AKT-INFO 104

OBAMA NAVYŠUJE VÝROBU ATOMOVÝCH ZBRANÍ

V téže době, kdy americká vláda vyjádřila znepokojení kvůli udajným nukleárním zaměrům Íránu, zpravodajská agentura Inter Press Service píše, že Spojené státy pokračují v projektu, který má značně navýšit výrobu atomových zbraní. Takzvanou Iniciativu za komplexní modernizaci počal bývalý prezident George Bush. Podle plánu mají být rozšířeny dvě stávající výrobny na součásti atomových zbraní. Americká vláda také navrhuje výrobu nových atomových spouštěčů z plutonia v laboratořích v Los Alamos ve státě New Mexico a rozšíření dalších zařízení pro zpracování uranu.

1/10/09

 

V GUINEJI BYLY ZABITY DESÍTKY PROTESTANTŮ

Sto šedesát lidí bylo zabito při pondělním protestu v Guineji, při kterém vládní složky zahájily palbu do protestujících členů opozice. Vojáci začali střílet na desítky tisíc lidí protestujících proti juntě, kteří se shromáždili na fotbalovém stadionu v hlavním městě Konakry. Velitel junty kapitán Moussa Dadis Camara se zmocnil vlády v loňském roce po smrti dlouhodobého diktátora Lansany Conteho. Opoziční vůdci slibují, že budou v protestech pokračovat.

30/9/09

 

SUMMIT G20 DOSPĚL JEN K NEJASNÝM ZÁVAZKŮM OHLEDNĚ KLIMATICKÝCH ZMĚN A FINANCÍ

Na summitu skupiny G20 v americkém Pittsburghu zazněla řada slibů týkajících se globálních problémů. Světoví vůdci přislíbili „rázné kroky“, ale nezavázali se k ničemu konkrétnímu. Summit také vyzval k nové éře vyváženého ekonomického růstu, ale neposkytl žádná hmatatelná vodítka k tomuto cíli. Představitelé G20 uzavřeli dohodu o regulaci

platů špičkových manažerů, a to tak, že manažerské bonusy by neměly být omezeny, avšak firmy by měly jejich výplatu rozložit na delší období. Závěrečná prohlášení summitu schválila, že bude zaručeno více volebních hlasů v Mezinárodním měnovém fondu a Světové bance těm zemím, které v těchto institucích mají v současnosti omezené zastoupení. Během dvoudenního summitu bylo zatčeno kolem 200 lidí. Na jednom z protestů byli nafilmováni neidentifikovaní policisté, kteří strčili protestujícího do auta a odjeli. Tito policisté měli na sobě armádní stejnokroje, ale státní zastupitelé prohlásili, že se nejednalo o vojáky. Zatčený protestující je údajně stále za mřížemi.

28/9/09

 

POTÉ, CO SENÁT ZAMÍTL NÁVRH NA STÁTNÍ POJIŠŤOVNU, SE V AMERICE STUPŇUJÍ PROTESTY O ZDRAVOTNICTVI

V rámci reformy zdravotnictví finanční komise amerického Senátu zamítla dva návrhy na zřízení státní pojišťovny jakožto jedné z tržních možností. K zamítnutí návrhů došlo poté, co se několik demokratů v komisi přidalo k republikánům, kteří nesouhlasili se státní pojišťovnou, která by podle odpůrců byla zničující konkurencí pro soukromé pojišťovny.  Zároveň komise schválila návrh poskytnout 50 milionů dolarů na vzdělávací programy, které prohlašují, že sexuální abstinence je jediný způsob, jak zabránit těhotenství a sexuálně přenosným nemocem. V téže době bylo v New Yorku v kancelářích velké pojišťovací společnosti Aetna zatčeno 17 lidí. Demonstranté se drželi navzájem za lokty a vykřikovali hesla jako „Lidé, ne zisky“. Byla to první z akcí občanské organizace „Mobilizace za zdravotní péči pro všechny“, která si klade za cíl protestovat v kancelářích soukromých pojišťoven po celé zemi. Demonstrant Mark Milano vysvětluje: „Jsme tu kvůli mnoha lidem, kteří umírají, protože zdravotní pojišťovny upřednostňují zisk před péči o lidi… Čím více lidem zaměstnanci pojišťoven nepovolí operaci, tím větší prémie získají. Jsme tu, abychom řekli, že neustaneme v našem snažení, dokud všichni lidé v Americe, kteří potřebují zdravotní péči, ji nedostanou.“

30/9/09

 

NEPOJIŠTĚNÁ AMERICKÁ STUDENTKA NAKAŽENÁ PRASEČÍ CHŘIPKOU ZEMŘELA KVŮLI ODLOŽENÍ LÉKAŘSKÉ PÉČE

V americkém státě Ohio zemřela kvůli opožděné lékařské péči studentka, která onemocněla prasečí chřipkou a neměla zdravotní pojištění. Přátelé a rodina tvrdí, že dvaadvacetiletá Kimberley Youngová onemocněla před dvěma týdny a odkládala vyhledání lékařské péče, protože věděla, že by si ji jako nepojištěná mohla jen stěží dovolit. Youngová byla přijata na Miami Univerzitu v Ohiu, kde získala dva tituly. Od chvíle, kdy minulý rok školu dokončila, měla dvě zaměstnání, ale ani v jednom nedostala zdravotní pojištění.

28/9/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments