17. listopad: Občanská společnost se důrazně hlásí o svá práva


ProAlt – Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ

Tisková zpráva

19. listopadu 2011


Největším projevem občanské nespokojenosti u příležitosti výročí 17. listopadu v ČR byla demonstrace iniciativy ProAlt na Václavském náměstí v Praze. Byla součástí celé řady protestů občanů proti současné vládě a politice škrtů, které se uskutečnily rovněž v Brně, Ostravě, Olomouci a Českých Budějovicích. Demonstrace v Praze se zúčastnilo více než tři tisíce občanů, kteří tak potvrdili, že občanská společnost se nehodlá spokojit s rolí přehlížené menšiny a hodlá se důrazně hlásit o svá práva. Na všech demonstracích byly odsouzeny praktiky vlády Petra Nečase, která v rozporu se zájmy většiny občanů ignoruje korupci, jíž se stala sama součástí, zavádí tzv. reformy sloužící pouze úzké vrstvě vyvolených a svou činností destabilizuje stát.


Na demonstraci promluvil významný slovinský filozof Slavoj Žižek, který ve svém vystoupení upozornil na celosvětový charakter útoku na svobody občanů: „Proč jste byli před 22 lety v ulicích? Vyšli jste do ulic za svobodu a solidaritu. Dostali jste svobodu bez solidarity, svobodu zkorumpovaného kapitalismu. Říkali Vám, že socialismus je iluzí. Ale jestli se můžeme něčemu naučit v USA tak tomu, že socialismus již existuje: Pro ty bohaté. Jste-li chudý nezaměstnaný dělník, ztrácíte všechno“. Dalším vystupujícím byl prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech. Ten ve svém projevu podtrhl nekoncepčnost a škodlivost připravovaných změn ve školství a upozornil i na jejich širší aspekty: „Slavíme Den boje za svobodu a demokracii. Za 22 let nikdy neplatilo tak jako dnes ohrožení totalitou peněz, nadvládou nikým nevolených finančních trhů, ratingových agentur a skupin finančního kapitálu, které se projevuje i ve vzdělávání. Vzdělání se pro ně stalo jen dalším ‚ložiskem zisku‘ dlouho ležící ladem“. Ondřej Slačálek, který vystoupil za iniciativu ProAlt zdůraznil, že o svobodu je nutné pečovat: „Je třeba opakovat znovu a znovu: Hájit své zájmy není hanba. Hanbou je naopak jejich přehlížení a ochota nechat na sobě dříví štípat.“ Zástupce ČMKOS Stanislav Antoniv vyzval spoluobčany a spoluobčanky, kteří nesouhlasí s reformami, aby svou nespokojenost vyvedli z obýváků a z hospod a přišli do ulic podpořit protesty proti vládním reformám. Podpora ze strany Nezávislého odborového svazu Policie vyjádřená ústy jeho místopředsedy Daniela Bláhy ukázala, že na straně veřejného zájmu formulového občany stojí i členové bezpečnostních složek státu.


Po demonstraci se účastníci vydali na pochod na náměstí Jana Palacha, kde měl každý z účastníků možnost vystoupit. V otevřené tribuně vystoupilo na 25 občanů.


Iniciativa ProAlt zaznamenává stále rostoucí občanskou nespokojenost v celé zemi a vyzývá vládu k dialogu s občany, odbory a odbornou veřejností, k dialogu, kterému se vláda dosud vyhýbá. Doufá zároveň, že zákony, u kterých parlamentní většina přehlasovala veto Senátu, budou zrušeny Ústavním soudem. Jejich vstup v platnost a účinnost by znamenal další prohloubení napětí ve společnosti, které by mohlo mít pro zemi nedozírné následky.


ProAlt považuje vystoupení občanů za klíčový prvek politického prostoru a bude v organizaci podobných akcí pokračovat.


Mluvčí:
Pavel Čižinský, tel.: 776 882 774, pavel.cizinsky@proalt.cz
Ondřej Lánský, tel.: 605 983 616, ondrej.lansky@proalt.cz
Tereza Stöckelová, tel.: 777 591 994; tereza.stockelova@proalt.cz
Jiří Šteg, tel.: 721 299 739, jiri.steg@proalt.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments