AKT-INFO 103

VZRŮSTAJÍCÍ NESHODY MEZI USA A EU OHLEDNĚ KLIMATICKÝCH ZMĚN

Deník Financial Times informuje o tom, jak rostoucí neshoda mezi Spojenými státy a Evropou poznamenala summit OSN o klimatických změnách probíhající tento týden. Představitelé Evropské unie vyjádřili svou rostoucí frustraci nad americkým postojem ke klimatickým změnám. Podle Evropanů Američané selhávají jak v úrovni snah o snížení emisí, tak i v nabídce pomoci rozvojovým zemím. John Bruton, velvyslanec EU ve Spojených státech, viní americký Senát ze zdržování celosvětového jednání o klimatických změnách. K tomu navíc nová studie odhalila, že Spojené státy od roku 2002 poskytují na daňových úlevách a dalších finančních podporách dvakrát tolik ropným, plynařským a uhelným společnostem než společnostem rozvíjejícím obnovitelnou energii. Mezitím čínský prezident Chu Ťin-tchao oznámil tento týden plán na významné omezení emisí oxidu uhličitého ze strany Číny. Čína se v poslední době stala největším světovým producentem skleníkových plynů, čímž překonala Spojené státy.

22/9/09

 

SVRŽENÝ HONDURASKÝ PREZIDENT ZELAYA SE VRÁTIL DO SVÉ ZEMĚ

Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya se v pondělí, téměř tři měsíce po vojenském převratu, tajně vrátil zpět do Hondurasu. Zelaya nalezl své útočiště v prostorách brazilské ambasády v Tegucigalpě, aby se vyhnul zatčení. Po tomto Zelayově dramatickém návratu nařídila pučistická vláda zákaz vycházení, jenže tisíce Zelayových příznivců tento zákaz neuposlechly a shromáždily se před brazilskou ambasádou. V úterý a poté opět ve středu rozehnala pořádková policie tisíce lidí, kteří se shromáždili, aby vyjádřili podporu Zelayovi. Policie k rozehnání shromážděného davu použila slzný plyn a vodní děla. Při zásahu bylo více než sto lidí zatčeno nebo zraněno a podle policie byli dva demonstranti zabiti. Brazilská vláda mezitím volá po výjimečném zasedání Bezpečnostního výboru OSN, které by se zabývalo honduraskou krizí. Brazilský prezident Lula de Silva varoval převratovou vládu, aby se nepokoušela napadnout ambasádu: „Brazílie udělala pouze to, co by udělala jakákoli demokratická země, kdyby ji nějaký občan požádal na naší ambasádě o azyl.“ Převratová vláda se mezitím vyjádřila, že by přistoupila na vyjednávání se Zelayou. Zároveň však vyloučila jeho možný návrat do funkce.

24/9/09

 

PODLE OSN JSOU ZASTÁNCI LIDSKÝCH PRÁV V KOLUMBII VYSTAVENI HRUBÉMU ZACHÁZENÍ

Vrcholný představitel OSN prohlásil, že ochránci lidských práv v Kolumbii stále čelí rozšířenému útlaku. Zvláštní reportérka OSN Margaret Sekkagya tvrdí, že obhájci lidských práv jsou libovolně zatýkáni a drženi ve vazbě, někdy i v masovém měřítku. Vysoce postavení vládní úředníci je často stigmatizují obviněním ze spolupráce s „teroristy nebo guerillou“. Reportérka OSN prohlásila: „Novináři, odboráři, soudci, právníci, studentští a mladiství aktivisté, obránci ženských práv, domorodí a afro-kolumbijští vůdci a lidé zastupující osoby s odlišnou sexuální orientací byli zabíjeni, mučeni, vystaveni špatnému zacházení, stávali se nezvěstnými, byli svévolně zatýkáeni a drženi ve vazbě nebo jim bylo vyhrožováno.“

21/9/09

 

VÁLKA V AFGHÁNISTÁNU SE ROZŠIŘUJE

Vrchní velitel NATO v Afghánistánu oznámil pentagonským úředníkům, že válka v Afghánistánu patrně skončí prohrou, pokud nebude do boje posláno více vojska. V důvěrném zhodnocení bojů americký generál Stanley McChrystal píše: „Pokud se nepodaří v blízké budoucnosti převzít iniciativu a zvrátit průběh bojů s povstaleckými vojsky… riskujeme výsledek, ve kterém už porážka povstalců nebude možná.“ Zároveň deník Los Angeles Times uvedl, že CIA v Afghánistánu rozmisťuje týmy zvědů, analytiků a pomocných agentů jako součást širokého „náporu rozvědky“. Očekává se, že po dokončení akce bude přítomnost CIA v Afghánistánu dosahovat množství posádek rozmístěných v Iráku a Vietnamu v dobách nejtužších bojů.

21/9/09

 

USA UPUSTILA OD SVÉHO POŽADAVKU NA IZRAEL, ABY ZASTAVIL OSÍDLOVÁNÍ

Americký prezident Barack Obama upustil od požadavku, aby Izrael zastavil rozšiřování osídlování ještě před tím, než dojde k obnoveným mírovým jednáním. Prezident Obama naznačil tuto změnu postoje v úterý, kdy se setkal s izralelským premiérem Benjaminem Netanyahu a palestinským prezidentem Mahmoudem Abbasem na pozadí zasedání OSN. Obama vyzýval obě strany k tomu, aby „učinily kroky kupředu“ a zahájily jednání o konečném statusu. Izrael doposud odmítl řídit se závazky plynoucími z Road Map, předešlé mírové dohody, která po Izraeli požadovala zastavit šíření osídlování na okupovaném Západním břehu. Palestinské hnutí Hamas mezitím stáhlo svou nabídku, v rámci níž bylo ochotné uznat stát Izrael s hranicemi z roku 1967 za podmínky, že by palestinský stát mohl být ustanoven na druhé straně těchto hranic. Izrael odmítl tuto nabídku a trvá dál na udržení osad, které podle vymezení izraelských hranic z roku 1967 stojí na palestinském území.

23/9/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments