Zpacifikovaný Hus

I když mi to Česká televize zařazením všech tří dílů na tři po sobe jdoucí večery zrovna neulehčila, tak jsem trilogii Jan Hus poctivě shlédl, protože jsem ji prostě vidět chtěl. Byl jsem zvědavý nejenom na to, jak se ČT s ambiciózním projektem na historické téma popasuje, ale především na to, jakého Husa v časech intenzivní reinterpretace dějin ČT ukáže, jestli proroka, nebo kverulanta. Že ho shodí z piedestalu, kam ho postavili komunisti (protože ho tam stavěli právě oni, jako kdyby První republika se svojí radikálně antiklerikální intenci vůbec neexistovala) bylo jasné, ostatně bourání mýtů je dnes všeobecně uznávaná a praktikovaná tvůrčí metoda, ale otázka zněla, zda ho zadupe do bláta, nebo si zachová  respekt. Odpověď zní, že dehonestace se Jan Hus nedočkal, ale zpacifikován byl poměrně efektivně. Kdo by viděl jen tento film, neviděl byl revolucionáře, ale spíše nezodpovědného potížistu.

Hlavní problém inscenace je v tom, že ač na má to prostor dvou dílů, nedokáže divákovi srozumitelně vysvětlit, kdo Jan Hus vlastně byl, o co mu šlo, proč dělal, to co dělal a v čem to bylo tak zásadní, nebezpečné a radikální, že se stal archimedovským pevným bodem, o nějž byla opřena páka, která pohnula Evropou. Divák, který by neměl informace z jiných zdrojů, by viděl příběh, který ho možná zaujme, ale nikdy ho nemůže plně docenit. První dva díly byly navíc celkem plytké a z mého pohledu zbytečné (jeden by byl až až), zejména v porovnání s dílem třetím, který byl naopak strhující a chytře přitom problematizuje některé „husitské“ stereotypy, jako je například nelichotivý obraz „lišky ryšavé“ krále Zikmunda, který nevychází jako zrádce, ale jako politik, který musí vyvažovat příliš mnoho vlivů a zájmů, než aby mohl zohledňovat jen ty české. Srozumitelně je rovněž ukázáno, že Husova kauza byla v rámci Kostnického koncilu jen marginálií, neboť kardinálové a preláti tehdy o husitských bouřích, které měly teprve přijít, ještě nic nevěděli (ale i kdyby věděli, stejně by nemohli jednat jinak).

Bohužel se ale z Husa zcela ztratil jeho rozměr sociálně-kritický, naléhavost a vášeň, s níž kritizoval nepravosti církve a volal po reformách. Hus tu vypadá jako rebel bez příčiny, sympatický rozhodností, s níž si stojí za svým, ale zároveň sobecky ohrožující jednotu církve a říše jenom kvůli nějaké jakési pravdě, o které vůbec není jisté, že je to pravda, a ne Husovo soukromé blouznění. Jako by se zde ozýval duch naši současnosti, který vidí zpochybnění monopolu vrchnosti (světské i duchovní) jako nestátotvorné. Podle Kantůrkové (scénář) a Svobody (režie) je Hus dnes již jen mrtvá minulost, která nemá současnosti vlastně co říct a veškeré pokusy o jeho následování by byly absurdní a nezodpovědné.

Jinak je třeba poznamenat, že ČT v tomto případě netvořila dokument, takže rozličné historické nepřesnosti jsou možná pro znalejšího člověka rušivé, ale nepředstavují zásadní vady. Kamera byla vynikající na úrovni filmu, daleko od televizního standardu, použití moderní elektronické hudby mne nijak neuráží, kostýmy přesvědčivé a herecké party přiměřené. Po formální stránce tak Jan Hus určitě patří k tomu lepšímu, co ČT vytvořila, bohužel ale zároveň ukázala Husa, který jako inspirace husitské revoluce a předchůdce reformace nedává smysl.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lomikel
lomikel
3. 6. 2015 10:31

Hus primarne provedl kritiku pormeru, specialne cirkevnich, na zaklade urcite dogmatiky odvijejici se od Viklefa. Z dnesniho pohledu to je opravdu odtazive tema. Ostatni se na to nabalilo, jeho kazani vychazejici z jeho pevneho presvedceni ze on nalezl pravdu ( rozumej vyklad kristova uceni k ziti) ho vedlo do konfrontace se systemem ( vedlo by i v jine dobe, otazka je zda s takovymi dusledky). On sam k revoluci netihl a rekl bych ze o ni v kontextu sveho kazatelskeho a autorskeho pusobeni ani neuvazoval. Tady bych rekal ano, byl to potizista z pohledu cirkve ktery narusil zaklady krestanskeho systemu… Číst vice »

lomikel
lomikel
3. 6. 2015 10:36

co se tyce filmu tak jsem se obaval ze to bue horsi, zvlste v kontextu tvorby poslednich let dobry pocin.

Martin (už bez taky m)
3. 6. 2015 10:50

Tribun: „…se z Husa zcela ztratil jeho rozměr sociálně-kritický, naléhavost a vášeň, s níž kritizoval nepravosti církve a volal po reformách. Hus tu vypadá jako rebel bez příčiny, sympatický rozhodností, s níž si stojí za svým, ale zároveň sobecky ohrožující jednotu církve a říše jenom kvůli nějaké jakési pravdě, o které vůbec není jisté, že je to pravda, a ne Husovo soukromé blouznění. Jako by se zde ozýval duch naši současnosti, který vidí zpochybnění monopolu vrchnosti (světské i duchovní) jako nestátotvorné. Podle Kantůrkové (scénář) a Svobody (režie) je Hus dnes již jen mrtvá minulost, která nemá současnosti vlastně co říct… Číst vice »

lomikel
lomikel
3. 6. 2015 11:03

ratata -dik!, jeste to ransdorfovi pali :).

Neználek
Neználek
3. 6. 2015 11:11

Symptomatické je už to jméno hlavního představitele.

J. Hruška
J. Hruška
3. 6. 2015 11:34

Tehdejší společnost měla řadu znaků fašizmu, jak ho známe ze zemí se silnou katolickou tradicí a k jakému i dnes tíhne řada katolických aktivistů. Církev řešila problémy upalováním, světská vrchnost popravčím mečem. Problémy tedy fakticky řešeny nebyly a stávaly se chronickými.
Hus se snažil tento stav zvrátit na nejvyšších prioritách dle dnešní DVTŘ.

abx
abx
3. 6. 2015 11:44

myslim ze Jan Hus a jeho ucenie by mohlo byt dobrou inspiraciou pre bratrov cechov aj dnes. treba nieco robit, lebo cochvila bude neskoro. ked to vie Orban, by to mohla vediet aj Praha, alebo potom ak nie, tak defenestracia…


Orbán: Nie je možné, aby v Maďarsku bola väčšina médií v zahraničných rukách
Budapešť 3. júna 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
Z hľadiska suverenity nie je možné, aby väčšina médií v Maďarsku bola v zahraničných rukách, vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Napi Gazdaság.

Neználek
Neználek
3. 6. 2015 13:07

abx napsal
Z hľadiska suverenity nie je možné, aby väčšina médií v Maďarsku bola v zahraničných rukách, vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Napi Gazdaság.

Neměly by být vůbec žádné.

fajt
3. 6. 2015 14:44

co by Hus na dnešní dobu asi řekl, a co by asi řekl na dnešní český národ. ..)

Neználek
Neználek
3. 6. 2015 15:06

fajt napsal

co by Hus na dnešní dobuasi řekl, a co by asi řekl na dnešní český národ. ..)

https://www.youtube.com/watch?v=pULhPaAmDKs&index=15&list=PLE2EEFC05CEF647EF

zedd
zedd
3. 6. 2015 18:36

Viděl jsem jen první díl a byl v celku zklamán. Nebo ne? Mohlo to být podstatně horší. Přišlo mi to jako plytké dokudrama z produkce History channel. Sám nevím, jak současníkům přiblížit vskutku existenciální boj, o který tehdá šlo: Církev a tedy spása celého lidstva byla v ohrožení. Husova televizní kázání však vyznívají zcela jalově, nejsou točena ve velmi dobře rekonstruovaném Betlémě, přihlíží jim tak 150 statických statistů. Přitom se na Husových kázáních protočila za den třetina Prahy, kaple byla narvaná a obecenstvo jistě nestálo jak příslovečné ovce. Disputace se vedou v současné pražštině, pokud je třeba ukázat zlovolníka, mluví… Číst vice »

orinoko
3. 6. 2015 19:06

Já jsem NATO raději ani nekoukal. Sledovanost prý spadla rapidně na úroveň ekvivalentnímu výskytu televizních masochistů.
Udělali Husa prý civilního. Njn, jenže tehdy se nosila jiná civilnost. Na Youtube cizinci obdivují husitské bitvy, které byly natočeny prakticky bez triků dneska tak zásadních.

Tady je Hus s espritem.

https://www.youtube.com/watch?v=mAcGm2c-nq4

A tady je jen jedna chyba. Vltava teče obráceně.

https://www.youtube.com/watch?v=VxiyVyYjZxE

orinoko
3. 6. 2015 19:34
orinoko
3. 6. 2015 20:52

http://husitstvi.cz

Je tam několik odkazů i na Husa.

Petrpavel
Petrpavel
4. 6. 2015 5:43

Nezpacifikovaný Hus :
http://www.halonoviny.cz/articles/view/38422595
Povšimněte si, který jediný český deník připomíná tuto konferenci …

Béda
4. 6. 2015 6:38

Peer,

nenechte cloumat svými ciy. Všude se najdou lidi takoví i makoví. I mezi Čechy, Moravany, Slováky, Rusy… Někteří se snaží rodělovat, jiní spojovat (i to se může případ od případu lišit, někdo v něčem spojuje v jiném rozděluje). A pak existují páé penězi uplacené kolony s přesně určenými úkoly. Hledejme spíš to, co nás spojuje než co nás rozděluje. Třeba společný původ, společný jaykový prazáklad, podobnou národní mentalitu…

Gatta
Gatta
4. 6. 2015 6:48

orinoko napsal

U Sudoměře.

https://www.youtube.com/watch?v=AtCGXfc20PM

„Ozbrojený lid“ – někdy má to podobu Husitství, někdy Novorosie, někdy ISIL.

fra
fra
4. 6. 2015 8:05

Viděl jsem celé dva díly Husa aniž bych byl masochista (to bych se díval hlavně na třetí), prostě mě zajímalo jak to bude pojato, když to dělal režisér Jiří Svoboda. Hus mě z mého pohledu vyšel jako náboženský blouznivec tak vroucně věřící ve vyšší řád a spravedlnost, že musel být nakonec zákonitě potrestán, protože jeho soudci na tyto hodnoty kašlali. Peter nenechte se otrávit některými příspěvky, které aby tvůrci prosadili své ego dokáží místo argumentů jen urážet. To že vznikl v roce 1918 společný stát bylo myslím svým způsobem záchranou pro oba národy. To že jsme se rozešli v roce… Číst vice »

orinoko
4. 6. 2015 10:34

Narazil jsem na dost neuveritelnou zpravu, ale na tabletu „to nedam“. Az z pc. Reakce na Gattu. Hlavne jde o Daes – ISIL. Naprosto a totalne je zazdena informace, ze Iran poslal do Syrie 20 000 tisic prislusniku svych revolucnich gard na zaklade mlouvy o vojenske pomoci v pripade napadeni. Turecke angazma preslo od podpory teroristu k primym zasahum na syrskem uzemi. Izraelsky hulibrk Erdogan ma doma cim dal vetsi problemy a tak je resi jako kdysi argentinsky general Videla – utokem na zastupny problem. Iranska garda byla nasazena u tureckych hranic, celkove se ceka nejaky zlom. Iranu se dari… Číst vice »

Gatta
Gatta
4. 6. 2015 10:55

Popravdě v pojmu „Daes“ mám mezeru ve vzdělání. Možná jste myslel něco jako „řízená a placená ozbrojená lůza“ ?

Měřítkem všeho je vždy účel akonečný cíl.
Prostředky a partikulární cíle bývají obvykle velmi nehezké.

Ono je to vždy ošidné.
Cíl totiž světí prostředky jen do určité míry. A je-li špatný konečný cíl, tak i jakékoliv prostředky k jeho dosažení jsou také špatné.

orinoko
4. 6. 2015 11:24

Daes je pry totez co ISIL, jenom je to arabsky.
Soudruh konska hlava se pry zranil pri cyklistice. No … da se tomu rikat vselijak … ackoli cyklicke problemy jsou prave tim jadrem pudla.

orinoko
4. 6. 2015 11:25

Soudruzka Clinton prisla k jakemusi urazu, a ted se to pry stalo konske hlave.

orinoko
4. 6. 2015 11:26

Pry po nem nekdo strilel. Kdo na svete se tomu chce divit?

Gatta
Gatta
4. 6. 2015 11:44

Re Orinoko – dík, znalost arabských slov se může se jednou hodit. Ozbrojený lid je vždy nouzovka. Normální lid totiž radši griluje, chlastá a miluje, nebo pěstuje na zahrádce karfióly či jabloně (kriminální a jiná lůza je pochopitelně o něcěm jiném). Tedy pokud je normální lid dobrovolně ochoten vzít do ruky zbraně a jít riskovat život svůj, v případě prohry i život svých blízkých, tak k tomu už musí mít pádný důvod. To jestli ten důvod je i skutečný cíl, pro který stojí za to uvědoměle riskovat , to závisí na vyspělosti danné osoby. Obvykle je volba mnohem jednodušší –… Číst vice »

orinoko
4. 6. 2015 13:34

http://www.presstv.ir/Detail/2015/05/31/413606/State-Department-Blackwater-ISIL-militant

Souvislost se soudruhem Kerry, takto koňskou emerickou hlavou.

Gatta
Gatta
4. 6. 2015 13:43

No to sem úplně nepatří, ale je to poučné.

Může to pomoci při setkání s podobnou situaci, nebo se dá i na celou věc dívat i jaksi politicky.

I zakousnutý bulterier se dá „dobrým slovem“ přesvědčit :-)
http://www.navratdoreality.cz/index.php?p=view&id=21601

orinoko
4. 6. 2015 14:04

Pod Husa na OM vkládám jeden důležitý zdroj informací.

http://www.eurasianet.org/node/65868

Sio
Sio
4. 6. 2015 22:26

J. Hruška napsal Tehdejší společnost měla řadu znaků fašizmu, jak ho známe ze zemí se silnou katolickou tradicí a k jakému i dnes tíhne řada katolických aktivistů. Církev řešila problémy upalováním, světská vrchnost popravčím mečem. Problémy tedy fakticky řešeny nebyly a stávaly se chronickými. Hus se snažil tento stav zvrátit na nejvyšších prioritách dle dnešní DVTŘ. Nebudu skrývat radost nad tím, že je tu další člověk, který zkouší posuzovat historii prizmatem DVTŘ. Zcela s vámi souhlasím. Pravda, vědomě to nejspíše nedělal. Ale jednoznačně ovlivňoval světonázor lidí, což je nejvyšší priorita. Byla to jeho práce, kterou narozdíl od ostatních kněží dělal… Číst vice »