AKT-INFO 131
VOJÁCI NATO ZABILI ČTYŘI AFGHÁNSKÉ CIVILISTY

V pondělí vojáci organizace NATO zabili v Afghánistánu ve východní provincii Khost nejméně čtyři civilisty, když jejich konvoj zahájil střelbu na projíždějící vůz. Při identifikaci obětí se zjistilo, že se jednalo o dvanáctiletého chlapce, afghánského policistu a dva prodavače z místního tržiště. V tiskovém vyjádření prohlásilo americké vedení vojenské jednotky NATO, že oběťmi byli dva „známí povstalci“ a jejich „spojenci“. K tomuto tvrzení však neposkytlo žádné důkazy a ani nepopřelo tvrzení afghánské strany, že oběti nebyli ozbrojené. Ke střelbě došlo týden poté, kdy američtí vojáci usmrtili nedaleko Kandaháru pět civilistů a dalších osmnáct zranili při střelbě na autobus.

21/4/2010

 

VOJÁCI NATO ZABILI ZAČÁTKEM LETOŠNÍHO ROKU VÍCE AFGHÁNSKÝCH CIVILISTŮ NEŽ LONI

Tento rok zabili vojáci NATO v Afghánistánu více než dvojnásobek civilistů oproti loňsku. V prvních třech měsících roku 2010 to bylo sedmdesát dva civilistů, zatímco v loňském roce ve stejném období jich bylo dvacet devět. Zároveň se objevily nové důkazy o mučení v americké vojenské věznici v afghánském Bagramu. Novináři z BBC News oznámili, že získali prohlášení devíti svědků, kteří popsali případy porušování lidských práv v této tajné  věznici, a to v době, kdy už byl v úřadu americký prezident Barack Obama. Jeden z vězňů přiznal, že toto tajné zařízení je známé jako „Černá díra“. Vězni uvádějí, že tam byli podrobováni spánkové deprivaci, působení mrazu a jinému týráni. Jeden z nich si postěžoval, že mu americký voják vyrazil úderem pažby polovinu zubů. Tentýž vězeň také uvedl, že při cestě na toaletu musel tancovat podle hudby.

19/4/2010

 

IRÁCKÁ VLÁDA BYLA OBVINĚNA Z MUČENÍ SUNNITŮ V TAJNÉ VĚZNICI

Irácká vláda čelí obvinění z provozování tajné věznice v Bagdádu, kde měli být údajně mučeni sunnitští vězni. Americký list Los Angeles Times tento týden napsal, že více než sto sunnitů bylo v této věznici bito, vystaveno elektrickým šokům a dušeno igelitovými sáčky. Vězni byli zatčeni loňského roku v severní části země iráckou armádou, která je pod dominantním vlivem šíitů. Tyto případy týrání vyšly najevo teprve před měsícem, poté co rodinní příslušníci vězňů strávili několik měsíců jejich hledáním.

21/4/20

 

BÝVALÝ ARGENTINSKÝ DIKTÁTOR BYL ODSOUZEN K DVACETIPĚTI LETŮM VĚZENÍ

Bývalý argentinský diktátor byl odsouzen ke dvaceti pěti letům vězení za únosy a mučení disidentů v době argentinského vojenského režimu. Reynaldo Bignone spolu s pěti dalšími bývalými vysokými vojenskými hodnostáři byl v úterý odsouzen za více než padesát případů porušení lidských práv v nechvalně známé vojenské věznici Campo de Mayo. Bignone byl v čele argentinské vojenské junty mezi roky 1982 a 1983, ale odsouzen byl za zločiny, které spáchal jako velitel Campo de Mayo.

21/4/2010

 

Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ NEBUDOU ZPRÁVY AKT-INFO TŘI TÝDNY VYCHÁZET

Pro dočasnou nepřítomnost klíčového technického spolupracovníka bude mít zpravodajství Akt-info tři týdny pauzu. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří umožňují každé vydání našich zpráv. Dobrovolní překladatelé, korektoři i techničtí redaktoři si zaslouží pauzu a možnost dobít své síly. Naše zpravodajská služba se vrátí v půlce května plná nové energie a se zajímavými zprávami, které uvidíte málokde jinde než právě zde – v nezávislém a nekomerčním zpravodajství.

13/12/07

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments