AKT-INFO 106
KVŮLI ŠKRTŮM V HUMANITÁRNÍ POMOCI HROZÍ HLAD MILIONŮM LIDÍ

Organizace spojených národů varuje, že desítkám milionů lidí budou v příštích týdnech sníženy či zcela zastaveny příděly potravin, protože nejbohatší národy drasticky snížily svoji humanitární pomoc. V rozhovoru pro list The Observer of London sdělila vedoucí Světového potravinového programu Josette Sheeranová, že tato organizace bude před koncem roku čelit schodku nejméně 2 miliardy dolarů. Tento rok, za vlády prezidenta Baracka Obamy, přispěly Spojené státy o 800 milionů dolarů méně než za prezidenta George W. Bushe. Jiné národy také snížily své příspěvky, a to přesto, že se od minulého roku ceny potravin v 80 procentech zemí zvýšily. Sheeranová prohlásila: „Tvoří se tichá tsunami hladu. Nevidíte ji, neslyšíte ji, ale vnikla do všech těch vesnic a zabíjí tam lidi stejně nemilosrdně jako skutečná tsunami. Tohle je nejhorší krize od sedmdesátých let. Ztratíme celou generaci. Děti to navždy poznamená.“

12/10/09

 

VELVYSLANEC OSN UZNAL PODVOD V AFGHÁNSKÝCH VOLBÁCH

Velitel mise OSN v Afghánistánu uznal, že srpnové volby byly zmařeny „rozsáhlým podvodem”. Zvláštní vyslanec OSN Kai Eide tento fakt oznámil na tiskové konferenci v Kábulu. „Byl to velice složitý proces. Byl narušen mnoha problémy, a to nejen, jak víte, rozsáhlým podváděním. Takže to pro mě není snadné, protože tohle měla být má hlavní práce. A je důležité, abychom zemi provedli celým procesem, který bude završen vytvořením demokracie v Afghánistánu.” Eide pokračoval obhajobou své činnosti po skončení voleb a zamítl nařčení dřívějšího zástupce, že napomáhal podvod zakrýt. Zároveň člen volebního týmu pod záštitou OSN rezignoval na svou funkci na protest proti údajné zahraniční převaze v činnosti této komise. Maulavi Mustafa Barakzai byl jedním z pouhých dvou Afghánců ve volební komisi, která je zodpovědná za potvrzení výsledků voleb. Barakzai prohlásil, že zahraniční členové této komise prováděli všechna rozhodnutí, a názory Afghánců přitom nebrali na vědomí. Očekává se, že komise tento týden rozhodne, kolik hlasů se musí považovat za neplatné kvůli rozsáhlému podvodu.

13/10/09

 

HONDURASKÝ PUČISTICKÝ REŽIM STUPŇUJE TLAK NA MÉDIA

Honduraský režim vydal nařízení, které umožňuje zablokovat mediální kanály. Minulý týden přitom režim slíbil toto nařízení odvolat. Vůdci puče už zakázali opoziční mediální kanály Channel 36 a Radio Globo. Nařízení ohrožuje vysílací stanice, které mohou být uzavřeny, pokud odvysílají zpravodajství „útočící na národní bezpečnost“. V sobotu použila policie slzný plyn proti stovkám demonstrantů podporujících vypuzeného prezidenta Manuela Zelayu. Jeden protestující prohlásil: „Tady v Hondurasu si už nenecháme líbit, aby nás mlátili a zabíjeli. Už si to nenecháme déle líbit! Chceme, aby tihle pučističtí uchvatitelé vypadli a aby nás už vojáci nemlátili, jako by neměli matky.“ Protesty se konaly v průběhu rozhovorů Zelayových zástupců a zástupců pučistického režimu. V souvislosti s děním v Hondurasu varuje jedna z nezávislých rad OSN, že od Zelayova vypuzení jsou v této zemi stále více využíváni zahraniční žoldáci. OSN získala zprávy, podle kterých najal pučistický režim více než 120 žoldáků z celé Latinské Ameriky. Odhadem čtyřicet bývalých členů kolumbijských paramilitárních jednotek bylo najato, aby chránili bohaté Hondurasany a jejich majetek.

12/10/09

 

IRÁCKÁ VLÁDA HLÁSÍ 85 000 NÁSILNÍCH ÚMRTÍ OD ROKU 2004

Podle nově vydaných statistik zemřelo při násilných útocích od roku 2004 v Iráku nejméně 85 000 lidí. Irácký ministr pro lidská práva pak oznámil, že 147 000 lidí za stejnou dobu utrpělo značná zranění. Čísla však nezahrnují 10 000 Iráčanů, kteří zmizeli a jsou hledáni. Tato čísla jsou také nižší než ta, která vydaly nezávislé organizace a organizace zabývající se lidskými právy. Podle zpráv OSN bylo navíc od roku 2005 přes 100 000 lidí v severním Iráku nuceno opustit své domovy v důsledku sucha a nadměrného čerpání studniční vody. V důsledku sucha pak nadále hrozí ještě dalším 36 000 lidem, že budou brzy muset opustit své domovy.

14/10/09

 

VÝBOR AMERICKÉHO SENÁTU SCHVÁLIL NÁVRH REFORMY ZDRAVOTNICTVÍ

Finanční výbor amerického Senátu podal ze strany kongresových výborů páté a poslední schválení návrhu zákona na reformu systému celonárodní zdravotní péče. Pokud bude schválen celým Kongresem, znamenalo by to, že všichni Američané si buď zaplatí zdravotní pojištění, nebo budou pokutováni. Návrh zákona nepovoluje zřízení státní zdravotní pojišťovny, která by konkurovala soukromým společnostem, a tak by mohla donutit ostatní ke snížení pojistného a zlepšení služeb. Namísto toho však nabízí variantu zřízení neziskových družstev. Prezident Barack Obama se vyjádřil o navržených opatřeních pochvalně: „Zamezilo by to některým z nejhorších praktik v pojišťovacím odvětví, jako například odmítnutí pojištění člověka, který se chce nechat pojistit a již měl v minulosti nějaké zdravotní problémy.“ Zastánci koncepce státního zdravotního pojištění, což je podle průzkumu veřejného mínění doposud nejžádanější varianta mezi lékaři i pacienty, pořádali ve čtvrtek den protestů.

14/10/09

 

NOVINY UVÁDĚJÍ, ŽE USA PŘESTANOU KRITIZOVAT POTLAČOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V RUSKU

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová byla v úterý v Moskvě na jednání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Ruský deník Kommersant píše, že Spojené státy se soukromě dohodly, že přestanou veřejně kritizovat stav lidských práv v Rusku výměnou za ruskou spolupráci na konfrontaci s Íránem a na takzvaném americkém projektu protiraketové obrany.

13/10/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments