AKT-INFO 136
MEZINÁRODNÍ TRESTNÍ SOUD ZAŘADIL AGRESI NA SEZNAM ZLOČINŮ

Členské státy Mezinárodní trestního soudu odhlasovaly to, aby útok na jinou zemi byl přidán na seznam zločinů stíhatelných tímto soudem s platností od roku 2017. Podle této smlouvy to bude hlavně Bezpečnostní rada OSN, která bude vynášet rozhodnutí, zda došlo k útoku. V případech, kdy Bezpečnostní rada OSN nevynese rozhodnutí o činu agrese, Mezinárodní trestní soud bude moci přistoupit k vlastnímu soudnímu řízení. Dopad jeho soudní moci bude však omezen, neboť za současných pravidel se signatářské státy Mezinárodního trestního soudu mohou jednoduše zprostit působnosti soudu. Mezinárodní trestní soud, který je chápán jako zásadní mezinárodní nástroj nenásilného řešení konfliktů, uznává 111 signatářských zemí. Pozici soudu však oslabuje také to, že několik silných zemí, jako je Čína, Indie, Rusko a USA,se vyjadřují vůči tomuto soudu kriticky a odmítají ho ratifikovat.

16/6/2010

 

ČERVENÝ KŘÍŽ PROHLÁSIL, ŽE IZRAELSKÁ BLOKAÁDA GAZY JE ILEGÁLNÍ
Mezinárodní výbor Červeného kříže poprvé vydal prohlášení, že izraelská blokáda Gazy je podle Ženevských konvencí ilegální. V prohlášení stojí: „Celá civilní populace Gazy je trestána za činy, za které nenese žádnou odpovědnost. Blokáda je tedy kolektivním trestem, který je v přímém rozporu s povinností Izraele respektovat mezinárodní humanitární právo.“ Červený kříž dále prohlásil, že kvůli blokádě není v Gaze dostupných více než sto základních léků a chybí i velké množství základního lékařského vybavení. Podle nové zprávy izraelské organizace pro lidská práva B’Tselem vedla blokáda Gazy k ekonomickému kolapsu: 95 procent továren je uzavřených, 98 procent obyvatel trpí výpadky elektřiny, 93 procent vody v Gaze je znečištěno. Ve čtvrtek izraelská vláda prohlásila, pod mezinárodním nátlakem kvůli zabití devíti aktivistů na humanitarní lodi směřující do Gazy, že změní podobu blokády. Podle izraelských úřadů do Gazy budou pouštět další potraviny, dětské hračky, matrace a osušky, ale dovoz stavebních materiálů na rekonstrukce domů zničených při rozsáhlých izraelských útocích v roce 2009 bude nadále zakázán. Mezitím se objevily nové informace o zabíjení pasažérů na palubě lodi, která byla součástí konvoje, který vezl do Gazy humanitární pomoc a usiloval o prolomení blokády. Na internetu se objevilo video, na kterém je údajně vidět poprava jednoho z pasažérů lodi Mavi Marmara. Na videu je vidět, jak izraelští vojáci kopou do pasažéra, který leží na podlaze lodi, vojáci poté vystřelili do oběti jeden až dvě rány z bezprostřední blízkosti. Video bylo původně vysíláno na stanici Turkish TV. Objevily se také důkazy, že některá videa šířená izraelskými médii, která zachycují jak pasažéři lodi Mavi Marmara útočí na izraelské vojáky tyčemi a shazují je z paluby, jsou zfalšovaná. Zatím autentičnost těchto videozáznamů nebyla odborníky  potvrzena ani vyvrácena.
17/6/2010

BOHATÉ NÁRODY BUDOU MOCI PODLE NOVÉ KLIMATICKÉ DOHODY ZVYŠOVAT EMISE
V Bonu se sešli mezinárodní vyjednavači, aby uzavřeli novou dohodu o opatřeních týkajících se globálního klimatu. Deník The Guardian přinesl zprávu, že dohoda je formulována takovým způsobem, že umožňuje bohatým státům zvýšit své uhlíkové emise o osm procent nad úroveň roku 1990. Umožňují to nepřesné formulace závazků. Nová tajemnice Rámcové dohody OSN o klimatických změnách, Christiana Figueres, otevřeně připustila, že závazky bohatých států nestačí k tomu, aby se průměrná teplota nezvýšila více než o dva stupně, což byl závazek stanovený na loňském summitu v Kodani.
11/6/2010

 

UČITELKÁM V USA HROZÍ TREST ZA TICHÝ PROTEST PROTI VÁLCE

Dvěma učitelkám v USA ve státě Massachusetts hrozí disciplinární řízení a případná ztráta zaměstnání za to, že tiše protestovaly proti válce v průběhu školního shromáždění. Ve škole Dennis-Yarmouth Regional High School na slavnostním shromáždění pro žáky, kteří po zakončení studia odcházejí do armády, učitelky Marybeth Verani a Adeline Koscher držely transparent s nápisem „Ukončeme válku“. Učitelky tvrdí, že chtěly vyjádřit svůj nesouhlas, protože podle nich slavnostní školní akt působil jako reklama školy pro armádní náboráře. Do školy pak volaly desítky lidí, kteří žádali, aby učitelky byly vyhozeny za vyjadřování protiválečného názoru.

16/6/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektory. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments