AKT-INF0 83
 

AŽ 200 AFGHÁNSKÝCH CIVILISTŮ ZABITO PŘI DALŠÍM BOMBARDOVÁNÍ

Velký počet afghánských civilistů byl v úterý zabit, když americká armáda spustila další bombardování. Podle svědků došlo v západní provincii Farah ke srážkám s tlibánskými bojovníky a americkou armádou. Přitom Američané podle svědků bombardovali desítky domů ze vzduchu. Vesničané k sídlu guvernéra provincie přiváželi nákladní vozy plné mrtvých těl. Podle vyjádření organizace Červený kříž byly zabity desítky civilistů, z nichž mnohé byly ženy a děti. Odhadované počty mrtvých se pohybují mezi 60 až 200. K útoku došlo v době, kdy afghánský prezident Karzáí odletěl do Washingtonu na setkání v Bílém domě, které je jeho první od té doby, co úřad převzal prezident Barack Obama. Vláda Obamy je stále více kritická vůči prezidentu Karzáímu, protože začal nahlas odsuzovat americké vzdušné útoky a volat po konkrétním časovém plánu pro stažení všech cizích vojsk ze země.

7/5/09

 

AMERIČTÍ VOJÁCI OBVINĚNI Z MISIONÁŘSKÉ AKTIVITY V AFGHÁNISTÁNU

Arabská televizní stanice Al-Jazeera odhalila, že američtí vojáci jsou podporováni v tom, aby šířili poselství křesťanské víry mezi Afghánci, kteří jsou většinou muslimové. Vojáci byli filmováni s Biblemi vytištěnými v jazycích Paštu a Dari, kterými mluví velká část Afghánců. V jednom zaznamenaném kázání říká podplukovník Gary Hensley, hlavní vojenský kaplan v Afghánistánu, že vojáci, jakožto následovníci Ježíše Krista, mají všichni zodpovědnost „být i jeho svědky“. Hensley pokračoval: „Zvláštní jednotky CIA v podstatě loví muže. My děláme to samé jako křesťané: lovíme lidi pro Ježíše. To děláme. Ulovíme je, uspořádáme na ně nebeskou štvanici, abychom je dostali do nebeského království. Je to tak? To je to, co děláme. To je naše práce.“ Pentagon popírá tvrzení Al-Jazeery a tvrdí, že videozáznamy byly vytrženy z kontextu.

5/5/09

 

CIVILISTÉ PRCHAJÍ PŘED BOJI MEZI PÁKISTÁNSKOU ARMÁDOU A TÁLIBÁNEM

V Pákistánu už uprchlo z údolí Swat přes čtyřicet tisíc lidí. Lidé začali prchat před prudkými boji mezi pákistánskou armádou a tálibánskými ozbrojenými silami. Z porušení příměří se obě strany obviňují navzájem. Podle britského Guardianu tálibánské síly získaly kontrolu nad Mingorou, hlavním městem údolí Swat, a v té chvíli se  křehký mír, který do té doby v oblasti panoval, rozpadl. Navzdory pokračujícím bojům pákistánští vládní představitelé tvrdí, že neplánují nový vojenský útok. Za posledních čtrnáct dnů pákistánská armáda bojovala s tálibánskými bojovníky v Buneru a Lower Lir, dvou oblastech hraničících s údolím Swat. K nepokojům došlo v době, kdy pákistánští vůdci, včetně prezidenta Asifa Ali Zardárího, odletěli do Spojených států na setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou. Mezitím ve Washingtonu americký senátor John Kerry představil návrh zákona, podle něhož se má během příštích pěti let ztrojnásobit americká nevojenská pomoc Pákistánu.

6/5/09

 

SRÍLANSKÁ ARMÁDA OSTŘELOVALA NEMOCNICI

Na Srí Lance zahynulo v sobotu nejméně šedesát čtyři lidí poté, co srílanská armáda ostřelovala provizorní nemocnici uvnitř chráněné civilní zóny. Srí Lanka odmítla výzvy k zastavení palby, kterou se pokouší zlikvidovat povstalecké Tamilské tygry. Desítky tisíc civilistů zůstávají uvězněny v bojovém pásmu. Dalších 200 000 civilistů nyní žije ve vystěhovaleckých táborech.

4/5/09

 

SLÍBENÁ MEZINÁRODNÍ POMOC DO GAZY STÁLE NEDORAZILA

Šéf humanitární organizace při Organizaci spojených národů sdělil, že pásmo Gazy neobdrželo ještě žádnou ze 4,5 miliard dolarů slíbených mezinárodními dárci na pomoc při rekonstrukci. John Ging, šéf sekce OSN pro humanitární pomoc a infrastrukturu (UNWRA) v Gaze, prohlásil, že izraelská omezení dopravy zboží brání tomu, aby se do Gazy dostaly základní potraviny, léky a stavební materiál. Doslova řekl: „Peníze na pomoc existují ve formě mezinárodních slibů, ale lidé v Gaze nadále přežívají na troskách svých někdejších životů, zatímco světová pozornost se bohužel přesunula jinam, což násobí beznaděj, kterou tito lidé pociťují.“

1/5/09

 

GATES NAZNAČIL, ŽE VĚZNI Z GUANTANÁMA ZŮSTANOU V ŽALÁŘI I NADÁLE

Americký ministr obrany Robert Gates naznačil, že až sto zahraničních vězňů by mohlo skončit bez soudu v amerických věznicích poté, co bude uzavřena věznice v zálivu Guantanámo. Minulý týden Gates prohlásil: „Co budeme dělat s těmi zhruba padesáti až sto lidmi, které nemůžeme propustit ani postavit před soud?“ Gates řekl, že požádal o mimořádných 50 miliónů dolarů pro případ, že se Obamova administrativa rozhodne rychle postavit nové vězení. Gatesovy komentáře následovaly poté, co bylo v úterý minulý týden zatčeno 61 protestujících před Bílým domem. Demonstrace, organizovaná významnými mezinárodními organizacemi Witness Against Torture a Amnesty International, požadovala uzavření Guantanáma a stíhání členů Bushovy administrativy, kteří schválili mučení vězňů v této věznici. Demonstrace měla podobu malého, pokojného pochodu sto padesáti lidí, z nichž mnozí měli oblečené oranžové kombinézy a černé kápě podobné těm, které nosili vězni z Guantanáma.

1/5/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments