AKT-INFO 122
DEVĚT CIVILISTŮ ZEMŘELO PŘI BOMBARDOVÁNÍ NESPRÁVNÉHO DOMU V AFGHÁNISTÁNU

Tisíce vojáků Spojených států a NATO se účastní největší vojenské ofenzívy za osm let působení v Afghánistánu, jejímž cílem je vyhnat Tálibán z města Mardžah v provincii Helmand. Američtí zástupci zatím hodnotí operaci jako úspěšnou, přestože v neděli dvě rakety NATO zasáhly jiný dům, než bylo plánováno. Američtí zástupci sdělili, že zemřelo devět civilistů. Afghánský prezident Hamíd Karzáí požaduje vyšetření těchto úmrtí. Předtím než došlo k pochybení, prohlásil admirál Mike Mullen, hlavní velitel amerického štábu, že cílem operace je také vyhnout se civilním obětem. V průběhu této ofenzívy bylo doposud zabito nejméně devatenáct civilistů, včetně šesti dětí, které zahynuly při zasažení jejich domu raketou.. Dalších pět civilistů zahynulo při leteckém útoku v sousední provincii Kandahár. Mnoho členů Tálibánu zřejmě uniklo do Pákistánu poté, co Spojené státy varovaly, že brzy  zaútočí na Mardžah. Tento útok je prvním testem plánu amerického prezidenta Baracka Obamy poslat do Afghánistánu dalších 30 000 vojáků, aby tak dostali pod vládní kontrolu oblasti dosud ovládané povstalci. Mnoho obyvatel Mardžahu uteklo do okolních měst, aby se vyhnulo útoku.

15/2/10

 

USA NEVYLUČUJÍ POUŽITÍ VOJENSKÝCH SIL PROTI ÍRÁNU

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem se stupňuje. V úterý prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v Saúdské Arábii, že íránská vláda je největším světovým zastáncem terorismu. V té době ve Washingtonu řekl tiskový mluvčí Bílého domu Robert Gibbs, že Obamova vláda ponechává otevřenou možnost vojenského útoku. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na to reagoval prohlášením, že Írán stále počítá s výměnou  jaderného paliva. Při tomto dlouho diskutovaném plánu by Irán odeslal do zahraničí obohacený uran výměnou za jaderné palivo pro reaktor určený k lékařským účelům. Zdálo se, že Írán tento návrh vloni zamítl. V úterý ovšem Ahmadínežád prohlásil: „Jsme stále na tuto výměnu připraveni, dokonce i s Amerikou“. Ahmadínežád také varoval před uvalením dalších sankcí na svoji vládu slovy: „Naše odpověď nebude stejná jako dříve“.

17/2/10

 

V ROCE 2009 BYL ZABIT REKORDNÍ POČET  NOVINÁŘŮ

Výbor pro ochranu novinářů vyhlásil uplynulý rok jako historicky nejtragičtější rok pro novináře. Toto úterý Výbor prohlásil, že během roku 2009 byl na světě zabit sedmdesát jeden novinář, padesát jeden z nich byl zavražděn. Dvacet devět úmrtí se odehrálo při filipínském masakru  během minulého listopadu, což byl pro novináře nejkrvavější incident vůbec.

17/2/10


OPOZIČNÍ AKTIVISTÉ V HONDURASU ČELÍ PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV

Z Hondurasu přicházejí zprávy, že kritici loňského státního převratu stále čelí závažnému porušování lidských práv i poté, co byl minulý měsíc zvolen prezident Porfirio Lobo. Podle webových stránek World War Four Report byl v pondělí zastřelen Julio Funes Benítez, místní vůdce hnutí proti převratu Národní fronta opozice. Hermes Reyes, kulturní pracovník Hnutí za důstojnost a spravedlnost, byl v pátek unesen třemi ozbrojenci, pravděpodobně členy polovojenské organizace, a než ho o několik hodin později propustili, byl bit a podroben  mučení. V pátek rovněž vnikli útočníci do domu Porfiria Ponceho, místopředsedy jednoho z odborových hnutí a vedoucího představitele Národní fronty opozice. Minulý týden byli také uneseni a tři dny drženi dva členové a dvě členky občanského odporu. Všichni čtyři byli zmláceni a ženy navíc znásilněny. Únosci jim údajně sdělili, že tato akce byla „pozdravem od Pepeho“. Pepe je přezdívka prezidenta Loba.

16/2/10

 

AMERICKÉ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY VYKAZUJÍ REKORDNÍ ZISKY
Pět největších zdravotních pojišťoven ve Spojených státech vykazuje za loňský rok rekordní zisky. Podle organizace Health Care for America Now (Zdravotní péče Ameriky dnes) společnosti WellPoint, CIGNA, UnitedHealth Group, Aetna Inc a Humana nahlásily kumulativní zisky 12,2 miliardy dolarů, což je oproti roku 2008 nárůst 4,4 miliardy dolarů, neboli 56 procent,. Zpráva odhaduje, že rekordní zisky pojišťoven ovlivnily tři faktory: zrušení pojištění zákazníkům s vysokými lékařskými náklady, přesměrování výdajů z lékařské péče na administrativní náklady a využívání státních fondů. Celkově americké zdravotní pojišťovny vloni zrušily pojistné 2,7 miliónu zákazníků.

12/2/10

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments