AKT-INFO 108MEZINÁRODNÍ DEN ZACHOVÁNÍ KLIMATU OSLAVEN VE 181 ZEMÍCH

Aktivisté ve všech částech planety se sešli v sobotu, aby požádali světové vůdce o schválení přísných pravidel na nadcházející konferenci o změně klimatu v Kodani. Mezinárodní den byl oslaven na více než 5 200 setkáních ve 181 zemích světa. Hlavní organizátorská skupina 350.org prohlásila sobotní akci za největší politickou událost v historii celé planety. Tématem dne bylo číslo 350. Podle vědců je 350 miliontin (ppm) oxidu uhličitého v ovzduší tím nejvyšším bezpečným limitem. Nynější stav se pohybuje okolo 387 ppm. Na březích Mrtvého moře vytvořili izraelští aktivisté obří číslici 3, Palestinci obří 5 a Jordánci 0. Na Maledivách se aktivisté účastnili podvodního protestu, aby poukázali na možný dopad zvyšování hladiny moře na budoucnost souostroví. Přibližně 15 000 lidí se v pátek shromáždilo v Etiopii, aby požádali o přísnou mezinárodní smlouvu týkající se změny klimatu. Na demonstraci ve Spojených státech místní organizátor hnutí Greenpeace řekl: „Budeme mít více hurikánů, více lesních požárů, a pokud nic neuděláme, hladina moře bude stoupat. Takže naše dnešní hnutí volá po globálním řešení, které tomu zabrání. A je to opravdu možné, jen musíme konat teď a rychle. A potřebujeme řešení, která berou v potaz opravdový rozměr problému, takže potřebujeme silné a statečné vedení od našeho prezidenta.”

26/10/09


KANADŠTÍ AKTIVISTÉ BOJUJÍCÍ PROTI ZMĚNÁM KLIMATU PŘERUŠILI JEDNÁNÍ PARLAMENTU

V kanadském parlamentu uspořádalo v pondělí asi 200 mladých lidí protest, který přerušil jeho jednání. Protestující požadovali, aby byla schválena opatření, která by vedla k výraznému omezení emisí uhlíku. Bylo zatčeno šest lidí a podle zpráv novinářů policie zbila nejméně jednoho protestujícího.

27/10/09


DOHODA O ODLESNĚNÍ VYPOUŠTÍ KLÍČOVÉ PRAVIDLO O ZACHOVÁNÍ DEŠTNÝCH LESŮ

Londýnský deník The Independent napsal, že důležité pravidlo chránící světové tropické deštné lesy před vykácením bylo vypuštěno z celosvětové dohody o odlesnění, která má být podepsána na summitu o změně klimatu v Kodani v prosinci tohoto roku. Podle návrhu, který má být na summitu ratifikován, země, které kácejí pralesy a proměňují je v stromové plantáže (například palem olejných), by stále měly být schopny klasifikovat plantáž jako les a získat miliony eur mezinárodní pomoci na jejich zachování. Environmentalisté říkají, že plantáže v žádném případě nemohou nahradit ztrátu přirozeného pralesa, pokud jde o divokou zvěř, produkci vody, a především o ukladiště oxidu uhličitého. Ten se do ovzduší dostává, když jsou lesy ničeny. Průmysl palem olejných žene odlesňování kupředu, protože je jejich olej využíván k produkci biopaliv.

26/10/09


DVANÁCT OSOB ZEMŘELO PŘI ÚTOKU PROTI OSN V AFGHÁNISTÁNU

Nejméně dvanáct osob zemřelo v Afghánistánu při útoku na dům, kde bydleli zaměstnanci OSN. Šest obětí pracovalo pro OSN. Byl to jeden z řady útoků, ke kterým došlo ve středu v okolí Kábulu. Další útoky byly zaměřeny na prezidentský palác a jeden luxusní hotel. K útokům došlo den poté, co bylo zabito osm amerických vojáků při bombovém útoku na projíždějící konvoj v jižním Afghánistánu. Tato úmrtí znamenají, že tento měsíc přinesl nejvíce ztrát na životech v americké armádě za celých osm let války v Afghánistánu. Tento měsíc zahynulo padesát tři amerických vojáků, a tak byl překročen rekord ze srpna, ve kterém zemřelo padesát jedna vojáků.

28/10/09


AMERICKÝ VEDOUCÍ ČINITEL REZIGNOVAL KVŮLI VÁLCE V AFGHÁNISTÁNU

Bývalý vysoký americký diplomat, který působil v afghánské provincii Zábul, rezignoval ze všech postů na ministerstvu zahraničí na protest proti válce v Afghánistánu. Matthew Hoh prohlásil, že z funkce odchází, protože dospěl k názoru, že tato válka pouze podněcuje další povstání a Spojené státy žádají po svých vojácích, aby umírali za to, co je v podstatě vzdálenou občanskou válkou. Ve svém rezignačním dopise Hoh uvedl: „Mám pochybnosti a výhrady k naší současné strategii i k plánované strategii budoucí. Moje rezignace se nezakládá na tom, jak vedeme tuto válku, ale proč a za jakým účelem.“ Hoh je šestatřicetiletý bývalý příslušník námořní pěchoty, který bojoval ve válce v Iráku. Je prvním americkým státním úředníkem, o kterém je zřejmé, že rezignoval na protest proti válce v Afghánistánu.

27/10/09


BRATRA KARZÁÍHO PLATÍ CIA ZA PARAMILITARISTICKÉ AKCE

V dalších zprávách o Afghánistánu v deníku New York Times bylo oznámeno, že bratr afghánského prezidenta Hamída Karzáího pracuje pro CIA již téměř osm let. Ahmed Waki Karzáí podněcuje další skandál po jeho údajném zapletení do afghánského obchodu s opiem. Podle listu New York Times sestavoval v Afghánistánu, konkrétně v jižním městě Kandahar, polovojenské jednotky odpovídající CIA.

28/10/09


IZRAEL BRÁNÍ PALESTINCŮM V PŘÍSTUPU K VODĚ

Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International obvinila izraelskou vládu z toho, že brání v přístupu k vodě Palestincům na Západním břehu a v pásmu Gazy. Izrael kontroluje většinu vodních zdrojů na Západním břehu a čerpá vodu z povodí, které zasahuje na území Izraele i na palestinská území. Donatella Rovera z Amnesty International vyzvala Izrael, aby distribuoval vodu spravedlivě: „Palestinci mají přístup ke čtyřikrát menšímu množství vody než Izraelci a některé palestinské komunity mají dokonce desetkrát méně vody než Izraelci. Musí skončit situace, kdy z hlediska mezinárodního práva nelegální izraelské osady na okupovaných územích mají bazény, zelené trávníky a zavlažovaná pole a jejich palestinští sousedé nemají dost vody ani na pití a základní domácí potřeby.“

27/10/09


=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.


ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.


JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments