AKT-INF0 98
IZRAELSKÉ SÍLY ZABILY CIVILISTY MÁVAJÍCÍ BÍLÝMI VLAJKAMI

Mezinárodní organizace zabývající se monitorováním dodržování lidských práv Human Rights Watch prohlásila, že odhalila přesvědčivé důkazy, že izraelské vojsko v lednu během útoku v pásmu Gazy zastřelilo přinejmenším jedenáct palestinských civilistů, kteří mávali bílými vlajkami. Joe Stork z Human Rights Watch prohlásil: „Toto jsou události, při kterých bylo zabito jedenáct palestinských civilistů, z nichž bylo devět dětí a žen, přestože drželi bílé prapory, aby dali najevo, že jsou civilisté. Byli neozbrojení, neměli žádné nepřátelské úmysly. Přesto je izraelští vojáci, v mnoha případech poté, co je vyvolali z jejich domovů, zastřelili.“ Obyvatel Gazy Khalid Abed Rabbo scénu popsal takto: „Když vojáci došli před dům, zavolali, že máme vyjít ven. Moje žena, matka, tři dcery a já jsme vyšli ven. Drželi jsme bílou látku, protože jsme mírumilovná rodina. Předpokládal jsem, že si vojáci uvědomí, že se dívají na ženy a děti.“ Dvě z Abed Rabbových dcer byly zastřeleny a tříletá dcerka a babička dětí byly při střelbě také zraněny. Matka dívek Umm Soad Abed Rabbo vypráví: „Přímo přede mnou zastřelili moji nejstarší dceru. Potom postřelili nejmenší Amal a zastřelili Samar, která stála před ní. Když jsme běželi dovnitř, postřelili i babičku, která jen stěží chodí.“

14/8/09

 

HONDURASKÝ POPŘEVRATOVÝ REŽIM TRESTÁ ZELAYOVY STOUPENCE

Organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) zdokumentovala v honduraském režimu nastoleném po převratu vícero důkazů porušování lidských práv. Ve zprávě tento týden AI obviňuje honduraské vojenské síly, že používají bití a věznění k potrestání příznivců svrženého prezidenta Manuela Zelayi. AI prohlašuje, že „svévolné masové věznění a špatné zacházení s protestujícími“ zůstává „vážnou a narůstající hrozbou“.

19/8/09

 

IRÁCKÁ VLÁDA PODPORUJE REFERENDUM O STAŽENÍ AMERICKÝCH VOJSK

Spojené státy požadují rozšíření své vojenské přítomnosti v Iráku. Irácká vláda však podporuje referendum, které by mohlo uspíšit stažení Američanů. V pondělí irácká vláda prohlásila, že podpoří uspořádání celonárodního referenda o tom, zda schválit americko-iráckou smlouvu o vojenské spolupráci, podle které se mají Američané stáhnout v roce 2011. Pokud iráčtí voliči tento harmonogram odmítnou, americké jednotky budou nuceny opustit Irák téměř o jeden rok dříve. Americká vláda tlačí na iráckou vládu, aby od referenda upustila, přestože je jeho uspořádání podle samotné smlouvy o spolupráci požadováno. Mezitím bylo ve středu v Bagdádu poblíž takzvané Zelené zóny zabito v sérii útoků minimálně 101 lidí a více než 500 jich bylo zraněno. Byl to nejkrvavější den útoků za posledních 18 měsiců.

20/8/09

 

AMERICKÁ MEDIÁLNÍ BITVA O ZDRAVOTNÍ PÉČI

Navzdory tomu, že valná většina amerických médií podporuje zdravotnické firmy a pojišťovací společnosti, se tento měsíc vymykal z řady prominentní časopis Business Week svým kritickým článkem o vlivu pojišťovacího průmyslu na probíhající zdravotní reformu. Hlavní článek nedávného vydání magazínu Business Week tvrdí, že UnitedHealth a ostatní pojišťovací společnosti pomocí různých politických manévrů zmanipulovaly zdravotní reformu ve svůj prospěch. Autoři článku s titulkem „Zdravotní pojišťovny již vyhrály“ tvrdí, že pojišťovny „dokázaly změnit podmínky debaty o reformě do takové míry, že bez ohledu na to, jaká specifika se objeví v rozsáhlém návrhu zákona, který pošle Kongres na podzim prezidentu Obamovi, zdravotní pojišťovny z toho vyjdou s větším ziskem“. Většina reakcí médií na zdravotní reformu amerického prezidenta Baracka Obamy se staví kriticky k návrhu státního pojištění, které by přivedlo americký systém o krok blíže evropskému všeobecnému zdravotnímu pojištění. Stále více kritiky v amerických médiích je také namířeno přímo na evropské země. Například v nedávném úvodníku amerických novin Investor´s Business Daily se praví: „Lidé jako vědec Stephen Hawking by ve Velké Británii neměli šanci, neboť britský Národní zdravotnický úřad (NHS) by posoudil, že život tohoto brilantního muže je díky jeho fyzickému handicapu bezcenný.“ Realita je ovšem taková, že Hawking se v Británii narodil a celý život tam žije. Zmíněné noviny byly přinuceny vytisknout opravu. Hawking prohlásil opak: „Bez pomoci NHS bych tu dnes už vůbec nebyl.“

17/8/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments