AKT-INFO 105NEWYORSKÝ AKTIVISTA ZADRŽEN ZA POUŽÍVÁNÍ INTERNETOVÉ SPOLEČENSKÉ SÍTĚ PRO KOORDINACI PROTESTŮ

Elliot Madison byl zadržen minulý měsíc při protestech proti G20 v Pittsburgu. Došlo k tomu poté, co policie udělala zátah na jeho hotelový pokoj. Podle prohlášení policie Madison společně s dalším obžalovaným používali počítače a rádiové snímače ke sledování policejních zákroků během demonstrace. Podle obvinění měli údajně za pomoci mobilních telefonů a společenské internetové sítě Twitter předávat tyto informace demonstrantům. K dané demonstraci město nevydalo povolení, a byla tak považována za nedovolené veřejné shromáždění. Madison je obviněn z toho, že zabraňoval policii v zadržování a stíhání demonstrantů, dále z nezákonného použití komunikačního přístroje a vlastnictví nástrojů pro zločinné účely. Týden po prohledání Madisonova hotelového pokoje v Pittsburghu vnikli agenti FBI také do Madisonova bytu v New Yorku a šestnáct hodin zde probíhalo vyšetřování. Aktivisté sice v různých částech světa již víckrat použili internet a SMS zprávy, aby pomohli demonstrantům uniknout policii, toto je však zatím první tvrdý zákrok policie proti této metodě.

7/10/09


ÍRÁN SOUHLASIL S MEZINÁRODNÍ PROHLÍDKOU SVÝCH ZAŘÍZENÍ NA OBOHACOVÁNÍ URANU

Během jednodenního jednání mezi Íránem, Spojenými státy a dalšími světovými mocnostmi Írán prohlásil, že povolí inspektorům z Mezinárodní agentury pro atomovou energii prohlídku nově odhaleného závodu na obohacování uranu nedaleko od města Qom. Prohlídka by se měla uskutečnit během příštích dvou měsíců. Írán také souhlasil, že v budoucnu pošle svůj neobohacený uran do Ruska pro další zpracování. Podle této dohody by tento uran pak putoval do Francie, kde by byl zpracován na palivo. Francouzi by pak uran poslali zpět do Íránu, kde by se toto palivo použilo v reaktoru pro účely lékařského výzkumu v Teheránu. Američtí úředníci v Ženevě řekli, že ochota Íránu poslat neobohacený uran do Ruska a Francie by mohla být klíčovým krokem. Jeden z amerických úředníků řekl listu The Wall Street Journal: „To by omezilo íránskou schopnost náhle vyrobit nukleární zbraně.“ Další kolo jednání se uskuteční v říjnu.

2/10/09


STAŽENÍ Z AFGHÁNISTÁNU OBAMA NEPLÁNUJE

Tiskový mluvčí Bílého domu v pondělí sdělil, že americký prezident Obama nemá v plánu ukončit válku v Afghánistánu, od jejíhož začátku uplyne tento týden osm let. Od Obamy se v brzké době naopak očekává rozhodnutí, zda vyšle další desítky tisíc vojáků podle požadavku vojenského velitele Spojených států generála Stanleyho McChrystala. Mluvčí Robert Gibbs doslova řekl: „Prezident má ve věci tak jednoznačně jasný názor, že o odchodu z Afghánistánu nepadla v průběhu rozpravy ani zmínka. Není to něco, o čem by se kdy uvažovalo, kromě toho, že stále padají dotazy, co se stane, jestli opustíme Afghánistán. Nejedná se o rozhodnutí, které by bylo na pořadu dne.“ Mezitím bylo zatčeno 61 lidí za to, že protestovali proti válce v Afghánistánu před Bílým domem.

6/10/09


AMERICKÁ VLÁDA PODNIKÁ KROKY K ROZŠÍŘENÍ VLIVU V PÁKISTÁNU

Deník New York Times přináší zprávy o znepokojení pákistánských vojenských a informačních služeb nad tím, že Pentagon využívá amerického soukromého vojenského dodavatele DynCorp, aby v Pákistánu zvenčí vytvořil síť bezpečnostních a zpravodajských složek bez kontroly pákistánské vlády. Plný rozsah úlohy společnosti DynCorp v Pákistánu zůstává nejasný, ale součástí jejího oficiálně přijatého poslání je poskytovat ochranu americkým diplomatům. Celá činnost společnosti DynCorp uvnitř Pákistánu je nyní přezkoumávána pákistánskou vládou. Kritika se na DynCorp snáší i v souvislosti s přípravami americké vlády rozšířit svůj vliv v Pákistánu. Spojené státy také plánují obrovskou novou ambasádu v Islámábádu pro zhruba 1000 lidí.

6/10/09


USA ROZHODLY PŘEHODNOTIT SVŮJ PŘÍSTUP K UVĚZŇOVÁNÍ PŘISTĚHOVALCŮ

Obamova vláda předložila nové návrhy týkající se zadržování přistěhovalců v amerických vězeních. V úterý americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti prohlásilo, že uvěznění přistěhovalci, kteří nevykazují násilí, mohou být zadržováni v bývalých hotelech či pečovatelských domech nebo jim mohou být přiděleny monitorovací řetízky na kotníky. Jak dále vyplývá z ministerského prohlášení, plánuje se až zdvojnásobení intenzity monitorování podmínek, v jakých se nachází jak státní, tak soukromá zařízení tohoto typu. Zastánci občanských svobod tento návrh uvítali, nicméně volají po rozsáhlejším prozkoumání toho, proč někteří přistěhovalci končí ve vězení. Judy Rabinovitz z oddělení pro práva přistěhovalců v organizaci Unie na ochranu občanských svobod k tomu říká: „Nejde jen o to, kde jsou tito lidé drženi. Podstatné je, jak skončili ve vězení a proč tam nadále zůstávají zadrženi.“

7/10/09


=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.


ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.


JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments