AKT-INFO 115
STOVKY LIDÍ BYLY ZATČENY PŘI PROTESTNÍ AKCI NA COP15

V Kodani byly v úterý a ve středu zatčeny stovky lidí. Jejich zatčení předcházela shromáždění ekologických aktivistů, kteří se pokusili o masový čin občanské neposlušnosti, čímž chtěli změnit zaměření mezinárodního jednání o klimatu (COP15). Ve středu ráno dánská policie zatýkala po městě lidi, kteří směřovali k budově Bella Center, aby se mohli účastnit plánované akce. Organizátoři masové demonstrace chtěli uspořádat „shromáždění lidu“ přímo v prostorách summitu, aby tím posílili hlasy volající po spravedlivějších a razantnějších krocích proti klimatickým změnám. Součástí akce byl protestní odchod několika stovek delegátů a účastníků summitu, kteří se chtěli přidat k demonstrantům před budovou. Policie však setkání protestujících delegátů s demonstranty v ulicích zabránila za použití pepřových sprejů a obušků. Součástí preventivní akce proti protestnímu odchodu delegátů z budovy byl také ve středu ráno vydaný zákaz účasti na summitu pro několik ekologických organizací, jež měly na summitu oficiálně zastupovat občanské společnosti. Podle těchto organizací, mezi nimiž je například hnutí Děti země, jim byly bez jakéhokoli vysvětlení odňaty akreditace. Ve čtvrtek už většina představitelů občanského sektoru a neziskových organizací měli své registrace na konferenci zrušeny a jednání pokračovalo hlavně mezi politiky a firmami. V reakci na tento krok uspořádala skupina asi padesáti lidí protest nedaleko bezpečnostního kontrolního bodu. Zároveň byl v úterý na cestě z Bella Center zatčen jeden z hlavních organizátorů středeční koordinované protestní akce Tadzio Mueller. Policie jej zadržovala celou noc bez sdělení obvinění.

16/12/09

 

AMERICKÝ VYSLANEC ODMÍTL VĚTŠÍ SNIŽOVÁNÍ EMISÍ A VĚTŠÍ ODŠKODNĚNÍ

S příjezdem světových vůdců začaly oficiálně na konferenci o klimatu rozhovory na nejvyšší úrovni. Americký vyjednavač Todd Stern v úterý prohlásil, že do budoucna nevidí žádnou změnu, týkající se návrhu prezidenta Obamy snížit emise o 17 procent z úrovně, na které byly v roce 2005. Návrh je mezinárodně kritizován, protože vzhledem ke standardu z roku 1990, podle něhož se řídí ostatní země, se jedná jen o snížení čtyřprocentní. Stern také vyjádřil svůj nesouhlas s vyplácením odškodného chudším zemím, jež nejvíce zasahují klimatické změny a z nich vyplývající extrémní výkyvy počasí. Stern řekl: „Plně přiznáváme svou roli v minulosti, týkající se vypouštění emisí do atmosféry, a také plně přiznáváme svou zodpovědnost za to, že je nutno podílet se na celkovém globálním úsilí pomáhat chudším zemím, ať je to již s ohledem na potřebu přizpůsobit se dopadům klimatických změn nebo na potřebu pomoci jim rozvíjet se v rámci udržitelného vývoje, což v tomto okamžiku, v naší společně sdílené historii, znamená cestu snižování množství uhlíku. Odškodnění však podle mého implikují jistou vinu, provinění nebo něco takového. Já si zkrátka jen myslím, že odškodnění není správný způsob jak na tuto záležitost pohlížet.“ Kanada také přiznala, že předběžně připravila tajný plán, podle něhož by se největší znečišťovatelé životního prostředí vyhnuli splňování hodnot snížování skleníkových plynů. V tomto návrhu, který z úřadu neoficiálně unikl, by bylo kanadským ropným firmám povoleno snížit emise pouze o patnáct megatun namísto čtyřiceti osmi, které navrhuje současná vláda konzervativců.

16/12/09

 

O VÍKENDU DEMONSTROVALO 100 000 LIDÍ ZA ROVNOST PŘI KLIMATICKÝCH ROZHOVORECH

Masivní demonstrace začaly v Kodani již během víkendu. V sobotu, vzdor mrazivému počasí, se vydaly na pochod desetitisíce lidí centrem Kodaň až před Bella Center, kde rozhovory probíhají. V čele pochodu pod transparenty s nápisy „Změna systému, ne změna klimatu“ šli představitelé různých skupin domorodců a původních obyvatel kolonizovaných zemí. Organizátoři prohlásili, že se pochodu zúčastnilo na 100 000 lidí. V projevu na konci pochodu řekl jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu: „Pochodujeme a demonstrujeme tady za spravedlivé ukončení klimatických změn, protože jejich důsledky  pociťují nejpalčivěji ti, kteří je nezpůsobili – chudí a zranitelní.Ke konci protestu bylo zatčeno téměř tisíc lidí, když policie obklíčila zadní část pochodu. Proti třinácti protestujícím byla vznesena obvinění. Dánská pobočka Amnesty International vyzvala k prošetření těchto zatčení a prohlásila, že téměř všechna zatčení byla nespravedlivá. V neděli, druhý den protestů, bylo zatčeno přes 200 lidí.

14/12/09

 

AMERICKÝ NEJVYŠŠÍ SOUD ZAMÍTL ODVOLÁNÍ MUČENÝCH VĚZŇŮ

Nejvyšší soud Spojených států odmítl přezkoumat nižší instancí zamítnutou žalobu, která byla podána proti bývalému americkému ministru obrany Donaldu Rumsfeldovi a dalším nejvyšším armádním představitelům za mučení čtyř bývalých vězňů z věznice na Guantánamu. Nižší soud v minulém roce rozhodl, že tato čtveřice nemá žádná ústavní práva a podle amerických zákonů na ně není pohlíženo jako na „osoby“. Obamova vláda požádala Nejvyšší soud, aby toto odvolání zamítl. Vedoucí právní zástupce tohoto případu Eric Lewis prohlásil: „Konečné slovo o tom, zda tito muži měli právo nebýt mučeni nebo právo vyznávat své náboženství bez slovních urážek, zní, že neměli. Případní budoucí mučitelé se nyní mohou utěšovat.“

15/12/09

 

BÝVALÁ IZRAELSKÁ MINISTRYNĚ ZAHRANIČÍ ZRUŠILA NÁVŠTĚVU VELKÉ BRITÁNIE PO VYDÁNÍ ZATYKAČE

Bývalá izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová zrušila plánovanou návštěvu Velké Británie poté, co na ni britský soud vydal zatykač. V zatykači je uvedena role Livniové v Američany podporovaném izraelském útoku na Gazu, jenž se stal téměř před rokem, a ve kterém zahynulo přes 1300 Palestinců, ve většině případů civilistů. Je to vůbec poprvé, kdy britský soud vydal zatykač na úřadujícího nebo bývalého izraelského ministra. Zatykač byl zrušen poté, když se soud dozvěděl, že Livniová Británii nenavštíví.

15/12/09

 

AKT-INFO PŘEJE PŘÍJEMNÉ PROŽITÍ SVÁTKŮ A VYHLAŠUJE ČTRNÁCTIDENNÍ PAUZU VE VYDÁVÁNÍ ZPRÁV

Zpravodajství Akt-info přeje všem krásné zimní svátky plné pohody. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří nám pomáhali s překlady, korekturou a technickými otázkami v roce 2009. Děkujeme i čtenářům za jejich zájem. Naše dobrovolnická zpravodajská služba si teď vezme krátkou pauzu a hned po novém roce pro vás připravíme vydání č. 116 plné zajímavých zpráv, které uvidíte málokde jinde, než pravě zde – v nezávislém a nekomerčním zpravodajství.

13/12/07

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments