AKT-INF0 93
BÝVALÝ PREZIDENT LIBÉRIE PŘED VÁLEČNÝM KRIMINÁLNÍM SOUDEM

Bývalý prezident Libérie Charles Taylor předstoupil v Haagu před válečný kriminální soud, aby podal svou výpověď. Taylor je obviněn z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a porušování mezinárodního humanitárního práva, protože údajně podporoval rebely ze Sierra Leone. Proti Taylorovi jsou vznesena obvinění jako podpora mrzačení lidí, sexuální zotročování a posílání dětí do bojů jako vojáky. V úterý Taylor popřel tato obvinění a řekl: „Je neuvěřitelné, že by o mě mohl někdo něco takového říct. Je velmi smutné, že kvůli dezinformaci, chybným informacím, lžím a pomluvám by mne žaloba spojovala s takovýmito nařčeními a popisy.“ Taylor odstoupil z prezidentské funkce v roce 2003 poté, co ve válce trvající čtrnáct let bylo zabito přes 400 000 lidí a domov ztratily další milióny osob. Taylor je zároveň také první africký vůdce, který byl postaven před soud pro válečné zločiny.

15/7/09

 

VELKÁ BRITÁNIE VEDE VEŘEJNÉ VYŠETŘOVÁNÍ MUČENÍ IRÁCKÝCH VĚZŇŮ

Britská vláda zahájila veřejné šetření mučení iráckých civilistů z roku 2003, při němž jeden z nich zahynul následkem bití britskými vojáky. Zavražděná oběť, irácký hotelový pracovník Baha Musa, utrpěl na svém těle 93 poranění. Šestadvacetiletý Musa byl otcem dvou dětí. Jeho žena zemřela o pouhé dva měsíce dříve na mozkový nádor. Právní zástupci Musovy rodiny v pondělí odhalili záznam dokumentující část věznění. Záběry ukazují vězně se zavázanýma očima, jak na ně britští vojáci řvou. Britská vláda již zaplatila za urovnání tohoto případu necelých 6 miliónů USD a vydala oficiální omluvu. Jenže šest vojáků bylo zproštěno jakýchkoliv obvinění a jeden voják byl odsouzen pouze k jednomu roku vězení.

14/7/09

 

VELKÁ BRITÁNIE ZASTAVILA PĚT DODÁVEK ZBRANÍ DO IZRAELE KVŮLI ÚTOKU NA GAZU

Britská vláda pozastavila pět vývozních povolení pro zbraně do Izraele po přezkoumání způsobu, jakým bylo používáno Británií dodané vybavení izraelskou armádou během třítýdenního útoku v pásmu Gazy. Tato povolení byla zrušena na základě britských zákonů zakazujících vývozy zbraní, které by mohly být použity pro „vnější agresi nebo vnitřní represi“. Podle zpravodajů se tato povolení týkají dodávek pro izraelské námořnictvo, které ve vodách u Gazy zabilo palestinské civilisty. Britské velvyslanectví ve svém dopise izraelské vládě zdůraznilo, že nejde o uvalení zbrojního embarga na Izrael a že toto pozastavení vývozu vyplynulo do značné míry z nátlaku některých zákonodárců a organizací pro lidská práva. Dalších 177 britských vývozních povolení pro zbraně zůstane beze změn. Tyto suspenze se označují jako první od zahraniční vlády vůči Izraeli po útoku na Gazu. Americká vláda poskytla pro toto napadení Gazy rozhodující vojenské vybavení a americký prezident Barack Obama odmítl uložit jakékoliv kárné opatření.

14/7/09

 

CIA MĚLA SKRYTÝ PROGRAM ATENTÁTŮ

Hlavní část amerických tajných služeb, CIA, je kritizována za to, že neinformovala Kongres o přísně tajném programu cíleného vraždění, který začal po událostech 11. září 2001. Podle deníku The Wall Street Journal se tento program zaměřoval na zadržování nebo vraždění vytipovaných teroristů. Podle tohoto deníku jednala CIA na základě vládního vyjádření, které schvalovalo takové aktivity, i když byly úkladné vraždy americkou vládou v 70. letech zakázány. Kongres se o programu dozvěděl teprve minulý měsíc poté, co prezidentem Obamou jmenovaný ředitel CIA Leon Panetta program ukončil. Není to poprvé, co byla vláda bývalého prezidenta George Bushe obviněna z provádění atentátů. V průběhu tohoto roku investigativní žurnalista Seymour Hersh veřejně prohlásil, že Bushova administrativa udržovala jednotku provádějící úkladné vraždy, která byla odpovědná přímo Dicku Cheneymu. Hersh prohlásil: „Přišli do cizí země, neinformovali ani velvyslance, ani místního šéfa CIA, vyhledali lidi na seznamu, popravili je a zmizeli.“ Podle Hershe byl program prováděn Společným velitelstvím operací zvláštního určení (Joint Special Operations Command). Bývalého velitele této jednotky, Stanleyho McChrystala, jmenoval Obama nejvyšším velitelem v Afghánistánu.

13/7/09

 

AMERICKÝ MINISTR SPRAVEDLNOSTI ZVAŽUJE TRESTNÍ VYŠETŘOVÁNÍ BUSHOVY VLÁDY

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder zvažuje jmenování státního zmocněnce pro vyšetřování vyslýchacích praktik se zapojením CIA využívaných vládou George Bushe. Holder řekl týdeníku Newsweek, že je čím dál více znepokojen zkoumáním záznamů o výslechových metodách Bushovy vlády. Jednomu spolupracovníkovi podle tohoto časopisu řekl, že to, co se v záznamech dočetl o zacházení s vězni na utajených základnách CIA, mu „zvedlo žaludek“. Holder už naznačil několik potenciálních kandidátů na post zvláštního zmocněnce. Vyšetřování zvažuje navzdory opozici prezidenta Baracka Obamy, který dříve odporoval i snaze Demokratů v Kongresu o založení „komise pravdy“. Obama řekl svému národu, že je potřeba „hledět vpřed, nikoli zpátky“. Holder v Newsweeku ještě dodal: „Doufám, že ať už bude mé rozhodnutí jakékoli, nebude mít negativní dopad na prezidentovu agendu. Ale to nemůže mít vliv na moje rozhodování.“

13/7/09

 

Z BAZÉNU V USA BYLY VYKÁZÁNY ČERNOŠSKÉ A HISPÁNSKÉ DĚTI

V americkém městě Philadelphia byl skupině převážně černošských a hispánských dětí, které se účastnily letního klubu “Kroky ke kreativitě”, zakázán vstup do bazénu v převážně bělošském předměstí. Klub uzavřel smlouvu s bazénem pro skupinové plavání jednou za týden, ale po první návštěvě vedení bazénu zakázalo vstup všem šedesáti pěti dětem z klubu. Stalo se tomu poté, co si bělošští návštěvníci bazénu stěžovali, že tyto děti „zásadně mění atmosféru bazénu“. Když děti dorazily, klienti bazénu prý pronášeli před dětmi rasistické komentáře a většina bělošských rodičů odvedla své děti pryč. Podle ředitelky klubu s nimi zůstaly ve vodě jen tři bělošské rodiny.  Vedení bazénu poté, co bylo za tento incident veřejně kritizováno, tvrdilo, že přecenilo kapacitu bazénu a proto vypovědělo smlouvu. Přesto jen po několika dnech znovu souhlasilo s tím, že děti klubu “Kroky ke kreativitě” se mohou v bazénu opět koupat. Děti se však odmítají do bazénu vrátit. Jedna běloška, Amy Goldman, která navštěvuje bazén už dva roky, se těchto dětí zastala. Řekla, že bazén nebyl ten den obzvláště přetížen a že děti z klubu „se chovaly slušně a respektovaly ostatní.“

15/7/09

 

PŘEDNÍ ÍRÁNSKÝ DUCHOVNÍ ODSUZUJE VLÁDCE ZA ZACHÁZENÍ S PROTESTUJÍCÍMI

Jeden z nejvyšších íránských duchovních vydal v sobotu neobvyklé prohlášení, ve kterém nazývá vládce své země „uzurpátory a hříšníky“ kvůli jejich nakládání s opozičními protestujícími v uplynulých týdnech. List The New York Times uvedl, že prohlášení, které vydal velký ájatolláh Hosejn Alí Montazerí, je tím nejdůležitějším odsouzením vlády duchovní osobností, které se za poslední měsíc od íránských prezidentských voleb objevilo. Sedmaosmdesátiletý Montazerí byl jedním z vůdců íránské Islámské revoluce v roce 1979 a byl označován i jako nástupce ájatolláha Ruholláha Chomejního.

13/7/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments