AKT-INF0 100
 

LATINSKÁ AMERIKA HLEDÁ SPRAVEDLNOST PRO ZLOČINY BÝVALÝCH REŽIMŮ

Chilský soudce nařídil zatčení 129 bývalých vysokých úředníků bezpečnosti kvůli porušování lidských práv za režimu chilského diktátora generála Augusta Pinocheta. Tento krok představuje zatím největší masové zatýkání v případech týkajících se zločinů spáchaných během Pinochetovy sedmnáctileté vlády, která skončila v roce 1990. Všichni obvinění pracovali pro DINA, tajnou agenturu chilské policie, zodpovědnou za politické vraždy a „zmizení“ osob. Zároveň byl v Guatemale odsouzen bývalý vrchní vojenský představitel, který se tím stal první osobou odsouzenou za zmizení lidí za vlády guatemalské junty. Bývalý vojenský komisař Felipe Cusanero byl shledán vinným ze zmizení 6 rolníků začátkem osmdesátých let. Cusanero byl odsouzen před soudním dvorem přeplněným mayskými vesničany a příbuznými zmizelých. Za vlády junty zemřely statisíce lidí, většinu vražd provedla guatemalská armáda.

2/9/09

 

CIA ODMÍTÁ VYDAT DOKUMENTY TÝKAJÍCÍ SE MUČENÍ A TAJNÝCH VĚZNIC

Americká centrální zpravodajská služba (CIA) odmítá vydat sérii dokumentů o své tajné věznici a programu mučení. Toto prohlášení přišlo jako odpověď na soudem stanovenou lhůtu v procesu vedeném Americkou unií občanských práv (ACLU), největší organizací monitorující americká práva. Podle CIA by zveřejnění informací o tzv. „posílených vyšetřovacích technikách“ ohrozilo národní bezpečnost, neboť by vedlo k odhalení tajných zdrojů a metod rozvědky. Toto odmítnutí přišlo týden poté, co ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo dříve utajovanou zprávu CIA o mučení v zámořských věznicích a odstartovalo prošetřování chování vyšetřovatelů CIA. Vyšetřování je ale kritizováno za to, že se zaměřuje na agenty na nižších postech a nikoli na vysoké úředníky, kteří schvalují prováděné praktiky. Dokument, který se CIA snaží udržet v tajnosti, by mohl poskytnout množství informací o roli vysokých úředníků v bývalé vládě. Dokumenty zahrnují i souhlas prezidenta George W. Bushe ze září 2001 s uvězněním zajatců CIA v zahraničí a telegramy mezi představiteli CIA v tajných věznicích a jejich nadřízenými ve Washingtonu.

2/9/09

 

OBAMOVA VLÁDA HLEDÁ „NOUZOVOU KONTROLU“ NAD INTERNETEM

Podle webových stránek CNet jsou internetové společnosti a americké organizace podporující občanské svobody znepokojeny návrhem zákona, který se dostal do amerického senátu. Na základě tohoto zákona by americký prezident mohl mít dočasnou pravomoc řídit soukromý sektor telekomunikací a internetu v tzv. nouzových případech kybernetického ohrožení. Jeden vládní úředník přirovnal tuto pravomoc prezidenta k pravomoci bývalého prezidenta George W. Bushe po 11. září, kdy pozastavil veškerý civilní letový provoz.

31/8/09

 

VELKÁ BRITÁNIE DEPORTOVALA BÝVALÉHO STRÁŽCE Z GUANTÁNAMA

Britská vláda deportovala bývalého strážce na Guantánamu, který měl promluvit na setkání organizace pro lidská práva Cageprisoners. Cílem této organizace je seznamovat veřejnost s podmínkami vězňů držených ve věznici na Guantánamu. Bývalý strážce Terry Holdbrooks se stal otevřeným kritikem americké vlády, co se týče jejího zacházení s těmito vězni. Poté, co v sobotu Holdbrooks přistál na letišti Heathrow, nebyl mu do Británie povolen vstup. Podle deníku The Observer byl také zadržen a vyslýchán americkými letištními úředníky už ve čtvrtek, kdy započal první krok své cesty.

31/8/09

 

12 EKOLOGICKÝCH AKTIVISTŮ PŘILEPILO SVÉ RUCE K BANCE

V úterý si dvanáct aktivistů přilepilo své ruce k podlaze londýnské centrály The Royal Bank of Scotland na protest proti investování této banky do projektů s fosilními palivy. Tito aktivisté se účastní týdenní akce Climate Camp, v jejímž rámci probíhá tento týden po celém Londýně řada demonstrací.

1/9/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments