AKT-INFO 102

OBAMA UPOUŠTÍ OD PROTIRAKETOVÉHO ŠTÍTU VE STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPĚ

Americký prezident Barack Obama rozhodnl upustit odtakzvaného „protiraketového štitu“, na kterém trvala bývalá vláda George Bushe. List The Wall Street Journal píše, že Obamovo rozhodnutí je založeno na zijštění, že íranský raketový program není v pokročilé fázi. Toto rozhodnutí je zároveň dosud nejostřejší Obomův  rozchod se zahraniční politikou G. W. Bushe. Bývalá Bushova vláda tvrdila, že raketový systém měl chránit před potenciálním íránským útokem, ale kritici se obávají, že systém nebyl funkční jako obrana a spíše by se hodil jako utočná zbraň proti Íránu a dalším cílům. Americká vláda nadále řiká, že plán na štít by mohla obnovit, kdyby íránské zbrojní kapacity vzrostly.

17/9/09

 

MISE OSN OBVIŇUJE IZRAEL Z PÁCHÁNÍ VÁLEČNÝCH ZLOČINŮ V PÁSMU GAZY

Vyšetřování OSN prokázalo, že Izrael během třítýdenního útoku na pásmo Gazy začátkem letošního roku „trestal a terorizoval“ civilisty, a uvádí přesvědčivé důkazy o tom, že izraelské ozbrojené síly spáchaly „vážné přestupky“ proti Ženevské konvenci. Mise OSN uvádí, že Izrael spáchal válečné zločiny a možná dokonce zločiny proti lidskosti, neboť si záměrně vybíral za cíl palestinské civilisty. Během izraelského útoku bylo zabito přes 1400 Palestinců, z nichž více než polovinu tvořili civilisté. Vedoucí šetření, soudce Richard Goldstone prohlásil, že se jeho vyšetřování zaměřilo na záměrné útoky na civilisty nařízené veliteli, nikoliv na případy, kdy se civilisté náhodou ocitli uprostřed křížové palby. „Třicet šest případů, které jsme prozkoumali v největší možné míře, se netýká velitelů nebo vojáků, abych tak řekl, zachycených v zápalu bitvy. To, o čem mluvíme, je mnohem širší aspekt vojenských akcí a záměrné taktiky, která byla přijata, nikoliv tísnivé a urgentní situace,“ řekl Goldstone. Izraelské útoky zahrnovaly střelbu na palestinské civilisty, kteří drželi bílé prapory, záměrné bombardování útulku OSN a zabití více než 300 dětí. Zpráva ovšem obviňuje i palestinské bojovníky z porušování Ženevské konvence při raketových útocích na izraelská města. Třináct Izraelců bylo zabito při útoku v pásmu Gazy, z toho čtyři při nehodě způsobené izraelskými jednotkami. Zpráva vyšetřovatelů navrhuje Bezpečnostní radě OSN doporučit oběma stranám zahájení vyšetřování zjištěných skutečností, jinak by mohly čelit vyšetřování Mezinárodního trestního soudu.

16/9/09

 

MICHAEL MOORE UDEŘIL NA WALL STREET

Na torontském filmovém festivalu měl premiéru nový dokumentární film Michaela Moora „Kapitalismus: Milostný příběh“. Film se soustředí na krizi na Wall Street a její devastující dopad na životy běžných lidí. Na tiskové konferenci v Torontu se Michael Moore například ptal, proč se americká vláda rozhodla finančně pomoci dvěma společnostem, AIG a General Motors, a ne dalším dvěma velkým společnostem Lehman Brothers a Bear Stearns, jejichž problémy byly podobné. Moore prohlásil: „Řekl bych, že Lehman Brothers a Bear Stearns neodevzdávaly ty správné příspěvky. Znáte to, je to jako mafie, ne? Ti, co správně platí velkému bossovi, mohou dál žít. Ti, co takhle neplatí, nemohou. Je to celkově naprosto nespravedlivý systém. Potřebujeme demokratickou ekonomiku. A protože ji nemáme, budu za ni dál bojovat.“ Moorův výrok zřejmě kritizuje systém financování amerických předvolebních kampaní, při nichž velké firmy a jiní sponzoři obdarovávají politiky.

15/9/09

 

OBAMA VOLÁ PO PŘÍSNĚJŠÍ REGULACI FINANČNÍHO SYSTÉMU

Americký prezident Barack Obama apeloval na Wall Street a americké zákonodárce, aby přijali to, co popisuje jako „nejambicióznější reformu finančního systému od dob Velké hospodářské krize“. O tomto plánu promluvil prezident Obama na Wall Street v pondělí: „Nevrátíme se do dob nezodpovědného chování a nekontrolovaných excesů, které stály za touto krizí, kdy motivací příliš mnoha lidí byla pouze touha po rychlých kšeftech a nafouknutých bonusech. Ti na Wall Street se nemohou opět pouštět do rizik bez ohledu na jejich dopady a očekávat, že američtí daňoví poplatníci je budou v budoucnu zachraňovat. A toto je důvod, proč potřebujeme pevná pravidla, která by nás chránila před těmi riziky systému, jichž jsme byli svědky.“

15/9/09

 

AMERICKÁ EKONOMIKA Z HLEDISKA ŽIVOTNÍ ÚROVNĚ SPADLA DO REKORDNÍCH NÍŽIN

Nově zveřejněné statistické údaje vykazují značný nárůst počtu Američanů, kteří žijí v chudobě a nemají zdravotní pojištění. Statistický úřad Spojených států řekl, že 2,6 milionů Američanů se v průběhu minulého roku propadlo pod hranici chudoby, čímž se výskyt chudoby zvýšil na jedenáctileté maximum, 13,6 %. Jednalo se o největší nárůst chudoby od roku 2004. Střední příjem domácností taktéž klesl – o 3,6 %. Jedná se tedy o největší propad, který byl kdy zaznamenán. Počet lidí žijících bez zdravotního pojištění se mezitím zvýšil ze 45,7 milionů na 46,3 milionů. Byl to již osmý rok v řadě, ve kterém počet nepojištěných vzrostl. Prezident Obama v proslovu k Asociaci amerických zdravotních sester ve Washingtonu prohlásil: „Z nejčerstvějších průzkumů víme, že z důvodu prohloubení ekonomické recese od minulého září se situace ještě zhoršila. Odborníci odhadují, že počet lidí bez zdravotního pojištění stoupl o téměř šest milionů lidí během posledních dvanácti měsíců.“

11/9/09

 

AMERIČTÍ A EVROPŠTÍ PŘEDSTAVITELÉ SE ROZCHÁZEJÍ V NÁZORU NA NÁVRHY TÝKAJÍCÍ SE KLIMATU

Američtí a evropští vyjednavači se při přípravě na nadcházející summit o globálním klimatu v Kodani neshodují v názoru na to, jak regulovat znečištění. Londýnský list The Guardian uvádí, že neshody se týkají především toho, jak spočítat snižování oxidu uhličitého pro jednotlivé státy. Spojené státy chtějí vynechat pravidla přijatá v Kjótském protokolu, která regulují vypočítávání skleníkových plynů a emisní poplatky. Podle amerického návrhu by jednotlivé státy dostaly pravomoc jednostranně rozhodovat jak plnit své závazky při snižování emisí.

16/9/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments