AKT-INFO 128

AMERICKÁ ARMÁDA PŘIPOUŠTÍ, ŽE NA KONTROLNÍCH STANOVIŠTÍCH BYLI ZABITI NEVINNÍ AFGHÁNCI 
Američtí armádní činitelé v Kábulu připustili, že vojáci Spojených států a NATO od minulého léta zabili v blízkosti vojenských kontrolních stanovišť třicet Afghánců a zranili osm dalších. Ani v jednom případě nebylo prokázáno, že by oběti představovaly pro vojáky nebezpečí. Velitel spojeneckých vojsk v Afghánistánu, generál Stanley A. McChrystal, při nedávné videokonferenci doslova prohlásil: „Zastřelili jsme neuvěřitelně vysoký  počet lidí, ale pokud vím, nebylo nikdy prokázáno, že by někdo z nich představoval hrozbu.“ 
29/3/2010

IZRAEL POVOLIL PRVNÍ ZÁSILKU OBLEČENÍ DO GAZY PO TÉMĚŘ TŘECH LETECH
Izrael již povolil dopravu zásilky oblečení a obuvi pro Palestince žijící v Gaze, a to poprvé po téměř třech letech. Palestinští představitelé oznámili, že na čtvrtek je plánován příjezd deseti kamionů. Přísná izraelská blokáda Gazy trvá od června 2007 navzdory rozsáhlé mezinárodní kritice. Organizace pro lidská práva označují tuto blokádu za formu kolektivního trestu. 
30/3/2010

SKEPTIKY VŮČI GLOBÁLNÍMU OTEPLOVÁNÍ FINANCUJE FIRMA KOCH INDUSTRIES
Organizace Greenpeace ve své zprávě označila americkou soukromou společnost Koch Industries, napojenou na ropný a chemický průmysl, za finančního sponzora skupin lidí 
v Americe i v Evropě, které se v médiích stavějí skepticky ke globálnímu oteplování. Ze zprávy Greenpeace vyplývá, že firma Koch Industries od roku 1997 vydala již téměř 48 miliónů dolarů na financování těchto skupin a na jejich mediální aktivity. 
31/3/2010

BRITSKÝ VLÁDNÍ PANEL OZNAČIL VĚDCE Z HACKERSKÉHO SKANDÁLU ZA NEVINNÉ 
Parlamentní panelová komise ve Velké Británii prošetřila kontroverzní spor nazvaný „Climategate“ a prohlásila, že nenašla žádné důkazy, jež by mluvily ve prospěch obžaloby, podle které mělo významné britské výzkumné centrum zkreslovat data týkající se globálního oteplování. Minulý rok hackeři pronikli do počítačového systému výzkumného oddělení University of East Anglia, a následně pustili do oběhu e-maily ze schránek špičkových vědců této instituce. Popírači globálního oteplování se snažili použít různé výňatky z těchto e-mailů jako důkazy, že tento ústav umlčuje odborníky, kteří zpochybňují podíl lidské činnosti na globálním oteplování. Panel prohlásil, že v dokumentaci nejsou žádné náznaky o potlačování skeptiků. Vědci zároveň varují, že přestože Evropa letos zažila relativně dlouhou zimu, celosvětový trend oteplování pokračuje. Světová meteorologická organizace potvrdila dřívější zprávy, že poslední desetiletí bylo zatím vůbec nejteplejším v meteorologických dějinách. Podle této organizace byl rok 2009 pátým nejteplejším měřeným rokem. Projevem postupného oteplování je také to, že na jezerech na severovýchodě Spojených států led roztál rychleji, než tomu bylo za posledních 120 let, od kdy se o tomto jevu vedou záznamy.
31/3/2010

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments