AKT-INFO 139
SOUČASNÉ  SLIBY O OMEZOVÁNÍ EMISÍ POVEDOU  KE ZVÝŠENÍ TEPLOTY O ČTYŘI STUPNĚ  DO ROKU 2100

Podle nové analýzy dat svět směřuje ke zvýšení teploty, které velmi převyšuje odhady učiněné na světové konferenci o klimatu, která se loňského roku uskutečnila v Kodani. Podle organizace Climate Interactive Scoreboard se průměrná teplota do konce století zvýší o téměř čtyři stupně Celsia, čímž bude dvojnásobně překročen maximální tolerovatelný nárůst, který byl v Kodani určen na dva stupně. Jiná analýza Postupimského institutu v Německu říká, že je „doslova nulová šance“, že za současného stavu bude zvýšení teploty možno udržet pod dvěma stupni. Místo toho tato analýza odhaduje nárůst teploty na 3,5 stupně. Rozvojové země již dlouho varují, že by nárůst teploty neměl přesáhnout 1,5 stupně, jinak dojde k enviromentální katastrofě.

7/7/2010

 

VELKÁ BRITÁNIE ZAHÁJILA VYŠETŘOVÁNÍ SVÉ ROLE PŘI MUČENÍ ZAHRANIČNÍCH VĚZŇŮ V AMERICKÝCH  VĚZNICÍCH

Britská vláda oznámila, že bylo zahájeno nezávislé vyšetřování, které má prokázat, zda se britská armáda účastnila mučení cizích zajatců v amerických vojenských věznicích. Britský premiér David Cameron učinil prohlášení před britským parlamentem: „Před soud byl postaven zhruba tucet případů týkajících se chování britských posádek. Jedná se například o to, že se v době po 11. září 2001 měly vyskytnout případy hrubého zacházení se zajatci jako třeba používání kápí a železných řetězů. Toto vedlo k podezření, že se Británie měla účastnit na zneužívání vězňů. Čím déle zůstanou tyto otázky nezodpovězeny, tím větší skvrna ulpí na naší pověsti země věřící ve svobodu, spravedlnost a lidská práva.“ Cameron také prohlásil, že kromě vyšetřování by Británie mohla poskytnout finanční odškodnění některým obětem mučení, které se s žalobou obrátily na britské soudy. Americká Unie lidských práv vyzdvihla tento krok a ve svém prohlášení požádala, aby americká vláda následovala příklad Británie: „Obamova vláda by měla nejenom zastavit svoji snahu zabránit dosažení spravedlnosti pro oběti a dohnání mučitelů k zodpovědnosti, ale také jít ve šlépějích Británie a rozšířit vyšetřování i na Ameriku.“

7/7/2010

 

NELEGÁLNÍ IZRAELSKÉ OSADY OVLÁDAJÍ 42 PROCENT ÚZEMÍ ZÁPADNÍHO BŘEHU JORDÁNU

Nová zpráva izraelské občanské organizace B’Tselem uvádí, že židovské osady nyní ovládají více než 42 procent území Západního břehu Jordánu. Toto uskupení tvrdí, že budovy těchto osad v současné době pokrývají pouhé jedno procento rozlohy území Západního břehu, ale užívají a kontrolují více než 42 procent této rozlohy. Velká část území ovládaná osadami byla zabavena Palestincům. Samostatné vyšetřování deníku The New York Times odhalilo, že Ministerstvo financí Spojených států pomáhá udržovat nelegální izraelské osady na Západním břehu tím, že poskytuje daňové zvýhodnění pro jejich dotace. Nejméně 40 amerických neziskových sdružení rozeslalo za poslední desetiletí finanční dary odpočitatelné z daňového základu jejich dárců v celkové výši více než 200 miliónů dolarů na podporu rozšíření osad.

6/7/2010

 

PŘEDSEDA  REPUBLIKÁNSKÉ  STRANY TVRDÍ, ŽE AFGHÁNISTÁN  JE „VÁLKOU OBAMOVA ROZHODNUTÍ“

Předseda americké Republikánské strany Michael Steele čelí výzvám k rezignaci, poté co prohlásil, že Afghánistán je „válkou Obamova rozhodnutí“, přestože válka začala už roky před Obamovým nástupem do prezidentského úřadu. Proslulí republikánští komentátoři William Kristol a Liz Cheneyová ho vyzvali k rezignaci. Senátor John McCain se vyjádřil v tom smyslu, že Steele „bude muset posoudit, zda vůbec ještě může vést Republikánskou stranu.“ Rand Paul, republikánský kandidát na senátora za stát Kentucky, obhajoval svého předsedu se slovy, že „Steele má naprostou pravdu – Afghánistán je nyní Obamovou válkou. Během své kampaně v roce 2008 trval Obama na tom, že do Afghánistánu má být posláno více vojáků. Obama požadoval rozšíření této války, přestože se prohlašoval za mírového kandidáta.“

6/7/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments