AKT-INFO 126
 

AMERICKÝ ÚTOK V AFGHÁNISTÁNU ZABIL DVĚ TĚHOTNÉ ŽENY A NEZLETILOU DÍVKU

Londýnský deník The Times odhalil skutečnost, že američtí ozbrojenci a jejich afghánští kolegové zabili minulý měsíc při nepodařeném nočním útoku v afghánské provincii Paktia dvě těhotné matky, nezletilou dívku a dva místní úředníky. K útoku došlo více než dva týdny poté, co velitel vojenských sil USA a NATO v Afghánistánu vydal nová nařízení se záměrem omezit noční útoky. Ti, co útok přežili, tvrdí, že představitelé Spojených států a NATO se snaží toto vraždění skrýt za prohlášení, že tyto tři ženy byly nalezeny již mrtvé se svázanýma rukama a s roubíkem v ústech. The Times dále informuje, že dva uvedení Afghánci byli zastřeleni, právě když se pokoušeli prokázat svou nevinu. Ženy přikrčené v chodbě za nimi byly zasaženy stejnou salvou. Jedna ze zavražděných matek měla deset dětí, ta druhá šest. Rodinám byla nabídnuta kompenzace v přepočtu zhruba 37 000 Kč za každou z obětí.

16/3/2010

 

USA POSÍLÁ PROTIBUNKROVÉ BOMBY NA OSTROV DIEGO GARCIA

Skotský deník Sunday Herold uvedl, že Spojené státy posílají do zámoří stovky speciálních bomb určených k likvidaci podzemních bunkrů jako přípravu na možný útok na Írán. Jak deník tvrdí, v detailech přepravní smlouvy, která měla být podepsána v lednu, se hovoří o přepravě téměř čtyř set bomb značky BLU-110 a BLU-117 na vojenskou základnu na okupovaném ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu.

17/3/2010

 

AMNESTY INTERNATIONAL VARUJE, ŹE SLOVENSKÝ VZDĚLÁVACÍ PLÁN DISKRIMINUJE ROMY

Amnesty International varovala, že záměr slovenské vlády odebírat romské děti z domovů a umísťovat je do internátních škol, což je má „postupně oddělit od stylu života, který v současnosti zažívají v osadách“, se rovná rasové diskriminaci. Slovenský premiér Robert Fico totiž minulý týden prohlásil, že vláda připravila systém, ve kterém budou romské děti umisťovány do internátních škol. Amnesty International kritizovala fakt, že plán nepočítá se vzděláváním dětí v místě bydliště a že tím dojde k dalšímu nárůstu segregace ve slovenské společnosti již i tak běžné. Návrh slovenské vlády tvrdí, že speciální internátní školy nemají diskriminační funkci, ale mají dětem pomoci osvojit si slovenské zvyky a jazyk. Amnesty International a jiné mezinárodní organizace na ochranu lidských práv požadují po slovenské vládě, aby rodinám, které nemohou dostatečně podporovat vzdělání svých dětí z důvodů chudoby nebo nedostatečného jazykového vybavení, zajistila podporu stejným způsobem, jakým ostatní evropské země pomáhají rodinám etnických menšin a přistěhovalců. „V internátních školách v izolaci od okolního světa se romské děti budou jen obtížně zapojovat do slovenské společnosti. Vládní návrh ještě zakonzervuje segregaci, kterou teď zažívají. V podstatě ji učiní oficiální,“ tvrdí Halya Gowan z Amnesty International. „Návrh slovenské vlády je zcela v rozporu s vývojem v Evropské unii. Dojde-li k jeho schválení, bude to v absolutním rozporu jak se slovenským právem, tak i s mezinárodními standardy lidských práv, které jsou pro Slovensko závazné.“ Amnesty International již dříve vyjádřila vážné znepokojení nad diskriminací a segregací romských dětí ve slovenských školách včetně jejich umisťování do speciálních škol a do tříd pro žáky s mentálním postižením.

17/3/2010

 

 V JEMENU HLADOVÍ MILIÓNY LIDÍ

Organizace spojených národů varuje, že v Jemenu hladoví milióny lidí částečně také proto, že se mezinárodní společenství zaměřilo především na bezpečnostní problémy země a bojuje proti organizaci Al-Kajda. Světový potravinový fond OSN vydal prohlášení, že téměř třetina Jemenců – více než sedm miliónů lidí – má problémy sehnat dostatečné množství potravy a z toho 2,7 miliónu lidí se ocitlo „ve vážném potravinovém nebezpečí“. Jemen má třetí nejvyšší míru podvýživy na světě. OSN prohlásila, že bude muset v některých oblastech přerušit distribuci potravin, pokud nedostane do června dalších několik miliónů dolarů.

12/3/2010

 

AMERICKÁ ŠKOLA ZRUŠILA VÝROČNÍ PLES KVŮLI LESBICKÉ STUDENTCE

V americkém státě Mississippi zrušila místní školní rada nadcházející výroční školní ples, který je považován za nejdůležitější společenskou událost amerických středních škol. Střední zemědělská škola v Itawambě zrušila slavnost proto, aby se vyhnula antidiskrimančnímu zákonu, který by ji donutil povolit lesbické studentce Constance McMillenové, aby si s sebou na ples vzala svoji přítelkyni jako doprovod. Školní rada zároveň doporučila občanům, aby uspořádali soukromý ples nezávisle na škole, neboť ten by antidiskriminačnímu zákonu nepodléhal. Americké sdružení pro občanské svobody, největší americká organizace pro lidská práva, požádala školní radu, aby své rozhodnutí zrušila, a pohrozila, že jinak bude čelit soudní žalobě. Když se McMillenová doslechla o rozhodnutí školní rady, prohlásila: „Chtějí tak jen sdělit to, že pokud by měli na ples pustit gaye, tak raději žádný ples neuspořádají.“

12/3/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky