AKT-INFO 138
 

TÁLIBÁNŠTÍ BOJOVNÍCI NAPADLI ZÁKLADNU NATO

V afghánském městě Džalalabád tálibánští bojovníci zaútočili na základnu organizace NATO. Několik bojovníků na ni zaútočilo poté, co se jeden ze sebevražedných bojovníků odpálil u její brány. Podle organizace NATO přišlo o život osm útočníků. Televizní stanice Al-Džazíra oznámila, že Tálibán nazval tuto operaci „vzkazem Davidu Petraeusovi“. Cílem bylo ukázat, že americkou základnu může Tálibán napadnout kdykoli. Americký Kongres se právě chystá oficiálně schválit jmenování generála Davida Petraeuse do čela velení amerických sil a jednotek NATO v Afghánistánu. Ten by měl nahradit odvolaného Stanleyho McChrystala. V průběhu projevu před členy amerického Kongresu Petraeus potvrdil nedávná prohlášení americké vlády, podle nichž je červenec 2011  jako nejzazší datum odsunu vojáků z Afghánistánu v podstatě cílem, který lze již nyní ignorovat. V dalším kontroverzním prohlášení Petraeus také oznámil, že až nastoupí do funkce, zváží odvolání nařízení, které omezuje vzdušné bombardování Afghánistánu. Tato nařízení byla zavedena jako pokus o snížení počtu civilních obětí. Podle kritiků z řad americké armády však toto nařízení znamenalo, že američtí vojáci museli spíše podstupovat rizika v boji, než aby bombardovali podezřelé oblasti.

30/6/2010

 

DEVĚT SET LIDÍ BYLO ZATČENO V TORONTU PŘI PROTESTU PROTI POLITICE G20

Kanadská policie v Torontu zatkla devět set lidí včetně několika novinářů během protestů proti globálnímu ekonomickému summitu zemí G20. Mnohá z těchto zatýkání proběhla v neděli při policejní razii na budovu torontské univerzity, kde nocovali protestanti účastnící se demonstrací. Organizace Amnesty International vyzvala k nezávislému vyšetřování policejního zásahu. Tato mezinárodní organizace zabývající se ochranou lidských práv ve svém tiskovém prohlášení konstatovala: „Důležitá lidská práva spojená s možností mírumilovného protestu byla během víkendu v Torontu hrubě porušena.“ Protesty byly převážně pokojné, ačkoliv došlo k zapálení několika policejních aut a rozbití několika výkladních skříní. Přinejmenším jeden ze zatčených novinářů, Jesse Rosenfeld zastupující britský The Guardian, byl zbit kanadskou policií, když přímo na scéně dělal rozhovor s protestanty. Video zveřejněné na internetu zachycuje policejní těžkooděnce bijící skupinu pokojných demonstrantů při zpěvu kanadské národní hymny. Ve dnech předcházejících summitu bylo nahlášeno několik případů, kdy byli protiváleční aktivisté sledováni policií nebo byli zatčeni při pokusu o vstup do Kanady.

29/6/2010

 

VYHOŠTĚNÝ HONDURASKÝ PREZIDENT OBVIŇUJE USA Z NAPOMÁHÁNÍ PŘEVRATU V ROCE 2009

Bývalý honduraský prezident Manuel Zelaya přímo obvinil Spojené státy za to, že stály v pozadí státního převratu v roce 2009, který vedl k jeho vyhoštění ze země. V dopise uveřejněném v pondělí Zelaya píše: „To, co jsme zpočátku jen tušili, bylo nyní potvrzeno. Za převratem stály Spojené Státy.“ Dále pokračuje: „Honduraští občané jsou důvěryhodnými svědky toho, jakou roli v této tragické události hrály ekonomické zájmy USA.“ Spojené státy jsou největším zahraničním investorem v Hondurasu a zodpovídají za velkou část zdejšího obchodu. Zelaya v současné době žije v exilu v Dominikánské republice. Tisíce lidí v Hondurasu si připomnělo výročí převratu pochodem v ulicích hlavního města Tegucigalpa a provoláváním hesel požadujících Zelayův návrat. Jeden z demonstrantů, David Castillo, prohlásil: „Pozorujeme, že protesty každým dnem nabývají na síle.“

30/6/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments