty (zaměstnance) na kapitalistovi (zaměstnavateli). Asi jiný bude vztah zaměstnance a zaměstnavatele v dužstevním anebo státním podniku než v privátním („kapitálovém“) „…Možná někdo tleská, že třeba konečně… Číst vice »

Béda
27. 8. 2014 5:50

průmyslu měly za následek koncentraci Romů v městech, kde byla soustředěna tato výroba…

Béda
27. 8. 2014 5:59

Zaměstnanost Romů za socíku, kdy byl na rozdíl ode dneška nedostatek zaměstnanců (nikoliv nedostatek práce jak je tomu v otevřené ekonomice dnes) byla nepoměrně vyšší (i díky nižší produktivitě než dnes ve vysoce automatizovaných provozech s vyššími nároky na kvalifikaci) a jevy jako krádeže, loupeže, podvody byly trestné (včetně velké kriminality „BÍLÝCH límečků“, které se Romové neúčastnili)

Béda
27. 8. 2014 6:20

Základní vztahy za feudalismu byly vztahy naprosté podřízenosti a závislosti nesvobodných obyvatel (poddaných/nevolníků) na majitelích „kapitálu“ (nemovitostí – půdy, obydlí), zpravidla šlechtě a církvi. Závislí v tomto vztahu nemohli nikam utéct a byli zcela podřízeni svévoli a pravomoci svých pánů. Za možnost existence museli odvádět dávky „státu“ – králi, svému pánovi a majiteli absolutní „pravdy“ = církvi. Jakékoliv kverulantství, názory odporující oficiálním dogmatům, neplnění dávek byly těžce postihovány. Základem vztahu za kapitalismu je vztah kapitalista (majitel kapitálu, ve kterém je obsažena schopnost sebezhodnocení) nekapitalista = nevlastník kapitálu rsp. vlastník nedostatečného kapitálu k zajištěnéí existence a reprodukce. Ideálem tohoto vztahu je… Číst vice »

Béda
27. 8. 2014 6:23

Feudalismus byl v oblasti výrobních vztahů velice konzervativní a „antirevoluční“, kdežto kapitalismus je postaven na permanentní „revoluci“ ve výrobě.

jogín
jogín
27. 8. 2014 7:46

Musím smeknout před Ivanem Davidem, jeho rozškatulkování levice je přesné. Smyslem levice totiž není maximalizování sociálních podpor, ale odstranění ekonomické neefektivnosti generované mechanizmy trhu. Do tohodle pytle patří všechny způsoby přerozdělování, co míří k obohacení jedince. Klientizmus, tunelování, konkurence reklamou, stlačování mezd, odsávání prostředků z produkce do spekulací nejsou jen morálně špatné, ale především vedou k neefektivnosti. Takže i když je apel na morálku velice účinný, zásadní přístup je nastavení ekonomiky, které tyto ztráty odstraní.

Béda
27. 8. 2014 10:58

Z článku: „…Co vše ta narážka míní, zůstalo mezi řádky. Dešifruje ji i argentinský politolog Adrian Salbuchi. V článku Území za suverénní dluh: nová strategie kapitalizace pohledávek globálních elit to staví natvrdo: „Území, dobývaná dřív vojenskou silou, se teď anektují přes dluh. Cílem plánu, který se pořád vyvíjí, je hnát země v nouzi před insolvenční soud, jehož verdikty budou vymahatelné všude ve světě.“ Tak aby disponoval „pravomocemi, jaké má insolvenční soud Spojených států vůči firmám“. A mohl „tak, jako s nimi, naložit i s celými zeměmi“. Až po „rozprodej jejich majetku, včetně toho nemovitého“. A k „území suverénních států se… Číst vice »

cnemo
27. 8. 2014 14:53

Béda napsal Původně jsem se k tomuto článku nechtěl vyjadřovat. Takže jenom schematicky“… Je smutné, že se společnost posouvá zpět od kapitalismu k feudalismu, přestává přijímat jeho základní principy. Základem kapitalismu totiž není žádný kapitál, ale vztah zaměstnavatel-zaměstnanec…“ O jaké principy kapitalismu, které společnpost přestává přijímat jde? Vždyť k základním principům kapitalismu patří minimalizace nákladů a maximalizace privátních zisků majitele kapitálu. Samozřejmě, že základem kapitalismu je kapitál, který umožňuje vznik závislého podřízeného, velice zranitelného vztahu nekapitalisty (zaměstnance) na kapitalistovi (zaměstnavateli). Asi jiný bude vztah zaměstnance a zaměstnavatele v dužstevním anebo státním podniku než v privátním („kapitálovém“) „…Možná někdo tleská, že… Číst vice »

Béda
27. 8. 2014 16:47

cnemo,

zaměstnance máte i v socíku. Ovšem na jiné báze. Základem kapitalismu je KAPITÁL a na něm stojící vztah mezi majitelelm kapitálu a na něm závislém zaměstnanci. V socíku existují taky zaměstnanci a přitom nejde o kapitalismus. Jestli je kapík produktivnější anebo lidštější nikde nerozporuji. Tady se jistě shodneme.

cnemo
30. 8. 2014 5:56

Béda napsal

cnemo,

zaměstnance máte i v socíku. Ovšem na jiné báze. Základem kapitalismu je KAPITÁL a na něm stojící vztah mezi majitelelm kapitálu a na něm závislém zaměstnanci. V socíku existují taky zaměstnanci a přitom nejde o kapitalismus. Jestli je kapík produktivnější anebo lidštější nikde nerozporuji. Tady se jistě shodneme.

To je omyl, základem každé společnosti jsou lidé a jejich vztahy. To určuje podstatu společnosti.

Béda
30. 8. 2014 6:24

cnemo,

jenže ty vztahy ve výrobním způsobu se odvíjejí od typu vlastnictví. To není můj výmysl. To je zásadní objev a vklad K.Marxe do oblasti (politické) ekonomie, odvozený od studia historie výrobního způsobu. Jiný typ vlastnictví zakládá jiný typ vztahů.