AKT-INFO 137
        

DESET AFGHÁNSKÝCH CIVILISTŮ USMRCENO  PŘI ÚTOKU NATO

V afghánské provincii Khost přišlo o život při sobotním útoku organizace NATO nejméně deset civilistů. Mezi oběťmi bylo nejméně 5 žen a dětí. Podle nové zprávy OSN se míra násilí v Afghánistánu od posledního roku téměř zdvojnásobila. Počet náloží nastražených u cest se v prvním čtvrtletí tohoto roku zvýšil o 94 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Počet civilistů usmrcených militantními skupinami stoupl o 45 procent a to na přibližně sedm mrtvých za týden. Mezitím byl americký vrchní velitel vojenských sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal propuštěn poté, co se objevil text, v němž McChrystal kritizuje politiku amerického prezidenta Baracka  Obamy v Afghánistánu. Rezignoval také britský velvyslanec v Afghánistánu Sherard Cowper-Coles. Cowper-Coles měl časté neshody se svými americkými protějšky co se týče kroků v Afghánistánu. Prosazoval totiž snahu o usmíření a to včetně dohod s Tálibánem a dalšími povstaleckými skupinami. Dále pak vyjádřil jisté pochyby o snaze americké vlády prosadit v Afghánistánu vojenské řešení. V roce 2008 byl citován, jak říkal, že americká strategie Afghánistánu je „předurčená k neúspěchu“. O okupaci prohlásil, že je „součástí problému, nikoli jeho řešením“.

 23/6/2010

 

IZRAEL POKRAČUJE V DEMOLICI PALESTINSKÝCH DOMŮ VE VÝCHODNÍM JERUZALÉMĚ

Izraelská vláda pokročila se svými plány na demolici více než dvaceti palestinských rodinných domů ve čtvrti Silvan ve východním Jeruzalémě. Izrael má v úmyslu postavit na jejich místě archeologický turistický park. K těmto krokům dochází jen dva týdny před plánovou schůzkou izraelského premiéra Benjamina Netanyahua s americkým prezidentem Obamou ve Spojených státech amerických. Izrael také nařídil vyhoštění čtyř palestinských politiků, jimž bylo odňato povolení k pobytu, protože byli považovaní za „neloajální“ k izraelskému státu.

23/6/2010

 

ZAČLENĚNÍ ROMŮ DO BĚŽNÝCH ŠKOL UŠETŘÍ STÁTU MILIARDY

Podle iniciativy Společně do školy stát ušetří desítky miliard korun z rozpočtu, pokud  odstraní systémovou diskriminaci romských žáků a víc jich začlení do běžných škol.  „Diskriminace romských žáků na základních školách, kterou nedávno potvrdila Česká školní inspekce a v oficiálním stanovisku i bývalý ombudsman Otakar Motejl, totiž nepředstavuje jen problém právní a sociální. Pokračující segregace romských žáků do škol pro děti s mentálním postižením znamená také miliardové ztráty pro celou českou ekonomiku – Světová banka je vyčíslila na nejméně 16 miliard ročně,“ uvádí se v tiskové zprávě iniciativy, které sdružuje 15 nevládních organizací. Zpráva Světové banky přitom vycházela ze statistik, které odhadují počet sociálně vyloučených lidí na padesát tisíc. Místní odborníci však odhadují, že jde o mnohem větší počet lidí, a tím pádem i větší ztrátu. Zatím co Česká republika je kritizována na mezinárodním poli za vysoký počet hlavně romských dětí v běžných školách, Česká školní inspekce konstatovala, že některé praktické (dříve zvláštní) školy vzdělávají zdravé děti jako lehce mentálně postižené, přičemž na speciální výchovu pobírají dotace.

22/6/2010

 

SPOLEČNOST BP SDĚLILA VEŘEJNOSTI VÝRAZNĚ ODLIŠNÉ ODHADY ÚNIKY ROPY, NEŽ JAKÉ BYLY V JEJÍCH INTERNÍCH DOKUMENTECH

Nově vydané interní dokumenty ukazují, že ropná společnost BP odhadovala, že při úniku ropy v Mexickém zálivu může denně vytéci až 100 000 barelů ropy, což je zhruba 15,9 milionů litrů. Tento údaj dalece přesáhl nejhorší odhady americké vlády, které se pohybovaly kolem 60 000 barelů. Je to také stonásobek množství, které BP uvedla pro média a dvacetinásobek množství, které mluvčí společnosti uvedli při slyšení před americkým Kongresem. V televizním interview kritizoval BP člen Kongresu Ed Markey za to, že své odhady utajovala: „… hned od začátku BP buď lhala, nebo byla zcela nekompetentní. Nejprve řekli, že je to 1000 barelů, pak řekli, že je to 5000 barelů, a teď jsme na 100 000 barelech.“ Mezitím se objevily i nové zprávy o bezpečnostních chybách a nedostatečné kontrole, které úniku ropy předcházely. Podle deníku Wall Street Journal používala BP typ vrtu, který vyšetřovatelé americké vlády označili jako riskantní, co se týče možnosti exploze. Tento nejlevnější typ vrtu používá BP na 35 procentech svých hlubokomořských vrtů v Mexickém zálivu. Pracovník BP, který pracoval na vybuchlé vrtné plošině, sdělil zpravodajství BBC, že v bezpečnostním vybavení vrtu našel týden před výbuchem netěsnost. Pracovník Tyrone Benton řekl, že BP neopravila špatný pojistný ventil, místo toho ho jen zastavila a použila náhradní. Oprava pojistného ventilu by znamenala, že po dobu jeho opravy by se dočasně zastavilo čerpání ropy.

21/6/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments