AKT-INFO 135
 

IZRAEL ZAJAL DALŠÍ HUMANITÁRNÍ LOĎ PLUJÍCÍ DO GAZY
Izraelské jednotky zajaly další humanitární loď přivážející pomoc do Gazy. Loď usilovala o prolomení blokády uvalené na Gazu Izraelem. V sobotu brzo ráno obsadily jednotky izraelského námořnictva irskou loď Rachel Corrie a odvezly ji do izraelského přístavu. Loď vezla 1000 tun zdravotnického a stavebního materiálu. Mezi cestujícími byla i laureátka Nobelovy ceny míru Mairead Maguire a bývalý asistent generálního tajemníka OSN Denis Halliday. Incident nastal pět dní poté, co izraelské jednotky zabily devět lidí na turecké humanitární lodi Mavi Marmara. Pitva provedená v Turecku odhalila, že většina zabitých byla střelena několikrát a z těsné blízkosti. Britský deník The Guardian uvedl, že pět ze zabitých bylo střeleno buď do týla nebo do zad. 
7/6/2010

PRACOVNÍCI CIA PROVÁDĚLI EXPERIMENTY NA VĚZNÍCH
Nová zpráva organizace Lékaři za lidská práva obvinila vládu bývalého amerického prezidenta George Bushe z provádění ilegálních a neetických experimentů na vězních, které držela ve vazbě CIA. Zpráva podrobně popisuje, jak lékaři, psychologové a další odborníci zkoumali účinek dlouhodobé spánkové deprivace na více než tuctu vězňů. Dále zaznamenali efekty simulovaného topení za pomoci vstřikování větší množství vody do plic vězňů. Frank Donaghue z organizace Lékaři za lidská práva řekl: „Zdá se, že CIA porušila všechny právní a etické standardy, které platily od druhé světové války a chránily vězně před tím, aby na nich byly prováděny experimenty. Nejen, že jsou tyto činy hrubým porušením lidských práv, ale jsou i těžkou urážkou základních amerických hodnot.”
7/6/2010

 

MNOŽSTVÍ ROPY UNIKAJÍCÍ V MEXICKÉM ZÁLIVU VZRŮSTÁ
Přední vědec z týmu sestaveného americkou vládou pro zkoumání úniku ropy v Mexickým zálivu varuje, že množství ropy unikající do zálivu se v posledním týdnu výrazně zvýšilo. Ira Leifer, člen technického týmu odhadujícího množství unikající ropy prohlásil, že z vrtu nyní možná uniká až 100 000 barelů ropy denně, což mnohem převyšuje oficiální odhady, které se pohybují mezi 12 000 a 19 000 barely za den. Leifer prohlásil, že množství unikající ropy se zvýšilo poté, co společnost BP seřízla poškozené potrubí, aby na něj mohla nasadit takzvaný odsávací zvon. Leifer prohlásil pro McClatchy Newspapers, že jakmile bylo potrubí vyčištěno, již nic nebránilo tomu, aby mohla ropa stoupat vzhůru k protierupčnímu zařízení. BP se nyní daří část ropy odsávat do tankeru, ale podle Leifera se skutečné množství unikající do zálivu zvýšilo. V téže době uveřejnila společnost investigativních novinářů ProPublica sérii interních vyšetřování ve společnosti BP. Zpráva poukazuje na to, že v uplynulém desetiletí byli starší manažeři ropné společnosti BP upozorňováni na to, že společnost opakovaně nedbala na bezpečnost, porušovala enviromentální pravidla a riskovala vážnou nehodu, pokud by nedošlo k nápravě. Zpráva uvádí případy, kdy management přehlížel bezpečnostní pravidla tím, že nedbal na stárnutí vybavení, nutil zaměstnance, aby neohlašovali problémy a zkracoval nebo odkládal inspekce z důvodu snížení výrobních nákladů. Interní zpráva z roku 2001 uvádí, že společnost zanedbala klíčové vybavení pro nouzovou uzávěrku včetně bezpečnostních uzavíracích ventilů a detektorů plynů a ohně, které mohly zabránit požáru a výbuchu na plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. 
8/6/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments