AKT-INFO 130
AMERIČTÍ VOJÁCI PŘI ÚTOKU NA AUTOBUS ZABILI AFGHÁNSKÉ CIVILISTY

Nejméně pět afghánských civilistů bylo zabito a osmnáct dalších zraněno při pondělním americkém útoku. Svědkové události uvedli, že američtí vojáci stříleli na autobus plný civilistů nedaleko města Kandahár. Řidič autobusu a jeden z cestujících sdělili listu New York Times, že americká vojenská kolona zahájila palbu právě ve chvíli, kdy autobus odbočil směrem ke kraji silnice, aby mohla projet jiná vojenská kolona. Všechna okna na jedné straně byla vystřílena. Někteří zranění jsou v kritickém stavu a počet mrtvých může vzrůst.

12/4/2010

 

DOMORODÍ AMAZONŠTÍ INDIÁNI PROTESTUJÍ PROTI BRAZILSKÉMU PLÁNU NA VÝSTAVBU PŘEHRADY

V Brazílii sílí rozbroje okolo plánu na stavbu významné přehrady s hydroelektrárnou v amazonském deštném pralese. V tomto roce už byl schválen projekt Belo Monte za 11 miliard USD. Pokud bude přehrada postavena, půjde o třetí největší přehradu s hydroelekrárnou na světě. Brazilská vláda prohlásila, že přehrada bude čistým zdrojem elektrické energie, jenž pokryje energetické potřeby Brazílie. Odpůrci tvrdí, že dostavba a provoz vodní elektrárny zničí živobytí a domovy desítek tisíc původních indiánských obyvatel a ohrozí zdejší faunu. Během pondělního protestu před brazilským ministerstvem životního prostředí vystoupila se svým požadavkem na zrušení tohoto projektu domorodá aktivistka Antonia Melo: „Tento projekt je ekonomicky, společensky a ekologicky neproveditelný. Proto žádáme jeho zrušení.“ Domorodí odpůrci této přehrady přizvali své mezinárodní zastánce, včetně hollywoodského filmového režiséra Jamese Camerona, jehož film Avatar se v nedávné době stal světově nejlépe vydělávajícím filmem všech dob. Cameron se zúčastnil pondělního protestu, kde prohlásil, že tento boj ohledně přehrady vyjadřuje fiktivní zápas obyvatelů Na’avi o záchranu své země, který ztvárnil ve svém filmu.

13/4/2010

 

RANČER V BRAZÍLII SHLEDÁN VINNÝM Z VRAŽDY AMERICKÉ ŘÁDOVÉ SESTRY

Brazilský dobytkář byl usvědčen z objednání vraždy americké řádové sestry Dorothy Stang, která třicet let bojovala za to, aby velcí chovatelé dobytka v Amazonii přestali zabírat půdu chudých farmářů. V úterý soud shledal rančera Vitalmira Mouru vinným z organizování vraždy Dorothy Stang a odsoudil ho k trestu třiceti let vězení. S dalším rančerem obviněným ze spoluúčasti na zločinu bude probíhat soudní proces koncem tohoto měsíce.

14/4/2010

 

TÁBOR GREENPEACE V INDONÉSII OBĚTÍ ŽHÁŘSKÉHO ÚTOKU

Organizace Greenpeace v Indonésii se domnívá, že se stala obětí žhářského útoku. Její tábor nazvaný „Tábor obránců klimatu“ na Sumatře, západním ostrově Indonésie, vážně poškodil požár, který byl zřejmě založen úmyslně. Organizace Greenpeace ve svém prohlášení řekla: „Pokud nás měl tento čin zastavit v úsilí chránit indonéské pralesy, byl to čin marný.“

14/4/2010

 

PALESTINCI ČELÍ MASOVÝM DEPORTACÍM A VĚZNĚNÍ V DŮSLEDKU NOVÉ IZRAELSKÉ VYHLÁŠKY

Izraelská armáda schválila tento týden novou vyhlášku, která může vést k vyhnání nebo uvěznění desítek tisíc Palestinců na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle vyhlášky může být kterýkoliv Palestinec nebo cizinec na Západním břehu, který nemá Izraelem vydané doklady, deportován nebo uvězněn až na sedm let. Palestinci z Gazy a v zahraničí narozené ženy Palestinců budou patrně první z postižených. Koalice deseti izraelských organizací pro lidská práva, jako jsou např. B´Tselem a Rabíni za lidská práva, vydala výzvu, aby byla vyhláška zrušena. Ve výzvě se uvádí: „Tato opatření… jsou formulována tak široce, že v podstatě umožňují armádě vysídlit ze Západního břehu téměř všechny palestinské obyvatele.“

12/4/2010

 

SPOJENÉ STÁTY ODŘEKLY POMOC BOLÍVII A EKVÁDORU KVŮLI NESOUHLASU S KLIMATICKOU DOHODOU

Americká vláda potvrdila zrušení plánované pomoci nejméně dvěma zemím, které vloni odmítly podepsat Kodaňskou dohodu o klimatu. Americký ministr zahraničních věcí zrušil dotaci 3 miliony USD pro Bolívii a 2,5 milionu USD pro Ekvádor. Bolívie se proti této dohodě postavila nahlas, zatímco Ekvádor vyjádřil svůj tichý nesouhlas jejím nepodepsáním. Koalice jižních, ostrovních a rozvojových zemí se postavila proti této nezávazné dohodě do značné míry kvůli jejímu vyloučení povinného a výrazného omezení emisí na tu úroveň, která je uznána jako bezpodmínečně nutná k odvrácení zničujících klimatických změn. Vyvstávají obavy, že toto krácení dotací může znamenat snahu Obamovy vlády finančně trestat země za vzdorování americkému stanovisku v jednáních o klimatu. Kate Horner z ekologické organizace Friends of the Earth v prohlášení uvádí: „Spojené státy se chovají jako tyran násilně tlačící na nejvíce bezbranné země, aby je donutil podepsat neúčinnou a nespravedlivou dohodu, která svět blíže k řádné smlouvě neposune.“

12/4/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments