AKT-INFO 110

PALESTINCI ZBOURALI ČÁST IZRAELSKÉ OCHRANNÉ ZDI

Palestinští demonstranti na Západním břehu Jordánu si v pátek připomněli pád Berlínské zdi zbouráním části izraelské zdi, která rozděluje velkou část regionu. Palestinci na zeď pověsili transparent s nápisem „Ať jsou jakkoli vysoké, všechny zdi jednou spadnou.“ Izraelské jednotky reagovaly použitím slzného plynu a „tchořího spreje“, chemické sloučeniny, která páchne jako směs mrtvol a exkrementů.

9/11/09

 

ČÍNA POPRAVILA DEVĚT LIDÍ ZA NEPOKOJE V SIN-ŤIANGU

V Číně bylo popraveno devět lidí za účast v červencových protestech a nepokojích v oblasti Sin-ťiang. Zřejmě většina a možná všichni popravení byli Ujgurové, převažně muslimská etnická skupina žijící v západní Číně. V červenci bylo v Urumči, hlavním městě oblasti, zabito skoro 200 lidí při konfliktech mezi Ujgury a většinovým čínským etnikem Han. Mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch nedávno přinesla zprávu, že od července zmizelo nejméně třiačtyřicet ujgurských mužů poté, co byli zajati bezpečnostními silami. Ujgurský exilový vůdce Rebiya Kadeer prohlásil: „Skutečnost, že čínští představitelé mají tu drzost provést tyto popravy v předvečer návštěvy prezidenta Baracka Obamy v Číně, ukazuje jejich naprosté pohrdání mezinárodními standardy lidských práv.“

10/11/09

 

V AFGHÁNISTÁNU BYLO PŘI ÚTOKU NATO ZABITO DEVĚT CIVILISTŮ

V Afghánistánu bylo při leteckém úderu sil NATO zabito devět civilistů. Podle místních obyvatel útok v provincii Helmand zasáhl skupinu Afghánců včetně tří dětí pracujících v kukuřičném poli. O několik hodin později pochodovaly stovky rozzlobených občanů ulicemi hlavního města province Lashkar Gah a vystavovaly mrtvá těla. Okupační vojska NATO tvrdí, že případ vyšetřují.

6/11/09

 

PROTIARABSKÉ ÚTOKY V USA POKRAČUJÍ

Více než 8 let po 11.září 2001 v USA stále ještě pokračují nenávistné útoky na Araby a muslimy. Tento týden byl na Floridě zatčen záložník námořní pěchoty, který zaútočil na řeckého kněze v domnění, že je arabského původu. Kněz Alexios Marakis se před útokem ztratil ve městě Tampa a snažil se ptát kolemjdoucích na cestu. Útočník Jasen Bruce kněze záměrně uhodil montážní pákou na pneumatiky a poté zavolal policii, které oznámil, že se ho muž arabského původu pokusil okrást. Bruce později sdělil policii, že Marakis „je arabský terorista.“ Podle příslušníků policie měl Bruce v očích slzy, když mu sdělili, že Marakis je ve skutečnosti řecký kněz.

11/11/09

 

KAPITALISMUS NEUSPĚL V PRŮZKUMU POPULARITY

U příležitosti dvacátého výročí pádu Berlínské zdi zveřejnila BBC výsledky mezinárodního průzkumu, které odhalily celosvětově rozšířené zklamání z kapitalismu a volného trhu. Pouze 11 procent dotázaných se domnívá, že kapitalismus volného trhu funguje dobře. Oproti tomu 23 procent respondentů z celého světa uvedlo, že kapitalismus je zcela chybný a je třeba nový ekonomický systém. Kolem poloviny dotázaných uvedlo, že problémy kapitalismu mohou být vyřešeny dalšími regulacemi a reformami ale bez svržení systému.

10/11/09

 

AMERICKÝ ÚSTAVNÍ SOUD PŘEHODNOCUJE DOŽIVOTNÍ TRESTY PRO NEZLETILÉ

Americký Ústavní soud v pondělí vyslechl argumenty ve dvou případech, které mají rozhodnout, jestli není proti záměru Ústavy udělovat doživotní tresty bez možnosti propuštění nezletilým delikventům. Momentálně je ve Spojených státech více než 1700 vězňů, kteří by měli strávit celý život za mřížemi za činy, které spáchali jako nezletilí. Některým bylo v té době jen třináct let. V žádné jiné zemi se takoví vězni nenachází.

9/11/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments